http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
2 خبر و 2 هفته مهلت برای میلیاردها تومان حمایت از طرح‌های فناورانه
2 خبر و 2 هفته مهلت برای میلیاردها تومان حمایت از طرح‌های فناورانه

در خبر اولی که روی سایت وزارت ارتباطات منتشر شد، آمده است: فراخوان حمایت مذکور از روز شنبه مورخ 20/10/93 روی سایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار می‌گیرد.

هفدهم ماه جاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با انتشار خبری کوتاه اعلام کرد به زودي فراخوان حمایت از تحقیقات، طرح‌های توسعه‌ای اشتغال‌آفرینی و یا صادرات کالا و خدمات روی سایت این وزارتخانه قرار می‌گیرد، اما این موضوع پرسش‌ها و ابهامات بی‌پاسخی را در پی داشته و دارد.
به گزارش خبرنگار عصر ارتباط، در خبر اولی که روی سایت وزارت ارتباطات منتشر شد، آمده است: فراخوان حمایت مذکور از روز شنبه مورخ 20/10/93 روی سایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار می‌گیرد.
در ادامه این خبر آمده بود، به منظور ارتقا و توسعه کاربرد و افزایش توانمندی در این حوزه، تولید برنامه‌های نرم‌افزاری و صدور خدمات فنی و مهندسی در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات در نظر دارد از محل منابع وجوه اداره شده بر اساس چارچوب تصویب نامه هیات محترم وزیران، فعالیت‌های حمایتی خود را گسترش دهد.
توسعه و ارتقاي کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور، ارتقای سطح فناوری و کیفیت تولیدات، حمایت از طرح‌های تحقیقاتی منتهی به تولیدات آزمایشگاهی یا نمونه صنعتی از دیگر اهداف این برنامه است. در پایان این خبر نیز این گونه آمده بود که تمامی ‌شرکت‌های متقاضی و واجد شرایط تا 2 هفته مهلت دارند درخواست‌های خود را برای بررسی در کارگروه مربوطه ارسال کنند.
خبر دوم
بعد از این خبر کوتاه و بدون ارایه جزییات بیشتر و در حالی‌که به نظر می‌رسید اطلاع‌رسانی گسترده‌تری در این خصوص صورت بگیرد، ‌سه روز بعد هاشمی‌ معاون فناوری و امور بین‌الملل این وزارتخانه و فردی که مسوولیت نظارت بر تخصیص بودجه حمایتی را دارد، خبر از آغاز حمایت در قالب بودجه مذکور داد که باز هم خبری از جزییات بیشتر نبود. وی نیز در خبری که روی سایت وزارت ارتباطات قرار گرفت اعلام کرد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در نظر دارد، به منظور ارتقا و توسعه کاربرد و افزایش توانمندی بخش فناوری ارتباطات و اطلاعات(ICT) کشور، حمایت و کمک به رونق کسب و کار و تولید و ایجاد زمینه صدور خدمات فنی و مهندسی، از طرح‌های تحقیقاتی، توسعه‌ای و اشتغال‌آفرین، در راستای ماموریت‌ها، اهداف و اولویت‌های وزارتخانه به صورت پرداخت تسهیلات از محل وجوه اداره شده حمایت کند.
لذا از تمامی صنعتگران، شرکت‌ها و فعالان غیر دولتی این حوزه درخواست می‌شود ضمن مراجعه به وبگاه وزارتخانه به نشانی ict.gov.ir نسبت به ارایه طرح، تکمیل کاربرگ در بخش فراخوان طرح‌های فناورانه و ارسال مستندات مربوط اقدام کنند.
وی ادامه داد: بنگاه‌ها، مراکز و افراد حقوقی غیردولتی در چهار رسته تخصصی زیر می‌توانند تقاضای دریافت تسهيلات کنند که عبارتند از: تولید و توسعه تجهیزات در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات، تولید و توسعه نرم‌افزار، تولید و توسعه محتوا و خدمات و تولید و توسعه در زمینه امنیت اطلاعات.
