http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
توقف پروژه‌هاي IT وزارت صنعت
توقف پروژه‌هاي IT وزارت صنعت

برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات با نامشخص بودن وضعیت معاونت توسعه فناوری اطلاعات این وزارتخانه متوقف شده است.

به گزارش عصر ارتباط، پس از استعفای محمدصادق مفتح، معاون توسعه فناوری اطلاعات و قائم‌مقام وزارت صنعت، معدن و تجارت، وظایف این معاونت معلق مانده و پروژه‌های IT آن تعطیل شده‌اند.
ظاهرا قرار است وظایف و برنامه‌های این معاونت از وزارت صنعت، معدن و تجارت به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات منتقل شود تا به‌صورت متمرکز پیگیری شوند.
در همین حال به‌رغم اظهارنظرهای مختلفی که درباره سرنوشت این معاونت وزارتخانه شنیده می‌شود، محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت هفته گذشته علی‌محمد گودرزی را با حفظ سمت به‌عنوان مشاور خود، به‌صورت موقت به‌عنوان سرپرست معاونت توسعه فناوری اطلاعات تجاری و صنعتی این وزارتخانه منصوب کرده است تا ساختار سازمانی آن تا فرارسیدن اصلاحات پیش رو حفظ شود.
معاونت توسعه فناوری اطلاعات وزارت صنعت پس از ادغام وزارتخانه‌ها به‌عنوان هفتمین معاونت با شرح وظایف مشخصی راه‌اندازی شد و مفتح اولین معاون آن بود.
او پس از حذف طرح شبنم و ایرادهايی که به آن گرفته می‌شد، پایان یافتن ماموریتش در این وزارتخانه را دلیلی بر ارایه نامه استعفایش به وزیر دانست و از وزارت صنعت رفت.
تغییراتی که قرار است در این وزارتخانه ایجاد شود و مباحث مطرح‌شده مبنی بر انحلال این معاونت، با روند اصلاح ساختار وزارت صنعت همزمان شده است.
علی یزدانی، معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت صنعت، معدن و تجارت در این باره گفته است: «ساختار جدید وزارتخانه در راستای برنامه‌های وزیر است و پس از تصویب معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست‌جمهوری و تایید نعمت‌زاده، نهایی و ابلاغ خواهد شد.»
او افزود: «طی برگزاری جلسات متعدد مركز نوسازی و تحول اداری وزارت با معاونت‌ها، ادارات كل ستادی و اخذ نظرات كتبی و شفاهی آنها، جمع‌بندی نظرات، ساختار جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت، تدوین شده و در مرحله نهایی است.»
یزدانی با بیان اینكه وزارت صنعت، معدن و تجارت باید به یک وزارتخانه تخصصی چابک‌‌تر تبدیل شود، گفت: «فضاهای متعدد در وزارتخانه همراه با كارهای موازی واحدهای آن، خارج از اهداف وزارتخانه است و آنچه قانون برای ما مشخص كرده، باید بر همان محور حركت و از ملاحظات حاشیه‌ای پرهیز کنیم.»
به گفته او، ضرورت ساماندهي نيروهای موجود همزمان با تجميع ساختمان‌های اداري، از اولويت‌های كاری وزارت صنعت به‌شمار می‌رود.
چالش‌ها بر سر ادامه فعالیت معاونت توسعه فناوری اطلاعات این وزارتخانه درحالی ادامه دارد که امیرمسعود عطایی، مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات وزارت صنعت، معدن و تجارت معتقد است كه توسعه IT محور اصلی تجارت در کشور است.
او درباره انحلال معاونت توسعه فناوری اطلاعات این وزارتخانه گفت: «این معاونت منحل نمی‌شود و وزیر صنعت به عملکرد و ماهیت این معاونت اعتقاد کامل دارد.»
این درحالی است که تاکنون معاونت فناوری اطلاعات پس از استعفای مفتح بدون مسئول باقی مانده بود و عمده پروژه‌های مرتبط با آن از جمله نصب صندوق‌های مکانیزه فروش، راه‌اندازی سامانه تدارکات، ایران‌کد و شبنم بلاتکلیف باقی مانده‌اند.
محمد صادقی مفتح که در زمان تضیف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نقش عمده‌ای را در هدایت و راهبری فناوری اطلاعات در بخش صنعت ایفا کرد و تقریبا بخشی از وظایف وزارت ICT را بر دوش گرفته بود، پس از خروج از وزارت صنعت به شرکت گسترش الکترونیک مبین ایران در زیرمجموعه ستاد اجرایی فرمان امام کوچ کرد.
در این مدت که این معاونت مسئول و سرپرست قانونی نداشت، اداره کل فناوری اطلاعات این وزارتخانه مسئولیت‌های آن را در حوزه فاوا برعهده داشت و بر همین اساس هم با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور نسبت به برگزاری نوزدهمین دوره نمایشگاه الکامپ با پررنگ کردن دولت الکترونیکی در آن اقدام کرد.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200