http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
نظام جامع فنی اجرایی پروژه‌های انفورماتیک جایگزین نماتن شد
نظام جامع فنی اجرایی پروژه‌های انفورماتیک جایگزین نماتن شد

طرح نظام جامع فنی اجرایی پروژه‌های انفورماتیک با پیشنهاد کمیسیون نرم‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران به شورای عالی انفورماتیک کشور، جایگزین طرح نماتن شد.

به گزارش عصر ارتباط، اصلاح نظام مهندسی و استانداردهای تولید و توسعه نرم‌افزار (نماتن)، مدتی بود در دستور کار کمیسیون نرم‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران قرار داشت، اما شورای عالی انفورماتیک کشور هنوز پاسخی در این باره به کمیسیون نرم‌افزار نصر تهران نداده است.
رضا کرمی، رییس کمیسیون نرم‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران در این باره به خبرنگار ما گفت: «وضعیت این طرح از نظر خروجی‌ها تغییری نکرده است، ولی همچنان از سوی هیئت‌مدیره سازمان نصر تهران در حال پیگیری است.»
او افزود: «در سال جدید با دبیرخانه شورای عالی انفورماتیک کشور دوباره مذاكره صورت گرفت و قرار بر این شد که طرح جدیدی با عنوان طرح نظام جامع فنی اجرایی پروژه‌های انفورماتیک در دستور کار شورای عالی انفورماتیک کشور گنجانده شود.»
کرمی معتقد است طرح نماتن تنها در حوزه نرم‌افزار فعالیت داشت، در حالی که با تغییرات انجام شده و تبدیل آن به طرح نظام جامع فنی اجرایی پروژه‌های انفورماتیک، این طرح برای تمام پروژه‌های IT تعمیم می‌یابد.
رییس کمیسیون نرم‌افزار نصر تهران گفت: «این طرح از سوی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران تکمیل و به دبیرخانه شورای عالی انفورماتیک کشور ارسال شد و سازمان نصر تهران نیز در حال پیگیری آن است و ما امیدواریم این طرح تایید و به پروژه‌ای برای اجرا منجر شود.»
کرمی درخصوص قوانین طرح اصلاح نماتن و دلیل تغییر نام این طرح گفت: «یکی از دلایل این بود که دامنه طرح نماتن از حوزه نرم‌افزار به سایر حوزه‌ها تغییر پیدا کرد، ولی جزییاتی که برای این حوزه‌ها باید انجام شود، تغییر چندانی نداشته و همان چیزی است که در فاز سه طرح نماتن پیشنهاد شده بود.»
به گفته او، در فاز سه طرح نماتن پیشنهاد برای انجام بسته‌هایی داده شده بود و قرار است این پیشنهادها در طرح جدید برای سایر حوزه‌ها نیز انجام شود.
نماتن شامل سه فاز عمده است که فاز اول و دوم نماتن در تدوین پیش‌نویس قرارداد و مدیریت پروژه‌ها استفاده می‌شد و ماهیت فاز سوم نماتن با فازهای اول و دوم متفاوت است. خروجی فازهای یک و دو استانداردها یا دستورالعمل‌هایی بود که باید توسط کارفرماها یا تولیدکنندگان نرم‌افزار اجرا می‌شد، درحالی که خروجی فاز سه نماتن، طرح جامع نظام مهندسی نرم‌افزار کشور بود و مخاطب اصلی فاز سوم نماتن، دستگاه‌های متولی و کسانی هستند که باید این طرح را اجرایی کنند.
کرمی درخصوص فاز اول و دوم طرح نماتن که پیش از این اجرا شده بود و تغییرات پیش رو بر آنها تاثیر خواهد داشت، گفت: «بخشی از قوانین فاز اول و دوم با طرح جدید همپوشانی دارد.به عنوان مثال، بحث ارجاع کار با طرح پیشنهادی جدید ما همپوشانی ندارد ولی در خصوص موضوع قراردادها که پس از بحث ارجاع کار پیش می‌آید همپوشانی وجود دارد.»
