http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
سه شنبه 31 شهريور 1394
رایانش ابری ایران همچنان روی هوا
رایانش ابری ایران همچنان روی هوا

با گسترش تکنولوژی‌های جدید، دلایل متعددی وجود دارد که دولت‌ها را برای استفاده و بهره‌برداری هرچه سریع‌تر از فناوری‌های نوظهوری چون فضای ابری مجاب کند؛ از اقتصادی و باصرفه بودن گرفته تا کاهش‌ هزینه‌ها و سرعت بیشتر در خدمات‌رسانی و حفظ محیط زیست. بر همین اساس ایران نیز از سایر کشورها جدا نیست و بنا به اتصال و استفاده افراد و ارگان‌های مختلف از این فضا با چالش‌های مختلفی روبه‌رو است.

چند سالی است واژه‌ای به نام کلود (Cloud) را که در فارسی به آن فضای ابری می‌گویند می‌شنویم که از لحاظ مفهومی چندان جدید نیست. آنچه امروزه فضای ابری را جدید کرده، نحوه نگرش به آن است. پیشینه مفهوم رایانش ابری به سال 1960 و ساخت پردازنده‌های مرکزی برمی‌گردد، اما رشد آن در دهه اخیر و با پیشرفت روز افزون اینترنت بوده، به صورتی که از سال 2007 هر روز بر میزان علاقه کاربران به استفاده از این راهکار افزوده شده است.
 فضای ابری چیست؟
به زبان ساده، ایده‌ رایانش ابری بنا به گفته پدیدآورندگانش، برای راحتی بیشتر و کاهش هزینه‌ها شکل گرفته است به این مفهوم که دیگر همه نیاز به خرید هاردهای گران‌قیمت برای ذخیره اطلاعات خود نداشته و به‌راحتی در سراسر جهان می‌توانیم با اتصال به اینترنت و ذخیره اطلاعات روی یک سرور به همه اطلاعات خود دسترسی داشته باشیم. به این ترتیب دیگر نیازی به حمل فایل‌های ذخیره اطلاعات نیز نخواهیم داشت و منبع ذخیره اطلاعات رایگانی در اختیار ما قرار دارد.
فناوری ابری به کاربران امکان می‌دهد به منابع و اطلاعات خود در هر زمان و از هر جایی دسترسی داشته باشند. این درحالی است که قابلیت‌ها و امکانات فناوری ابری تنها به میزبانی فایل یا اشتراک‌گذاری اطلاعات محدود نمی‌شود، بلکه این فناوری، ارتباطات و تجارت را به یکدیگر پیوند داده و در نهایت هزینه‌های سازمانی در بخش‌های عملیاتی و تهیه زیرساخت‌ها را به‌شدت کاهش داده است؛ چراکه دسترسی به اطلاعات برای صاحبان اطلاعات تنها از طریق یک اینترنت نه‌چندان پرسرعت امکان‌پذیر است. به این ترتیب، کاربران بدون تحمل خطرات مربوط به نقل و انتقال اطلاعات با گوشی تلفن همراه، تبلت یا لپ‌تاپ خود به اطلاعات مورد نیاز دسترسی خواهند داشت.

