http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
سه شنبه 11 اسفند 1394
مخدرهاي ديجيتالي پشت مرزهاي ايران
مخدرهاي ديجيتالي پشت مرزهاي ايران

عادت و علاقه بيمارگونه به انجام بازي‌هاي رايانه‌اي، چت، وب‌گردي، روزمره‌نويسي در شبکه‌هاي اجتماعي مانند اينستاگرام و فيس‌بوک، خريد از سمساري‌هاي آنلاين هر چند در قالب کالاهاي کوچک و بي‌ارزش و موارد مشابه از جمله مصاديقي هستند که در صورت استمرار در انجام، مي‌توان از آنها تحت عنوان اعتياد ديجيتالي ياد کرد.

اعتياد ديجيتالي تا چند سال پيش، چندان جدي گرفته نمي‌شد. اما با توسعه کاربري فناوري اطلاعات در زندگي روزمره و افزايش ضريب نفوذ آن در ميان اقشار مختلف جامعه، نقش آن بيش از هر زمان ديگري در تعيين کيفيت جسم و روح انسان‌ها مورد توجه قرار گرفت. به‌طوري که در حال حاضر مهندسان اجتماعي، همان قدر که از بابت شيوع مواد مخدر سنتي و صنعتي اظهار نگراني مي‌کنند، به همان ميزان معتقدند که آسيب‌شناسي مخدرهاي ديجيتالي را نيز مي‌بايست جدي گرفت تا بدان جايي که ترک عادت موجب مرض شود، نرسد.
چندي است که ترس و واهمه‌اي عجيب و فراگير در ميان کاربران ايراني و به ويژه خانواده‌ها شيوع پيدا کرده است که روايت از انتشار مخدرهاي جدیدی با عنوان مخدر صوتي یا دیجیتالی در فضاي مجازي دارد. خبري که در هفته گذشته، واکنش ريیس پلیس مبارزه با مواد مخدر را نيز در برداشت. با توجه به حساسيت موضوع، در گزارش اين هفته ICT ايراني ضمن محوريت قراردادن اين پرونده جديد، به بررسي و تحليل اهم ساير اخبار در هفته‌اي که گذشت مي‌پردازيم.
عادت و علاقه بيمارگونه به انجام بازي‌هاي رايانه‌اي، چت، وب‌گردي، روزمره‌نويسي در شبکه‌هاي اجتماعي مانند اينستاگرام و فيس‌بوک، خريد از سمساري‌هاي آنلاين هر چند در قالب کالاهاي کوچک و بي‌ارزش و موارد مشابه از جمله مصاديقي هستند که در صورت استمرار در انجام، مي‌توان از آنها تحت عنوان اعتياد ديجيتالي ياد کرد. اعتياد ديجيتالي تا چند سال پيش، چندان جدي گرفته نمي‌شد. اما با توسعه کاربري فناوري اطلاعات در زندگي روزمره و افزايش ضريب نفوذ آن در ميان اقشار مختلف جامعه، نقش آن بيش از هر زمان ديگري در تعيين کيفيت جسم و روح انسان‌ها مورد توجه قرار گرفت. به‌طوري که در حال حاضر مهندسان اجتماعي، همان قدر که از بابت شيوع مواد مخدر سنتي و صنعتي اظهار نگراني مي‌کنند، به همان ميزان معتقدند که آسيب‌شناسي مخدرهاي ديجيتالي را نيز مي‌بايست جدي گرفت تا بدان جايي که ترک عادت موجب مرض شود، نرسد.
چندي است که ترس و واهمه‌اي عجيب و فراگير در ميان کاربران ايراني و به ويژه خانواده‌ها شيوع پيدا کرده است که روايت از انتشار مخدرهاي جدیدی با عنوان مخدر صوتي یا دیجیتالی در فضاي مجازي دارد. خبري که در هفته گذشته، واکنش ريیس پلیس مبارزه با مواد مخدر را نيز در برداشت. با توجه به حساسيت موضوع، در گزارش اين هفته ICT ايراني ضمن محوريت قراردادن اين پرونده جديد، به بررسي و تحليل اهم ساير اخبار در هفته‌اي که گذشت مي‌پردازيم.
 فاز توهم با مخدرهاي صوتي
هفته گذشته مطلع شديم که نوع جديدي از مواد مخدر در فضاي مجازي به فروش مي‌رسد که استعمال آن از طريق استنشاق، تزريق و يا بلعيدن ميسر نيست! بلکه تاثيرات مخرب آن صرفا از طريق شنيدن ايجاد مي‌شود. شايد در ابتدا اندکي شبيه فيلم‌هاي تخيلي به نظر برسد، اما چندي است نوع جديدي از ماده مخدر به نامDigital Drug  توليد شده است که در ميان جوانان به مخدر صوتي شهرت دارد. جزييات بيشتر از اين قرار است که اين نوع از ماده مخدر که دسترسي به آن در قالب Track امکان‌پذير است، رايگان نيست و مستلزم پرداخت هزينه است و نيازمند وجود تجهيزات خاصي مانند هدست است. ظاهرا اين فايل‌ها به گونه‌اي طراحي شده‌اند که با ایجاد فرکانس‌های مختلف روی هر گوش، تاثیر خاصی روی مغز می‌گذارند و به دلخواه مشتري اثراتي مشابه کوکائین، آدرنالین، هروئین، ماری‌جوانا و حتی الکل را در مغز شبیه‌سازی مي‌کنند. اين خاصیت به شرط آن که اختلاف فرکانس کمتر از ۳۰ هرتز باشد، بر اثر ایجاد ضربان میان دو فرکانس صوتی پخش شده در هر گوش به‌وجود می‌آید. اين در حالي است که سردار مويدي، ريیس پلیس مبارزه با مواد مخدر، وجود مخدرهاي صوتي را در ايران تایید نمي‌کند و ارايه اطلاعات بيشتر در اين زمينه را به انجام بررسي‌هاي علمي‌دقيق‌تر واگذار مي‌کند.
تحليل سردار از رواج مخدرهاي صوتي بيشتر به سمت بازي سوداگران مرگ براي دستيابي به سود بيشتر تمايل دارد و معتقد است تکنيک کارتل‌هاي مواد مخدر اين است که هر از چندگاهي اسم مواد مخدر را تغيير مي‌دهند تا با ايجاد هيجان در ميان جوانان به سود بيشتري دسترسي پيدا کنند. در اين خصوص بررسي‌هاي بيشتر ما که با استفاده از نظر پزشکان و روانپزشکان حاصل شده است نشان مي‌دهد، يک دليل فيزيکي وجود دارد که احتمال ايجاد اعتياد از طريق مخدرهاي ديجيتالي را نفي مي‌کند و ذکر اين نکته است که مواد مخدر رایج علاوه بر مغز بر تمامی بخش‌های سیستم عصبی و اعضای بدن نيز اثر مي‌گذارند، اما مخدرهای دیجیتالی با شکل فعلی تنها قادر به متاثر کردن مغز از طريق انتشار هورمون دوپامين هستند. اما اين دليل نمي‌شود که اعتيادآور بودن اين مواد را جدي نگرفت، چون در خصوص بي‌اثربودن نيز مي‌توانند تجربه خوشي زودگذر استعمال مواد مخدر را در فضاي مجازي براي جوانان ايجاد کنند و آنها را ترغيب به استفاده در دنياي واقعي کنند. ناگفته نماند که علیرضا جزینی قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با رد هرگونه شایعه در خصوص استفاده از مخدرهای دیجیتالی و صوتی در کشور «تریاک» و «شیشه» را دو مخدر پرمصرف کشور در ایران معرفی کرد.

