http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
نخستین میزگرد بررسی رابطه بانکداری الکترونیکی و ردپای اکولوژیک برگزار شد
نخستین میزگرد بررسی رابطه بانکداری الکترونیکی و ردپای اکولوژیک برگزار شد

بانکداری الکترونیکی نظامی است که تولید کربن را کاهش داده و به حفظ و ترمیم محیط زیست کمک کرده است.

به گفته پدرم، پدربزرگم برای هرکدام از فرزندانش یک ملک و املاکی کنار می‌گذاشت تا هنگام جوانی و شروع زندگی مشترک، بتوانند زندگی‌شان را با آن شروع کنند و چقدر شیرین بود وقتی پدرانمان و مادرانمان این‌چنین حمایت‌های مردانه‌ای را از سوی پدرانشان داشتند. احتمالا ما هم سعی می‌کنیم به شکل‌های مختلف ملک و املاک یا پولی را برای آینده فرزندانمان کنار بگذاریم. اما بیشتر ما به فکر خودمان هستیم و بس! چراکه اگر کمی دقیق‌تر نگاه کنیم می‌بینیم که ما نه‌تنها برای نسل آینده چیزی نمی‌گذاریم بلکه حقشان را هم داریم می‌خوریم. به گفته مدیرکل دفتر توسعه پایدار و اقتصاد محیط‌زیست سازمان حفاظت محیط‌زیست، ما در ایران بیش از سه برابر ظرفیت اکولوژیک کشورمان را داریم استفاده می‌کنیم! این حقیقت تلخی است که باید باورش کنیم؛ حقیقتی که شاید در مورد دیگر کشورها هم صدق کند اما اگر برنامه‌ریزی درستی برایش نداشته باشیم آینده خیلی خوب نخواهد بود. میزان رد پای اکولوژیک ما یعنی اندازه مصرف ما از ظرفیت زیستی که در حالت عادی باید برابر یک باشد، الان معادل 66/2 است.
برای مقابله با این اتلاف منابع یا برای بهبود استفاده حداکثری از منابع، دنیا به سمت مفهومی رفته به نام «تکنولوژی سبز»؛ البته برخی هم آن را «تکنولوژی طبیعت »یا «تکنولوژی طبیعت‌محور» هم می‌نامند. درواقع به هر تکنولوژی‌ که به حفظ منابع محیط‌زیست کمک کند تکنولوژی سبز گفته می‌شود و می‌توان یک خسته نباشید گفت به تمام کسانی که در دنیا و در ایران در حوزه فناوری اطلاعات بانکی و پرداخت کار می‌کنند؛ چراکه می‌توان این صنعت را یکی از صنایعی دانست که به‌شدت در راستای کاهش استفاده از منابع محیط‌زیست قدم برداشته است، از کاهش استفاده از کاغذ گرفته تا کاهش ترافیک و کاهش آلودگی هوا و کاهش مصرف سوخت و هزاران چیز دیگر که با آمدن این صنعت، باری را از دوش محیط‌زیست برداشته است.
همین کافی بود تا سه‌شنبه هفته گذشته «نخستین میزگرد بررسی رابطه بانکداری الکترونیکی و رد پای اکولوژیک» به میزبانی شرکت ایران‌کیش و با حضور جمعی از فعالان صنعت بانکداری و فعالان محیط‌زیست با هدف جلب‌توجه رسانه‌ها و شبکه بانکی به موضوع محیط‌زیست و اهمیت کاهش رد پای اکولوژیک برگزار شود.
فرامرزی مدیرعامل شرکت ایران کیش در این نشست با اشاره به کاهش مصرف کاغذ، کاهش ترددهای شهری و همچنین کاهش قابل‌توجه مصرف اسکناس به کمک بانکداری و پرداخت الکترونیکی گفت: «سالانه هشت میلیون قطعه اسکناس بازسازی می‌شود که 800 میلیون تومان برای دولت هزینه دارد. درحالی‌که بانکداری الکترونیکی می‌تواند به‌طورجدی از این میزان مصرف بکاهد.»
