http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
شنبه 9 مرداد 1395
پاسخ وزارت صنعت به انتقاد از ناکارآمدی پروانه تولید نرم‌افزار
پاسخ وزارت صنعت به انتقاد از ناکارآمدی پروانه تولید نرم‌افزار

وعده معافیت مالیاتی و چند وعده دیگر از مواردی بود که تولیدکنندگان نرم‌افزار را ترغیب می‌کرد تا برای دریافت مجوز شرایط سختی را سپری کنند تا پروانه بهره‌برداری از نرم‌افزار به آنها تعلق بگیرد، اما حالا آنها معتقدند گذر از این شرایط سخت در این سال‌ها کمکی به تولیدکنندگان نرم‌افزار نکرد

در پی اعمال نشدن معافیت مالیاتی شرکت‌های نرم‌افزاری مطرح شد
پاسخ وزارت صنعت به انتقاد از ناکارآمدی پروانه تولید نرم‌افزار
 
ماده 132 قانون ماليات‌هاي مستقيم که سال‌ها بر اساس آن وعده معافیت مالیاتی برای تولیدکنندگان نرم‌افزار داده می‌شد، ۱۵ سال پیش به تصویب رسیده بود؛ ماده‌ای که بر اساس آن واحد‌های توليدي و معدني که از سال 1381 به بعد از طرف وزارتخانه‌هاي ذي‌ربط براي آنها پروانه بهره‌برداري صادر يا قرارداد استخراج و فروش منعقد می‌شود، از تاريخ شروع بهره‌برداري يا استخراج به ميزان 80 درصد به مدت چهار سال و در مناطق کمتر توسعه‌يافته به ميزان صددرصد و به مدت 10 سال از ماليات معاف هستند.
وعده معافیت مالیاتی و چند وعده دیگر از مواردی بود که تولیدکنندگان نرم‌افزار را ترغیب می‌کرد تا برای دریافت مجوز شرایط سختی را سپری کنند تا پروانه بهره‌برداری از نرم‌افزار به آنها تعلق بگیرد، اما حالا آنها معتقدند گذر از این شرایط سخت در این سال‌ها کمکی به تولیدکنندگان نرم‌افزار نکرد؛ چراکه سازمان امور مالیاتی این تولیدکنندگان را از شمولیت ماده 132 مستثنا می‌دانست، چون معتقد بود این تولیدکنندگان واحد صنعتی به حساب نمی‌آیند.
بنابراین برای اینکه شرکت‌های نرم‌افزاری بتوانند از امتیاز‌های مالیاتی استفاده کنند، اصلاح قانون مالیات مستقیم 10 سال بعد در دستور کار قرار گرفت، اما راه به جایی نبرد و سازمان امور مالیاتی کشور به دلیل اینکه لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم از سوی دولت دهم به آنها ابلاغ نشده آن را برای شرکت‌های نرم‌افزاری اجرا نکرد.
اصلاح قانون بعد از ۱۴ سال
به این ترتیب بار دیگر در سال ۹۴ اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم در دستور کار قرار گرفت و این بار دارندگان پروانه‌های بهره‌برداری از تاریخ شروع بهره‌برداری یا استخراج یا فعالیت به مدت پنج سال و در مناطق کمتر توسعه‌یافته به مدت 10 سال به‌طور کامل از پرداخت مالیات معاف شدند. این بار بعد از ۱۴ سال که قانون برای تولیدکنندگان نرم‌افزار اجرا نمی‌شد بندی اصلاحی در نظر گرفته شده بود که بر مبنای آن واحدهای تولیدی فناوری اطلاعات با تایید وزارتخانه‌های ذی‌ربط و معاونت علمی‌ و فناوری ريیس‌جمهور در هر حال از امتیاز این ماده برخوردار می‌شدند.
شرکت‌های نرم‌افزاری اما همچنان معتقد بودند، تصویب این قانون در تیرماه سال گذشته باز هم نتواست ضمانت اجرای وعده‌های معافیت مالیاتی برای تولیدکنندگان نرم‌افزار باشد و سازمان امور مالیاتی کشور همچنان زیر بار صفر کردن مالیات دارندگان پروانه‌های بهره‌برداری نرم‌افزار نرفت و صنف نرم‌افزار کشور باز به در بسته خورد.
در نهایت اینکه به اعتقاد برخی فعالان عرصه نرم‌افزار، این مجوزها نه‌تنها نقش تسهیل‌کننده و حامی ‌در جریان فعالیت تولیدکنندگان نرم‌افزار نداشته، بلکه در کنار مشکلات دیگری از جمله نبود قانون کپی‌رایت و عدم اقبال سازمان‌های دولتی به استفاده از نرم‌افزارهای داخلی و مشکلات مربوط به صادرات و... خود به باری اضافه بر دوش این شرکت‌ها تبدیل شده است. کما اینکه به گفته مدیر یکی از این شرکت‌ها حتی آنها را با دشواری‌هایی مواجه کرده، به نحوی که مثلا تعرفه تلفن را که یک‌هزارم هزینه‌های آنها نمی‌شود و کوچک‌ترین تاثیری ندارد، تعرفه صنعتی می‌کنند.
پاسخ وزارت صنعت به انتقادها
اما درج چند گزارش پیرامون مشکلات مالیاتی شرکت‌های نرم‌افزاری در هفته‌نامه عصر ارتباط با واکنش و ارسال توضیحاتی از سوی زهرا ضیائی، ريیس گروه صنعت فناوری اطلاعات (نرم‌افزار) معاونت آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت مواجه شد که در پی می‌آید.
با عنایت به قانون تمرکز صنعت و معدن، مسوولیت سازماندهی و نظارت بر صنایع کشور بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده، لذا مسوولیت صنعت نوین نرم‌افزار، با فناوری بالا و استراتژیک نیز به عهده این دستگاه است. در همین راستا ساماندهی و نظارت بر شرکت‌های تولیدکننده نرم‌افزار کشور و کسب آمار و اطلاعات مورد نیاز نظیر تعداد نیروی انسانی شاغل در این شرکت‌ها، توانمندی‌های تولیدات این صنعت، میزان سرمایه و گردش مالی این شرکت‌ها درخصوص این صنعت، به کمک «صدور پروانه بهره‌برداری تولید نرم‌افزار» از طریق سامانه کاملا الکترونیکی صدور این پروانه به آدرس http://amarsanat.mimt.gov.ir/software  و توسط دفتر توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات انجام می‌پذیرد.
حاصل ساماندهی صنعت نرم‌افزار توسط وزارت متبوع، شناسایی 100 شرکت تولیدکننده از میان 250 شرکت متقاضی و درج محصولات این شرکت‌ها در فهرست توانمندی‌های تولید داخل صنعت نرم‌افزار کشور در سایت وزارت صنعت، معدن و تجارت است. این امر موجب شده شرکت‌های نرم‌افزاری با رغبت تمام به‌طور مستمر اقدام به تمدید این پروانه کنند و در جریان رخدادهای صنعت نرم‌افزار کشور قرار گیرند. لذا به برخی از موارد مطروحه توسط آن هفته‌نامه و پاسخ این دفتر، براي درج در نشریه به شرح ذیل اشاره می‌شود:
 
