http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
چهارشنبه 9 تير 1395
قدرت‌نمایی بلیزارد در ژانری جدید
قدرت‌نمایی بلیزارد در ژانری جدید

با شنیدن نام بلیزارد چه چیزهایی به ذهن شما خطور می‌کنند؟ ژانر استراتژی و نقش‌آفرینی و آثاری تکرار‌نشدنی همچون استارکرافت، وارکرافت و دیابلو.


اما این‌بار شاهد اثری کاملا متفاوت از بلیزارد در ژانری متفاوت از دیگر آثار این شرکت هستیم. بازی ناظر عنوانی است در ژانر تیراندازی اول‌شخص که بلیزارد به‌عنوان یکی از برجسته‌ترین طراحان بازی‌های ویدیویی تا به امروز تجربه‌ای در آن نداشته است. اما آیا نداشتن تجربه و انتشار یک اثر به‌عنوان نخستین تجربه در یک ژانر می‌تواند به معنی ضعف احتمالی آن باشد؟ باید گفت نه حداقل نه زمانی که نام بلیزارد و وسواس زياد این شرکت در طراحی آثار خود در میان باشد. ناظر، یک بازی تیراندازی اول‌شخص مولتی‌پلیر و آنلاین است که در 24 می روی کنسول‌های نسل هشتم و PC روانه بازار شده است. در ادامه به بررسی بخش‌های گوناگون جدیدترین اثر بلیزارد می‌پردازیم تا ببینم آیا ممکن است یکی از برجسته‌ترین طراحان بازی‌های ویدیویی با سابقه‌ای درخشان پس از مدت‌ها یک عنوان پایین‌تر از عالی ساخته باشد یا خیر.
داستان ناظر
با به‌خطر افتادن امنیت زمین و اهالی آن، سازمانی متشکل از سربازان ویژه با نام ناظر تشکیل می‌شود تا یک‌بار دیگر صلح و آرامش را به کره زمین برگردانند. این گروه در رسیدن به هدف خود موفق می‌شوند، اما پس از یک‌سال و با رخ دادن اتفاقاتی مشکوک اوضاع تغییر کرده و مردم خواستار لغو و برهم خوردن سازمان ناظر می‌شوند. مدت کوتاهی نمی‌گذرد که یک‌بار دیگر هرج و مرج بر کره زمین حاکم شده و جای خالی ناجیان پیشین کره زمین احساس می‌شود. اعضای سازمان ناظر بار دیگر به صحنه باز می‌گردند و به این ترتیب بازی آغاز می‌شود. برخلاف سایر عناوین بلیزارد، در ابتدای بازی اثری از دموهای CG بسيار باکیفیت و بی‌نظیر بلیزارد نخواهید دید که البته با توجه به نقش کم‌رنگ داستان در این عنوان چندان هم عجیب نیست. البته بلیزارد پیش از انتشار بازی انیمیشن‌هایی کوتاه و دیدنی در مورد سرگذشت هر کدام از شخصیت‌های اثر خود منتشر کرده که به هر دلیلی در نسخه اصلی گنجانده نشده‌اند، اما توصیه می‌شود پیش از تجربه بازی حتما آنها را از طریق ‌سایت‌هایی همچون یوتیوب تماشا کنید تا کاراکتر محبوب خود را  انتخاب کرده و بیشتر بشناسید. ناگفته نماند این انیمیشن‌ها بیشتر برای شناخت کاراکترهای بازی طراحی شده‌اند وارتباط زیادی با داستان ندارند.
بازی روی نبردهای آنلاین مولتی‌پلیر تمرکز دارد و پیش از ورود به میدان نبرد بايد کاراکتر خود را از میان 21 کاراکتر فراهم‌شده انتخاب کنید. 12 نقشه مختلف در بازی گنجانده شده‌ است که هر کدام از موقعیت و ظاهر منحصربه‌فرد خود برخوردارند. 21 کاراکتر فراهم‌شده در چهار کلاس تقسیم شده‌اند که عبارتند از تهاجمی(Offensive)، دفاعی (Defense)، تانک (Tank) و پشتیبانی (Support). کاراکترهای هر کلاس علاوه بر اسلحه اصلی از دو توانایی ویژه و یک توانایی فوق‌ویژه بهره می‌برند که استفاده از گزینه آخر به عملکرد بازی‌کننده و پرکردن نوار انرژی مخصوص آن با از میان برداشتن نیروهای دشمن بستگی خواهد داشت. هر کدام از کاراکترها از خصوصیات، اسلحه‌ها و توانایی‌های کاملا متفاوت نسبت به یکدیگر برخوردارند که از ویژگی‌های خاص و مثبت بازی محسوب می‌شود. تفاوت کاراکترها با یکدیگر به اندازه‌ای است که حتی اگر در یک کلاس نیز قرار بگیرند، چه از نظر سبک نبرد و چه از نظر تجهیزات و توانایی‌ها با هم متفاوت هستند. به این ترتیب می‌توان با انتخاب هر کاراکتر تجربه‌ای کاملا جدید از بازی به‌دست آورد و این یعنی می‌توان ناظر را به 21 شکل مختلف تجربه کرد. براي نمونه، مک‌کری و تریسر هر دو از کلاس تهاجمی هستند اما مک‌کری به‌عنوان قهرمان غرب‌وحشی از اسلحه رولور استفاده کرده و توانایی ویژه آن در خالی کردن سریع و پشت سر هم شش گلوله به شیوه شناخته شده وسترن‌ها و یا پرش سریع و هم‌زمان پرکردن اسلحه