http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
يكشنبه 23 آبان 1395
امنیت شبکه بانکی در گرو هماهنگی بانک‌ها و پلیس فتا است
امنیت شبکه بانکی در گرو هماهنگی بانک‌ها و پلیس فتا است

مدیر ریسک و امنیت اطلاعات شرکت خدمات انفورماتیک در ميزگرد تخصصي امنيت دومين رويداد و نمايشگاه تراکنش به حرکت همسو و هماهنگ پلیس فتا با نظام بانکی برای تامین امنیت در این حوزه تاکید کرد.

مدیر ریسک و امنیت اطلاعات شرکت خدمات انفورماتیک در ميزگرد تخصصي امنيت دومين رويداد و نمايشگاه تراکنش به حرکت همسو و هماهنگ پلیس فتا با نظام بانکی برای تامین امنیت در این حوزه تاکید کرد.
نوش آفرین مومن واقفی با بیان این مطلب گفت: روند فناوری اطلاعات در حوزه‌هایی چون رایانش ابری، ابرداده‌ها، اینترنت اشیا و نظایر آن و نیز در استفاده از ابزارهایی همچون موبایل‌های هوشمند به عنوان ابزار پرداخت، مقوله ریسک‌های امنیت بانکی به‌طور جدي مطرح است و اگر اقدامات لازم مورد توجه قرار نگیرد، با سونامی از رخدادهای امنیتی در حوزه موبایل در سال‌های آتی مواجه خواهیم شد.

آمارها نیز حکايت از تشديد اين روند با ورود موبايل به کسب و کار بانکي دارد؛ اما به دليل مزاياي فراوان اين ابزار، استفاده از آن اجتناب‌ناپذير و ريسک‌هاي آن نيازمند مديريت است.

مومن واقفي در پاسخ به نقش شرکت خدمات انفورماتيک، در تامين امنيت شبکه بانکي، گفت: همواره نقش سياست‌گذاري با بانک مرکزي است و شرکت خدمات انفورماتیک جایگاه پیمانکار و مجری پروژه‌های حاکمیتی را برعهده دارد؛ از همین رو در تمامی سامانه‌های حاکمیتی تلاش شده است تا تابع آخرین استانداردهای امنیتی در حوزه‌های مختلف باشیم.

وی به پرهیز از نگاه صفر و صد به امنیت اشاره کرد و متذکر شد: نمی‌شود براي همه بانک‌ها يک مدل واحد امنيتي عرضه کرد. باید مسوولیت بانک‌ها و نقش آنها در بحث‌های امنیت، شفاف شود و با ابلاغ سیاست‌های امنیتی و نظارت بر آن، برای تخطی از موارد امنیتی مکانیزم‌های پرداخت جریمه، همانند مدل‌های بین‌المللی لحاظ شود.

مدیر ریسک و امنیت اطلاعات شرکت خدمات انفورماتیک در خاتمه بر ضرورت برخورد روشن با دلایل بروز برخی اشکالات در شبکه بانکی تاکید کرد و افزود: اینکه هر مشکلی در بانک‌ها اعم از عدم وجود پول در خودپردازها یا ضعف امنیت در درگاه یک بانک به سامانه شتاب ربط داده شود و یا اینکه بخش‌های درگیر در یک موضوع همه اشکالات را ناشی از ضعف سازمان دیگری تلقی کنند؛ در واقع حکایت از عدم شفافیت در طرح دقیق مشکلات دارد و شاید بهتر باشد بگویم در مواردی سازمان‌ها در پی فرافکنی مسایل امنیتی به جای تعامل موثر برای حل آن هستند.

وی بیان کرد: مدیریت امنیت در حوزه بانکی نیازمند تعامل سازنده و هماهنگ همه عناصر درگیر در این حوزه است.


منبع: عصر ارتباط
 


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200