http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
بررسی بازی Infamous First Light
بررسی بازی Infamous First Light

اکران فیلم جنجال‌برانگیز مصاحبه (Interview) و هیاهوی به‌وجود آمده پس از آن برای هر کسی بد و ناخوشایند بود؛ برای بازی‌کننده‌ها به‌خصوص دارندگان کنسول پلی‌استیشن4 خوب و خوش‌یمن بود.

حمله سایبری به سرویس‌های مختلف سونی از جمله PSN پس از اکران فیلم و از کار افتادن آنها برای چند روز با عذرخواهی این غول ژاپنی از کاربران و البته در نظرگرفتن هدیه‌های عذرخواهی باارزش همراه شد. برای طرفداران پلی‌استیشن4 و دارندگان حساب پلی‌استیشن پلاس این هدیه چیزی نبود به‌جز عنوانی باارزش با نام نخستین روشنایی. این بازی در ابتدا به‌عنوان محتوای اضافه‌شونده بدنام فرزند دوم عرضه و طولی نکشید که نسخه فیزیکی آن هم روانه بازار شد. حالا تنها پس از چند ماه بازی‌کننده‌ها فارغ از داشتن عنوان اصلی بدنام فرزند دوم و تنها با عضویت در پلی‌استیشن‌پلاس می‌توانند نخستین روشنایی را به‌صورت رایگان و به حجم 9 گیگابایت دانلود کنند و در این گرانی کمرشکن بازی‌های پلی‌استیشن4 از هدیه رایگان سونی لذت ببرند.
داستان نخستین روشنایی نیز به مبارزه سازمان DUP با کاندوییت‌ها یا همان انسان‌ها با قدرت ماوراءالطبیعه می‌پردازد. اگر بدنام فرزند دوم را تجربه کرده باشید، حتما فچ (Fetch)، کاندوییت نئونی این عنوان را به‌خاطر می‌آورید، کسی که با انتقال قدرت خود به دلسن (Delsin)، قهرمان دوست‌داشتنی داستان سرعت گیم‌پلی بازی را چند برابر کرد. در نسخه اصلی فچ به‌جز در صحنه پایانی نقش زیادی در مبارزه با دیکتاتوری DUP ایفا نکرد، اما از همان زمان و با توجه به شخصیت اسرارآمیز فچ مشخص بود که داستان زندگی وی نسبت به دیگر کاندوییت‌ها از پتانسیل بیشتری برای تبدیل شدن به یک محتوای اضافه‌شونده برخوردار است. نخستین روشنایی آغاز سیر تحولی فچ و استفاده از قدرت ماوراءالطبیعه خود در جهت رسیدن به آزادی و مبارزه با سازمان DUP خواهد بود؛ موضوعی که بی‌ارتباط با نام انتخاب‌شده برای بازی نیست.
خانواده ابیگل والکر (Abigail Walker) که در بدنام بیشتر با نام مستعار فچ (Fetch) شناخته می‌شوند با پی بردن به قدرت وی قصد دارند او را به سازمان DUP تحویل دهند، اما درست پیش از رسیدن ماموران، فچ به همراه برادر بزرگ‌تر خود با نام برنت (Brent) از مهلکه می‌گریزند. برنت به خواهر خود قول می‌دهد پس از فراهم کردن پول لازم کیلومترها از زادگاه‌شان دور شوند تا فچ بتواند در آرامش کامل به زندگی عادی خود ادامه دهد، اما درست پیش از به‌سرانجام‌رسیدن نقشه فرار، برنت گم شده و قهرمان داستان برای پیدا کردن برادر فداکارش با قدرت خود تمام شهر سیاتل را زیرورو می‌کند.
سوال اول در مورد داستان این است که آیا ابیگل یا همان فچ، قهرمانی دوست‌داشتنی و فراموش‌نشدنی در حد و اندازه دلسن هست یا خیر؟ در جواب این سوال باید گفت خیر. قهرمان نئونی داستان نه شوخ‌طبعی‌های دلسن را دارد و نه از شخصیت سرکش و آزادی‌طلب قهرمان بدنام فرزند دوم بهره برده است. اشتیاق برای کشیدن گرافیتی‌های معنی‌دار روی دیوارهای شهر، شوخی‌ با منشی سازمان DUP در زمان به مبارزه طلبیدن آنها، استفاده از دیالوگ‌های زیرکانه و البته همراه با شوخی در گفت‌وگو با دیگر کاراکترها و فریاد‌ها و استفاده از کلمات هیجان‌انگیز در زمان به‌کارگیری قدرت‌های ماوراءالطبیعه، دلسن را به دوست‌داشتنی‌ترین قهرمان سری بازی‌های بدنام مبدل کرده بودند، اما فچ یک قهرمان کاملا معمولی با گذشته‌ای تلخ است. داستان نخستین روشنایی باوجود قابل پیش‌بینی بودن همچنان ارزش یک‌بار تجربه کردن را دارد تا با دیدن آن حداقل متوجه شوید چگونه پای فچ به مبارزه دلسن با آگوستین، رهبر DUP بازشده؛ ضمن اینکه نباید از کنار پایان تاثیرگذار داستان به‌راحتی عبور کرد.
