http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
چالش های اينترنت پرسرعت و ارتباط تصويري
چالش های اينترنت پرسرعت و ارتباط تصويري

روزي راهبي جوان مشغول پرداختن به آيين مراقبه در سرزمين هندوستان بود. در همان هنگام، يكي از اساتيد بنام اين فن به آرامی‌ در حال عبور از كنار معبد بود.

راهب، به سرعت خود را به استاد مجرب رساند و از وي سوال كرد: آيا می‌توان در هنگام مراقبه، سيگار كشيد؟ استاد به وي پاسخ داد: خير! چند روزي گذشت. استاد بار ديگر به آهستگي در حال عبور از كنار معبد بود. راهب تا وي را ديد، خود را به سرعت به استاد رساند و اين بار با اندكي تامل از استاد سوال كرد، آيا هميشه می‌توان به مراقبه پرداخت؟ جواب داد: بله! حتي در هنگام سيگار كشيدن؟ بار ديگر استاد جواب داد: بله فرزندم! حتي در هنگام سيگار كشيدن.
اما اين كه ارتباط اين داستان كوتاه با گزارش اين هفته ICT ايراني چه بود، موضوعي است كه در ادامه به آن می‌پردازيم.
اينترنت پرسرعت و پاسخ وزير
در بسياري از جوامع، هر جهش و ايجاد تغييري با واكنش‌هايي همراه است. واكنش‌هايي كه بعضا از سر دلسوزي و گاهي نيز اهدافي فراتر از دلسوزي را دنبال می‌كند. در همين راستا، هفته گذشته پس از چالش‌هاي بسيار و اما و اگرهاي فراوان، سرانجام ارايه اينترنت پرسرعت روي سيم‌كارت، توسط همراه اول و ايرانسل آغاز شد و در واقع تحول قابل ملاحظه‌اي در گذار از نسل فعلي تلفن همراه در ايران اتفاق افتاد.
اما اين تحول براي دولت چندان هم بدون هزينه نبود. زيرا باعث شد، وزارت ارتباطات با واكنش‌هاي منفي و بعضا تهديدآميز برخي از نمايندگان مجلس و اعضاي شوراي عالي فضاي مجازي، مواجه شود. افزایش پهنای باند و سرعت اینترنت، موضوعاتی هستند كه محور اصلي تذكرات به واعظي را تشكيل می‌دهند. افرادي كه به اين تحولات فراتر از ورود يك تكنولوژي می‌نگرند، معتقدند اعلام اين 2 محور براي سين‌جيم‌كردن وزير ارتباطات، باعث شده كه آب در آسياب دشمنان كشور به ويژه در خارج از ايران ريخته شود.
رهبران اصلي موضع‌گيري‌هاي اخير بر عليه نسل سوم و چهارم تلفن همراه را در مجلس، برخي از نمايندگان جبهه پايداري و در شوراي عالي فضاي مجازي، بعضا اعضايي تشكيل می‌دهند كه همواره نسبت به تاخير وزارت ICT در راه‌اندازي و تكميل شبكه ملي اطلاعات، گلايه‌مند بوده‌اند. البته واعظي نيز نسبت به واكنش‌هاي اطرافيانش سكوت اختيار نكرد و از عملكرد وزارتخانه در اين خصوص دفاع کرد. وي در ديدار وزير ارتباطات قطر اعلام كرد، هم اكنون به مدت 2 سال از ارايه خدمات نسل 3 توسط رایتل می‌گذرد. لذا از نظر ما با ارايه این خدمات توسط اپراتورهای اول و دوم نيز هیچ اتفاق جدیدی رخ نخواهد داد. وي، با تاکید بر این‌که همراه اول و ايرانسل به هیچ فعالیتی علاوه بر آنچه كه رایتل پیش از این انجام داده، نمی‌پردازند، گفت وزارت ICT و اپراتورها همچنان منتظر تصویب پیوست فرهنگی هستند.
