http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
من مدیری نیستم که معاونت IT را اداره کند
من مدیری نیستم که معاونت IT را اداره کند

انتشار دو گزارش درباره وضعیت معلق معاونت فناوری اطلاعات وزارت صنعت و ابقا یا انحلال این معاونت، سرپرست جدید معاونت IT این وزارتخانه را به واکنش واداشت. با گودرزی شنبه هفته گذشته و پس از انتشار شرایط معلق جدید این معاونت در دفترش در طبقه یازدهم وزارت صنعت گفت و گو کردیم.

 گفت و گوی زیر ماحصل گپی کوتاه با او است که قصد داشت به سرعت خود را به جلسه با وزیر صنعت برساند و تلاش کرد به ابهامات و سوال‌های گزارش‌های منتشر شده به خصوص در زمینه تحصیلات و سوابق کاری خود پاسخ دهد. او لابلای این مصاحبه تاکید کرد: «من در حوزه IT به هیچ عنوان تحصیلاتی ندارم؛ نه مهندس IT هستم و نه درجه کاری در IT دارم. من در حوزه آموزش الکترونیکی برای خودم صاحب دیدگاه و نگاه هستم و سال‌ها است که موضوع مدیریت استراتژیک، تحول و رهبری سازمان‌ها موضوع مورد علاقه من است.» گارد بسته و جدی او در برابر سوالات ما، او را در مقام دفاع از خود و گاهی در میانه پارادوکس قرار داد و به رغم همه بحث‌های مطرح شده مبنی بر احتمال ادغام معاونت فناوری اطلاعات وزارت صنعت، قول اکید داد که هیچ تغییری در ساختار این معاونت ایجاد نخواهد شد و معاونی با سابقه در این بخش فعالیت خود را آغاز خواهد کرد و پروژه‌ها با روال قبلی و البته با وضعیتی به مراتب بهتر پیگیری خواهند شد. قولی که معلوم نیست پس از پایان 45 روز ماموریت موقت خود با حکم سرپرستی در این معاونت و ارایه گزارشش به نعمت‌زاده، ماندگار باشد یا نه.
پس از رفتن آقای مفتح از وزارت صنعت، تا مدت‌ها معاونت توسعه فناوری اطلاعات این وزارتخانه بدون مسئول باقی مانده بود و با این اتفاق عملا بخش عمده‌ای از پروژه‌ها متوقف شدند و مشخص نبود متولی بحث IT در وزارت صنعت چه کسی است، تا هفته گذشته که حکم سرپرستی شما ابلاغ شد. با وجود این، موضوعی که الان مطرح شده این است که احتمال دارد این معاونت حذف شود و حضور شما براي حفظ این معاونت نبوده و ممکن است با ارايه گزارشی در راستای اصلاح ساختار به وزیر، اتفاق‌های دیگری برای معاونت رخ دهد.
شما الان قضاوت کردید و این قضاوت به‌دلیل نداشتن اطلاعات دقیق، درست نیست. اما از حساسیت شما نسبت به حوزه IT تشکر می‌کنم. حداقل دو نفر از مدیران ما، دکتر پاشنه‌طلا و دکتر میرمحمد صادقی در اینجا حضور دارند و می‌توانند بر صحت صحبت‌های من شهادت بدهند. ابتدا یک حکم با عنوان مشاور وزیر دریافت کردم که یک بند آن در مورد ساختار سازمانی بود. ما برای ساختارها کمیته‌هایی تشکیل و این مسایل را مورد بحث و بررسی قرار دادیم. اتفاقا به لحاظ جایگاه و اهمیت استراتژیک این معاونت، بیشترین جلسات ما در راستای فعالیت‌های این معاونت برگزار شد. ما از 40 روز پیش ماموریت‌ها، ساختارها، عملکرد مدیران قبلی و تمام پروژه‌ها را بررسی کردیم. توقف پروژه‌ها به این صورتی که شما اشاره کردید وجود ندارد، چون در این مدت مدیران کار خودشان را انجام می‌دادند، اما طبیعی به‌نظر می‌رسد که نبود یک متولی ممکن است آنها را دلسرد سازد. به‌طور مثال از این هفته پروژه آفتاب که برای حذف شکاف دیجیتالی است، آغاز می‌شود. از سوی دیگر، در این مدت با مدیران تمام پروژه‌ها از جمله ای-لجستیک و هر شخصی که پروژه‌ای را از قبل آغاز کرده، جلسه داشتیم؛ یعنی از وقتی که آقای مفتح از معاونت رفته‌اند، ما کار خودمان را آغاز کردیم. جلساتی با حضور وزیر تشکیل شد و مدیران این حوزه ماموریت‌های خود را توضیح دادند.
