http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
سه شنبه 9 آذر 1395
رشد نسبی تقاضا برای نوت‌بوک‌های ارزان و میان‌قیمت
رشد نسبی تقاضا برای نوت‌بوک‌های ارزان و میان‌قیمت

سومین ماه از فصل پاییز در حالی آغاز شد که نه‌تنها افزایش نرخ دلار وضعیت بازار کالاهای کامپیوتری را تغییر داد، بلکه اجرای طرح مقابله با قاچاق کالا با جدیت بیشتری دنبال و دامنه آن به فروشگاه‌های مجازی نیز کشیده شد.

سومین ماه از فصل پاییز در حالی آغاز شد که نه‌تنها افزایش نرخ دلار وضعیت بازار کالاهای کامپیوتری را تغییر داد، بلکه اجرای طرح مقابله با قاچاق کالا با جدیت بیشتری دنبال و دامنه آن به فروشگاه‌های مجازی نیز کشیده شد.
رشد نسبی تقاضا برای برخی از کالاهای کامپیوتری، با وجود رشد 15 تا 20 درصدی قیمت‌ها نسبت به یک ماه گذشته و افزایش محبوبیت کالاهای ارزان و میان‌قیمت از دیگر اتفاقاتی است که در آستانه ماه سوم پاییز شاهد آن بودیم.
تشدید روند صعودی نرخ دلار و کالاهای کامپیوتری
در هفته‌ای که گذشت، نرخ دلار آزاد بین رقم‌های 3680 تا 3720 تومان در نوسان بود و همین موضوع موجب شد بازار خرید و فروش کالاهای کامپیوتری مانند همیشه دستخوش این نوسانات شود.
بر اساس اطلاعات به‌دست‌آمده از بازار کامپیوتر و تجهیزات دیجیتال، **بروز نوسانات نرخ دلار آزاد در هفته گذشته موجب رشد 15 تا 20 درصدی قیمت‌ کالاهای کامپیوتری و به‌ویژه نوت‌بوک و تبلت در بازار شد.
نکته قابل توجه این است که این اتفاق موجب افزایش نسبی تقاضا برای کالاهای ارزان و میان‌قیمت شده است؛ چراکه عموم خریداران توان پرداخت هزینه کالاهای گران‌قیمت را ندارند و این کالاهای میان‌قیمت و ارزان‌قیمت هستند که توانسته‌اند در شرایط فعلی با رشد نسبی تقاضا مواجه شوند.**
اما این رشد تقاضا هم دلیل دارد. کارشناسان معتقدند بیشتر افرادی که برای خرید کالا به بازار مراجعه می‌کنند، از ترس گران‌تر نشدن کالاها برای خرید اقدام کرده و این اتفاق موجب شده است برخی از فعالان بازار به بهانه کاهش موجودی کالاهای پرمخاطب، قیمت‌ها را بار ديگر افزایش دهند.
به گفته آنها اما این به معنی رونق بازار نیست؛ چراکه کالاهای گران‌قیمت همچنان مخاطبان خاص خود را دارند و رونق زمانی رخ می‌دهد که تمام کالاها با رده‌های قیمتی متفاوت مخاطبانی عام داشته باشند.
علی روزبه، یکی از فعالان بازار کامپیوتر در این زمینه می‌گوید: درست است که بازار رونقی نسبی گرفته است، اما همه می‌دانیم که نمی‌توان به رشد نسبی تقاضا دل‌ خوش کرد و بازار با روزهای پررونق فاصله دارد. سایر فعالان بازار هم با تایید گفته‌های همکارشان می‌گویند بازار همچنان در رکود به‌سر می‌برد و نمی‌توان انتظار داشت با یک گل بهار شده و از این پس واردات افزایش یافته و اوضاع و احوال بازار بهتر شود.
کارشناسان نیز می‌گویند در شرایط فعلی گرانی دلار خریداران را ترسانده است. این رشد نسبی تقاضا موقتی است و برای بهبود شرایط بازار باید تصمیمی جدی اتخاذ شود.
فروشگاه‌های مجازی زیر ذره‌بین
از زمانی که رییس اتحادیه فناوران رایانه استان تهران اعلام کرد که بیش از 80 درصد کالاهای قاچاق از طريق فروشگاه‌های مجازی به‌فروش می‌رسد، تاکنون اظهارنظرهای زیادی در مورد افزایش کنترل و نظارت بر فعالیت فروشگاه‌های مجازی به‌گوش رسيده است. البته برخی بر این باورند که این موضوع به این دلیل از سوی رییس اتحادیه فناوران رایانه استان تهران مطرح شده است که فعالان بازار کامپیوتر از نظارت بر بازار و مقابله از قاچاق گله‌مند هستند.
در هر حال از گوشه و کنار اخباری در رابطه با تشدید نظارت بر فروشگاه‌های مجازی به‌گوش می‌رسد.