تحریف يك استفتا
با توجه به جاري بودن رويكرد ايراني- اسلامی‌در كشور، همواره معمول بوده است كه در موارد ويژه و حساس، نظر مراجع تقليد در قالب پرسش و استفتا نيز پرسيده شود. به همين منظور موضوع 3G و ارتباط تصويري نيز در هفته گذشته از آيت‌اله مكارم شيرازي مورد پرسش قرار گرفت. اما با وجود اين كه صاحبان مواضع مخالف در اين طرح سعي داشتند تا پاسخ ايشان را به عنوان تاييدي بر نظرات خودشان قلمداد كنند، با چالش مواجه شدند و با توضيحات بيشتر آيت‌اله مكارم شيرازي ابهامات موجود تا حدي شفاف‌سازي شد. بر اين اساس، ايشان طي مصاحبه‌اي اظهار داشتند: «وقتي براي طرح موضوع نسل سوم اينترنت چند نفر از شوراي عالي فضاي مجازي براي ارايه توضيحاتي پيش ما آمدند، احساس کردم واقعا خطري ممکن است ايجاد شود و تذکراتي دادم. اما متاسفانه بعضي با سوء نیت سخنان و اظهارات ما را تحريف کرده بودند. لذا ما مخالف تکنولوژي نيستيم و استفاده از آن را واجب می‌دانيم.»
از سوي ديگر وقتي رسانه‌ها نظر انتظاري، دبير شوراي عالي فضاي مجازي را در خصوص احتمال تحريف صحبت‌هاي آيت‌اله مكارم جويا شدند، وي چنين پاسخ داد كه صحبت‌های آیت‌اله مکارم شیرازی تکذیب نشده است و مجوزهای نسل سوم ارتباطات باید از طریق شورای عالی فضای مجازی داده شود. در اين خصوص واعظي نيز كه هفته بسيار پرحاشيه‌اي را پشت سرگذاشته بود، نيز تصريح كرد كه سوالی که از حضور حضرت آیت‌اله مکارم شیرازی پرسیده شده بود به گونه‌ای بود که اگر آن سوال را از هر فردی می‌پرسیدند نگرانی برایش ایجاد می‌شد.
رايزني با سامسونگ براي ايجاد اشتغال
نصراله جهانگرد كه هفته گذشته در مراسم هفته پارسي زبانان فناوري اطلاعات و ارتباطات شركت كرده بود خطاب به حضار اعلام كرد، با توجه به اعطای مجوز نسل ۳ موبایل، بازار ایران به ۴۰ میلیون گوشی هوشمند جدید نیاز دارد که مبلغی حدود ۱۵ میلیارد دلار هزینه ارزی دارد. به همين منظور به سامسونگ اعلام كرده‌ايم كه با ادامه روند فعلي به عنوان فروشنده صرف مخالفیم و باید به زودی تکلیف خود را در این‌باره با ایران روشن کند تا كشور در زمینه تولید گوشی نیز فعالیت داشته باشد و ایجاد اشتغال کند.
بر اساس اين گزارش، يكي از وعده‌هايي كه رييس‌جمهور در ايام كانديداتوري خود داده بود، كاهش نرخ بيكاري در يك ساله اول عمر دولت بود. از اين روي گمان می‌رود، مذاكراه با برندهاي مطرح تلفن همراه در جهان كه بدون ترديد سهم قابل توجهي از بازار ايران را نيز در اختيار دارند، فرصت بسيار مناسبي براي ايجاد اشتغال در كشور و حل معضل بيكاري جوانان باشد. چه بسا طي سال‌هاي اخير اين اتفاق در ساير كشورهاي آسيايي نظير هند و مالزي نيز افتاده است و اين كشورها را به صاحبان صنايع در حوزه سخت‌افزار و گوشي تبديل كرده است. البته نيل به اين مهم نه فقط پيشنهاد وزارت ICT، بلكه از همه مهم‌تر عزم مردان وزارت صنعت، معدن و تجارت را نيز می‌طلبد.
سود ميلياردي دلالان شماره‌هاي رنگي
سودجويان، همواره در كمين‌اند تا از هر فرصتي به منظور حفظ و افزايش منافع خود استفاده كنند. پس از اين كه بساط بازار سياه خريد و فروش سيم‌كارت، شماره‌هاي رند، كارت شارژ و غيره برچيده شد و تا حدودي مورد شفاف‌سازي قرار گرفت، ظاهرا افراد سودجو به تازگي راهكارهاي جديدي جهت سر كيسه كردن مشتريان و به جيب زدن پول‌هاي ميلياردي كشف كرده‌اند. در همين راستا، كاسبي جديدي شكل گرفته است كه طي آن افرادي با استفاده از لابي‌گري در شركت مخابرات ايران و رگولاتوري، شماره‌هاي چهار رقمی‌كه بر اساس ميزان رند بودن به شماره‌هاي طلايي، نقره‌اي، برنزي و ساير معروفند، دسترسي پيدا می‌كنند و به چندين برابر قيمت به متقاضيان واقعي می‌فروشند.
