http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
سه شنبه 31 شهريور 1394
داستان چوپان نیم‌میلیاردی و بامزه‌بودن فرایند تصمیم‌گیری
داستان چوپان نیم‌میلیاردی و بامزه‌بودن فرایند تصمیم‌گیری

احتمالا در تلگرام یا دیگر ابزارهای ارتباطی، این متن بامزه دردناک به دست شما هم رسیده است. کدام متن؟ همان متنی که اشاره می‌کند به مرد چوپانی که صبح زود به بانک می‌آید و تا عصر همه بانک را علاف خودش می‌کند که نیم میلیارد تومان پولش را به‌صورت اسکناس و نه حتی چک‌پول، ببیند که مطمئن شود پول‌هایش امن‌وامان است و بعد دوباره آن را در بانک بگذارد.

خب این داستان سراسر دروغ محض است و جالب اينکه به‌صورت انبوه هم منتشر می‌شود و عکس‌العمل افراد در برابر آن‌ هم جالب است. همه متن را می‌خوانند و خیلی به اینکه ماجرا چقدر واقعی و چقدر دروغ است فکر نمی‌کنند. بیشتر افرادی که با این پیام مواجه می‌شوند شاید نظر چندان منفی هم در برابر آن نداشته باشند و ته دلشان آن را باور کنند. واقعا آن افرادی که به‌صورت انبوه این متن را برای دیگران می‌فرستند پیش خودشان چه فکری می‌کنند؟ احتمالا فکر خاصی نمی‌کنند و صرفا متن برایشان خنده‌دار است و این موجب می‌شود آن را برای دوستان و آشنایان بفرستند و چند دقیقه‌ای با آن خوش باشند. چرا؟
به نظر می‌رسد اینکه برخی محتواهای بامزه را دوست دارند و از هر فرصتی برای بازنشر آن استفاده می‌کنند، بازتاب رفتاری است که می‌بینند، مثلا همین سقف برداشت از دستگاه‌های عابربانک. سال گذشته بود که بانک ملی به‌صورت علنی اعلام کرد که سقف برداشت از دستگاه‌های عابربانک را افزایش داده و بعد از آن‌هم بانک‌های دیگر به این جنبش اضافه شدند. البته تا پیش ‌از این اقدام، بانک‌هایی بدون اینکه اعلام کنند، این خدمت را به مشتریان‌شان می‌دادند. اما پاسخ بانک مرکزی چه بود؟ «با وجود اینکه بررسی‌هایی برای افزایش سقف برداشت از خودپردازها انجام‌شده اما به این نتیجه رسیدیم که با توجه به اینکه نباید پول نقد به دلیل مسايل امنیتی و سایر موارد دیگر به میزان زیادی در دست مردم در حال گردش باشد، بهتر است که این سقف از حد فعلی بیشتر نشود.» حالا خبرهایی منتشرشده که به نظر می‌رسد بانک مرکزی به این فکر افتاده که سقف را بالاتر ببرد. در شنیده‌ها عدد ۴۰۰ هزار تومان هم گفته‌ شده است. قرار نیست ملانقطی بازی درآوریم و به این ایراد بگیریم که چرا بانک مرکزی که تا دیروز مخالف بود امروز موافق شده است. خب چه اشکالی دارد. بانک مرکزی تا دیروز مخالف بود و امروز موافق است. این ایرادی ندارد. دارد؟ اما حواسمان باشد که پیامک‌های بامزه نتیجه همین رفتارهای دوگانه است. ما نمی‌توانیم یک روز با ‌چیزی مخالفت کنیم و فردایش بگوییم موافق هستیم. مردم باهوش‌تر از آن چیزی هستند که فکر می‌کنیم. وقتی آنها را دست می‌اندازیم نتیجه‌اش می‌شود همین پیامک‌های بامزه سراسر دروغ. چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است و حواسمان باشد که حرمت امامزاده را متولی‌اش نگاه می‌دارد.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200