http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
شنبه 20 آذر 1395
چهارمین هم‌اندیشی خصوصی‌ها و وزارت ارتباطات با چاشنی اعتراض
چهارمین هم‌اندیشی خصوصی‌ها و وزارت ارتباطات با چاشنی اعتراض

سه­شنبه هفته گذشته چهارمین نشست هم‌اندیشی توسعه بخش ICT کشور شاهد یک تغییر بود و ظاهرا برای نخستین بار به میزبانی بخش خصوصی و با حضور وزیر ارتباطات و معاونانش و فعالان بخش خصوصی در سالن اجتماعات وزارت ارتباطات برگزار شد.

نادر نینوایی
سه­شنبه هفته گذشته چهارمین نشست هم‌اندیشی توسعه بخش ICT کشور شاهد یک تغییر بود و ظاهرا برای نخستین بار به میزبانی بخش خصوصی و با حضور وزیر ارتباطات و معاونانش و فعالان بخش خصوصی در سالن اجتماعات وزارت ارتباطات برگزار شد.
به گفته رستگار دبیر این نشست، 20 انجمن مختلف برای شرکت در این جلسه ثبت نام کرده بودند که از این تعداد 7 انجمن به انتخاب دبیر نشست در پنل حضور یافتند.
برات قنبری، معاون برنامه­ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و البته با حفظ سمت به عنوان رییس هیات مدیره شرکت مخابرات ایران، نخستین سخنران این نشست بود که به تشریح سیاست‌های وزارتخانه برای توسعه ICT پرداخت.
قنبری با بیان این که بازار ICT کشور ما 24 هزار میلیارد تومان ارزش دارد، گفت که 75 درصد این میزان مربوط به بخش ارتباطات است و سهم IT حتی کمتر از 20 درصد برآورد می­شود.
وی ابراز امیدواری کرد که ICT ایران می­تواند در 5 سال آتی حجم بازار را به 3 برابر میزان فعلی برساند. قنبری همچنین در صحبت­های خود گفت: در جهان 60 درصد سرمایه­گذاری‌ها در بخش ارتباطات انجام می‌شود و 40 درصد باقی­مانده به فناوری اطلاعات می­­رسد و وزارت ارتباطات بر اساس همین اعداد برنامه ششم توسعه را بسته است.
 البته در ادامه چندتن از فعالان بخش خصوصی ایرادهایی را به این آمار وارد دانستند و عده­ای نیز به این موضوع اشاره کردند که حتی اگر سرمایه­گذاری در بخش ارتباطات در جهان بیشتر باشد اما میزان درآمدزایی شرکت­های IT و فناوری به مراتب بیشتر از شرکت­های ارتباطات است.
قنبری در صحبت­های خود به این موضوع نیز اشاره کرد که برنامه ششم ما را وارد دنیای دیجیتال می­کند و به تبع آن اتفاقات مهمی در این بخش می­افتد.
قنبری در ادامه صحبت­هایش هدف برنامه ششم را افزایش شبکه پهن‌باند از 4 ترا به 100 ترا اعلام کرد و حتی مدعی شد که قصد داشته­اند تا 10 سال آتی این ظرفیت را به 100 ترابایت برسانند که البته مشاورانشان اعلام کرده­اند رسیدن به 100ترابایت ممکن نیست و عدد آن را تعدیل کرده­اند.
رییس هیات مدیره شرکت مخابرات ایران، همچنین افزایش پوشش­های ارتباطی برای مناطق کمتر توسعه‌یافته، افزایش محتوای بومی و افزایش نرخ رشد 8 درصدی را از جمله برنامه­های وزارت ارتباطات برای برنامه ششم توسعه اعلام کرد.
بعد از اتمام صحبت­های قنبری پنلی با حضورنصرالله جهانگرد، رییس سازمان فناوری اطلاعات، عمیدیان رییس سازمان رگولاتوری، سعید زرندی مسوول فرودگاه پیام، محمد خوانساری رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و رضا باقری‌ اصل معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار شد.
اهم صحبت‌های جهانگرد به شبکه ملی اطلاعات مربوط بود، وی گفت که برای ایجاد شبکه ملی اطلاعات در چهار بعد و در زمینه­های توسعه شبکه، توسعه اقتصادی این حوزه، بهبود محیط حقوقی آن و امنیتش تلاش کرده­اند.   
باقری‌ اصل بیشتر صحبت­های خود را به حوزه دولت الکترونیکی اختصاص داد و کیفیت سایت‌های دولتی و سرویس­های دولت الکترونیکی را به ترتیب 50 و 20 درصد اعلام کرد و ابراز داشت به دلیل همین ضعف موجود برای ورود بخش خصوصی  به مبحث دولت الکترونیکی فضا وجود دارد.