به‌نظر می‌رسد که شما در این مدت بیشتر در زمینه منابع انسانی فعالیت‌هایی را انجام داده‌اید.
نه، در مورد ماموریت‌های معاونت صحبت می‌کنم. همه مدیران صنعت IT از جمله آقایان پاشنه‌طلا و صادقی، پروژه‌ها، برنامه‌ها و اقداماتی را که انجام داده بودند گزارش دادند. من هم روش‌شناسی و تکنیک‌های SWOT را در اختیارشان قرار دادم. دوستان هم بسیار همکاری خوبي داشتند و عالمانه برخورد کردند. من تاکید می‌کنم که در ذهن بسیاری از افراد، مانند شما عزیزان رسانه، همین پیش‌فرض غلط شکل گرفته، که همچنان بقای این معاونت به‌‌رغم حکم سرپرستی من در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. در واقع من یکی از مدافعان سرسخت بقای این معاونت هستم. این سخنان هم شایعه‌ای بیش نیست.
با توجه به جلساتی که شما در این مدت برگزار کردید و الان هم می‌گویید این بحث‌ها شایعه است، نتیجه آن جلسات چه بوده و قرار است چه اتفاقی برای این معاونت بیفتد؟
هیچ اتفاقی. قرار است این معاونت کار خود را ادامه دهد و از سوی دیگر مرکز توسعه تجارت الکترونیکي هم که قانون مستقل دارد، به‌طور مستقل با ارتباطی که با شخص وزیر دارد، به کار خود ادامه می‌دهد. ما نه‌تنها این معاونت را منحل و تضعیف نمی‌کنیم، بلکه در صدد تقویت آن نیز هستیم. شما در مورد وزیری صحبت می‌کنید که خود ایشان جزو اولین کسانی بوده که ERP را در صنعت پتروشیمی و شرکت‌های خارجی اجرا کرده است. وزیری که پروژه کارت سوخت را اجرایی کرد، چگونه ممکن است تزلزل داشته باشد؟
پس چرا در این مدت به جز جلسات داخلی که شما می‌فرمایید، اتفاق دیگری که نمود بیرونی هم داشته باشد رخ نداده است؟
شما از نمود بیرونی چه می‌خواهید؟
ما هر موضوعی را پیگیری می‌کنیم، می‌گویند فعلا آن پروژه در حال بررسی است.
بسیاری از پروژه‌های ما برون‌سپاری شده‌اند و مدیران معاونت هم کمتر دخیل بودند. یکی از اشکالات جدی که می‌خواهم بیان کنم، همین است. بسیاری از مدیران ما به‌هیچ‌وجه درگیر پروژه‌ها نمی‌شدند. پیمانکاران از بیرون این معاونت مشغول اجرای پروژه‌ها بودند. از همان روز اول که من به اینجا آمدم استخراج قوانینی را که در حوزه IT (مرکز تجارت الکترونیکی و وزارت ICT) بود خواستار شدم. به‌زودی کارگاه سه‌روزه‌ای با حضور همه نخبگان IT خواهیم داشت تا بدانیم در چه وضعیتی قرار داریم. می‌خواهم بگویم که اگر ما زودتر با هم صحبت می‌کردیم، این مباحث تا این اندازه ابهام ایجاد نمی‌کرد. لذا تاکید می‌کنم مرکز توسعه تجارت الکترونیکي به‌عنوان یک مرکز مستقل مورد تایید شخص آقای وزیر است و ایشان از این مرکز حمایت می‌کند؛ چراکه اساس توسعه صنعتی از این مرکز و از این معاونت شکل می‌گیرد. اعتقاد دارم که توسعه بدون IT، اصولا حرف بی‌معنایی است؛ ضمن اینکه من از دلسوزی رسانه شما و اشاره مناسب‌تان در خصوص اینکه ما دلسوز این معاونت و صنعتIT و ICT هستیم، ممنونم.
