http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
چهارشنبه 27 آبان 1394
بنزین گران‌تر تنبیهی برای رانندگان بدون کارت سوخت
بنزین گران‌تر تنبیهی برای رانندگان بدون کارت سوخت

از تشویق تا تنبیه رانندگان بدون کارت سوخت

هفته گذشته به غیر از ماجراهای کشدار و بلند در حوزه ICT شاهد طرح جدیدی برای تنبیه عدم استفاده از کارت‌های بی‌استفاده سوخت بودیم. با تک‌نرخی شدن بنزین بسیاری از رانندگان دیگر دلیلی برای استفاده از کارت‌های سوخت خالی و نگرانی جاگذاشتن آن در پمپ‌بنزین‌ها و معطلی‌های سابق را نمی‌بینند. دولت نیز ظاهرا مشکلی با این قضیه که رانندگان از کارت‌های سوخت استفاده کنند نداشت.
مدیران پمپ‌ بنزین‌ها هم حتی از حذف کارت‌های سوخت کاملا استقبال کرده و این موضوع را عامل سرعت گرفتن کارها و جلوگیری از صف‌های اطراف محل کار خود عنوان کردند. اما پرونده کارت‌های سوخت که یکی از پروژه‌های بزرگ فناورانه در دولت گذشته بود، شاهد سرمایه‌گذاری‌های عظیمی بود که قرار بود در فازهای بعدی بیشتر نیز توسعه یافته و پرداخت نقدی هم در پمپ بنزین‌ها حذف شود. به این ترتیب قرار بود کارت سوخت کارت پرداخت الکترونیکی پول بنزین نیز باشد.
تمام این طرح‌ها و برنامه‌ها اما در دولت جدید و با حذف یارانه بنزین، منجر به بلااستفاده ماندن کارت‌های سوخت شد. راکد ماندن کارت‌های سوخت اما صدای بسیاری را درآورد چراکه ایشان معتقد بودند از طریق این کارت‌ها اطلاعات ذی‌قیمت زیادی نصیب برنامه‌ریزان عرصه انرژی می‌کرد که حالا باید قید این اطلاعات با ارزش را زد.
این هشدارها اما همچنان مورد توجه قرار نمی‌گرفت. تا این که ظاهرا سیاست دولت در این خصوص تغییر کرد و ایشان را هم به این نتیجه رساند که از کارت‌های سوخت باید استفاده شود. اما چطور؟
در فاز نخست گفته شد کسانی که از کارت سوخت خالی خود استفاده کنند مورد تشویق قرار می‌گیرند. به این شکل که هر چند وقت یک‌بار یک قرعه‌کشی می‌کنند و به برخی رانندگان منضبط جایزه می‌دهند. این طرح اما در همان مرحله ایده مشخص بود که با شکست مواجه می‌شود، پس کنار گذاشته شد.
حالا اما سیاست تشویق ظاهرا قرار است جای خود را به سیاست تنبیه بدهد. به این ترتیب و آنگونه که در خبرها آمده طرح ساماندهی و تعیین تکلیف کارت‌های سوخت خودرو در دستور کار وزارت نفت قرار گرفته است که براساس آن، مردم در صورت استفاده از کارت سوخت جایگاه‌داران، باید مبلغ بیشتری از ۱۰۰۰ تومان بپردازند!
بیژن حاج محمدرضا رییس انجمن جایگاه‌داران سوخت با بیان اینکه اخیرا پیشنهادی ارایه شده مبنی بر انکه رانندگانی که کارت سوخت نداشته باشند باید مبلغ بیشتری برای خرید بنزین پرداخت کنند، اظهار کرده است: اجرای این طرح پیشنهادی باعث بالا رفتن انگیزه در بین مردم می‌شود که البته هنوز جمع‌بندی کامل حاصل نشده و سایر روش‌ها هم در حال بررسی است.
حال از دولت خبر می‌رسد وزارت نفت با همکاری ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز طرحی در دست بررسی دارد که در صورت تصویب نهایی، مردم ترغیب می‌شوند از کارت سوخت خودروی خود استفاده کنند.
در این طرح پیش‌بینی شده است که مردم در صورت استفاده از کارت سوخت جایگاه‌داران باید نرخی گران‌تر از ۱۰۰۰ تومان بپردازند. برهمین اساس، دارندگان خودرو مجبور خواهند شد که از کارت سوخت خودروی خود به میزان لازم استفاده کنند و تنها برای مصارف اضطراری به سمت استفاده از کارت سوخت جایگاه‌داران بروند.
به این ترتیب باید منتظر ماند و دید آیا سیاست تنبیهی به استفاده مردم از فناوری کارت سوخت منتهی خواهد شد یا نه؟

 


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200