http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
آیا فناوري‌هاي پوشيدني انسان را هوشمندتر می‌کند؟
آیا فناوري‌هاي پوشيدني انسان را هوشمندتر می‌کند؟

هیچ‌گونه افزاره‌ پوشیدنی دارید؟ اگر نداشته باشید به‌زودی خواهید داشت؛ زیرا سال 2015 را سال رواج رایانه‌های پوشیدنی اعلام کرده‌اند.

فناوری‌های پوشیدنی از ساعت‌های مچی هوشمند و ردگیرنده‌های تناسب اندام گرفته تا عینک گوگل و جامه‌های هوشمند در چند سال گذشته رفته‌رفته توجه مصرف‌کنندگان را جلب کرده‌اند و با به میدان آمدن ساعت مچی اپل به اوج می‌رسند.
با فناوری‌های پوشیدنی می‌توان گام‌برداشتن‌ها، ضربان قلب و کنش‌های خود را تحت پایشگری قرار داد، اما آیا این فناوری انسان را هوشمندتر هم می‌کند؟
طبق پژوهشی که سامسونگ انجام داده است تقریبا نیمی از کاربران فناوری‌های هوشمند (47درصد) احساس می‌کنند هوشمندتر شده‌اند و 61 درصد هم احساس می‌کنند اطلاعات‌شان افزایش می‌یابد.
این شرکت کره‌ای تاکنون پنج نوع ساعت مچی هوشمند عرضه کرده و سرمایه‌گذاری گسترده‌ای در حوزه‌ فناوری‌های پوشیدنی انجام داده است.
کارشناسان معتقدند افزاره‌های پوشیدنی یقینا کمک می‌کنند تا احساس کنیم اطلاعات بیشتری داریم. مثلا وقتی گوشی تلفن همراه هوشمند زنگ خورد می‌توانیم خيلي سريع نام تماس‌گیرنده را ببینیم یا نگاهی به پیامک بیندازیم و سپس تصمیم بگیریم جواب بدهیم یا ندهیم.
افزاره‌های پوشیدنی مثل جامه‌های ارتعاش‌کننده در قسمت چپ یا راست کتف عملکرد مناسبی دارند، اما افزاره‌هایی که کارکردهای‌شان چندان نمایان نیست می‌توانند سردرگمی ایجاد کنند. یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها با افزاره‌های پوشیدنی کنونی و به‌طور خاص ساعت‌های مچی هوشمند این است که منظورهای کاری مشخصی ندارند، چون کارهای زیادی انجام می‌دهند و همین باعث سردرگمی کاربران می‌شود.
در ضمن دنیایی فاصله بین هوشمندترشدن و احساس هوشمندترشدن وجود دارد. افزاره‌های پوشیدنی بهداشتی مثل دستبندهای نظارت بر تناسب اندام می‌توانند تغییرات مثبتی در رفتار کاربر ایجاد کنند. مثلا هشدار می‌دهند که یک یا دو ساعت است بدون تحرک پشت میزی نشسته‌ایم یا زنگ بیدارباش می‌زنند یا تشویق می‌کنند که به جای استفاده از آسانسور از پله‌ها استفاده کنیم. به هر حال این نوع گوشزدها به‌نوعی آگاهی‌افزا هم هستند.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200