عمیدیان نیز به عنوان یکی دیگر از حاضران در پنل از توسعه پهن‌باند در طی دوران مسوولیتش سخن گفت. وی همچنین در خصوص انتقادهایی که از وی در مورد توجه کمترش به حوزه مقررات­گذاری در زمینه فناوری می‌شود، گفت: اگر دوستانمان فکر می­کنند به لحاظ IT مثل CT مقررات­گذاری نکردیم بدانند ما همه زیرساخت‌ها را برای تولیدات نرم­افزاری جوان­ها گذاشتیم و بیشترین توجه را به این حوزه داشتیم.
در ادامه پنل بقیه حاضران نیز به ارایه دیدگاه­های خود پرداختند که البته یکی از فعالان حوزه آی­تی نیز در پایان پنل و در حالی که هنوز شرکت­کنندگان در پنل از روی صحنه پایین نرفته بودند به نحوه برگزاری نشست اعتراض کرد و گفت: این­ها حرف­های خصوصی­ها نبود و می­بایست به خصوصی­ها اجازه داده می­شد که مشکلات خود را با این مسوولان مطرح کنند اما خصوصی­ها اصلا صحبت نکردند.
در پی اعتراض­های ادامه­دار برخی از خصوصی­ها و تاکید آنها بر این موضوع که وقت این جلسه را به خصوصی­ها بدهند و اگر وزیر هم قصد سخنرانی دارد جلسه­ای جداگانه برای سخنرانی او برگزار شود، باوجود آنکه قرار بود وزیر سخنرانی کند با درخواست برگزارکننده نشست از این کار صرفنظر کرد.
در حالی که همچنان از گوشه و کنار نشست زمزمه­های اعتراض خصوصی­ها به گوش می­رسید طبق برنامه از قبل تعیین شده از رسول سراییان مدیر عامل مخابرات ایران خواسته شد تا سخنرانی کند و وی باوجود جو  سنگین جلسه به ارایه پاورپوینت خود پرداخت.
در مرحله پایانی نشست نیز از مسوولان چند انجمن و اتحادیه به عنوان نمایندگان خصوصی­ها از طرف مسوول برگزاری نشست برای صحبت دعوت شد که در حین سخنان آنان وزیر ارتباطات جلسه را از در پشتی سالن ترک کرد.
 چند نفر از خصوصی­ها بعد از ترک جلسه توسط وزیر از بین جمعیت حاضر لب به اعتراض گشودند و اعلام کردند که برخی اتحادیه­ها و انجمن­های حاضر در پنل را نماینده شرکت­های خصوصی نمی­دانند و آنها توقع داشتند که در حضور وزیر صحبت­های دیگری مطرح شود و به آنها نیز وقت صحبت داده شود.
حتی یکی از معترضان در این بین به طعنه پرسید معلوم نیست این انجمن­هایی که به عنوان نماینده ما انتخاب شده­اند اصلا چند عضو دارند.
دوایی، معاون وزیر ارتباطات نیز توضیح داد که تلاش شده از همه گروه‌های بخش خصوصی برای حضور در این جلسه دعوت شود. وی گفت که بخش خصوصی فقط کسانی نیستند که صدای‌شان را در جلسات بلند کنند و بسیاری از افراد دیگر هم هستند که در حال حاضر در جلسه حضور دارند و نماینده بخش خصوصی هستند.
این اظهارات نیز با اعتراض یکی دیگر از حضار در جلسه همراه شد که در نتیجه معاون وزیر نیز از ادامه سخنرانی خودداری کرد.
یکی دیگر از معترضان نیز معتقد بود که حرف­هایی که در این جلسه توسط سخنرانان مطرح شد حتی در صفحه اول سایتشان هم می­توانست درج شود و نیازی به سخنرانی در حضور وزیر نبود و البته به عقیده این معترضان حرف­های خصوصی­ها به وزیر منتقل نشد.
برگزارکننده نشست اما در پاسخ به اعتراض­ها گفت که خیلی­ها با معترضان موافق نیستند که یک نفر از بین جمعیت با گفتن "احسنت" با این جمله مجری و برگزارکننده نشست موافقت کرد.
در این نشست البته برخی هم دست به قلم و کاغذ شده و به جای اعتراضات شفاهی روی به اعتراضات کتبی خطاب به مسوولان برگزاری جلسه آورده بودند. از جمله این که یکی از معترضان نوشته بود از آنجا که چهارمین نشست هم‌اندیشی برای نخستین بار ظاهرا به میزبانی بخش خصوصی برگزار شده انتظار می‌رفت، فعالان بخش خصوصی بیشتر وقت سخنرانی را به خود اختصاص دهند.
البته این نامه‌نگاری‌ها یک طرفه نبود و از سوی دیگر جلسه نیز پاسخ‌هایی به شکل مکتوب به معترضان داده می‌شد. نکته جالب آنکه بلافاصله برخی از نامه‌های مذکور سر از کانال‌های تلگرامی نیز درآورد و در نتیجه نامه‌نگاری‌ها متوقف شد.
در نهایت در حالی که برخی نشست را به حالت اعتراض ترک کرده بودند و برخی نیز برای حمایت از معترضان آنها را تشویق می­کردند، جلسه خاتمه یافت.


منبع:عصر ارتباط


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200