- «بنا به گفته فعالان شرکت‌های نرم‌افزاری که دارای پروانه هستند در طول تمامی‌ این سا‌‌ل‌ها برخورداری از این پروانه نه‌تنها عاملی برای معافیت نبوده، بلکه تخفیفی در این زمینه نیز شامل حال آنها نکرده است».
پاسخ: طی دهه گذشته، معافیت مالیاتی شرکت‌های نرم‌افزاری با اعمال سلیقه ممیزان مالیاتی صورت می‌گرفته است. بنابراین تعداد زیادی از شرکت‌های دارنده پروانه، موفق به استفاده از این معافیت نشده‌اند که با پیگیری و تصویب قانون «رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور»، در ذیل بند (د) ماده 31 قانون مذکور صراحتا به معافیت مالیاتی واحدهای تولیدی فناوری اطلاعات به مدت پنج سال اشاره شده و بخش‌نامه ابلاغی جناب آقای تقوی‌نژاد، رییس محترم سازمان امور مالیاتی کشور به شماره 126/94/200 مورخ 27/12/94 حاکی از عزم راسخ آن سازمان در راستای اجرای قانون یاد‌شده است.
- «همین چندی پیش مدیر یکی از شرکت‌های بنام نرم‌افزاری کشور گفته بود، پروانه نرم‌افزار با تمام سختی‌هایی که گرفتنش دارد، به درد پیچیدن لبو هم نخورده است».
پاسخ: سایر تسهیلاتی که به دارندگان پروانه بهره‌برداری تولید نرم‌افزار تعلق می‌گیرد، به شرح ذیل است‌:
* برقراری معافیت مالیاتی از سال 1381 به مدت چهار سال و پیگیری تصویب قانون رفع موانع تولید (ذیل بند د ماده 31 این قانون) و نتیجتا‌ بهره‌مندی شرکت‌های دارنده پروانه بهره‌برداری از ابتدای سال 95 به مدت پنج سال از تاریخ شروع بهره‌برداری.
* استفاده از تعرفه برق صنعتی و کاهش هزینه‌های تولید نرم‌افزار از سال 1381 تا کنون، که یکی از بیشترین هزینه‌های تولید نرم‌افزار است.
* امکان فعالیت شرکت‌های دارنده پروانه بهره‌برداری تولید نرم‌افزار در داخل شعاع 120 کیلومتری شهرهای بزرگ از سال 1381 تا کنون و این درحالی است که فعالیت سایر صنایع کشور، در داخل شعاع 120 کیلومتری شهرهای بزرگ مقدور نیست‌.
* محدودیت نداشتن شرکت‌های نرم‌افزاری در انتخاب محل استقرار شرکت از سال 1381 تا کنون و امکان فعالیت در محل‌های مسکونی، استیجاری و...
* ارايه پروانه بهره‌برداری تولید نرم‌افزار به بانک‌ها براي دریافت تسهیلات.
* اقدام به واردات برخی اقلام سخت‌افزاری‌ برای توسعه نرم‌افزار‌های تولیدی با استفاده از این پروانه.
*‌ برخورداری کارکنان شرکت‌های دارنده پروانه بهره‌برداری از بازنشستگی پیش از موعد (‌با بیست و پنج سال سابقه خدمت‌).
*‌ قرار گرفتن تولیدات نرم‌افزاری شرکت‌های دارنده پروانه در فهرست توانمندی‌های صنعت نرم‌افزار کشور و درج آن در سایت وزارت صنعت، معدن و تجارت به منظور «اجرای قانون حداکثر استفاده از توان فنی و مهندسی تولیدی و صنعتی و اجرایی کشور» با هدف الزام خرید تولیدات نرم‌افزاری شرکت‌های داخلی توسط بخش دولتی.
 
