http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
کلید ابقا یا انحلال صنعت فناوری اطلاعات در دستان یک روان‌شناس
کلید ابقا یا انحلال صنعت فناوری اطلاعات در دستان یک روان‌شناس

معاونت توسعه فناوری اطلاعات وزارت صنعت، معدن و تجارت در حالی هفته گذشته دارای سرپرست شد که بحث انحلال آن همچنان به‌عنوان یک دغدغه در میان فعالان صنعت فناوری اطلاعات کشور مطرح است.

به گزارش عصر ارتباط، قرار است سرپرست معاونت توسعه فناوری اطلاعات تا یک ماه آینده گزارشی از عملکرد فعالیت‌های این معاونت به وزیر صنعت‌، معدن و تجارت ارایه کند که بر اساس آن درخصوص انحلال یا ابقای این معاونت تصمیم‌گیری شود. آنچه مسلم است با برگزیدن سرپرستی که درخصوص فناوری اطلاعات تخصصی ندارد، نباید به حفظ این معاونت در ساختار سازمانی وزارت صنعت چندان خوش‌بین بود. این درحالی است که در یک نظام شایسته‌سالار، انتخاب یک متخصص فناوری اطلاعات به‌جای متخصص روان‌شناسی، می‌توانست نشانه‌ای از تدبیر و بارقه‌ای از امید برای ادامه فعالیت‌های این معاونت در جهت توسعه صنعت فناوری اطلاعات کشور محسوب شود.
نگاهی به گذشته نه‌چندان دور نشان می‌دهد که معاونت توسعه فناوری اطلاعات وزارت صنعت، معدن و تجارت با وجود نارضایتی برخی از افراد که بیشتر ترجیح می‌دادند فعالیت‌های این وزارتخانه حداکثر در قالب یک مرکز فناوری اطلاعات انجام شود، با اثبات حجم گسترده فعالیت‌های مرتبط با توسعه صنعت فناوری اطلاعات کشور و لزوم ایجاد ساختار لازم برای توسعه این صنعت استراتژیک، سرانجام به‌عنوان هفتمین معاونت این وزارتخانه با مصوبه هیئت وزیران در دولت دهم شکل گرفت. اکنون در شرایطی شاهد این اتفاقات در وزارت صنعت هستیم که در سال‌های پایانی دولت دهم، منابع انسانی و بودجه چندانی به این معاونت اختصاص نیافته بود و اکنون در دولت جدید انتظار می‌رفت با بهره‌مندی از تدبیر و امید، تصمیمات و اقدامات معقولانه‌تری در جهت توسعه این معاونت صورت گیرد.
شایعه‌ها در مورد انحلال این معاونت از آنجایی شروع شد که پس از آغاز به کار محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت، به دلیل روشن نبودن یا مشکلات برخی از پروژه‌ها از جمله ایران‌کد و شبنم در معاونت توسعه فناوری اطلاعات، وی دستور توقف این پروژه‌ها را صادر کرد. این اتفاق در همان نخستین جلسات وزیر با محمدصادق مفتح، معاون توسعه فناوری اطلاعات وزارتخانه، رخ داد که علاوه بر توقف پروژه‌ها، به نگاه بدبینانه و تردیدآمیز نعمت‌زاده نسبت به فعالیت‌های صورت‌گرفته در این معاونت منجر شد.
پس از توقف این پروژه‌ها، محمدصادق مفتح ادامه حضور خود را در این وزارتخانه‌ بی‌تاثیر دانست و این معاونت را ترک کرد. استعفای او سبب شد تا به شایعه‌هایی درخصوص انحلال معاونت توسعه فناوری اطلاعات دامن زده شود. این شایعات که لرزه‌ای بر جان تمام دست‌اندرکارانی که از زمان تشکیل این معاونت دلسوزانه برای صنعت فناوری اطلاعات تلاش کرده بودند افکنده بود، نشانگر اعتقاد نداشتن وزیر صنعت، معدن و تجارت به فناوری اطلاعات بود.
در چنین شرایطی که معاونت فناوری اطلاعات وزارتخانه بدون مسئول باقی مانده و بسیاری از پروژه‌های این معاونت به حالت تعلیق درآمده بودند، برخی از مدیران این بخش تلاش کردند دیدگاه وزیر را نسبت به معاونت فناوری اطلاعات تغییر داده و او را از ضرورت و اهمیت تکالیف محوله به این معاونت که بر اساس اسناد بالادستی از جمله سند چشم‌انداز 1404 و برنامه پنجم توسعه صورت‌گرفته آگاه سازند.
