http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
واعظی: با تحریم‌ها به رشد 8 درصدی برنامه چشم‌انداز نمی‌رسیم
واعظی: با تحریم‌ها به رشد 8 درصدی برنامه چشم‌انداز نمی‌رسیم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، تحریم‌ها علیه ایران را ظالمانه خواند و گفت: با تحریم‌ها نمی‌توانیم به رشد ۸ درصدی تعیین شده در برنامه توسعه و سند چشم‌انداز دست پیدا کنیم.

روز سه شنبه 19 اسفند 93 همایش سیاست‌های فناوری و نوآوری در برنامه ششم توسعه در تالار مدرس مجلس واقع در بهارستان با حضور جمعی از وزرا، روسای کمیسیون‌ها و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، روسای دانشگاه‌ها و صاحب‌نظران حوزه فناوری و نوآوری کشور برگزار شد. در این همایش، دکتر جلالی به عنوان رييس مرکز پژوهش‌های مجلس به آسیب‌شناسی برنامه‌های پنج ساله پرداخت وگفت: ایراد برنامه‌های پنج ساله توسعه، این است که آرزوها یعنی آنچه دوست داریم را در قالب برنامه می‌نویسیم. سپس میرزاده رييس دانشگاه آزاد، و پس از وی، واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به سخنرانی پرداختند. آنگاه، ستاری معاون فناوری رييس‌جمهور و سلطانی رييس صندوق نوآوری و در پایان نیز حجتی وزیر جهاد سازندگی سخنرانی کردند.
واعظی: با تحریم‌های ظالمانه نمی‌توان به رشد تعیین شده دست یافت!
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، تحریم‌ها علیه ایران را ظالمانه خواند و گفت: با تحریم‌ها نمی‌توانیم به رشد ۸ درصدی تعیین شده در برنامه توسعه و سند چشم‌انداز دست پیدا کنیم.
وی اظهار داشت: کشورهایی که به نوعی نتوانستند در مقاطع مختلف رشد کنند، می‌دانند اگر به فناوری‌های نو دست پیدا کنند، میانبر زده‌اند. برای دستیابی به فناوری‌های نو باید زمینه‌هایی در داخل فراهم شود. با دستیابی و رشد فناوری‌های نو در کشور می‌توانیم بسیاری از مسايل را حل کرده و از مشکلات عبور کنیم.
وی با اشاره به این که در دنیای امروز بسیاری از کشورها، بخش قابل توجهی از درآمد‌های خود را صرف تحقیق و پژوهش می‌کنند، گفت: ما راهی نداریم جز این که به تحقیقات و پژوهش بها دهیم و از سویی دیگر فناوری‌های جدید را محور توسعه خود قرار دهیم، امروز اگر بررسی کنیم در خواهیم یافت کشورهایی که بهره‌وری خود را بالا برده‌اند به تکنولوژی برتر متوسل شده‌اند.
وی در همین زمینه گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد اگر کشورها خودشان در زمینه فناوری‌های نو تصمیم‌گیری نکنند به ناچار به این سمت کشیده خواهند شد.
وی در ادامه، مزیت‌های فاوا را نرخ رشد بالا، ارزش افزوده بالا، کاهش هزینه، افزایش بهره‌وری و اشتغال برشمرد و اضافه کرد: زمانی که شما نمی‌توانید توسعه را به دلیل محدودیت‌ها که حاصل تحریم است محقق کنید دچار مشکل خواهید شد، اگر قرار باشد رشد ما به 8 درصد برسد باید محدودیت‌هایمان در داخل را هم برطرف کنیم زیرا عدم توجه به محدودیت‌ها باعث می‌شود ما فقط انشای خوب بنویسیم.
واعظی از لزوم فعالیت بخش خصوصی در حوزه فناوری صحبت کرد و تولید محتوا را از جمله ضروریات در حوزه علم و فناوری دانست و گفت: ما تمامی ‌دانشجویان، شرکت‌ها و افرادی که می‌توانند در تولید محتوا فعال باشند را تشویق می‌کنیم. او همچنین از لزوم دسترسی تمام مردم کشورمان به اینترنت سخن گفت و افزود: باید به سمتی برویم که مردم به راحتی به اینترنت دسترسی داشته باشند و تمامی ‌ارگان‌ها به سیستم مجازی مسلح شوند به طوری که به راحتی فعالیت‌های خود را انجام دهند، رویکرد دولت این است که به مناطق محروم و کمتر برخوردار توجه ویژه شود.