شما خیلی با اطمینان از اینکه این معاونت قرار است باقی بماند صحبت می‌کنید.
اصلا تردید نکنید.
پس چرا در حکم شما بر کلمه «موقت» تاکید شده است؟
چون من مدیری نیستم که قرار باشد این معاونت را اداره کند. الان در حال بررسی امور هستیم.
یعنی مدیر بعدی که پس از شما منصوب می‌شود، دوباره از صفر همه‌چیز را شروع می‌کند؟
خیر، ممکن است آن مدیر اکنون در حال حرکت سایه ‌به ‌سایه با ما باشد. ما از یک امکان صحبت می‌کنیم. این معاونت از اهمیت استراتژیک برخوردار است. انتخاب مدیر شایسته نمی‌تواند بر اساس حدس و گمان صورت گیرد. بنده به‌طور موقت در این معاونت هستم و توجه کردید که در حکم من به این امر تاکید هم شده است. خود کلمه سرپرست به موقتی بودن اشاره می‌کند. این مساله بسیار روشنی است. این تشخیص جناب وزیر است که چه فردی معاونت را به‌دست گیرد.
آیا این فرد از جنس خود IT خواهد بود؟
بدون تردید از جنس IT خواهد بود. البته ممکن است آن فرد مهندس IT نباشد، اما حداقل باید دارای دکترای مدیریت و دیدگاه استراتژیک باشد. ما الان صرفا از یک امکان سخن می‌گوییم. در بحث فلسفه امکان ممکن‌الوجود، یعنی یک امری که یا اتفاق می‌افتد یا نمی‌افتد وجود دارد، ولی ما به‌طور یقین دنبال این امر هستیم و اساس دیدگاه‌مان هم ارتقا از درون است؛ یعنی نگاه ما این است که مدیرانی را که در این مدت زحمت کشیده‌اند و توانایی و قابلیت‌های شایسته‌ای‌ دارند، مورد تحلیل قرار داده و در گزارشی مطرح کنیم. همان‌طورکه من بلافاصله بین مدیران این حوزه و آقای وزیر ارتباط ایجاد کردم. برای مثال، اکنون آقای پاشنه‌طلا به‌عنوان یکی از مدیران این حوزه به‌طور مرتب به آقای وزیر گزارش می‌دهند؛ چراکه از این امر آگاه هستیم که طولانی شدن این جریان به‌هیچ‌وجه به صلاح وزارتخانه و دولت نیست. از حدود 40 روز پیش حداقل چهار جلسه با مدیران برای ارايه گزارش به آقای وزیر برگزار کردیم. در واقع انجام کارها و تصمیم‌گیری، بدون اتکا به روش‌شناسی محقق نمی‌شود. من مبالغه نمی‌کنم و آنچه را که اتفاق افتاده صادقانه به شما گزارش می‌دهم؛ چون در منشور اخلاقی دولت، راستگویی بسیار حائز اهمیت است. ما در این وزارت به‌عنوان مدیر منصوب شده‌ايم و نمی‌توانیم مبنا را بر اساس کذب قرار دهیم. بسیاری از افراد از من به‌عنوان فردی که در مدیریت استراتژیک کار کرده‌ می‌پرسند یکی از دستاوردهای دولت در این صد روز و اندی چه بوده است؟ من درباره دستاوردهای اقتصادی حرفی نمی‌زنم، ولی در مورد انضباط دولت صحبت می‌کنم؛ یعنی می‌گویم نظام حکمرانی خوب به دولت بازگشته است. برای ایجاد حکمرانی خوب، اول باید شفافیت و مسئولیت‌پذیری مطرح شود. همچنین به‌‌جای هیجان باید حاکمیت خرد مطرح باشد؛ یعنی تصمیم‌های هیجانی هیچ سودی ندارند؛ چراکه در سال‌های گذشته بعضی از تصمیم‌های هیجانی پایه‌های اقتصاد ما را فرو ریخته است.
