http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
بررسی بازی ولفن‌اشتاین خون قدیمی
بررسی بازی ولفن‌اشتاین خون قدیمی

در سال‌های نه‌چندان دور بسياري تصور می‌کردند نسخه‌های مختلف یک بازی ویدیویی برای هر چه موفق‌تر شدن باید با فاصله‌های زمانی حداقل دو سال روانه بازار شوند.

دو سال حداقل فاصله زمانی بود که طراحان می‌توانستند با استفاده از آن از روش‌ها و ترفندهای جدید در حفظ جذابیت عنوان جدید خود و ادامه موفقیت‌های نسخه پیشین بهره بگیرند. اما با پیشرفت موتورهای گرافیکی و فناوری‌های مورد استفاده در بازی‌های ویدیویی این فاصله زمانی کمتر شد و حالا طراحان می‌توانند با فاصله زمانی بسیار کمتری عنوان بعدی اثر خود را چه در قالب یک اثر کاملا مجزا یا عنوانی مکمل منتشر کنند و از همه مهم‌تر با استقبال بازی‌کننده‌ها مواجه شوند. سال گذشته و در ماه می نسخه جدید ولفن‌اشتاین به‌عنوان یکی از اجداد عناوین تیراندازی اول شخص با عنوان فرمان جدید (New Order) و به‌منظور آغاز دوران تازه این سری از بازی‌ها روانه بازار شد و عملکرد خوبی نیز از خود به نمایش گذاشت. با توجه به فاصله‌های زمانی نسبتا طولانی که میان انتشار عناوین مختلف این سری از بازی‌ها وجود داشت به‌نظر می‌رسید حداقل تا دو یا سه سال آینده دیگر خبری از ولفن‌اشتاین نباشد، اما حالا و تنها یک‌سال پس از فرمان جدید، خون قدیمی روانه بازار شده تا ثابت کند این عنوان قدیمی و کم‌نظير نيز همانند آثاری همچون فرقه حشاشین می‌تواند با فاصله‌های زمانی اندک به خانه بازی‌کننده‌ها سربزند و هربار با استقبال گرمی مواجه شود. سوال اینجا است که آیا این استقبال گرم به یک ميهمانی گرم نیز ختم خواهد شد یا خیر.
در خون قدیمی چه می‌گذرد؟
خون قدیمی چیزی ميان عنوانی کاملا مجزا و یک محتوای اضافه‌شونده است. داستان آن به مبارزه مامور آمریکایی مشهور این سری از بازی‌ها یعنی بلاز کوویچ با یکی از دشمنان قدیمی خود با نام هلگا (Helga‌ Von Schabbs) می‌پردازد. بلازکوویچ و ریچاد وزلی تحت پوشش نیروهای نازی مخفیانه به قلعه ولفن‌اشتاین نفوذ می‌کنند تا اسنادی را به‌دست آورند که از مکان ژنرال استراس (Strasse) خبر می‌دهد. این اسناد به‌وسيله هلگا محافظت می‌شوند و با ورود به قلعه طولی نمی‌کشد که پوشش دو مامور نفوذی آشکار شده و جنگ‌های شلوغ، جذاب و نفس‌گیر شناخته شده این سری از بازی‌ها آغاز می‌شود.
همان‌طور که گفته شد، خون قدیمی تقریبا یک مکمل برای عنوان سال گذشته است و در نتیجه نباید انتظار داشت چه از نظر گرافیکی و چه از نظر گیم‌پلی تغییر اساسی در بازی رخ داده باشد. نخستین تغییر حذف پایگاه امن گروه‌های مقاومت و فرصت نفس‌کشیدن در میان نبردهای خونین با نیروهای نازی است. یکی از اقدامات خوب طراحان در ساخت فرمان جدید قرار دادن یک پایگاه امن برای تعامل با کاراکترهای دیگر و البته تجدید قوا براي مواجهه با نیروهای نازی بود. رد و بدل کردن دیالوگ‌های شنیدنی و دل گر‌م‌کننده با آنیا اولیوا (Anya Oliwa)، مشاهده رفتارهای کاراکتر جالب مکس و شنیدن صحبت‌های مرموز تکلا (Tekla) همگی جذابیت خاصی به پایگاه گروه مقاومت بخشیده بودند که با انگیزه آنها پس از پشت سرگذاشتن ماموریت‌های سخت به پایگاه برمی‌گشتید و به بهترین نحو برای انجام ماموریت بعدی آماده می‌شدید. در خون قدیمی با اتمام یک ماموریت بدون لحظه‌ای توقف به نبرد بعدی پای می‌گذارید و جایی برای استراحت وجود ندارد. این ویژگی، اکشن‌تر شدن گیم‌پلی را به همراه داشته، اما با ذهنیت عنوان پیشین کمبود یک مکان امن و بی‌خطر را با تمام وجود احساس می‌کنید، به‌گونه‌ای که می‌توان گفت طراحان خون قدیمی با این اقدام یک گام به سمت عقب برداشته‌اند. علاوه بر این حذف پایگاه و به تبع آن حذف امکان برقراری ارتباط نزدیک‌تر با کاراکترها موجب‌شده پس از اتمام بازی کاراکترها و داستان به‌راحتی از ذهن مخاطب پاک شوند و با ارايه نسخه بعدی، ولفن‌اشتاین را بیشتر با خاطره فرمان جدید به یاد بیاورید تا خون قدیمی.