 تجربیات فضای ابری در ایران و جهان
با گسترش تکنولوژی‌های جدید، دلایل متعددی وجود دارد که دولت‌ها را برای استفاده و بهره‌برداری هرچه سریع‌تر از فناوری‌های نوظهوری چون فضای ابری مجاب کند؛ از اقتصادی و باصرفه بودن گرفته تا کاهش‌ هزینه‌ها و سرعت بیشتر در خدمات‌رسانی و حفظ محیط زیست. بر همین اساس ایران نیز از سایر کشورها جدا نیست و بنا به اتصال و استفاده افراد و ارگان‌های مختلف از این فضا با چالش‌های مختلفی روبه‌رو است.
اما تغییر دیدگاه غالب افراد جامعه بر قابل اتکا بودن شبکه اینترنت جهانی و فضای ابری از نظر رایگان بودن بخشی از خدمات، دسترسی آسان، پایداری و سرعت و تداوم ارتباطات شبکه‌ای، زمینه لازم را برای پذیرش رایانش ابری در ایران و بسیاری از کشورهای دنیا به وجود آورده است. اغلب کشورهایی که به رایانش ابری در سطح کلان روی آورده‌اند، در سطحی از توسعه زیرساخت‌های فناوری ارتباطات و اطلاعات قرار دارند که در پی‌ بهره‌گیری مدیریت‌شده از رایانش ابری برای تحقق اهداف توسعه‌ای خودشان هستند.
در همین حال ما باز هم خواسته یا ناخواسته با یک فناوری به‌عنوان فضای ابری مواجه شده‌ایم؛ فناوری‌ که اگر از همین ابتدای کار فکری برای آن و تدوین قوانینی در جهت استفاده قانونمند نشود، در آینده به مشکلی عظیم برای کشور تبدیل خواهد شد. موضوع هاستینگ ملی، ایمیل‌ها، جست‌وجوگرها و غیره از جمله برخی از فناوری‌ها و ابزارهایی به‌شمار می‌روند که تعلل و رخوت کشور در اتخاذ تدابیر لازم و بهنگام موجبات تحمیل هزینه‌های چندبرابری اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و حتی امنیتی به کشور را فراهم کرده است.
از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی کشور می‌توان به نبود زیرساخت‌های لازم، پراکندگی مراکز داده‌ای و نبود انسجام کافی میان دستگاه‌های مختلف حکومتی اشاره کرد که این موضوع هم‌اکنون این زنگ خطر را به صدا در می‌آورد که وابستگی روزافزون به خدمات رایانش ابری کشورهای بیگانه، امکان دسترسی و سوءاستفاده برای آن کشور را فراهم کند. همان‌طور که ذکر شد، در هر صورت چنین مشکلی می‌تواند به تکرار تجربه‌های ناخوشایندی چون میزبانی سایت‌های دولتی و خصوصی ایرانی در خارج از کشور مبدل شود که سال‌ها منجر به خروج میلیون‌ها دلار ارز از کشور شد و در نهایت دولت را مجبور کرد با صرف هزینه‌هایی هنگفت قسمتی از سایت‌های دولتی و خصوصی را به داخل کشور برگرداند.
اما حال که در دولت یازدهم گفته می‌شود اقدامات زیادی برای جبران کاستی‌های موجود و فراهم‌سازی زیرساخت‌ها در دستور کار قرار دارد، لازم است با پیش‌بینی‌های جامع زمینه برای آماده‌سازی به‌موقع بستری امن برای توسعه همه‌جانبه کشور فراهم شود.
در همین راستا در مطالعه‌ای که سال 90 از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی انجام شد، سه کشور چین، انگلستان و کره جنوبی مورد بررسی قرار گرفتند. بر اساس این مطالعه وجه مشترک این کشورها ایجاد صنعت بومی و تسلط کافی دولت بر بازار رایانش ابری است که یک هدف استراتژیک و راهبردی محسوب می‌شود.
به این ترتیب، چند رویکرد کلان سیاسی برای فعالیت بخش خصوصی در کشورهایی چون چین، کره جنوبی و انگلستان وجود دارد. این رویکرد در کشور چین بر پایه حمایت مستقیم مالی از شرکت‌های بزرگ است که ضمن توسعه فضای ابری بومی، توجه خاصی به توسعه صادرات دارد. کشور انگلستان ضمن حمایت از شرکت‌های کوچک و متوسط، سعی در توسعه کارآفرینی دارد و کشوری چون کره‌جنوبی توجه بسیاری به توسعه فضای ابری و برنامه‌ریزی برای برخورداری از مزایای این فناوری دارد که می‌تواند ضمن پشتیبانی از دو رویکرد قبلی، موجب اشتغالزایی، توسعه صادرات، کارآمدی و کاهش هزینه‌های دولت شود.
از این رو ما نیز نیازمند سیاست‌گذاری نحوه به‌کارگیری توان بخش خصوصی در پویاسازی بازار رایانشی و نحوه ورود دولت به بازار به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین مشتریان فضای ابری هستیم.
بر این اساس، تبیین نقش بخش خصوصی و دولت جزو اساسی هرگونه سیاست‌گذاری است، اما سیاست‌گذاری دولت‌ها در نقش دادن به شرکت‌های خصوصی متفاوت است.
 ایران همچنان بدون راهبرد
اما در کشور ما رایانش ابری به‌صورت خودجوش و بدون برنامه‌ای مدون در حال پیشروی است. در این خصوص اگرچه پژوهش‌های مختلفی صورت گرفته، اما همچنان خروجی مشخص و عملیاتی از روش پیشبرد رایانش ابری در دست نیست.
از جمله آنکه در سطح قانونگذاری، حفاظت از داده‌ها و حمایت از حقوق مردم از جمله مباحث مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
بر اساس مطالعات انجام‌شده مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با توجه به اینکه زیرساخت‌های فناوری اطلاعات در سطح کشور به حد مطلوبی نرسیده، اجرایی شدن مفاد ماده (46) قانون برنامه پنجم با در نظر داشتن پیاده‌سازی فضای ابری یک نیاز اصلی برای ورود به این موضوع است.
از این رو لازم است دولت ضمن مشخص کردن متولی اجرایی فضای ابری در کشور به تدوین سیاست‌های کلان و پر کردن خلاهای قانونی پرداخته و در برنامه‌های توسعه پیش رو به تعیین میزان استفاده از فضای ابری در بخش دولتی، تدوین بسترهای حمایتی و ارايه بسته‌های حمایتی لازم برای توسعه بومی با تاکید بر بخش خصوصی، تعیین میزان یکپارچگی پایگاه‌های داده دولتی در افق برنامه ششم توسعه، مشخص کردن نقش دولت به عنوان مشتری، قطب‌سازی و انتخاب شهرها به‌عنوان مراکز ویژه و غیره پرداخته تا بتواند کشور را در راستای استفاده امن و راحت از این فضا یاری کند.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200