است، درحالی‌که تریسر ضمن استفاده از اسلحه لیزری از قابلیت تله‌پورت یا به عقب برگردان زمان بهره می‌برد. اعضای دو تیم پیش از ورود به میدان نبرد بايد کاراکتر خود را انتخاب کنند که نکته جالب در این بخش راهنمایی‌های بازی در انتخاب کاراکترها است. براي نمونه، بازی به شما خواهد گفت که با این ترکیب از کاراکترها یک کاراکتر از کلاس پشتیبان کم دارید یا اینکه بیش از حد کاراکترهای کلاس تانک را انتخاب کرده‌اید. صرف‌نظر از راهنمایی‌های بازی انتخاب یکی از این کاراکترها از سخت‌ترین کارهایی است که بايد انجام داد؛ چراکه هر کدام ارزش خاص خود را داشته و برخلاف عناوین مشابه نمی‌توان از یک کلاس یا کاراکتر خاص به‌عنوان قدرتمندترین و احتمالا محبوب‌ترین کاراکتر بازی نام برد. در جریان بازی و در زمان Respawn نیز امکان تغییر کاراکتر وجود دارد تا اگر احساس کردید تیم‌تان به کلاسی جدید نیاز دارد یا از کاراکتر خود خسته شده‌اید به‌راحتی با قهرمانی دیگر به میدان نبرد قدم بگذارید. علاوه بر کاراکترها هر کدام از اسلحه‌های آنها نیز حس جدیدی از نبرد را به بازی‌کننده انتقال داده و استفاده از هرکدام مزیت خاص خود را خواهد داشت. درحالی‌که استفاده از اسلحه تمام‌خودکار کاراکتر سرباز در شلیک پشت سر هم گلوله‌ها به سمت نیروهای دشمن گزینه‌ مناسبی برای بازی‌کننده‌های کم‌حوصله و کمتر دقیق به‌نظر می‌رسد، لذت استفاده از رولور قدرتمند مک‌کری موجب می‌شود گهگاهی این کاراکتر را انتخاب کرده و با شکل و ظاهر وسترنی به نبردی در آینده قدم بگذارید. در کل باید گفت هیچ‌چیز در ناظر اضافی یا کم‌اهمیت نبوده و بخش به بخش بازی از اهمیت خاصي برخوردار است.
مدهای بازی زیادی در ناظر قرار داده نشده و اصلی‌ترین مد مولتی‌پلیر آن در تسخیر یک منطقه و دفاع از آن خلاصه می‌شود. در حقیقت باید گفت در اثر جدید بلیزارد این تنوع کاراکترها و سبک متفاوت استفاده از آنها است که به بازی تنوع و تازگی می‌بخشد نه وجود مدهای مختلف. یکی دیگر از نکات مثبت بازی، سادگی استفاده از امکانات آن و درک سریع گیم‌پلی است. هیچ فرمول پیچیده‌ای برای استفاده از توانایی‌های کاراکترها یا پیشرفت دادن آنها وجود ندارد و در کل بازی به‌گونه‌ای طراحی شده که هر چه سریع‌تر و بدون وقفه به میدان نبرد قدم بگذارید، به‌سرعت به سبک مبارزه کاراکتر انتخابی خود عادت کنید و از نبردی سریع و نفسگیر لذت ببرید. با کسب امتیاز در بازی به‌تدریج درجه شما افزایش پیدا خواهد کرد که این افزایش درجه با جایزه‌هایی از قبیل لباس‌های جدید برای کاراکترها یا پرچم‌های متفاوت برای تزیین پروفایل همراه است.
بلیزارد را می‌توان استاد استفاده از سبک‌های طراحی متفاوت و البته موفق به‌شمار آورد. بازی، محیطی بسیار چشم‌نواز و رنگارنگ داشته و با وجود ظاهر کارتونی شکل کاملا جدی به‌نظر می‌رسد. کاراکترها و محیط طبق وسواس بلیزارد در طراحی پر از جزییات کاراکترها و محیط شکل گرفته‌اند؛ وسواسی که حتی در بازی‌های ژانر استراتژی این شرکت نیز رعایت می‌شود.  انیمیشن‌های کاراکترها در استفاده از امکانات خود مانند پروسه تبدیل شدن یکی از آنها به تانک، بي‌نظير است و همه اینها با یک صداگذاری فوق‌العاده تکمیل شده‌اند؛ چیزی که آشنایان با آثار بلیزاد به‌خوبی می‌دانند هیچ‌کس و هیچ شرکتی به‌خوبی بلیزارد قادر به انجام آن نیست.
بلیزارد با عرضه بازی ناظر ثابت کرد که به هر ژانری بخواهد می‌تواند وارد شود و از همه مهم‌تر اینکه به یکی از حاکمان آن ژانر مبدل شود. بازی ناظر عنوانی جذاب، متنوع و پایان‌ناپذیر است که به شکلی اعجاب‌انگیز در قالبی ساده و دوست‌داشتنی در اختیار بازی‌کننده‌ها قرار گرفته است. بلیزارد که پیش از این حاکم مطلق ژانر استراتژی، نقش‌آفرینی و البته MMORPG محسوب می‌شد، حالا با انبوهی از ایده‌های جدید به ژانری نو قدم گذاشته تا دیگر مدعیان این عرصه به خود آمده و بدانند پس از این باید تلاش بیشتری در طراحی آثارشان به خرج دهند؛ چراکه حالا ناظری سخت‌گیر در کنار آنها قرار گرفته است.
 


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200