http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
اصلاح نماتن در انتظار پاسخ شورای عالی انفورماتیک کشور
اصلاح نماتن در انتظار پاسخ شورای عالی انفورماتیک کشور

شورای عالی انفورماتیک کشور اصلاح نظام مهندسی و استانداردهای تولید و توسعه نرم‌افزار (نماتن) را بی‌پاسخ گذاشته است.

به گزارش عصر ارتباط، اصلاح نظام مهندسی و استانداردهای تولید و توسعه نرم‌افزار، مدتی است در دستور کار کمیسیون نرم‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران قرار گرفته، اما شورای عالی انفورماتیک کشور هنوز پاسخی در این باره به کمیسیون نرم‌افزار نصر تهران نداده است.
رضا کرمی، رییس کمیسیون نرم‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران از تلاش این کمیسیون برای اصلاح نماتن خبر داد.
این نظام مهندسی و استانداردهای تولید و توسعه نرم‌افزار که به نماتن شهرت دارد، شامل سه فاز عمده است که فاز اول و دوم در تدوین پیش‌نویس قرارداد و طرح مدیریت پروژه‌ها استفاده می‌شده است.
او درباره فاز سوم طرح نماتن گفت: «در فاز سوم طرح جامع نظام مهندسی نرم‌افزار، چهار فاز دیگر نیز پیش‌بینی شده است تا این مرحله کامل شود.»
کرمی افزود: «اجرایی شدن چهار فاز دیگر این طرح با تعطیلی دبیرخانه شورای عالی انفورماتیک کشور همزمان شد و پس از آن هم، پیگیری از سوی این دبیرخانه صورت نگرفت.»
او درخصوص اصلاح این طرح گفت: «ما پیشنهاد اصلاح نماتن را به شورای عالی انفورماتیک کشور ارايه داده‌ایم، اما هنوز پاسخی از سوی این سازمان دریافت نکرده‌ایم و همچنان منتظر پاسخ هستیم.»
رییس کمیسیون نرم‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران در پاسخ به این سوال که چرا فاز سوم نماتن هیچ‌گاه ابلاغ نشد، گفت: «ماهیت فاز سوم نماتن با فازهای اول و دوم متفاوت است. خروجی فازهای یک و دو استانداردها یا دستورالعمل‌هایی بود که باید توسط کارفرماها یا تولیدکنندگان نرم‌افزار اجرا می‌شد؛ بنابراین لازم بود رسما برای اجرا ابلاغ شود.»
او در ادامه با اعلام اینکه خروجی فاز سه نماتن، طرح جامع نظام مهندسی نرم‌افزار کشور بود، گفت: «مخاطب اصلی فاز سوم نماتن، دستگاه‌های متولی و کسانی هستند که باید این طرح را اجرایی کنند؛ بنابراین نیازی به ابلاغ رسمی آن نبود.»
کرمی درخصوص موفقیت‌آمیز بودن آیین‌نامه‌های نماتن، گفت: «این استانداردها موجب شده تا همه تولیدکنندگان نرم‌افزار در قالبی واحد فعالیت کنند و کارفرمایان نیز می‌دانند باید براساس چه استانداردهایی محصول مورد نیاز خود را تهیه کنند یا سفارش بدهند.»
رییس کمیسیون نرم‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران، درباره میزان رعایت این استانداردها توسط دولت برای خرید نرم‌افزار گفت: «برخی از دستگاه‌های دولتی از نتایج فاز یک و دو در پروژه‌های مورد نظر خود استفاده کرده‌اند.»
او درخصوص الزام همه دستگاه‌های دولتی به رعایت استانداردهای نماتن در تهیه نرم‌افزارهای مورد نیاز خود افزود: «ما نمی‌توانیم آن را به‌صورت یک الزام دربیاوریم اما اگر شورای عالی انفورماتیک چنین تصمیمی بگیرد، قابل اجرا خواهد بود.»
شکل‌گیری ایده نماتن به شروع طرح تکفا باز می‌گردد. در طرح تکفا با استراتژی تحریک تقاضا که طراحان طرح داشتند و با تزریق اعتباراتی که به سازمان‌های دولتی انجام شد، ناگهان سازمان‌ها با حجم زیادی از پروژه‌ها و قراردادهای انفورماتیکی و به‌‌خصوص نرم‌افزار و مشاوره مواجه شدند.
کمیته نرم‌افزار انجمن شرکت‌های انفورماتیک در اواسط سال 81 طرحی با عنوان نظام مهندسی و استانداردهای تولید و توسعه نرم‌افزار که نماتن خوانده می‌شود تهیه کرد، اما اکنون شوراي عالي انفورماتيك كشور اصلاح و توسعه آن را بی‌پاسخ گذاشته است.
این نظام قرار بود در سه فاز اجرا شود. فاز اول شامل استانداردهای تعریف و ارجاع کار مثل RFP و برگزاری مناقصه و ارزیابی پیشنهادها می‌شد. فاز دوم این طرح به استانداردهای تولید و توسعه نرم‌افزار (یعنی مراحل بعد از قرارداد) اختصاص دارد و فاز سوم نیز به انتخاب و تشریح یک متدولوژی منتخب اختصاص دارد.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200