http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
پروژه‌هاي IT وزارت صنعت متوقف نشده است
پروژه‌هاي IT وزارت صنعت متوقف نشده است

«ضمن تشکر از حساسیت آن نشریه محترم نسبت به توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور، به اطلاع می‌رساند بدون تردید رسانه آزاد و آگاه یکی از لوازم‌های توسعه اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی و ارتقای مشارکت مدنی شهروندان است.

با توجه به اینکه در گزارش مذکور نکاتی مطرح شده که به شفاف‌سازی بیشتر نیاز دارد، مقتضی است دستور فرمایید جهت تبیین و روشن شدن افکار خوانندگان ارجمند بر اساس ماده 23 قانون مطبوعات نسبت به درج جوابیه این معاونت در اولین شماره منتشره آن نشریه و در همان محل انعکاس گزارش اقدام شود.
1-در برنامه تدوینی وزیر صنعت، معدن و تجارت که مورد تایید نمایندگان ملت در مجلس محترم شورای اسلامی نیز قرار گرفت، بازنگری در سند برنامه‌ریزی راهبردی اولین هدف است و در این بازنگری قطعا اقتصاد دانش‌بنیان یکی از محورهای برنامه آینده در حوزه صنعت، معدن و تجارت است که برای حرکت در مسیر اقتصاد دانش‌بنیان نقش فناوری اطلاعات بسیار راهبردی و جدی است و با ورود آقای نعمت‌زاده به وزارت صنعت تاکید و توجه جدی برای سرمایه‌گذاری در حوزه‌های تحقیق و توسعه فناوری اطلاعات و صنایع پیشرفته در دستور کار قرار گرفته است.
همچنین در مهندسی مجدد ساختار سازمانی این وزارتخانه یکی از معاونت‌های مهم و راهبردی معاونت توسعه فناوری اطلاعات تجاری و صنعتی است که نه‌تنها مورد بی‌توجهی قرار نگرفته است بلکه از همان ابتدای تشکیل تیم مهندسی مجدد ساختار سازمانی مورد توجه وزیر بوده است.
2-تمامی افرادی که تجربه کار با جناب آقای نعمت‌زاده را دارند، به نیکی می‌دانند ایشان در قلمرویی که مدیریت داشته‌اند همواره به توسعه دانش و به‌کارگیری فناوری اعتقاد جدی داشته و این باور نه در سطح نظر بلکه همیشه نتایج عملی دربر داشته است.
چنانچه در دوران مدیریت ایشان در شرکت ملی صنایع پتروشیمی، تاسیس مراکزی مانند راهبران که یکی از بی‌نظیرترین مراکز آموزش و پرورش مدیران در تراز جهانی بود و شرکت فناوران در ماهشهر و شرکت پژوهش و فناوری از جمله اقدامات موثر ایشان بوده است. از سویی زمینه‌سازی برای بسط و گسترش دانش ERP در صنایع پتروشیمی، پروژه ملی کارت سوخت، تاسیس مرکز تحقیقات موتور ایران خودرو و حمایت از صدها طرح دانشگاهی و نخبگان را می‌توان از نشانه‌های علاقه و باور جدی وزیر به حوزه‌های دانشی و فناوری برشمرد. لذا هر قلمی اگر صداقت و اخلاق حرفه‌ای را مبنای کارش قرار دهد، کافی است یک‌طرفه به قاضی نرود و سخن از فروپاشی یک معاونت راهبردی مانند معاونت فناوری اطلاعت را به کذب منتشر نکند.
3-نه‌تنها طرح‌ها و پروژه‌های حوزه این معاونت متوقف نشده است، بلکه در همین دوران کوتاه انتصاب سرپرست معاونت جلسات مستمری با مدیران طرح‌ها برگزار شده و قطعا در دوران وزارت جناب آقای نعمت‌زاده، فناوری اطلاعات روزبه‌روز مورد توجه بیشتری قرار خواهد گرفت چراکه توسعه صنعتی بدون فناوری اطلاعات در عصری که جهان شبکه‌ای است، حتما محال است. بدون تردید جهت‌گیری مدیران قبلی برای توسعه فناوری اطلاعات در این وزارتخانه اصولی بوده و سپاسگزاری از آن عزیزان بر همه واجب است.
4-معاونت فناوری اطلاعات تجاری و صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌عنوان متولی توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در بخش بازرگانی و همچنین توسعه صنعت فناوری اطلاعات نه‌تنها منحل نشده، بلکه با قوت بیشتر به فعالیت خود ادامه خواهد داد.
5-فناوری اطلاعات و توسعه صنعت آن، در جهت‌گیری‌های استراتژیک دولت تدبیر و امید و همچنین وظایف قانونی وزارت صنعت و حساسیت شخص وزیر صنعت، معدن و تجارت، جزو صنایع استراتژیک گزینشی مطرح است و برنامه‌ریزی جهت اجرای تکالیف متعدد این حوزه براساس قانون برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه بالاخص بند الف ماده 46 از جمله ارتقای سهم صنعت فناوری اطلاعات به دو درصد تولید ناخالص داخلی، افزایش سهم صادرات محصولات و خدمات فناوری اطلاعات به 5/1 درصد صادرات غیرنفتی و الزام حمایت از صنعت فناوری اطلاعات داخل به‌منظور پاسخ‌دهی به 80 درصد نیاز بازار داخلی به محصولات امنیت، در این وزارتخانه به‌عنوان متولی این صنعت و صادرات محصولات و خدمات آن در حال پیگیری است.
6- علی‌محمد گودرزی، سرپرست فعلی معاونت توسعه فناوری اطلاعات صنعتی و تجاری، علاوه بر تحصیلات و تخصص در حوزه روان‌شناسی، با تخصص‌های متعددی در حوزه‌های مدیریت استراتژیک، منابع انسانی و رفتار سازمانی و سوابق مدیریتی در حوزه‌هایی چون اقتصاد رفاه، پتروشیمی و بیمه در جهت اجرای ماموریت‌های محوله در این معاونت مشغول به فعالیت است و در کارنامه فعالیت او سابقه کار در حوزه (ERP (SAP-IFS‌ و همچنین دوره‌های مختلف آموزش در سطح ملی و بین‌المللی، به‌ویژه معماری اطلاعات دیده می‌شود.
7-با توجه به عقب‌ماندگی بسیار در حوزه زیرساخت فناوری اطلاعات کشور و دانش این حوزه در بین اقشار مختلف مردم، معاونت توسعه فناوری اطلاعات تجاری و صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت در نظر دارد با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نسبت به توسعه زیرساخت ارتباطی، پهنای باند و گسترش دولت الکترونیکی مبتنی بر توان فنی اجرایی و ساخت داخل و استفاده حداکثری از ظرفیت شرکت‌های داخلی استفاده کند.
در انجام، بار دیگر از شما عزیزان رسانه به پاس علاقه و حمایت از توسعه IT در کشور قدردانی می‌شود.»


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200