در پایان خبر هم آمده بود، طرح‌های پیشنهادی در یکی از کارگروه‌های تخصصی مرتبط به هر رسته ارزیابی شده و در صورت احراز شرایط لازم مورد حمایت قرار خواهند گرفت.
لینک ثبت‌نام نیز در انتهای این خبر قرار گرفته بود.
ابهامات وزیر اسبق ارتباطات
اما چندی قبل محمد سلیمانی وزیر اسبق ارتباطات و نماینده فعلی مجلس شورای اسلامی که بیشترین پیگیری در خصوص نحوه هزینه‌کرد بودجه وزارت ارتباطات را دارد، در گفت‌و‌گوی مفصلی با یک خبرگزاری، ابهامات زیادی را پیرامون بودجه این وزارتخانه مطرح کرد که البته این اظهارات از سمت وزارت ارتباطاتی‌ها بی‌پاسخ ماند.
اما در بخشی از اظهارات وی در خصوص بودجه حمایتی مذکور که وزارت ارتباطات اخیرا فراخوان آن را اعلام کرده آمده بود: در بند ج تبصره12 قانون بودجه 1393، به منظور توسعه و ارتقاي بخش ارتباطات و فناوري اطلاعات كشور و سطح فناوري و كيفيت توليدات زير بخش ارتباطات و توليد برنامه‌هاي نرم‌افزاري و ايجاد زمينه صدور خدمات فني و مهندسي اين بخش، اجازه پرداخت مبلغ 90 ميليارد تومان وجوه اداره شده براي كمك و حمايت از بخش خصوصي و تعاوني به صورت تسهيلات با پرداخت مابه‌التفاوت نرخ سود توسط وزارت داده شده است. وی ادامه داد: متاسفانه عملكرد اين تبصره در گزارش بسيار غير شفاف است و معلوم نيست چقدر وام داده شده است و صرفا ذكر شده است 25 ميليارد تومان در مرحله نهایي است؟ حتي اگر اين مبلغ عمل شده باشد – كه بعيد است – به معني آن است كه با گذشت بيش از 8 ماه از سال فقط 28درصد عملكرد داشته است يعني عملكردي كمتر از 50درصد آنچه مورد انتظار بود. اين در حالي است كه بخش خصوصي عمدتا با كمبود بودجه و سرمايه در گردش روبه‌رو است و بانك‌ها هم در شرايط فعلي وام حتي با بهره‌هاي بالاي 30درصد را به سختي پرداخت مي‌كنند. لذا به نظر مي‌رسد وزارت يا ضعف مديريت در اين حوزه دارد يا اعتقادي به كمك به بخش خصوصي و تعاوني ندارد.
تنوع ارقام اعلام شده
فارغ از شکل اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات، زمان محدود فراخوان مذکور، کلی بودن محورهای حمایتی، احتمال بی‌اطلاعی برخی از فعالان حوزه و مسایل مطرح شده توسط محمد سلیمانی، درباره میزان مبلغ وجوه اداره شده حمایتی وزارت ارتباطات نیز اعداد و ارقام متعددی اعلام می‌شود. در این میان به غیر از 90 میلیارد تومان مورد اشاره توسط وزیر اسبق، اعداد 200 میلیارد تومان، 70 میلیارد تومان و حتی 50 میلیارد تومان نیز مطرح است که این موضوع نیز خود محل ابهام و پرسش است.
به هر تقدیر با وجود تمام انتظاراتی که در خصوص وجوه اداره شده وزارت ارتباطات مطرح شد، این فراخوان بدون اطلاع‌رسانی و تبلیغات گسترده و در حالی‌که برخی شنیده‌های غیررسمی حکایت از وصول برخی طرح‌ها از قبل دارد، تنها یک هفته مهلت برای متقاضیان دریافت و استفاده از این مبالغ حمایتی وجود دارد.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200