http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
از انحلال در اميرآباد تا پرونده پارازیت روی میز رییس‌جمهوری
از انحلال در اميرآباد تا پرونده پارازیت روی میز رییس‌جمهوری

ICT ايراني در هفته‌اي كه گذشت، در حالي كه مشغول پشت سرگذاشتن روزهاي به نسبت آرام و كم‌تنشي بود، ناگهان با چالش‌ها و مخاطراتي روبه‌رو شد كه به نوعي توجه بسياري از افراد را به خود معطوف کرد.

در اين هفته مركز تحقيقات مخابرات ايران كه مدت‌ها بود با روي كارآمدن دولت جديد در سكوت خبري فرو رفته بود، بار ديگر در صدر اخبار رسانه‌ها قرار گرفت و با دو راهي انحلال يا ابقا مواجه شد. همچنين قضيه پارازيت‌ها كه بيش از يك ماه است با جديت تمام توسط نمايندگان افكار عمومي، از جمله هفته‌نامه عصر ارتباط دنبال می‌شود، واكنش‌هاي ساير مقامات كشور از جمله رييس‌جمهور، معاون اول قوه قضاييه و وزير ارتباطات را در پي داشت. البته اپراتورها و شبكه‌هاي پيام‌رسان نيز بيكار ننشستند و آنها نيز خبرساز شدند كه در ادامه به آنها می‌پردازيم.
 
ابهامات يك انحلال
به راستي كه شوراي عالي فناوري اطلاعات و مركز تحقيقات مخابرات ايران را بعد از سازمان مديريت و برنامه‌ريزي، می‌توان جزو پرپيچ و خم‌ترین نهادهاي دولتي دانست كه به شكل ابهام‌آميزي بارها در معرض انحلال، ابقا و احياي مجدد قرار گرفته‌اند.
هفته گذشته، ديوان عدالت اداري با يك راي جديد يك مصوبه قديمی ‌را لغو كرد. بر اين اساس، ديوان به انحلال مرکز تحقیقات مخابرات راي داد و مصوبه شورای عالی اداری مبنی بر بازگشت مرکز تحقیقات مخابرات از مرکز ملی فضای مجازی به وزارت ارتباطات را لغو کرد. اين راي كه در پي شكايت مهدی اخوان بهابادی ريیس وقت مرکز ملی فضای مجازی كه اين روزها معاون آقاي سرافراز در صدا و سيما شده است، صادر شده حكايت از اين دارد كه عوامل وزارت ارتباطات در 29 ارديبهشت سال گذشته، با همراه داشتن تصویر تصویب‌نامه شورای عالی اداری به مرکز ملی فضای مجازی مراجعه و ضمن برخورد نامناسب با کارکنان مرکز، نسبت به تصرف ساختمان و امکانات آن نظير حساب‌های مالی و بانکی اقدام کرده‌اند. اين در حالي است كه معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارت ICT يعني قنبري و شخص وزير، انحلال مركز تحقيقات را قانوني نمی‌دانند و سرنوشت اين مركز در داخل بدنه دولت و با اعمال نظر رييس‌جمهور تعيين می‌شود. اگرچه دیوان عدالت اداری نیز در واکنش به این اظهار نظر گفته، اجرای این حکم لازم‌الاجرا بوده و انحلال مرکز تحقیقات مخابرات قطعی است.
باید منتظر سرانجام چالش جدید دولتی- قضایی باشیم.
 