واعظی ابراز امیدواری کرد که تا پایان امسال تمام روستاهای بالای 20 خانوار دارای تلفن ثابت بوده و سال آینده نیز روستاهای بالای 10 خانوار از این امکان برخوردار شوند.
وی درمورد گسترش اینترنت در کشور تصریح کرد: امیدواریم تا پایان دولت، تمامی ‌روستاهای بالای 10 خانوار از اینترنت بهره‌مند شوند. وی با بیان این که استفاده از فضا در دنیای امروز دارای اهمیت است، گفت: ما گام‌های مثبت زیادی در این زمینه برداشتیم اما متاسفانه در یکی دو سال اخیر به دلیل کمبود بودجه، برخی اقدامات کاهش پیدا کرده که امیدواریم با برنامه‌ریزی‌های جدید روند مثبت مجددا بازگردد.
واعظی همچنین ابراز امیدواری کرد که تا پایان دولت، موبایل نسل سوم و چهارم نهایی شود.
پول بلاعوض سَـم است
یکی دیگر از سخنرانان این همایش، دکتر سورنا ستاری، معاون علمی ‌و فناوری رييس‌جمهور بود. وی اظهار داشت: ما سابقه 106 سال فروش نفت را در کشور داریم که این برای ما فرهنگی را به ارمغان آورده است که عوض کردن این فرهنگ کار راحتی نیست. این فرهنگ به ما می‌گوید برای پژوهش باید افراد را استخدام کنیم، در حالی که قرار بود پژوهشکده‌های ما مشکلات کشور را حل کنند، اما الان دانشجو تربیت می‌کنند و مدرک می‌دهند. وی افزود: باید در ابتدا فرهنگ جامعه و فرهنگ دولت را عوض کنیم‌، باید فرهنگ ما تغییر پیدا کند. معاون علمی‌ و فناوری رييس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: هیچ سرمایه‌گذاری، ارزشمندتر از سرمایه‌گذاری در پژوهش نیست. در یک سال اخیر بزرگ‌ترین مشکل در پژوهش این بوده که مشتری پژوهش معلوم نیست. وی درمورد قانون شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: گر چه در قانون شرکت‌های دانش‌بنیان نواقصی وجود دارد، اما یکی از مترقی‌ترین قوانین، قانون شرکت‌های دانش‌بنیان است.
ستاری با بیان این که باید معلوم شود دولت می‌خواهد پاروزن باشد یا سکاندار، گفت: تنها دولتی در دنیا هستیم که از نانوتکنولوژی کاسبی درست کردیم، ما یکی از پیشرفته‌ترین کشورها در ساخت دستگاه‌های نانوتکنولوژی هستیم. ولی باید در دولت، سیاست‌گذار پژوهش باشیم نه این که خودمان پژوهش و تولید کنیم. اشتباه ما از زمانی آغاز شد که تصور کردیم وقتی به یک استاد دانشگاه پول بدهیم، می‌توانیم از او استفاده کنیم، ما در کدام پژوهش‌ها موفق بودیم؟ در ساخت موشک و فناوری هسته‌ای! چرا؟ چون قیمت در آن مطرح نیست.
معاون علمی ‌و فناوری رييس‌جمهور بر همین اساس یادآور شد: بی‌حساب نمی‌شود کار تجاری انجام داد. پول بلاعوض برای کار تجاری سَـم است چون از همان اول یک رانت درست می‌کند.
وی افزود: باید برای افراد و اشخاص احترام قايل شویم، دلیلی ندارد از کسانی که مثلا شخصیت هستند مانند اساتید دانشگاه، ضمانت‌نامه بخواهیم، از اقتصاد دانش‌بنیان مهم‌تر، افراد و نیروی انسانی است، باید ببینیم چرا نتوانستیم یک اکوسیستم خلاق و نوآورانه درست کنیم، چرا نتوانستیم کاری کنیم که استخدام دولتی برای فرزندان ما یک ارزش نباشد. ستاری در ادامه سخنانش تصریح کرد: دانش‌بنیان، صنعتی است که قرار است یک زندگی بهتر به مردم بدهد.