با انجام این اقدامات، سرانجام نعمت‌زاده با ادامه موقت فعالیت معاونت توسعه فناوری اطلاعات موافقت کرد و علی‌محمد گودرزی را که تحصیلات دانشگاهی او در رشته روان‌شناسی است، به‌عنوان سرپرست این معاونت برگزید. نکته جالب توجه این است که واژه سرپرست، خود خبر از موقتی‌بودن می‌دهد، اما در حکم علی‌محمد گودرزی به سرپرستی این معاونت به‌طور موقت مجددا تاکید موکد شده است و این هنوز از تزلزل تصمیم وزیر حکایت دارد؛ وزیری که به‌عنوان پدر صنعت از او انتظار می‌رود به توسعه صنایع نوین و در راس آنها صنعت فناوری اطلاعات توجه ویژه‌ای داشته باشد و اتفاقا در تصمیم به توسعه آن اولویت قایل شود.
پس از این، وزیر صنعت، معدن و تجارت مهلت ۴۵ روزه‌ای را برای وی تعیین کرد تا گزارشی از برنامه‌های این معاونت ارایه کند. درحقیقت این گزارش‌، برای معاونت فناوری اطلاعات بسیار حیاتی است؛ چراکه بر اساس آن سرنوشت ابقا یا انحلال آن مشخص خواهد شد. اما این درحالی است که سپردن این معاونت به شخصی که آشنایی چندانی با فناوری اطلاعات ندارد، تغییر نگاه به این معاونت و در مجموع به توسعه فناوری اطلاعات کشور را مورد تردید و چالش قرار می‌دهد. حتی اگر قرار است انحلال این معاونت با فرض چابک‌سازی وزارتخانه صورت گیرد، نباید این نکته را فراموش کرد که در سراسر دنیا از فناوری اطلاعات و تکنولوژی به‌عنوان کاتالیزوری برای سرعت‌بخشیدن به امور و چابک‌سازی استفاده می‌شود و خود نباید قربانی چابک‌سازی واقع شود. از طرف دیگر امروز تولی و مدیریت بخش صنعت و معدن و تجارت کشور که 40 درصد اقتصاد کشور و تولید ناخالص داخلی ۵۵۰ میلیارد دلاری را در دست دارد، تنها با بهره‌گیری از فناوری اطلاعات قابل تصور است و انحلال معاونت می‌تواند لطمه‌ای بزرگ به تمامی این بخش‌ها وارد کند. مهم‌تر اینکه اساسی‌ترین وظیفه این معاونت که توسعه صنعت فناوری اطلاعات و صادرات محصولات و خدمات آن است و باید تحت مدیریت و حمایت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت نقش دو درصدی در اقتصاد ملی و نقش ۵/۱ درصدی در صادرات غیرنفتی ایفا کند، با حذف سخت‌افزاری این معاونت از چارت یا با حذف نرم‌افزاری این معاونت و س‍پردن سکان آن به مدیری از جنس غیرفناوری اطلاعات اساسا غیرقابل دستیابی است.
با این اوصاف، اکنون مشخص نیست پس از تعطیلی این معاونت وظایف مهمی از جمله تدوین استراتژی توسعه صنعت فناوری اطلاعات و اجرای آن، تدوین بسته حمایتی از صنایع فناوری اطلاعات، تدوین راهکارهای توسعه صادرات محصولات و خدمات فناوری اطلاعات، شناسایی و ارزیابی و رتبه‌بندی صنعتی شركت‌های تولیدكننده نرم‌افزار، اجرای نظام ارزشیابی و دسته‌بندی محصولات فناوری اطلاعات، اعطای پروانه بهره‌برداری به شركت‌های نرم‌افزاری بر اساس آیین‌نامه‌ها و ضوابط موجود در این وزارتخانه، بررسی پرونده شركت‌های فناوری اطلاعات متقاضی و اعطای تسهیلات ارزی و ریالی، بررسی مشكلات صنایع نرم‌افزاری و سخت‌افزاری در جهت بهبود فضای كسب‌و‌كار، تدوین استراتژی توسعه كاربرد فناوری اطلاعات به‌عنوان عامل توانمندساز در صنایع كشور، تدوین مكانیزم‌های ارزیابی و حمایتی از صنایع كشور برای استقرار فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی مورد نیاز و ده‌ها مسئولیت خطیر دیگر که بر عهده این معاونت بوده و با تمام مشکلات کمبود بودجه و منابع انسانی قبلی به‌زعم فعالان بخش خصوصی کارنامه قابل قبولی را از خود ارایه کرده است، چه خواهد شد.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200