وی در ادامه گفت: «در سال جاری در دنیا چهار میلیون هکتار جنگل و شش میلیون هکتار زمین زراعی از دست رفته است. 32 میلیارد تن دی‌اکسید کربن در هوا و 9 میلیون تن مواد سمی در آب‌وهوا رها شده است. رد پای اکولوژیک بازتاب‌کننده آثاری است که هر جامعه در اثر سبک و شیوه خود به‌جا می‌گذارد.آمریکا 5 برابر سهم اکولوژیک خود و امارات بالای 11 برابر سهم خود را مصرف می‌کند.»
فرامرزی در پایان گفت: «در بحث توسعه پایدار و مسوولیت اجتماعی از استانداردهای ایزو استفاده می‌کنیم که در پیاده‌سازی توسعه پایدار به سازمان‌ها کمک خواهد کرد. توسعه پایدار تنها با لحاظ کردن ابعاد اقتصادی، اجتماعی، سازمانی و زیست‌محیطی ممکن می‌شود.»
کاظمی دینان مشاور رییس‌کل بانک مرکزی نیز در این نشست گفت: «محیط‌زیست را خدا به ما هدیه داده است. ما باید این هدیه را قدر بدانیم و سهم آیندگان را از آن حفظ کنیم. سازمان‌های بزرگ باید به سهم مسوولیت اجتماعی خود توجه کنند. ما مسوولیت اجتماعی را به‌عنوان یک رسانه در اختیار روابط عمومی سازمان‌ها می‌دانیم که صدای بلندتر سازمان است. مخاطبان سازمان‌ها معتقدند علاوه بر نفع سازمان‌ها از مردم، در مقابل دغدغه‌های آنها مسوولند، البته نه‌تنها سازمان‌ها بلکه ما همه مسوول هستیم.»
نبی‌اله منصوری استاد مهندسی محیط‌زیست دانشگاه علوم تحقیقات نیز در این نشست گفت: «ردپای اکولوژیک رابطه مستقیمی با رفاه اجتماعی دارد و ما هنوز یاد نگرفته‌ایم این رفاه اجتماعی را با آسیب به محیط‌زیست ایجاد نکنیم. باید سعی کرد افزایش رفاه اجتماعی طوری پیش برود که شاخص مصرف محیط‌زیست را پایین بیاوریم.
دکتر محمد مراد بیات نیز در پایان این نشست گفت: «به قول آلوین تافلر بشر چند موج را پشت سر گذاشته است، موج کشاورزی، موج صنعت و اکنون موج فناوری اطلاعات و ارتباطات. تمام مشکلات محیط زیستی محصول موج صنعت است اما موج فناوری قرار است هم آسیب‌ها را کاهش دهد و هم ترمیم کند. در بیانیه‌اي سازمان جهانی محیط‌زیست، حفظ محیط‌زیست را به عنوان توسعه پایدار معرفی کرده است و این توسعه بر عهده همه نهادها به خصوص نظام بانکداری الکترونیکی است.
بانکداری الکترونیکی نظامی است که تولید کربن را کاهش داده و به حفظ و ترمیم محیط زیست کمک کرده است. آلودگی هوا را کاهش داده است.80درصد آلودگی تهران مربوط به وسایل نقلیه است. هفتاد درصد تراکنش‌ها به سمت الکترونیکی شدن پیش رفته است که اگر اینگونه نبود تعداد ترددها از 15 میلیون فعلی بسیار فراتر می‌رفت. نظام بانکی و پرداخت می‌توانند افتخار کنند که خدمتی به محیط زیست کرده‌اند. اکنون نظام بانکی باید از مشاغل سبز حمایت کند و تا سازمان محیط زیست تلاش نکند تلاش بانک‌ها به جایی نمی‌رسد. سازمان محیط زیست باید با ورود به حوزه بانکی از این مشاغل دفاع کند.»


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200