http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
شنبه 29 آبان 1395
الکامپ بیست و دوم؛ وعده‌های بی‌سرانجام و در انتظار تحقق
الکامپ بیست و دوم؛ وعده‌های بی‌سرانجام و در انتظار تحقق

پیرو درج توضیحاتی در خصوص نامه دبیر سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران خطاب به هفته‌نامه عصر ارتباط، که البته با پاسخی از سوی ایشان همراه نشد، همان‌طور که وعده دادیم، بخش‌هایی از عملکرد گذشته و طرح‌های در دست اجرای سازمان نصر ایران و تهران را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

پیرو درج توضیحاتی در خصوص نامه دبیر سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران خطاب به هفته‌نامه عصر ارتباط، که البته با پاسخی از سوی ایشان همراه نشد، همان‌طور که وعده دادیم، بخش‌هایی از عملکرد گذشته و طرح‌های در دست اجرای سازمان نصر ایران و تهران را مورد بررسی قرار می‌دهیم.
در حال حاضر از آنجا که مجوز برگزاری الکامپ بیست و دوم نیز به سازمان نظام صنفی رایانه‌ای ایران واگذار شده و در روزهای آتی شاهد برگزاری آن خواهیم بود، به بررسی این رویداد در شماره حاضر پرداختیم.
الکامپ 22 که از بیست و پنجم تا بیست و هشتم آذرماه سال جاری در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود، همچون سال گذشته به‌صورت مشترک برگزار می‌شود، به این مفهوم که سازمان نصر ایران برگزارکننده و شرکت راهکار تجارت مدیریت کوشا مجری بیست و دومین نمایشگاه الکامپ خواهد بود؛ هرچند که این تقسیم کار در برگزاری الکامپ در نوع خود جدید است.
طبق وعده‌هایی که برگزار‌کنندگان الکامپ در پایان نمایشگاه سال گذشته مطرح کردند، قرار بود از همان فردای روز پایان کار الکامپ بیست و یکم فعالیت‌ها برای اجرای بی‌اشتباه و بی‌کم و کاست الکامپ 22 آغاز شود و حتی قرار شد که ستادی تشکیل شود تا مسوول رسیدگی به برنامه‌ریزی صحیح برای الکامپ 22 باشد.
هر چند اخباری از عملکرد ستاد مذکور تا چند ماه قبل منتشر نشد، اما با توجه به واگذاری مجوز برگزاری الکامپ از شش ماه قبل از برگزاری انتظار می‌رود نمایشگاه با مساله و مشکل خاصی در اجرا مواجه نباشد.
وعده‌هایی که به نتیجه نرسید
در روز اختتامیه الکامپ سال گذشته ناصرعلی سعادت، رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در سخنرانی خود خطاب به رییس شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران مواردی را مطرح کرد که مرور آنها خالی از لطف نیست.
الکامپ سال گذشته در فضایی به وسعت 23 هزار متر مربع برگزار شد، به همین دليل سعادت در سخنرانی خود گفت: برای الکامپ سال آینده، حداقل 40 هزار متر مربع فضا می‌خواهیم.
نکته قابل توجه آنکه این وعده نه‌تنها محقق نشد، بلکه نمایشگاه الکامپ امسال هزار متر کوچک‌تر هم شد! و امسال در 22 هزار متر مربع برگزار خواهد شد.
دومین وعده مربوط به زمان برگزاری نمایشگاه بود. سعادت در این خصوص گفته بود: «ما برای نمایشگاه سال آینده چند خواسته مشخص داریم. یکی اینکه نمایشگاه به جای آذرماه در مهرماه برپا شود؛ چراکه فاوا از صنایع محوری کشور است و استقبال مردم از نمایشگاه بسیار زیاد است و همین امسال هم مردم در برف و آلودگی و ترافیک به نمایشگاه آمدند.»
اما این خواسته و وعده هم محقق نشد و نمایشگاه امسال در همان مقطع سال گذشته یعنی 25 تا 28 آذرماه برگزار می‌شود.
سومین خواسته هم به ساعات بازدید از نمایشگاه مربوط می‌شد که سعادت از رییس سازمان نمایشگاه‌ها خواسته بود تا ساعت 19 امکان حضور مراجعان وجود داشته باشد که باید منتظر ماند و دید این وعده چه سرانجامی خواهد یافت.