اینها بحث‌های کلانی است که در نهایت در همه ساختارها باید اتفاق بیفتد.
یقینا.
آیا در بحث IT قرار است رویکردی را که در معاونت قبلی وزارت صنعت بوده تغییر دهید؟
کدام رویکرد؟
پس از رفتن آقای مفتح از این معاونت، به‌رغم همه انتقادهايي که به ایشان وارد است، مباحث زیادی مبنی بر لغو طرح‌های شبنم، ایران‌کد و سایر مواردی که جزو ایده‌های ایشان بود، مطرح شد...
به نظر شما ایران‌کد ایده ایشان بوده است؟
نه، از قبل وجود داشت...
ایران‌کد در زمان جنگ طراحی شده بود.
اما کسی که روی آن مانور داد و بازی رسانه‌ای کرد، آقای مفتح بود...
مگر کسی تردیدی دارد؟
نه اصلا.
چون جزو ماموریت‌های اصلی ایشان در آن زمان بوده است.
سوال اصلی....
ما که مخالف آقای مفتح نیستیم، حالا شما که مدافع هستید، آیا آمدید از ایشان دفاع کنید یا با من حرف بزنيد؟
نه، تنها دفاع و حمایت ما از IT و وزارت صنعت است، نه هیچ بحث دیگری...
من قبل از ورود به این اتاق، به‌صورت تلفنی هم به آقای مهندس مفتح گفتم که حکم ادب و همچنین سنت اخلاقی دولت است که جلسه‌ای با ایشان برگزار کنیم، صرف‌نظر از اینکه من مدیر این معاونت شدم؛ چراکه دیگران هم خواهند آمد و این روزگار در حال گذر است. این رسم اخلاق و ادب است که از مدیری که چند سال با عشق و علاقه فعالیت کرده، تجلیل و تشکر شود. آقای مهندس نعمت‌زاده به‌شدت به این مناسبات و جریانات پایبند است. اگر از نزدیک با جناب مهندس در ارتباط باشید، درمی‌یابید که حرمت اشخاص و شاید اخلاق برای ایشان مهم‌تر از توسعه صنعتی است. از نظر ایشان توسعه صنعتی باید مبتنی بر اخلاق و رفتار کریمانه با مدیرها باشد. همه ما به‌عنوان مدیران اجرایی نقاط مثبت و نقاط ضعفی داریم. هیچ‌کدام از ما بی‌نقص نیستیم. به‌طورحتم آقای مفتح استراتژی‌هایی داشته و تلاش‌هایی را انجام داده است. در زمان ایشان پروژه‌هایی طراحی شده و ما هم در حال بررسی آنها هستیم و با همان مدیر پروژه‌هایی که ایشان انتخاب کردند، جلسه‌هایی برگزار کردیم. پس می‌توان گفت جریانی زنده و پویا با همان میراثی که دوستان در سال‌های قبل به دنبال آن بودند، در این معاونت آغاز شده است. من شهادت می‌دهم که ما شب‌ها تا ساعت 11 و حتی برخی از جمعه‌ها تا دیروقت در جلسه بوده‌ایم. من تاکید می‌کنم که به این معاونت اعتقاد داریم و همچنین معتقدم که این معاونت می‌تواند اساس توسعه صنعتی را فراهم کند. با در نظر گرفتن شاخص‌های جهانی، کدام کشور را می‌توان یافت که بدون توجه به فناوری اطلاعات در مسیر تحول اقتصادی قرار گرفته باشد؟ فناوری اطلاعات و ارتباطات امروز زبان توسعه است. به‌خصوص IT زبان توسعه است. دولت و ملتی هم که با این زبان غریبه باشد، هیچ ارتباطی با توسعه پیدا نخواهد کرد.
یعنی الفبای توسعه است...