نبردهای بازی همچنان شلوغ و داغ دنبال می‌شوند و البته اتفاق جدید خاصی در آنها رخ نداده است. بنابر رسم قدیمی و نگاه متفاوت این سری از بازی‌ها به جنگ جهانی، ارتشی از سربازان نازی با فناوری‌هایی فراتر از دوران خود در برابر بلازکوویچ با یک نوار سلامت 100درصدی قرار می‌گیرند تا پس از چند دقیقه اثری از آثار آنها پیدا نشود. ولفن‌اشتاین از همان ابتدا اصولی برای خود داشته که خوشبختانه تا به امروز همگی به قوت خود حفظ شده‌اند. یکی از این اصول، نوار سلامت 100 درصدی است که برخلاف تمایل بيشتر عناوین اول‌شخص به سمت استفاده از سیستم جدید تاریک و روشن شدن تصویر، در جای خود ثابت باقی مانده است. در عناوینی همچون ندای وظیفه با قرارگرفتن در تیررس نیروهای دشمن و برخورد پی‌درپی گلوله‌ها تصویر به‌تدریج تیره و تار می‌شود تا مکانی امن پیدا کرده و با خروج از مهلکه پس از مدتی مجددا سلامتی خود را به دست بیاورید. در ولفن‌اشتاین یک نوار سلامتی 100 درصدی در اختیار دارید که با کم شدن از آن تنها راه بازگرداندن سلامتی به‌دست آوردن جعبه کمک‌های اولیه خواهد بود و این یعنی گیم‌پلی به مراتب سخت‌تر و واقعی‌تر. دیگر اصلی که در این سری از بازی‌ها به قوت خود حفظ شده نبرد با غول است. در پایان برخی از مراحل با فرماندهان یا نیروهای ویژه نازی‌ها روبه‌رو می‌شوید که از پای درآوردن آنها به این سادگی‌ها ممکن نیست. خبر خوب اینکه خون قدیمی یکی از جذاب‌ترین نبردها با غول‌های این سری از بازی‌ها را در خود گنجانده است، نبرد با غول‌هایی که براي پیروزی در هر کدام از آنها باید از روشی متفاوت استفاده کنید. از نظر تنوع اسلحه‌ها باید گفت برخلاف دیگر عناوین ولفن اشتاین اسلحه ابتکاری خاصی در خون قدیمی به‌کار گرفته نشده و معدود اسلحه‌های این عنوان نیز تقریبا از همان ابتدا در اختیار بازی‌کننده قرار می‌گیرند. مسلسل، شات‌گان، کلت، اسلحه تک‌تیرانداز و نارنجک‌انداز کوچک سلاح‌‌های اصلی بازی محسوب می‌شوند؛ سلاح‌‌هایی که مانند آنها را در تمام بازی‌های تیراندازی اول‌شخص دیده‌ایم و نکته جدیدی برای تعریف و تمجید ندارند.
در کنار درگیری مستقیم با نیروهای نازی، همانند عنوان پیشین در برخی از مراحل پیش از درگیری با نیروهای دشمن ابتدا باید فرمانده یا فرماندهان آنها را در عملیات مخفیانه از پای درآورید تا جلوی به صدا درآمدن آژیر خطر و مواجهه با سیل نیروهای نازی را بگیرید. علاوه بر حذف مخفیانه نیروها، در برخی از مکان‌ها راه‌های مخفی نیز وجود دارد تا با کمی دقت و استفاده از آنها بتوان بدون شلیک حتی یک گلوله از میان نیروهای دشمن به سلامت عبور کرد. خاموش کردن ژنراتور و از کار انداختن سربازان ربات‌مانند، از جمله عملیات‌های مخفیانه تازه‌وارد به خون قدیمی است که در ابتدای بازی به اندازه کافی آدرنالین خون‌تان را بالا خواهد برد. قابلیت بالا رفتن از دیوارها با استفاده از فرو کردن لوله آب و تخریب دیوارهای فرسوده براي پیدا کردن مسیر درست نیز دو تازه وارد دیگر عنوان جدید هستند. در فرمان جدید برای برداشتن آیتم‌ها یا مهمات مجبور بودید بارها و بارها کلید مخصوص این کار را فشار دهید و این قسمت یکی از آزاردهنده‌ترین بخش‌های بازی به‌شمار می‌آمد و متاسفانه در خون قدیمی این نقص همچنان دست‌نخورده باقی‌مانده و حتی برای برداشتن 10 گلوله ناقابل از مسلسل افتاده روی زمین نیز باید یک‌بار کلید مخصوص را فشار دهید.
شرکت MachineGames همان‌طور که حدس می‌زنید، برای ساخت خون قدیمی از موتور گرافیکی یکسان با فرمان جدید استفاده کرده و در نتیجه تغییری در ظاهر بازی رخ نداده است. گرافیکی ميان واقعیت و کارتونی که در برخی مواقع خیلی باکیفیت و چشم‌نواز و در مواقعی بسیار پایین‌تر از سطح مورد انتظار عناوین امروزی به‌نظر می‌رسد.
خون قدیمی یک مکمل متوسط برای عنوان موفق سال 2014 ولفن‌اشتاین محسوب می‌شود. عنوان جدید در حرکتی غافلگیر‌کننده و تنها یک‌سال پس از فرمان جدید به یکباره در خانه بازی‌کننده‌ها را به صدا درآورد و بازی‌کنند‌ه‌ها با توجه به احترامی که برای ولفن‌اشتاین قايل بودند، آن را به خانه خود راه دادند؛ هرچند این ميهمان آن‌گونه که انتظار می‌رفت میزبان‌هايش را خوشحال نکرد.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200