چهار عضو دولت در پي ماموريت پارازيتي
در پي حساس شدن چندباره افكار عمومی ‌نسبت به تاثيرات امواج مخابراتي و پارازيت‌هاي ماهواره‌اي بر سلامتي مردم، رييس‌جمهور به چهار عضو دولت اعم از وزراي رفاه، بهداشت، ارتباطات و روساي سازمان انرژي اتمی ‌و حفاظت از محيط زيست دستور داد تا نسبت به مضرات پارازيت‌ها بررسي‌هاي لازم را به عمل آورند. اتفاقي كه در اين زمينه در هفته گذشته افتاد، اين بود كه سرانجام يك مقام مسوول پيدا شد كه مسووليت امواج ساطع‌شده از موبایل و تجهیزات مخابراتی را از طريق معرفي سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي بر عهده گرفت. به طوري كه دكتر واعظي اعلام كرد، گزارشی تهیه شده که در اختيار ريیس‌جمهور قرار دارد و نتايج آن به زودی اعلام خواهد شد.
در هفته گذشته، پاي پارازيت‌هاي مخابراتي به نشست خبري معاون اول قوه قضاييه نيز كشيده شد و ايشان را نيز وادار به بروز واكنش كرد. به طوري كه محسني اژه‌اي درباره پارازیت‌ها و سرطان‌زا بودن آنها گفت: هر موجی که از وسایل الکترونیکی ایجاد می‌شود قطعا مضر است، اما میزان آن هم اهميت دارد. لذا اگر در این زمینه جرمی اتفاق بیفتد طبیعی است که قوه قضاییه وارد می‌شود ولی هنوز جرمی ثابت نشده است. با فراگير شدن ماموريت پيگيري قضيه پارازيت‌ها و امواج مخابراتي، اميد آن می‌رود اين موضوع به جاي پاك كردن صورت مساله، مورد شفاف‌سازي قرار بگيرد تا ادعاي رييس‌جمهور مبني بر اين كه «تمام وعده‌هايم به مردم در حوزه سلامت، عملياتي و اجرا شد» مفهوم قابل درك‌تري بيابد. (گفت‌و گوي زنده تلويزيوني 21 مهر 1393)
 
15 روز تا بورسي شدن ايرانسل
پيگيري‌هاي سازمان بازرسي كل كشور در تيرماه سال جاري، باعث شد تا پس از گذشت پنج سال آنچه كه در مفاد پروانه اين اپراتور به عنوان تعهد مطرح شده بود به ميان كشيده شود. ايرانسل، مطابق پروانه خود متعهد شده بود میزان 21درصد کل سهامش را طی سه سال از تاریخ لازم‌الاجرا شدن پروانه فعالیت از طریق بورس به عرضه عمومی بگذارد. اما در عمل، اين موضوع نه تنها رخ نداد بلكه به فراموشي نيز سپرده شد كه ناگهان كميسيون اصل 90 و بازرسي به روي آن دست گذاشتند و سرانجام كميسيون تنظيم مقررات و ارتباطات رادیویی نيز مهلتي شش ماهه براي ايرانسل در نظر گرفت تا طي آن پيشنهادات خود را برای نحوه اجرا و زمان‌بندی عرضه سهام ارايه دهد. اينك تنها حدود 15 روز تا پايان مهلت ايرانسل به منظور ارايه پيشنهاد و عرضه سهام در بورس باقي مانده است و سوالاتي در اين خصوص مطرح است. در ابتدا می‌بايست ديد اين اپراتور چه اقداماتي در اين خصوص انجام داده و با چه قيمتي قرار است سهام خود را وارد فرابورس کند؟ ديگر اين كه آيا اصولا اين اپراتور برنامه‌اي به منظور حضور در بورس دارد و يا احيانا در صدد طرح نقشه گريز ديگري است؟ در نهایت هم اگر بی‌چک و چانه ورود ایرانسل به بورس عملیاتی شود، این سوال بزرگ باقی می‌ماند که پس در تمام سال‌های گذشته سود سهامی که به بورس واگذار نشده کجا رفته است؟
 
