http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
ثبت فرايند تحويل كارت‌هاي الكترونيكي مرزنشينان الزامي شد
ثبت فرايند تحويل كارت‌هاي الكترونيكي مرزنشينان الزامي شد

كانون سراسري دفاتر پيشخوان دولت، دفاتر مرزي را موظف كرد تا فرايند دريافت كارت الكترونيكي در دفاتر و تحويل آن به فرد مرزنشين را در سامانه ثبت كنند.

به گزارش عصر ارتباط، به دفاتر مرزي مهلت داده شده است كه حداكثر تا سوم آذرماه اطلاعات مربوط به تحويل كارت‌هاي الكترونيكي را در سامانه وارد كنند و در صورت تكميل نكردن فرم‌هاي مربوطه، دسترسي آنها در پورتال، قطع و مشمول جريمه مي‌شوند.
بر اين اساس، دفاتر مرزي، بايد پس از دریافت کارت‌های مرزنشینی ارسالی وارد سامانه مرزنشینی شوند و در يك مرحله، دريافت كارت مرزنشين در دفتر را تاييد و در مرحله بعدي، تحويل كارت مرز نشين به فرد مرزنشين را تاييد كنند.
از سوي ديگر، كارشناسان پيشخوان پس از چهار روز از زمان تحويل كارت توسط دفتر، آمار كارت‌هاي ارسالي به دفتر و کارتابل کارت‌های تحویل داده شده به مرزنشین توسط دفتر را بررسي مي‌كنند و در صورت وجود مغايرت در تعداد كارت‌ها، دسترسي دفتر به سامانه، غيرفعال و اين دفتر مشمول جريمه خواهد شد.
براساس مصوبه هیئت وزیران، هر خانواده مرزنشین مستقر در شعاع 20 تا 50 کیلومتری مرز، سالانه می‌تواند برای امرار معاش خود مبلغ 20 میلیون ریال مبادلات مرزی انجام دهد. طرح ملی مدیریت یکپارچه کارت مبادلات مرزی نیز برای ساماندهی بر این فعالیت‌ها در حال اجرا است. کارت‌های مرزنشینی با اتصال به سامانه جامع و به‌روز، توانایی اعلام آمار محصولات وارد شده از سوی مرزنشینان را به‌صورت لحظه‌ای دارد و به این ترتیب از این پس در حجم واردات کشور محاسبه می‌شود.
به گفته علي فلاح، ريیس کانون کشوری دفاتر پیشخوان خدمات دولت، تاكنون يك ميليون و پانصد هزار كارت الكترونيكي مبادلات مرزي صادر شده است.