وی با بیان این که مشکل عظیم ما، داشتن فرهنگ غلط نفتی در کشور است، تصریح کرد: وقتی ما افراد را می‌بینیم، به پول، ماشین و ثروت آنان توجه می‌کنیم نه به مغز و دانش آنان و این نگرش مبین نوعی جهت‌گیری ملهم از اقتصاد نفتی و فرهنگ نفتی است. تا این اکوسیستم را درست نکنیم موفق نمی‌شویم و نمی‌فهمم چرا باید در حوزه فرهنگ سوبسید بدهیم، ما باید کل بودجه کشور را درگیر بخش فناوری کنیم.
اتکا به علم و فناوری تنها راه دور زدن تحریم‌هاست
در این همایش، دکتر حمید میرزاده، رييس دانشگاه آزاد اسلامی ‌با تاکید بر این که اتکا به علم، پژوهش و فناوری و تصاحب بازارهای جهانی تنها راه دور زدن تحریم‌ها و تضمین عزت و استقلال کشور است، گفت: باید ضمانتی برای به صرفه کردن پژوهش‌ها و اجرای قوانین و مصوبات مجلس در حوزه پژوهش با یک ساختار مشخص ایجاد شود.
وی گفت: علی‌رغم توجهات صورت گرفته به حوزه علم و پژوهش در طی سالیان گذشته، باید گفت باز هم غفلت شده است؛ چرا که آنچه در قوانین و برنامه‌های پنج ساله چهارم و پنجم آمده است و سهمی‌که باید به حوزه پژوهش و تحقیقات اختصاص داده می‌شد به صورت کامل عملیاتی نشده است.
رييس دانشگاه آزاد اسلامی‌تاکید کرد: اتکا به علم و پژوهش و تصاحب بازارهای دنیا تنها راه دور زدن تحریم‌ها و تضمین عزت و استقلال کشور است که این مهم نیازمند تعریف راهکارها و برنامه‌های راهبردی مشخص است. وی تصریح کرد: اگر قانونی در حوزه توسعه پژوهش و علم و فناوری نوشته می‌شود باید ضمانت اجرایی هم داشته باشد، در حالی که علی‌رغم تاکید قانون در برنامه‌های چهارم و پنجم توسعه، سهم اعتبارات پژوهشی از تولید ناخالص داخلی به يك درصد هم نمی‌رسد لذا باید ضمانتی برای به صرفه کردن پژوهش‌ها ایجاد شود تا بتوانیم به چشم انداز تعریف شده از سوی مقام معظم رهبری دست یابیم.
وی گفت: ضمانت اجرایی قوانین و مصوبات مجلس در حوزه پژوهش باید با یک ساختار مشخص تامین شود چرا که تاکنون سهم 1 تا 3 درصدی از شرکت‌های دولتی و غیردولتی برای حوزه پژوهش و علم و فناوری محقق نشده و ضمانت اجرایی لازم در این رابطه وجود ندارد.
رييس دانشگاه آزاد اسلامی ‌به برنامه‌های راهبردی این دانشگاه برای توسعه علم و فناوری اشاره کرد و گفت: توجه به توسعه تحصیلات تکمیلی، رشد اقتصاد دانش‌‌بنیان، تاسیس شرکت‌های فناوری آزاد تا پایان سال 96 در مراکز استان‌ها از جمله این برنامه‌ها است.
وی همچنین انجام پژوهش‌های بنیادین اصیل، متمرکز و کاربردی، حضور فعال در مسابقات علمی‌و پژوهشی بین‌المللی، راه‌اندازی کمیته‌های تخصصی فناوری‌های نوین، بستن قرارداد با وزارت نفت برای ازدیاد برداشت از مخازن میدان‌های نفتی و بستن تفاهم با شرکت صنایع فولادی و ذوب‌آهن اصفهان را از برنامه‌های راهبردی دیگر دانشگاه‌ آزاد اسلامی‌در حوزه پژوهش و فناوری برشمرد. وی با بیان این که خوشبختانه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی‌دستاوردهای بسیار قابل توجهی در حوزه علم و فناوری داشته‌ایم، گفت: در حال حاضر از نظر ارجاع علمی ‌رتبه 42،‌ ثبت اختراع ملی رتبه 47، نوآوری رتبه 50، تولید ناخالص داخلی رتبه 102 و فضای کسب و کار رتبه 132 جهانی را داریم اما هنوز به جایگاهی که در شأن ملت ایران باشد دست نیافته‌ایم.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200