برخی کارشناسان می‌گویند این ادعا در مورد عرضه کالاهای قاچاق توسط فروشگاه‌های مجازی کاملا درست است؛ چراکه مشاهده شده برخی از فروشگاه‌های مجازی اسم و رسم‌دار کالاهای قاچاق را از قاچاق‌فروش‌ها در بازار خریداری کرده و به‌راحتی به‌صورت آنلاین به‌فروش می‌رسانند.
مرادی، یک کارشناس بازار در این زمینه با اشاره به نزدیک شدن زمان برگزاری جمعه سیاه می‌گوید: **برخی از فروشگاه‌های مجازی هم در ایران از فرصت به‌دست‌آمده سوءاستفاده کرده و کالاهای کم‌مخاطب و حتی بدون مخاطب خود را با ارایه تخفیف‌های چند درصدی به‌فروش می‌رسانند که در این ميان کالاهای قاچاق، مرجوعی، کارکرده به اسم آکبند و... نیز موجود است.
کارشناسان به خریداران توصیه می‌کنند فریب این فروشگاه‌ها را نخورند و از خرید از این فروشگاه‌ها به بهانه ارایه تخفیف‌های آخر سال و جمعه سیاه و ... خودداری کنند؛ زیرا بیشتر این فروشگاه‌ها اجناسی را که ارزش خرید ندارند یا دچار ایراد هستند در یک برهه زمانی مشخص به حراج می‌گذارند؛ کالاهایی که شاید حتی ارزش مراجعه به سایت و دیدن را هم نداشته باشند.**
کارشناسان بر این باورند در شرایط فعلی که نظارت بر بازار کامپیوتر در حد کنترل‌های موقتی است، برخی فروشگاه‌های مجازی برای خالی کردن انبارهای خود از کالاهای روی دست‌مانده به چنین ابداع‌ها یا بهتر بگوییم سوءاستفاده‌هایی روي مي‌آورند.
کارشناسان همچنین با اشاره به افزایش بروز تخلفات فروشگاه‌های مجازی، معتقدند تخلفات این فروشگاه‌ها پنهان است و باید چاره‌ای برای رفع این معضل یافت.
در این زمینه شنیده می‌شود که نایب‌رییس اتاق اصناف تهران از پلیس فتا درخواست کرده است، در زمینه برخورد با خرید و فروش کالاهای قاچاق از طریق فضای مجازی ورود کند.
به گفته ابراهیم درستی، با اجرای طرح پلکانی جمع‌آوری کالاهای قاچاق از سطح شهر توسط اتحادیه‌های صنفی مختلف، شاهد انتقال این کالاها از ویترین فروشگاه‌ها به انبارهای زیرزمینی و اماکن حاشیه شهر هستیم.
در همین راستا دلالان و افرادی که در زمینه مبادله کالاهای قاچاق فعال هستند، به خرید و فروش این کالاها از مجاری مختلف فضای مجازی اقدام می‌کنند که عمده آن از طریق شبکه‌های اجتماعی مختلف صورت می‌پذیرد.
به گفته وی، باید بگوییم که موضوع کالاهای قاچاق تنها در سطح عرضه، انبارها و مبادی ورودی وجود ندارد و با پیدایش شبکه‌های اجتماعی مختلف خرید و فروش کالاهای قاچاق از طریق فضای مجازی انجام می‌شود که باید در راستای مقابله با آن برنامه‌ریزی درستی را داشته باشیم.
بر اساس این گزارش، پس از اجرای طرح جمع‌آوری کالاهای قاچاق از سطح شهر که از ابتدای مهرماه سال جاری کلید خورد، شاهد انتقال این کالاها از فروشگاه‌ها و مغازه‌ها به انبارها و اماکن زیرزمینی و نیز نقاط حاشیه شهر تهران که امکان رویت آنها توسط مردم و نیز نیروهای انتظامی وجود ندارد، هستیم اما مهم‌ترین نکته در این رابطه، خریدوفروش کالاهای قاچاق از طریق فضای مجازی و به‌ویژه شبکه‌های اجتماعی مختلف است. سوءاستفاده از فضای مجازی به‌عنوان بستری براي خریدوفروش کالاهای قاچاق، مساله‌ای است که باید توسط مسوولان انتظامی و به‌ویژه پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات (فتا) مدنظر قرار گیرد؛ چراکه قطعا با طرح جمع‌آوری کالاهای قاچاق از سطح شهر که موجب ناامنی در سطح عرضه مي‌شود، قطعا افراد مختلف که منافع آنها در گرو خریدوفروش کالاهای قاچاق است، راه‌های مختلفی را به‌منظور درآمدزایی از پدیده قاچاق پیدا می‌کنند که در حال حاضر فضای مجازی به‌عنوان یکی از این راه‌ها برای افراد مذکور مطرح شده است.

منبع: عصر ارتباط


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200