موضوع دیگری که رییس این سازمان در سال گذشته مطرح کرد این بود: « الکامپ سال آینده، بهترین نمایشگاه بین‌المللی ایران خواهد شد.» اگرچه این ادعایی بزرگ بود، اما از آنجا که هیچ شاخص و متری برای تحقق آن وجود ندارد، چندان قابل ارزیابی نیست. اگرچه در خصوص تاکید بر بخش بین‌المللی نمایشگاه ظاهرا به گفته مدیران سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، برخی برندهای بزرگ قید حضور در این نمایشگاه را به علت تعیین تکلیف انتخابات آمریکا زده‌اند، البته در این مورد نیز امکان بررسی بیشتر وجود ندارد.
سکوت در قبال مساله ارزی-ریالی
یکی از قدیمی‌ترین چالش‌ها در برگزاری تمام ادوار نمایشگاه الکامپ اما به مساله حاشیه‌ساز و البته مهم نحوه محاسبه ارزی-ریالی قیمت غرفه‌ها مربوط می‌شود. نکته قابل توجه آنکه سال گذشته متراژ دقیق ارزی-ریالی الکامپ مشخص نشد و مهم‌تر آنکه در نشست خبری سازمان نظام صنفی با حضور برخی خبرنگاران، هیچ اشاره‌ای به این مساله نشد.
حال آنکه در زمان برگزاری الکامپ بیستم که این سازمان در 10 روز مانده به برگزاری، از اجرای نمایشگاه انصراف داد، یکی از مهم‌ترین دلایل و خواسته‌ها همین موضوع نحوه محاسبه نرخ ارزی-ریالی غرفه‌ها بود.
اینکه در دوره مذکور چه اتفاق یا توافقی در خصوص این مساله رخ داده، موضوعی است که از آن بی‌خبر هستیم و به علت حضور نداشتن در این نشست، امکان طرح پرسش محقق نشد.
موضوع چگونگی جانمایی غرفه‌ها در سالن‌ها نیز از جمله مواردی است که در برخی سال‌ها حاشیه‌ساز می‌شود و در این مورد هم به روال روشن و مشخصی اشاره‌ نشده است.
وعده‌های در انتظار تحقق
1. دعوت از رییس جمهوری - درحالی‌که حتی وزیر ارتباطات در الکامپ‌های سال‌های اخیر معمولا غایب بوده، حالا رییس سازمان نظام صنفی گفته: سال گذشته رییس‌جمهور در نمایشگاه الکامپ حضور نداشت، اما با توجه به اینکه امسال وزرا می‌خواهند عملکرد دولت را نشان دهند، در حال برنامه‌ریزی هستیم که آقای روحانی برای افتتاحیه نمایشگاه امسال و یا در روزهای برگزاری حضور داشته باشند.
اگرچه تاثیر چنین حضوری حداکثر یک سخنرانی و تاکید بر مواردی همچون اهمیت ICT خواهد بود، اما به هر حال این وعده‌ای است که باید منتظر نتیجه آن ماند.
2. اعزام 10 استارت‌آپ به سبیت آلمان- یکی دیگر از وعده‌های جدید در الکامپ 22 موضوع تخصیص فضایی ویژه به کسب‌و‌کارهای نوپا و در نهایت اعزام 10 استارت‌آپ منتخب به نمایشگاه سبیت آلمان است.
البته در خصوص چگونگی انتخاب استارت‌آپ‌ها هنوز اطلاعاتی ارایه نشده اما این موضوع نیز یکی دیگر از وعده‌های در انتظار تحقق است.
3. حضور قطعی و مستقل سه کشور – اگرچه همان‌طور که ذکر شد، به گفته مدیران سازمان نظام صنفی مذاکرات با برخی برندهای بزرگ در حاشیه نمایشگاه جیتکس برای حضور در الکامپ ایران به علت انتخابات آمریکا منتفی شد، اما آن‌طور که اعلام شده قرار است سه کشور چین، کره جنوبی و تایوان به شکل مستقل در غرفه‌های خود در الکامپ 22 حضور داشته باشند.
4. برگزاری الکامپ‌های بعدی- موضوع دیگر وعده برگزاری الکامپ‌ در سال‌های 96 و 97 است که چیز زیادی برای پرداختن به آن وجود ندارد.
 
جمع‌بندی و نتیجه
در نهایت اینکه مواردی که در گزارش آمد، مهم‌ترین و اصلی‌ترین وعده‌ها در اجرای بیست و دومین نمایشگاه الکامپ است و موضوع دیگری که روی آن تاکید شده باشد، یافت نشد. بنابراين اگر فرض را بر تحقق تمام این وعده‌های مهم بگذاریم، باید بازگردیم به ابتدای این گزارش و وعده «برگزاری بهترین نمایشگاه بین‌المللی ایران» و به طرح این پرسش بپردازیم که آیا با سه غرفه‌دار خارجی، دعوت از شرکت‌های تازه‌تاسیس استارت‌آپ و در نهایت حضور رییس‌جمهوری به‌عنوان سخنران، شاهد برگزاری بهترین نمایشگاه بین‌المللی ایران خواهیم بود یا نه؟ پاسخ به این پرسش را به مخاطبان واگذار مي‌کنيم.

 


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200