بدون تردید، تجارت الکترونیک، ای-لجستیک، بانکداری الکترونیکی، همه اینها با بهره‌مندی از فناوری اطلاعات رخ می‌دهند. یکی از آرزوهای بزرگ من این است که وزیر محترم رفاه این دولت، کارت سلامت الکترونیک را اجرایی کند. در گذشته در یک موسسه عالی پژوهش اجتماعی به دنبال این بودیم که بتوانیم کارت سلامت الکترونیک به مردم ارايه کنیم. دیگر شایسته مردم نیست که دفترچه کاغذی تامین اجتماعی و بیمه‌ها در دست‌شان باشد. مردم باید کارتی در اختیار داشته باشند که دارای هویت و سوابق بیمه‌ای آنها باشد. گاهی اوقات شخصی بازنشسته می‌شود، اما چند سال از سوابق بیمه‌ای او ناپدید می‌شود، در‌حالی‌که در کشورهای توسعه‌یافته به‌خصوص فنلاند با طراحی نرم‌افزارهای صندوق‌های بازنشستگی و نظام سلامت چنین مشکلاتی هرگز رخ نمی‌دهد؛ ضمن آنکه با طراحی کارت سلامت، میزان هزینه‌ها بسیار کاهش می‌یابد و مردم به‌راحتی به خدمات دسترسی پیدا می‌کنند و اطلاعات‌شان هم محفوظ خواهد ماند. امیدوارم این طرح در دولت فعلی به‌زودی آغاز شود. خوشبختانه اخیرا هم خبری مبنی بر بازگشایی موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی که تنها مرکز تحقیقاتی در رفاه اجتماعی در خاورمیانه است، شنیده‌ایم که می‌تواند در این زمینه موثر واقع شود.
ما به دنبال همین موضوع بودیم و اين امرهم باعث نگرانی ما شده است. هر پروژه‌ای را که در این مدت جهت اطلاع رساني پیگیری کردیم دريافتيم كه متوقف شده است.
کار شما نوشتن تبلیغ و توصیف از من نیست، کار شما این نیست که بنویسید فلان مدیر باهوش است. شما به‌دنبال کشف واقعیت هستید. در واقع مسئولیت اجتماعی شما در رسانه، کنار زدن جهل و روشنایی بخشیدن به ابهامات است. این رسالت استراتژیک رسانه است که بیان کند چشم‌اندازش این است که کوشش کند را تفکر و گفت‌و‌گوی آزاد باز شود و تاریکی‌ها کنار زده شوند.
در گزارشی که هفته گذشته منتشر کرده بودیم، به رشته تحصیلی شما اشاره کرده بودیم که این امر اعتراض شما را به‌دنبال داشت.
شما درست نوشته بودید، من در ابتدا روان‌شناسی خوانده بودم...
در حوزه فناوری اطلاعات چه مدارکی کسب کرده‌اید؟
من در حوزه IT به‌هیچ‌عنوان تحصیلاتی ندارم. نه مهندس IT هستم و نه درجه کاری در IT دارم. اما اگر بخواهم در مورد کارهایی که در این حوزه انجام داده‌ام، توضیح بدهم باید بگویم که زیر نظر دکتر میرستوده در سازمان گسترش به‌عنوان مسئول توسعه مدیران سازمان، اولین کاری که انجام دادم این بود که یک دوره با عنوان «معماری اطلاعات از دید مدیریت استراتژیک» طراحي کردم. این دوره 200 ساعت بود و مدیران از آموزش ICDL شروع می‌کردند. طراحی این دوره، اولین انس و آشنایی من با دنیای IT بود. دکتر میرستوده الان در استرالیا زندگی می‌کند. یکی از دغدغه‌های ما مهاجرت نخبگان است. من با اصطلاح فرار نخبگان موافق نیستم. نخبه فرار نمی‌کند، بلکه نخبه به‌دنبال محیطی است که خلاقیت خود را رشد و گسترش دهد. اما متاسفانه بسیاری از نخبگان حوزه IT کشور در کشورهای دیگر زندگی می‌کنند که امیدوارم راه‌حل مناسبی برای این امر طراحی کنیم. من در فکر ایجاد بانک اطلاعات نخبگان در حوزه iT هستم.