- «شاید دلیل محقق نشدن معافیت مالیاتی شرکت‌های نرم‌افزاری داشتن متولی‌های متعدد است، ...»
پاسخ: با توجه به اینکه حوزه صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات بسیار تخصصی و گسترده است، لذا توجه دست‌اندرکاران محترم این نشریه را‌ به تلاش برای ارتقای دانش عمومی ‌جامعه در زمینه فناوری اطلاعات و همچنین موارد ذیل جلب می‌کند.
1- شورای‌عالی فضای مجازی کشور، در زمینه ارتباطات، فناوری اطلاعات، امنیت فضای مجازی (امنیت شبکه‌های اجتماعی و تبادل اطلاعات)، دولت الکترونیکی و ... مسوولیت سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی کلان را بر عهده دارد.
2- وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در حوزه زیرساخت ارتباطات (اپراتورها، پهنای باند و ...)، تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و ... مسوولیت اجرایی دارد.
3- وزارت صنعت، معدن و تجارت، مسوولیت سازماندهی، نظارت و حمایت از همه صنایع کشور از جمله صنعت فناوری اطلاعات شامل صنعت نرم‌افزار، صنعت سخت‌افزار و تجارت الکترونیکی را بر عهده دارد.
4- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مسوولیت نظارت بر محتوای سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی، نرم‌افزارهای چند‌رسانه‌ای، پويانمایی، بازی‌های رایانه‌ای و‌... را بر عهده دارد.
با توجه به تفکیک وظایف در حوزه‌های فوق، برخوردار نبودن برخی شرکت‌ها از معافیت مالیاتی را نمی‌توان ناشی از تعدد متولیان دانست، بلکه این امر می‌تواند ناشی از اطلاع ناکافی شرکت‌ها در خصوص قوانین مالیاتی و شيوه اظهار درآمدهای ناشی از فروش تولیدات نرم‌افزاری آنها باشد‌ که در این راستا این دفتر، نشست رویاروی مسوولان محترم سازمان امور مالیاتی کشور و تولیدکنندگان نرم‌افزار را برگزار کرد. (تاریخ برگزاری01/04/95)
 


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200