كانتنت‌فيلترينگ به جاي URL فيلترينگ
كانتنت‌فيلترينگ يا همان فيلترينگ هوشمند، عبارتي است كه به زودي درباره آن زياد خواهيد شنيد. عبدالصمد خرم‌آبادي، دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه هفته گذشته اعلام كرد وزارت ICT برای پیاده‌سازی مرحله اول فیلترینگ هوشمند مهلت چند ماهه‌اي را درخواست کرد و مقرر شد اولین مرحله هوشمندسازی فیلترینگ حداکثر ظرف مدت 4 ماه شروع شود. حال اين آمادگي ايجاد شده است و به زودي فيلترينگ هوشمند پياده‌سازي می‌شود. سیستم فیلترینگ هوشمند در واقع همان كانتنت‌فیلترینگ است كه جايگزين سیستم فعلی فیلترینگ بر اساس URL يا همان فیلترینگ نشانی می‌شود. به گفته عبدالصمد خرم‌آبادي، یکی از مزایای فیلترینگ هوشمند این است که اگر محتوای مجرمانه در تعداد زیادی از سایت‌های اینترنتی منتشر شود بدون اینکه نیاز به شناسایی و فیلتر تک‌تک نشانی‌های آن باشد به صورت هوشمند و خودکار از دسترسی به همه آنها جلوگیری می‌شود.
در سيستم جديد فيلترينگ هوشمند، تنها در 2 صورت كل سايت فيلتر می‌شود. نخست اینکه کل فعالیت سایت مجرمانه تشخیص داده شود و دوم اینکه امکان احصا و تفکیک محتوای مجرمانه یک سایت از محتوای غیرمجرمانه با تجهیزات فعلی مقدور نباشد.
 
هك شدن وايبر يك نماينده مجلس
هفته گذشته وايبر يكي از نمايندگان مجلس هك شد كه البته چندان هم فقط يك نماينده معمولی نبود. اين فرد علاوه بر اين كه رييس كميته ICT مجلس است، یکي از اعضاي کارگروه تعیین محتوای مصادیق مجرمانه نيز است كه پيش از اين به فيلتر شدن اپليكيشن واتس‌اپ، راي مثبت داده بود. در اين خصوص هفته گذشته رمضانعلي سبحاني‌فر طي مصاحبه‌اي اعلام كرد وایبر موبایلش از طریق‌هاست خارج از کشور هک شده است و چون پيش از هك شدن وايبرش با مسايلی که برخلاف ارزش‌های دینی و اعتقادی جمهوری اسلامی ایران باشد روبه‌رو نبوده است، از اين رو وایبر را فضای مناسب و رایگانی برای تبادل اطلاعات می‌پنداشته است.
بدون ترديد قصد پا گذاشتن در كفش دیگران را نداريم، اما سوالي در ذهن ما پيش آمده است كه يقينا سوال افراد بسياري است و اين است كه فرق وايبر و واتس‌اپ در نفس عملكردشان چيست كه به يكي راي مثبت به منظور فيلترينگ می‌دهيد و ديگري را روي گوشي خود نصب می‌كنيد؟ مگر نه اين است كه هر دوي اين پيام‌رسان‌ها خارجی بوده و به منظور انتقال صدا، چت و ويديو مورد استفاده كاربران قرار می‌گيرند؟!
 
زمزمه‌هاي تغيير تركيب بندي ايرانيان‌نت
ايرانيان‌نت كه به عنوان چهارمین اپراتور مخابراتی کشور از آن ياد می‌شود و قرار است با استفاده از فیبر نوری، اينترنت 20 مگي را به مشتركان ايراني ارايه دهد، هفته گذشته مورد يك تهديد جدي قرار گرفت.
اين اپراتور كه در سال 89 مجوز فعاليت خود را كسب كرده است و در تركيب‌بندي اعضاي هيات مديره‌اش نام برخي از معاونان وزارت ارتباطات در دولت قبل به چشم می‌خورد و بارها متهم به اين بوده است كه از تعهداتش عقب‌تر است، هفته گذشته با گزينه‌اي از جانب وزارت ارتباطات مواجه شد كه تا حدودي حال و هواي اخطار داشت. بر اين اساس وزير ارتباطات اعلام كرد كه اگر شركت‌هاي PAP حاضر به فعاليت در حوزه فيبر نوري باشند، آمادگی لازم به منظور ايجاد تغییر در ساختار ایرانیان‌نت وجود دارد.
گفتني است 20 درصد سهام ايرانيان‌نت دولتی و 80 درصد آن خصوصی است. در این ميان زيرساخت سهامدار بخش دولتي بوده و شرکت‌هاي گسترش‌الکترونیک‌سینا، گسترش‌الکترونیک، سرمایه‌گذاری فناوران توسعه ارتباطات پایوران و سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت نيز جزو سهامداران خصوصي محسوب می‌شوند.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200