اين در حالي است كه فركانس و شماره، جزو سرمايه‌هاي ملي يك كشور به شمار می‌روند كه نه تنها نبايد بيهوده به هدر برود، بلكه می‌بايست در اختيار مراكز خدمت‌رسان نظير دانشگاه‌ها، مراکز انتظامی و بیمارستانی و غيره قرار بگيرند. از اين روي، نه تنها لازم است در استفاده بجا و به موقع اين منابع حساسيت و چه بسا وسواس به خرج داد، بلكه گفته می‌شود اين منابع به ذخيره‌سازي و اختصاص به نسل‌هاي آينده نيز نياز دارند. لذا با توجه به اين كه خريد اين شماره‌ها و انتقال مالكيت آنها، تابع مقررات ويژه‌اي است، گمان می‌رود دست‌هاي پشت پرده‌اي وجود داشته باشد كه به تسهيل در خريد و ايجاد شرايط نقل و انتقال اين شماره‌ها كمك می‌كند.
اهداف مرموز در فيلتر وايبر
وايبر، يكي از فراگيرترين نرم‌افزارهاي انتقال عكس، ويديو و مكالمه است كه اين روزها روي گوشي بسياري از افراد جامعه اعم از پير و جوان نصب شده است.
اما اين نرم افزار اندرويدي، همزمان با آغاز ارايه اينترنت پرسرعت توسط اپراتورها در هفته گذشته مورد حملات محتوايي مرموزي قرار گرفت. بر اثر اين حملات كه به نظر می‌رسد، كاملا سازمان‌يافته هدايت می‌شود به ناگاه هجمه‌اي از محتواي هجو توليد و منتشر شد كه به صورت مغرضانه‌اي، بزرگان ‌را مورد هدف قرار می‌داد. سرعت انتشار اين محتواي مجرمانه، به حدي بود كه طي چند ساعت، گوشي كاربران ايراني در چند ساعت را درنورديد و دوباره مورد تكرار قرار گرفت. اين اقدام كه واكنش‌هاي بسياري را در برداشت، گرچه در ابتداي هفته به اوج خود رسيد و با فرارسيدن روزهاي پاياني تا حدودي فروكش كرد، اما پيامدهاي قابل تامل بسياري داشت. به طوري كه متاسفانه گمان می‌رود محتواي مجرمانه توليد شده، هدفمند بوده و مقاصد خاصي را دنبال می‌كرده است. احتمالات بسياري در اين خصوص داده شده است كه به مرور قوي‌ترين آنها می‌پردازيم. يكي از احتمالات اين است كه با فراگيري استفاده از وايبر، درآمد اپراتورهاي موبايل از ارسال پيامك و مكالمه كاهش چشمگيري داشته است.
به همين منظور، بر آن شده‌اند تا زمينه‌هاي فيلتر اين نرم‌افزار را فراهم كنند، اما اين احتمال، با اندكي اغماض قابل تاييد نيست. چون كه شايد راهكارهاي بهتري نيز جهت اعمال نفوذ در فيلتر اين نرم‌افزار وجود داشته باشد. احتمال ديگر به چالش كشاندن وزارت ICT و ارشاد توسط افرادی است كه می‌خواهند از اين راه وزراي دولت يازدهم را مورد ملامت قرار دهند و به ناظران بگويند كه ببينيد روشنفكري به كجا رسيده است كه در اينترنت اقدام به انتشار محتوا بر عليه بزرگان می‌كنند؟
وزير ديروز، سخنگوي امروز
رضا تقي‌ پور را بسياري می‌شناسند. هشتمين وزير سيدخندان پس از انقلاب و دومين وزير ICT در دولت محمود احمدي‌نژاد كه به صورت زودهنگام و بنا به دلايل نامعلوم از كرسي وزارت بركنار شد و جاي خود را به سردار نامی‌ داد. اما هنوز مدت زمان زيادي از بركناري وي نگذشته بود كه به عضويت شوراي شهر درآمد. هفته گذشته مطلع شديم، اين وزير كم‌حرف و تا حدودي ساكت ارتباطات با كسب 16 راي به عنوان سخنگوي چهارمين دوره شوراي شهر منصوب شد. انتصاب وي به عنوان مقام سخنگو، از اين جهت جالب بود كه با توجه به برداشتي كه از روحيات دكتر در دوره وزارتش سراغ داشتيم، وي را خيلي اهل سخن نمی‌دانستيم.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200