http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
سه شنبه 21 مهر 1394
ورود ايرانسل به بورس باز هم به تعويق مي‌افتد
ورود ايرانسل به بورس باز هم به تعويق مي‌افتد

تهديد مدیرعامل ایرانسل به اعلام اظهارات وزیر ارتباطات در کمیسیون رگولاتوري

هفت سال پیش اپراتور دوم ایرانی خارجی با برند ام‌تی‌ان-ایرانسل بايد 21 درصد از سهام خود را به بورس واگذار می‌کرد. تاریخچه موضوع بورسی شدن ایرانسل در هفت ‌سال گذشته آن‌قدر در رسانه‌های مختلف به بحث و بررسی گذاشته شده که تقریبا تمام فعالان این عرصه آن را حفظ هستند و نوشتن از آن تقریبا خسته‌کننده شده است.
به گزارش عصر ارتباط، اما تمام تلاش‌های سال‌های گذشته برای عرضه 21 درصد سهام ایرانسل به بورس با شکست مواجه شده است. این اپراتور حاصل سرمایه‌گذاری مشترک گروه MTN آفریقای جنوبی و شرکت گسترش الکترونیک ایران بود، شرکت گسترش الکترونیک نیز دو سهامدار عمده دارد؛ یکی صاایران که وابسته به وزارت دفاع است و دیگری بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی است.
ایرانسل بر اساس قانون مجلس شورای اسلامی که در سال 84 به تصویب رسید، می‌بایست برای انطباق با شرایط و روال وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، میزان 21درصد کل سهام دارنده پروانه را طی سه سال از تاریخ لازم‌الاجرا شدن قرارداد از طریق بورس عرضه عمومی می‌کرد.
از آن سال‌ها تاکنون دو دولت و مجلس تغییر کرده‌اند و با وجود پیگیری‌های کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی، سازمان بازرسی کل کشور، سازمان‌های تنظیم مقررات و ارتباطات دو دولت و سال‌ها گزارش‌های رسانه‌ای، هیچ‌کدام نتوانسته پرونده بورسی‌شدن ایرانسل را به سرانجام برساند و این اپراتور همچنان در مسیری که خود می‌خواهد می‌رود.
موضوع بورس نرفتن ایرانسل که همچون سریال‌های طولانی شده در هر دوره به علتی بوده است. اما حالا با توجه به اظهارات هفته گذشته علیرضا قلمبردزفولی، مدیرعامل ایرانسل که تقریبا از روزهای ابتدایی تاسیس این اپراتور مدیریت آن را بر عهده دارد، شباهت‌هایی میان مخالفت با بورسی شدن ایرانسل به چشم می‌خورد.
یکی از دلایلی که سال‌ها بورسی شدن ایرانسل را به تعویق انداخته بود از این قرار بود. مدیرعامل این اپراتور در ششمین سالروز آغاز به کار ایرانسل گفته بود که واگذاری سهام 21درصد اپراتور دوم در بورس که در الحاقیه پروانه ایرانسل هم آمده مربوط به ترکسل بوده است و نه ایرانسل.
به گفته وزیر ارتباطات وقت، مدیران ایرانسل مدعی بودند شرایط واگذاری 21 درصد سهام ایرانسل در بورس مربوط به مناقصه زمان ترکسل است و با عدم موافقت ترکسل در به‌دست آوردن مناقصه اپراتور دوم تلفن همراه، این شرط نیز خود به خود ملغی شده است و شرط واگذاری سهام ایرانسل در بورس که در الحاقیه پروانه این اپراتور ذکر شده صحیح نیست.
به این ترتیب این‌گونه استدلال می‌شد که چون در قانون نام ایرانسل نیامده و به ترکسل اشاره شده، پس این قانون شامل حال ایرانسل نمی‌شود.
سال‌ها گذشت تا آنکه اثبات شود قانونگذار در خصوص اپراتور دوم این قانون را تصویب کرده است. بعد از آن هم مدت‌ها اعلام شد که سهامداران ایرانسل باید رضایت خود برای واگذاری سهام‌شان به بورس را اعلام کنند که سرنوشت آن هم مشخص نشد.
بعد هم سازمان بازرسی کل کشور در کنار کمیسیون اصل 90 مجلس وارد پرونده شد و به سازمان رگولاتوری اعلام کرد که باید قانون را اجرا کند.
رگولاتوری دولت جدید هم وارد پرونده شد و در دو مقطع، مهلت‌های جدیدی برای تعیین تکلیف واگذاری 21 درصد سهام ایرانسل به بورس تعیین کرد.