همكاري‌هاي سه‌گانه براي تحويل كارت الكترونيكي
طرح ملی مدیریت یکپارچه کارت مبادلات مرزی با ثبت‌نام و صدور کارت‌های مرزنشینی به‌منظور تجمیع اطلاعات، ساماندهی و تسهیل امور تجاری مرزنشینی كه در فاز اجرايي قرار دارد، ريشه در طرح وزارت صنعت، معدن و تجارت دارد.
بر اساس طرح وزارت صنعت، معدن و تجارت ساماندهی مبادلات ارزی مرزنشینان بر این اساس صورت می‌گیرد که سالانه در دو نوبت، مرزنشینان کشور یا تعاونی‌های مرزنشینی که از سوی آنها وکالت دارند، با مراجعه به سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت مربوطه، سهمیه ارزی مرزنشینی دریافت می‌کنند.
در طول سا‌ل‌هاي گذشته تخصیص ارز به مرزنشینان در نقاط مرزی کشور، به‌صورت جزیره‌ای و دستی دنبال می‌شد، به‌طوري‌که هر استان به‌صورت جداگانه، کارت مرزنشینی یا دفترچه‌ای را برای مرزنشینان صادر مي‌كرد و فرایند تخصیص سهمیه ارزی نیز به‌صورت دستی انجام مي‌شد و در نهایت این سهمیه به گمرک مي‌رفت.
بر اين اساس، وزارت صنعت، معدن و تجارت درصدد برآمد تا در سامانه یکپارچه مبادلات مرزنشینان، بتواند از طریق «کارت الکترونیکی مبادلات مرزنشینان» این چرخه را مکانیزه کند و از بهمن‌ماه گذشته، ساماندهی مبادلات مرزنشینی کشور در قالب کارت الکترونیک مرزنشینان شروع شد.
از سوي ديگر، وزارت صنعت، معدن و تجارت، تفاهمنامه‌اي با معاونت توسعه منابع و سرمایه‌های انسانی ریاست‌جمهوری منعقد كرد تا مرزنشينان با مراجعه به دفاتر پيشخوان، اين مراحل را طي كنند.
اما در كنار فاز نخست تبديل دفترچه‌هاي مرزنشيني به كارت‌هاي الكترونيكي كه به‌موجب آن دفترچه‌هاي مرزنشيني را از درجه اعتبار ساقط مي‌كند، فاز ديگري نيز درنظر گرفته شده بود.
مكانيزه کردن كارت مبادلات مرزي كه عضويت مرزنشينان در تعاوني‌هاي مربوطه است، اکنون در حال انجام است و مرزنشيناني كه كارت مبادلات مرزي الكترونيكي خود را دريافت کرده‌اند، مي‌توانند به دفاتر تعاوني‌هاي مرزنشينان سطح استان مراجعه کرده و با استفاده از كارت‌خوان‌هايي كه به اين دفاتر تحويل شده است، به عضويت تعاوني‌هاي مورد نظر خود درآيند.
از آنجا كه پيش از اين و در ارايه خدمات سنتي ارزي به مرزنشينان از طريق دفترچه‌هاي مرزنشيني، گاه حقوق اين افراد از بين مي‌رفت، در طرح جديد و به‌دليل حساسيت‌هاي بالا در خصوص تحويل فوري كارت‌هاي هوشمند، كانون سراسري دفاتر پيشخوان دولت، دفاتر را مجبور به ثبت فرايند تحويل‌دهي كارت‌ها به افراد كرده است.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران
اميد1394/06/31
با سلام سوْال داشتم اين كارتها ميشه باهاش بريم اون مرز همسايه وخودمان خريد كنيم و لطف كنيد توضيح بيشتري در رابطه با كارت بدهيد
سهیلا صالحپور1394/07/22
با سلام.من و خانواده ام که ساکن گیلان _لنگرود هستیم از زمستان سال 92 در تعاونی مرزنشینی ثبت نام کرده و تمامی مدارک و مبالغی را که از ما خواستن به آنها تحویل دادیم و به ما گفتن که 6 ماه دیگر برای گرفتن کارت مراجعه کنید.بعد از 6 ماه مراجعه کردیم اما متاسفانه به ما گفتن که برای صدور کارت مشکلی است و شما باید برای رفع از ثبت احوال تاییدیه اسم بیاورید و ما انجام دادیم.از آن زمان هر چند هفته یکبار مراجعه میکنیم و کسی پاسخگو نمیشود و میگوییند مشکل را از سامانه کشوری باید حل شود.حال که درپاییز سال 94 هستیم هنوز مشکل رفع نشده.لطفا راه حلی را در خصوص مشکلمان بیان کنید.خیلی خیلی ممنون میشوم
عدنان1394/08/21
با درود فقط یه پلی از ما گرفتن وقتش هم تا جند روز دیگه رو به پایان هست ما که هیج استفاده ای ازش نکردیم در این یک سال
yashilada.com1394/10/22
سلام میشه از اون ور مرز خرید کرد؟
علي اكبر1394/11/19
با عرض سلام به نظر من سايتي براي شكايت اعضاي تعاوني مرز نشيني كه در انجام خدمت رساني به اعضا نكول مي كنند مطرح شود وچنين تعاوني متخلف را منحل نمايند مثلا تعاوني مرزي متخلف سرقلعه جيگران با كد 2547

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200