http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
يكشنبه 23 آبان 1395
اینترنت پرسرعت برای دانش‌آموزان بی‌بضاعت
اینترنت پرسرعت برای دانش‌آموزان بی‌بضاعت

نزدیک به 50 میلیون خانه که بچه‌های مدرسه‌رو دارند، از دسترسی به اینترنت پرسرعت محروم هستند. بر اساس تحقیقی که در شهر چاتوناگای ایالت تنسی آمریکا انجام شده است، 22 و نیم درصد افراد ساکن در این شهر در فقر زندگی می‌کنند.

مژگان کریم‌نیایی
نزدیک به 50 میلیون خانه که بچه‌های مدرسه‌رو دارند، از دسترسی به اینترنت پرسرعت محروم هستند. بر اساس تحقیقی که در شهر چاتوناگای ایالت تنسی آمریکا انجام شده است، 22 و نیم درصد افراد ساکن در این شهر در فقر زندگی می‌کنند.
شهردار چاتوناگا تلاش می‌کند با اجرای طرحی به خانواده‌های فقیر کمک کند تا بتوانند اینترنت پرسرعت دریافت کنند. اندی برک، شهردار چاتوناگا در این باره می‌گوید: ما می‌توانیم در‌های دیجیتالی در جامعه داشته باشیم و آنها را به روی مردم باز کنیم. قدرت وب باید موجب ایجاد برابری در جامعه شود نه آنکه باعث شود نابرابری‌های موجود تشدید شوند.
ماه آگوست سال گذشته طرحی به نام netbridge  با هدف ارایه اینترنت پرسرعت باتخفیف، البته ویژه خانواده‌های نیازمندی که بچه مدرسه‌رو دارند به‌اجرا در آمد.
همچنین کلاس‌های آموزشی به نام «تکنولوژی را به خانه ببر» نیز برای خانواده‌ها به‌اجرا در آمد تا از این طریق با مفاهیم پایه‌ای برای استفاده از اینترنت آگاه شوند.
در این کلاس‌ها به خانواده‌ها آموزش داده می‌شود که چطور یک ایمیل بسازند و از آن استفاده کنند یا چطور صورت‌حساب‌های خود را به‌صورت اینترنتی پرداخت کنند یا اینکه چگونه برای فرزندان خود محدودیت دسترسی به سایت‌های غیراخلاقی و نامناسب را به‌وجود آورند.
در این طرح همچنین به هر خانواده به اندازه 50 دلار کروم‌بوک (کتاب الکترونیکی) اهدا می‌شود تا در خانه به مطالعه بپردازند.
سرانجام نزدیک به هزار و 700 خانواده در طرح netbridge  ثبت‌نام کردند و بیش از 700تای آنها موفق شدند دوره آموزشی «تکنولوژی را به خانه ببر» را با موفقیت طی کنند.
به این ترتیب حداقل تعداد کمی از خانواده‌های ناتوان از امکان استفاده از اینترنت پرسرعت بهره‌مند شدند.
شهر چاتوناگا تخفیف‌هایی را به‌صورت مستقیم برای افراد کم‌بضاعت شهر ایجاد کرده است و تمام اینها به خاطر سیستم جدید اینترنت پرسرعتی است که در این شهر نصب شده است.
اینترنت پهن‌باند در آمریکا فقط برای کاربران شهرهای بزرگ وجود دارد و خطوط اینترنت پرسرعتی که در شهرها نصب شده است، درواقع فقط اینترنت را از شهرهای بزرگ به شهرهای کوچک انتقال داده و ساکنان این شهرها را به اینترنت غیر پهن باند وصل می‌کند.
البته شهردار چاتوناگا رویکرد متفاوتی را برای اتصال این شهر به اینترنت فراهم کرده است. این شهر شبکه فیبری خود را که کیفیت آن در سطح جهانی ارزیابی می‌شود ساخته است.
به این ترتیب این شهر می‌تواند به شهروندان از طریق سرویس فوق سریعی که دارد، اینترنت ارایه دهد.
این شبکه در سال 2009 ایجاد شده است، اما با این وجود تا قبل از اجرای طرح‌های تخفیفی بیشتر خانواده‌ها توان مالی استفاده از اینترنت پرسرعت این شهر را نداشته‌اند.
در ابتدا قیمت خرید اینترنت100 مگابایت در این شهر 58 دلار بود و خرید 10 گیگابایت اینترنت برای شهروندان بی‌بضاعت این شهر هم 299 دلار آب می‌خورد.
بر اساس طرح netbridge اما تنها 26 دلار و 99 سنت بابت دسترسی به یک ماه اینترنت البته با سرعت پایین‌تر، از خانواده‌های کم‌بضاعت گرفته می‌شود. البته شهردار این شهر تلاش می‌کند اینترنت سریع‌تری را نیز با همین قیمت برای شهروندان تهیه کند.
AT&T که یکی از اپراتورهای موبایل مشهور آمریکا است جدیدا سرویس بسیار ارزانی را برای ارایه به خانواده‌های آمریکایی ایجاد کرده است که از طریق آن هر خانواده آمریکایی می‌تواند با پرداخت پنج دلار در ماه به اینترنت پرسرعت دسترسی داشته باشد که البته سرعت ارایه این اینترنت به نسبت اینترنت پرسرعت آمریکا واقعا پایین است.
امکان دسترسی برخی خانواده‌ها که در خانه‌های عمومی(public housing)  زندگی می‌کنند نیز از طریق فیبرگوگل به‌صورت رایگان به اینترنت فراهم ‌است که البته این امکان در حال حاضر فقط در شهرهای محدودی وجود دارد.
قرار است شهر چاتوناگا با نزدیک شدن به ماه آگوست و شروع به کار مدارس به‌سرعت ارایه اینترنت پرسرعت به خانواده‌های فقیر بیفزاید.
برک، شهردار چاتوناگا هر از گاهی سری به کلاس‌های «تکنولوژی را به خانه ببر» زده و شيوه برگزاری این دوره‌ها را خود از نزدیک رصد می‌کند و در خصوص اجرای طرح اینترنت رایگان برای خانوده‌های کم‌بضاعت بسیار هیجان‌زده است.
یکی از کسانی که در حال دریافت آموزش‌های لازم و شرکت در کلاس‌ها برای دریافت خدمات این طرح است، می‌گوید: در حال حاضر فرزندان خود را شب‌ها به مغازه‌های فست‌فود می‌برد تا بتوانند با استفاده از اینترنت وای‌فای رایگان تکالیف خود را انجام دهند، اما امید دارد در صورتی که اینترنت ارزان به او ارایه شود دیگر مجبور نباشد این کار را انجام دهد.
به عقیده شهردار چاتوناگا به‌عنوان مجری اصلی این طرح، طرح مذکور می‌تواند موجب شود تا هم کودکان و هم خانواده‌هایی که حتی فقط یک موبایل یا تبلت دارند، به اینترنت متصل شوند و راحت‌تر مطالعه کرده، از خبرها آگاهی یافته، جست‌وجو و کشف کرده و ضمن استفاده از خدمات الکترونیکی، دانش خود را نیز گسترش دهند تا آینده‌ درخشان‌تری را برای خود رقم بزنند.
 


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200