 رگولاتوری و اعلام پایان دومین مهلت ایرانسل
اما این پرونده حالا وارد یک مرحله جدید شده است. دو هفته قبل و در سومین روز نمایشگاه تلکام، رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برای نخستین بار در موضعی شفاف و صریح خبر از پایان دومین مهلت اپراتور زرد برای ورود به بورس داد.
وی در جمع خبرنگاران حاضر در این نمایشگاه گفت: پس از مهلت تعیین‌شده برای واگذاری ایرانسل در بورس این شرکت تقاضای شش ماه مهلت اضافه کرد که اکنون این مهلت تمام شده و ایرانسل باید اول پاییز نحوه ورود به بورس را به کمیسیون ارایه می‌کرد.
علی‌اصغر عمیدیان درباره سرانجام ورود شرکت ارتباطی ایرانسل به بورس گفت: کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات طبق یک زمانبندی، شرکت ایرانسل را موظف کرده که تا اول (پاییز 94) نحوه ورود 21 درصد سهام خود در بورس را ارایه کند.
رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تصریح کرد: اکنون اول پاییز است و پیگیری‌ها برای بورسی شدن این شرکت از طریق دبیرخانه انجام می‌شود و چگونگی واگذاری نیز از طریق هیات‌مدیره ایرانسل مشخص خواهد شد.
وی گفت: مقدمات واگذاری ایرانسل در بورس از یک ماه پیش آغاز شده است.

 واکنش تند مدیرعامل ایرانسل
این اظهارات اما ظاهرا به مذاق مدیرعامل اپراتور دوم خوش نیامد و وی هفته گذشته در پاسخ به این موضوع در اظهاراتی کم‌سابقه گفت: «براساس مصوبات رگولاتوری به‌طور شفاف اعلام شده که طبق اعلام ایرانسل از اول مرداد‌ماه 1394 فرایند بورسی شدن آغاز می‌شود، حال در این میان آنهایی که خبر از اولتیماتوم اول و دوم و پایان مهلت می‌دهند به‌نظر می‌رسد حتی خودشان مصوبه را نخوانده‌اند.»
دزفولی گفت: به‌عنوان فردی که از ابتدای کار ایرانسل در جریان تمام امور مربوط به آن قرار داشته‌ام و بر اساس مستندات اعلام می‌کنم در این حوزه مطابق مصوبات کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات عمل شده و اگر فردی غیر از این نظری دارد، باید حرف خود را ثابت کند.
مدیرعامل ایرانسل اما به نکته جالب دیگری نیز اشاره کرد و گفت: همان‌‌طور که اشاره کردم، در این زمینه یک مصوبه وجود دارد و در آن هم صحبتی از پاییز نشده و به‌صراحت اعلام شده است که باید فرایند بورسی‌شدن این شرکت از اول مرداد‌ماه آغاز شود. «برای این تاریخ زمان پایانی نیز اعلام نشده است.»
به‌عبارت دیگر، همچون ماجرای نام نبردن از ایرانسل در قانون مجلس، حالا مدیرعامل ایرانسل معتقد است که با رگولاتوری توافق کردیم از اول مرداد کار بورسی شدن را آغاز کنیم، اما مشخص نکردیم که این بررسی‌ها چه زمانی باید به‌پایان برسد.
وی در پایان سخنان خود به نکته جالب دیگری نیز پرداخته و گفته: «من مجاز نیستم مواردی که وزیر ارتباطات در جلسه کمیسیون تنظیم مقررات بیان کرده‌اند را اعلام کنم، اما این صحبت‌ها ثبت و ضبط شده و می‌توان با اجازه گرفتن از شخص وزیر، فرمایشات ایشان در این زمینه را پخش کرد تا دیگران نظر مقام عالی وزارت در این رابطه را که به ابلاغ مصوبه مذکور منجر شد بدانند.»
اینکه اظهارات مذکور چیست و چه توافقی صورت گرفته روشن نیست، اما ظاهرا ایرانسلی‌ها نیز چیزی در دستان خود دارند.
البته علیرضا قلمبردزفولی در لابه‌لای مصاحبه خود این را هم گفته که با توجه به وضعیت بورس، واگذاری سهام ایرانسل در مقطع کنونی تیشه به ریشه زدن سهام این شرکت است.

رگولاتوری فعلا در سکوت
البته تا لحظه تنظیم این گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی واکنش و پاسخی به این اظهارات کم‌سابقه و ماجرای صحبت‌های ضبط شده وزیر ارتباطات در کمیسیون تنظیم مقررات نداشته است. اما هرچه هست ظاهرا مدیرعامل ایرانسل از اين بابت خیال آسوده‌اي دارد.
به هر تقدیر شواهد نشان می‌دهد وزارت ارتباطات و سازمان تنظیم مقررات تاکنون به‌هیچ‌وجه برخوردی از جنس برخورد با مخابراتی‌ها با اپراتور دوم نداشته و حالا گویی باید شاهد دور جدید تعویق بورسی شدن ایرانسل به دلایلی که ذکر شد، باشیم، آن‌هم در پیش چشم قوانین و ضرب‌الاجل‌های مکرر نهادهای نظارتی.

 


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200