 خريد 140 ميليون دلاري گيمرهاي ايراني
اشتهاي وصف‌ناپذير جوانان ايراني به بازي‌هاي رايانه‌اي، چندي است که کانون توجه بسياري از رسانه‌ها در داخل و خارج کشور شده است. پس از اين که بررسي تراکنش‌هاي مالي گيمرهاي ايراني نشان داد که سالانه 200 ميليارد تومان پول از کشور صرفا بابت بازي کلش خارج مي‌شود، هفته گذشته واقعيت ديگري آشکار شد. بر اساس جدیدترین آمارهای یک موسسه تحقیقاتی خارجی، ايراني‌ها در سال 2015 حدود 140 میلیون دلار بابت بازی‌های رایانه‌ای و کنسول‌های بازی پول خرج کرده‌اند که البته پيش‌بيني شده است اين رقم در سال جاري ميلادي به رقم 167 میلیون دلار نيز برسد. نکته تامل‌برانگيز جريان اين است که دسترسي گيمرهاي ايراني به اغلب بازي‌هاي رايانه‌اي از طريق دانلودهاي غيرقانوني و يا نسخه‌هاي قفل شکسته شده، امکان‌پذير است و چنانچه خريد اين بازي‌ها از شبکه قانوني صورت مي‌گرفت، معلوم نبود اين رقم تا به کجا صعود پيدا مي‌کرد؟!
بر اساس اين گزارش، بازي‌هاي رايانه‌اي يکي از پول‌سازترين صنايع در حوزه ديجيتال محسوب مي‌شوند که جوانان ايراني نيز علاقه بسياري براي انجام آن نشان داده‌اند. به‌طوري که سالانه ميلياردها ثانيه از زمان و پول خود را به اين سرگرمي‌ اختصاص مي‌دهند. اما متولي اين امر که بنياد ملي بازي‌هاي رايانه‌اي است تاکنون هيچ راهکار مشخصي جز توليد بازي‌هاي داخلي با گرافيک نه چندان جذاب براي هدايت و گردش اين سرمايه در داخل کشور ارايه نداده است. البته در هفته‌اي که گذشت صحبت‌هايي از تدوین برنامه درسی براي کارشناسی ارشد رشته «مدیریت تجاری بازی‌های رایانه‌ای» توسط بنياد مذکور به ميان آمده که «مدیریت تکنولوژی بازی‌سازی»، «مدیریت کسب و کار بازی‌های رایانه‌ای»، «مدیریت تجاری‌سازی بازی‌های رایانه‌ای» و «کارگردانی فنی بازی‌سازی» از جمله سرفصل‌هاي آن است.