تا این زمان من صرفا یک کاربر بودم و از IT استفاده می‌کردم تا اینکه من با موضوع کارت سلامت در حوزه سیاست و رفاه اجتماعی آشنا شدم و مطالعات خودم را در بحث سلامت الکترونیک شروع کردم. پس از آن یک مجله با همین عنوان تاسیس کردم و مدیر مسئول آن بودم. این کار تجربه خوبی در حوزه بیمه‌های اجتماعی با رویکرد IT در سلامت بود. تجربه دیگر مربوط به زمانی است که در ایران خودرو دیزل خدمت می‌کردم. در واقع بیش از بیست سال است که من در صنعت کار می‌کنم، یعنی امروز روان‌شناسی موضوع زندگی من نیست، اما همچنان جزو علایق من است و به روان‌شناسی از بعد علوم شناختی که به هوش مصنوعی و سایبرنتیک که به موضوع حافظه شباهت زیادی دارد، بسیار علاقه‌مند هستم. تجربه دیگر در این حوزه، ERP بود. در واقع اولین لذت‌ها و تجربه‌های IT خودم را با ERP آغاز کردم. ما به‌عنوان مدیران استراتژیک از نظر تکنیکی به این موضوع نگاه نمی‌کنیم. قرار نیست ما برنامه‌نویس باشیم، بلکه ما باید مهندسان برنامه‌نویس و مهندسان حوزه سخت‌افزار و نرم‌افزار را به‌درستی هدایت و رهبری کنیم. ممکن است برخی از افراد در رشته IT تحصیل کرده باشند، اما شاید قدرت رهبری حوزه IT را نداشته باشند.
اساس تحصیلات بعدی من در حوزه مدیریت بود. در یک دوره یک‌ساله مدیریت استراتژیک از سازمان مدیریت صنعتی فارغ‌التحصیل شدم. سپس در کشور فرانسه فوق‌لیسانس و دکترای مدیریت را اخذ کردم. بخش مهمی از تحصیلات من در رشته مدیریت بود؛ ضمن اینکه تحصیلاتی هم در حوزه گواهی‌نامه‌های تخصصی مدیریت سازمانی دارم. در دوره فوق‌لیسانس در دانشگاه فرانسه، یکی از درس‌های تخصصی ما فناوری اطلاعات و درس تخصصی دیگر زنجیره تامین بود که در این حوزه با ای-لجستیک آشنا شدیم. در واقع من در حوزه آموزش الکترونیکی برای خودم صاحب دیدگاه و نگاه هستم. در مجموع، بخشي از تحصیلات من به معماری سازمانی و رفتار سازمانی بازمی‌گردد؛ ضمن اینکه لیسانس و فوق لیسانس من در رشته روان‌شناسی در ایران بوده و بعد در اتریش مطالعات روان‌شناسی شناختی را هم دنبال کردم. اما سال‌ها است که موضوع مدیریت استراتژیک و همچنین تحول و رهبری سازمان‌ها موضوع مورد علاقه من است.
یک نتیجه کلی از جلساتی که در این چهل روز برگزار کردید، ارايه می‌کنید که به چه برآوردهایی رسیدید و تکلیف پروژه‌ها و فعالیت‌های این معاونت به چه صورت دنبال خواهد شد؟
فعالیت پروژه‌ها با دقت، سرعت و حمایت دنبال خواهد شد و آخرین صحبت‌مان این است که کوشش می‌کنیم از بهترین مدیران این مجموعه و کارشناسان آن استفاده کنیم و اگر ضروری باشد از استعدادهای موجود کشور که در حوزه فناوری اطلاعات صاحب نظر و متخصص هستند، برای مدیریت این حوزه استفاده خواهیم کرد.
روند فعالیت این پروژه‌ها تاکنون به چه صورت بوده؟
فکر نمی‌کنم تا الان وقفه‌ای در هیچ پروژه‌ای ایجاد شده باشد، ولی تردیدی نیست که نبود معاون در اینجا موجب دلسردی کارکنان و از دست دادن انگیزه شده بود، ولی من به‌عنوان سرپرست انگیزه‌های لازم را به دوستان داده‌ام.
 


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200