http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
سایت نماد اعتماد قابل اعتماد نیست
سایت نماد اعتماد قابل اعتماد نیست

نماد اعتماد الکترونیکی که از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت به درگاه‌های الکترونیکی اهدا می‌شود تا هویت و مشخصات آنها را تایید کند، تقریبا معادل کد شبنم در دنیای مجازی است.

این نماد اعتماد، راه خوبی برای متوقف کردن سوء‌استفاده‌کنندگان در فضای اینترنتی است، اما آیا وب‌سایتی که متولی ارايه نماد «اعتماد» الکترونیکی است، خود نباید قابل اعتماد باشد؟
ظاهر وب‌سایت و تجربه کاربری: با باز‌کردن سایت enamad.ir، یک صفحه حاوی چند پیوند به کاربر نمایش داده می‌شود که از وضعیت ظاهری مناسبی برخوردار نیست و در واقع تنها یک عکس است که روی آن چند لینک قرار گرفته است. با کلیک روی این لینک‌ها، کاربر به صفحات مختلف منتقل می‌شود که هرکدام از آنها ظاهری متفاوت با صفحه آغازین وب‌سایت دارند. این روش طراحی که اولین صفحه وب‌سایت به صفحه Intro (معرفی) تبدیل می‌شود، شیوه طراحی قدیمی است و دیگر در دنیا کمتر از آن استفاده می‌شود، مگر برای وب‌سایت‌هایی که زبان‌ها و کشورهای مختلف را پشتیبانی می‌کنند. مراحل لازم برای دریافت نماد اعتماد هم بسیار طولانی و سخت هستند و کاربر را سردرگم می‌کنند.
رنگ‌هایی که در وب‌سایت به‌کار برده شده‌اند، بسیار بد انتخاب شده‌اند و فاقد توازن بصری لازم هستند. برای طراحی وب‌سایت به‌جای استفاده از دستورات CSS از تصاویر برای پیاده‌سازی بیشتر بخش‌ها استفاده شده که برای آنها نیازی به استفاده از تصویر نبود؛ تصاویری که برای این بخش‌ها طراحی شده‌اند، فاقد کیفیت لازم برای استفاده در وب هستند و بسیار تار و کم‌کیفیت به‌نظر می‌رسند.
شیوه انتخاب عکس‌ها و گرافیک‌های مورد استفاده در وب‌سایت بسیار قدیمی است و سایت‌های ۱۰‌سال پیش را تداعی می‌کنند. برای مثال در صفحه اصلی پورتال (/Main.aspx) چهار بخش اصلی وجود دارد که برای معرفی هر کدام از آنها یک عکس روی زمینه آبی قرار داده شده است. عکس‌ها آن‌قدر کم‌کیفیت هستند که حتی عرض بخش والد خود را پر نکرده‌اند. رنگ متن بخش‌های معرفی هم سورمه‌ای انتخاب شده که کنتراست لازم را روی پس‌زمینه آبی تیره ندارد و به‌هيچ‌وجه خوانا نیست.
در این وب‌سایت از حداقل چهار فونت مختلف برای متون استفاده شده که ارتباط بصری لازم با یکدیگر را نیز ندارند. در صفحه اول پورتال بخش اخبار به‌صورت عمودی از پایین به بالا در حال حرکت است و این موضوع خوانایی متون را به‌شدت پایین می‌آورد و تمركز کاربر را از بين مي‌برد.
گواهینامه SSL: در راهنمای دریافت نماد آمده ‌است که کاربر خودش باید یک زنجیره گواهی (Certificate) را روی مرورگرش نصب کند تا گواهی SSL وب‌سایت به‌درستی کار کند. این روش ناقض تمام استانداردهای امنیتی در وب است و وب‌سایتی که خودش سنگ «اعتماد» الکترونیکی را به سینه می‌زند، نباید کاربر را وادار به انجام چنین کارهای پرخطری بکند. کاربر غیرمطلع ممکن است فکر کند این یک روش استاندارد است و به وب‌سایت‌های خطرناک هم به همین روش اعتماد کند.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200