او معتقد است طبیعتا بخش‌هایی که با طرح‌ جدید همپوشانی دارد، در صورت اجرا به تغییر نتایج فازهای اول و دوم منجر خواهد شد. بر این اساس طرح جدید تنها با فاز اول طرح نماتن در برخی موارد همپوشانی خواهد داشت و با فاز دوم آن هیچ همپوشانی وجود ندارد. کرمی گفت: «شروع پیشنهاد این طرح از سوی کمیسیون نرم‌افزار سازمان نصر تهران بود و دلیل آن این بود که طرح اصلاح نماتن نیز از سوی این کمیسیون دنبال می‌شود، ولی به دلیل گستردگی طرح جدید اگر مورد تایید قرار گیرد، از محدوده کمیسیون نرم‌افزار فراتر خواهد رفت و سایر کمیسیون‌های تخصصی مانند کمیسیون شبکه نیز باید درگیر آن شوند.» او درباره دلیل این تصمیم و پیشنهاد طرح جدید افزود: «نماتن یک طرح ناتمام از سوی کمیسیون نرم‌افزار نصر تهران بود و تنها سه فاز اول آن اجرا شد و چهار فاز دیگر آن در همان طرح اولیه نيز هیچ‌گاه اجرا نشد.» کرمی گفت: «اولین انگیزه کمیسیون نرم‌افزار برای پیشنهاد این طرح این بود که طرح ناتمام نماتن را به نتیجه برساند؛ به این معنی که فازهای انجام نشده آن به سرانجام برسد.» رییس کمیسیون نرم‌افزار سازمان نصر تهران معتقد است فاز اول نماتن به دلیل تغییر قوانین و مقررات به اصلاح نیاز داشت و هدف دوم برای پیشنهاد طرح جدید نیز اصلاح نتایج فاز اول بود. منظور از تغییر در نتایج فاز اول به این معنی است که در صورت تایید این طرح که به تعریف پروژه منجر خواهد شد، نتایج فاز اول نیز تغییر خواهد کرد.
سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران درحال حاضر در انتظار تایید این طرح پیشنهادی از سوی دبیرخانه شورای عالی انفورماتیک کشور است. كرمي گفت: «درحال حاضر ما در حال پیگیری این طرح هستیم و جلسات مشترکی در این خصوص با دبیرخانه شورای عالی انفورماتیک کشور برگزار کردیم تا در خصوص جزییات این طرح با شورا به توافق برسیم.»
در صورت تایید طرح نظام جامع فنی اجرایی پروژه‌های انفورماتیک از سوی شورای عالی انفورماتیک کشور پیش‌بینی می‌شود که مراحل اجرایی آن در چند مرحله، خدمات آن را انجام دهد. این خدمات شامل تدوین قراردادها در تمام حوزه‌های IT، بسته مقررات اشخاص حقیقی و مقررات مربوط به بسته‌های نرم‌افزاری است که در تمام این حوزه‌ها قوانین و مقررات متناسب با آن تدوین خواهد شد.
شکل‌گیری ایده نماتن به شروع طرح تکفا باز می‌گردد. در طرح تکفا با استراتژی تحریک تقاضا که طراحان طرح در نظر داشتند و با تزریق اعتباراتی که به سازمان‌های دولتی انجام شد، ناگهان سازمان‌ها با حجم زیادی از پروژه‌ها و قراردادهای انفورماتیکی و به‌‌خصوص نرم‌افزار و مشاوره مواجه شدند.
برهمین اساس، کمیته نرم‌افزار انجمن شرکت‌های انفورماتیک در اواسط سال 81 طرحی با عنوان نظام مهندسی و استانداردهای تولید و توسعه نرم‌افزار که نماتن خوانده می‌شود تهیه کرد، اما اکنون شوراي عالي انفورماتيك كشور اصلاح و توسعه آن را بی‌پاسخ گذاشته است.
این نظام قرار بود در سه فاز اجرا شود. فاز اول شامل استانداردهای تعریف و ارجاع کار مانند RFP و برگزاری مناقصه و ارزیابی پیشنهادها می‌شد. فاز دوم این طرح به استانداردهای تولید و توسعه نرم‌افزار (یعنی مراحل بعد از قرارداد) و فاز سوم نیز به انتخاب و تشریح یک متدولوژی منتخب اختصاص دارد.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200