 قرارداد 110 ميليارد توماني فيلترينگ
هفته گذشته رگولاتور وزير ICT از انعقاد قراردادي به ارزش 110ميليارد تومان ميان اين وزارتخانه و احتمالا 11 دانشگاه ايراني خبر داد که قرار است با هدف پيشگيري از عبور خط قرمزها به فيلترينگ هوشمند شبکه‌هاي اجتماعي بپردازد. گمان مي‌رود قرارداد مذکور نشانه‌اي دال بر اين واقعيت باشد که اراده دولت مبني بر مسدودسازي شبکه‌هاي اجتماعي اعم از تلگرام، اينستاگرام و غيره نيست و مي‌خواهد بهره‌برداري لازم را از کارايي و ضريب نفوذ اين ابزارها ببرد. اما درصدد است تا ضمن نظارت بيشتر، ارسال و دريافت اطلاعات بر بستر اين شبکه‌ها را براي کاربران به نوعي کاناليزه کند. بر اساس اين گزارش، فيلترينگ هوشمند از جمله طرح‌هايي است که تا کنون با چالش‌هاي متعددي مواجه بوده است. اين طرح که به صورت جدي براي نخستين بار در سال 93 مطرح شد و به گفته مسوولان تا کنون چندين بار و در چند فاز به مرحله بهره‌برداري رسيده است، بنا به دلايل نامعلومي ‌که برخي آن را بروز نقص فني و ديکد کردن برنامه‌هاي مسدودسازي توسط مسدودشدگان در آن سوي آب‌ها ارزيابي مي‌کنند به مرحله نهايي نرسيده است. انتشار رقم قرارداد110 ميليارد توماني فيلترينگ هوشمند باعث برانگيخته شدن موضع‌گيري‌هايي در هفته گذشته شد و برخي از خبرگان اختصاص اين اعتبار به ساير اولويت‌ها نظير ايجاد و توسعه زيرساخت در مناطق روستايي را ارجح دانستند. از ديگر تناقضات فيلترينگ هوشمند اين است که چند ماه پيش از اين، رقم اعتبار يافته به اين طرح 200 ميليارد تومان اعلام شده بود.

 حذف کد رهگيري و کارت سوخت
سامانه‌هاي اطلاعاتي متعددي در کشور وجود دارد که هر يک بنا به دليل يا مصلحتي در دولت‌هاي مختلف تشکيل شده‌اند، اما هفته گذشته خبر حذف دو سامانه اطلاعاتي منتشر شد. حذف سامانه ثبت معاملات املاک و نيز حذف کارت سوخت از ديگر رويدادهاي ICT ايراني در هفته‌اي که گذشت، بودند.
در اين راستا ريیس دیوان عدالت اداری از ابطال مصوبه دریافت کد رهگیری برای معاملات املاک خبر داد و گفت با ابطال این مصوبه از سوی هیات عمومی دیوان، لزوم دریافت کد رهگیری برای معاملات املاک از اين پس برداشته مي‌شود. گفته مي‌شود، هر چند لزوم دريافت کد رهگيري باعث تحميل هزينه‌هاي اضافه بر مشتريان بازار مسکن شده بود اما کاهش چشمگير کلاهبرداري را نيز دربرداشت. گفته مي‌شود ريشه اين تصميم‌گيري در عدم تعامل سازمان ثبت اسناد و املاک و همچنين وجود اختلافات صنفي براي دستيابي به منافع بيشتر است. در خصوص حذف کارت سوخت نيز هر چند تا کنون مصوبه يا بخشنامه‌اي ابلاغ نشده است، اما رصد تحرکات وزارت نفت و به ويژه زنگنه حاکي از مخالفت با ادامه کارت سوخت است.
در خصوص علت حذف اين کارت از خانواده کارت‌هاي هوشمند ايراني گفته مي‌شود زيان‌ده بودن و مخالفت جايگاه‌داران با ادامه روند فعلي باعث بروز تصميم‌گيري بر پايه حذف کارت شده است.
حال که قضيه کارت‌هاي هوشمند ايراني به ميان کشيده شد، بد نيست به خبري در مورد کارت هوشمند ملي نيز بپردازيم. طبق آخرين اطلاعات واصله تجهيزات و سخت‌افزارهاي جديدي به منظور چاپ و انتشار کارت هوشمند ملي وارد کشور شده که وعده داده شده است زمان صدور کارت ملي هوشمند را از یک ماه و نیم به 15 روز کاهش مي‌دهد.

نویسنده: پریسا خسروداد
منبع: هفته نامه عصر ارتباط


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200