http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
آقای نعمت‌زاده؛ فاوا را دریابید
آقای نعمت‌زاده؛ فاوا را دریابید

معاونت توسعه فناوری اطلاعات در وزارت صنعت، معدن و تجارت، روزهای بحرانی و پرچالشي را پشت سر می‌گذارد، درحالی‌که در زمان تضعیف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت صنعت جای حمایت‌های وزارت ICT را پر می‌کرد و فعالان این بازار نیز برای امضای تفاهم‌نامه و دریافت پروژه به سمت آن روانه شده بودند، حالا درگیر چالش‌های جدی حتی در ساختار خود است.

گرچه محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت در هفته گذشته نسبت به صدور حکم سرپرستی موقت برای این معاونت اقدام کرده است، اما از تصمیم‌های جدی برای اصلاح ساختار این وزارتخانه، به‌ویژه انحلال معاونت توسعه فناوری اطلاعات که در کمتر از دو سال گذشته تشکیل شده، خبر می‌رسد که ممکن است به‌کارگیری فناوری اطلاعات در بزرگ‌ترين عرصه اقتصادي كشور را به حاشیه بکشاند.
نفوذ به‌کارگیری فناوری اطلاعات در صنایع مختلف هنوز در کمترین سطح ممکن قرار دارد و فعالان بازار فاوا در انتظار توسعه IT در صنعت کشور هستند تا بتوانند از این بازار بالقوه با بیشترین میزان بهره‌برداری کنند.
در همین راستا، وزارت ارتباطات به‌طور طبیعی و ماهوی امکان توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در صنعت را ندارد و نیازمند است كه این مهم با همکاری بخش‌های مختلفی همچون وزارت صنعت رخ بدهد.
تجربه‌های پیشین نشان می‌دهد قوانین، مصوبه‌ها و ابلاغیه‌های یک‌طرفه وزارت ارتباطات بدون همکاری نهاد بالادستی بخش‌های مختلف کشور مانند بانک مرکزی برای بانک‌ها، وزارت صنعت برای صنایع مختلف، وزارت آموزش و پرورش برای مدارس و وزارت علوم برای موسسات آموزش عالی ضمانت اجرایی ندارد و در حد یک نامه اداری و فرمایشی باقی می‌ماند و کسی وقعی به آن نمی‌نهد.
از همین رو رسیدن به سهم دو درصدی فناوری اطلاعات و ارتباطات از تولید ناخالص داخلی، نیازمند همکاری، توسعه و توجه به ICT در عالی‌ترین سطوح است و از همین رو وزارت صنعت باید اکنون در برهه اصلاح ساختار این وزارتخانه به هفتمین معاونت تشکیل شده در این وزارتخانه توجه جدی کند.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200