قهرمان این عنوان به جای سنگ یا دود، نورهای نئونی را تحت فرمان خود درآورده؛ قدرتی که با کنترل دلسن در فرزند دوم تجربه استفاده از آن را دارید. با توجه به تجربه این قدرت در عنوان پیشین ممکن است فکر کنید گیم‌پلی نخستین روشنایی تکراری و خسته‌کننده خواهد بود، اما باید گفت کاملا در اشتباه هستید. فچ به شیوه‌ای متفاوت و البته کامل‌تر از قدرت نئون استفاده می‌کند و همین موضوع یک گیم‌پلی سریع و داغ در بازی ایجاد کرده است. در سطح شهر حفره‌های انرژی نئون قرار دارند که با عبور از آنها سرعت فچ چند برابر شده و به لطف این مساله، گشت‌‌وگذار در شهر زیبای سیاتل هیجان‌انگیزتر و لذت‌بخش‌تر از پیش شده است. این افزایش سرعت حرکت به اندازه‌ای است که طراحان بازی با وجود آن از خیر قرار دادن نقاط دسترسی سریع مانند آنچه در فرزند دوم دیده‌ایم گذشته‌اند.
پس از اینکه با ضربات پی‌درپی مشت‌ و لگد، دشمن خود را به اندازه کافی گوشمالی دادید، با استفاده از کلید مثلث و قابلیت تازه اضافه‌شده به بازی، امکان استفاده از حرکت پایان‌دهنده و حذف بدون دردسر یکی از دشمنان وجود دارد؛ ویژگی خاصي که تاکتیک نبرد تن‌به‌تن را در مقایسه با تاکتیک نبرد از راه دور در اولویت قرار می‌دهد. متاسفانه موقعیت‌های چالش‌برانگیز زیادی برای استفاده جدی از قابلیت مذکور وجود ندارد و به جای آن چند ماموریت نبرد از راه دور قرار داده شده که در جریان آنها فچ بیشتر به یک اسلحه ‌تک‌تیرانداز شباهت پیدا می‌کند تا ابرقهرمانی با قدرت ویران‌کننده.
کشیدن گرافیتی روی دیوارهای شهر با حرکت دادن کنترلر و پخش همزمان صدای اسپری از اسپیکر کنترلر یکی از بهترین بخش‌های فرزند دوم را به خود اختصاص داده بود و به همین دلیل این بخش در نخستین روشنایی نیز به‌کار گرفته شده است، اما مشکل اینجا است که فچ هیچ‌گونه‌ استعدادی در هنر گرافیتی ندارد. به جای کشیدن گرافیتی، قهرمان عنوان جدید به کشیدن تابلو‌های نئونی روی دیوارها می‌پردازد که البته در جریان این هنرنمایی، هماهنگی زیادی میان حرکت کنترلر و حرکت اشعه نئون دیده نمی‌شود و بیش از اینکه به نظر برسد بازی‌کننده‌ در حال کشیدن طرح است، به‌نظر می‌رسد همه کارها به‌صورت خودکار انجام می‌شوند. از صداهای هماهنگ اسپیکر کنترلر نیز خبری نیست و در کل باید گفت با بودن یا نبودن این بخش تفاوت چندانی در بازی ایجاد نمی‌شد. دنبال کردن گلوله‌های نئونی و حرکت سریع و نفس‌گیر در خیابان‌های سیاتل بهترین بخش بازی را به خود اختصاص داده‌اند که متاسفانه تعداد آنها اندک است.
تا اینجا نکته ویژه‌ای در نخستین روشنایی دیده نمی‌شود تا با تکیه بر آن بتوان لقب باارزش را به این بازی نسبت داد، اما در ادامه خواهید دید که Sucker Punch چگونه با یک ترفند و افزودن یک مد بازی جدید، جذابیت عنوان خود را دوچندان کرده است. بدنام فرزند دوم پس از پایان مد داستانی و انجام تمام ماموریت‌های جانبی، تحفه وسوسه‌انگیز دیگری برای نگه‌داشتن بازی‌کننده‌ها در محیط سیاتل نداشت. اما در نخستین روشنایی گزینه‌ای به نام Battle Arena به بازی افزوده شده است که با وجود آن می‌توان مدت‌ها در کنار فچ و دلسن ماند و از کنترل این ابرقهرمانان لذت برد. در Battle Arena با در دست گرفتن کنترل 2 قهرمان نامبرده می‌توانید در قالب 2 مد Survival یا Rescue و در سه محیط متفاوت به مصاف نیروهای DUP و موجودات شیطانی بروید و از یک نبرد پرهیجان و سریع لذت ببرید. در مد Survival باید تا حد امکان در برابر هجوم نیروهای دشمن ایستادگی کنید و در مد دیگر ضمن شکست دادن نیروی‌های دشمن باید به فکر نجات گروگان‌ها باشید. از همه مهم‌تر اینکه امتیاز کسب‌شده در فهرست جهانی بازی‌کننده‌ها ثبت می‌شود تا با مقایسه عملکرد خود با دیگران برای رسیدن به رتبه‌های بالاتر تلاش کنید.
بدنام نخستین روشنایی، تنوع گیم‌پلی فرزند دوم را ندارد و دلسن نیز قهرمانی بهتر و به یادماندنی‌تر از فچ است، اما با تجربه این عنوان اطلاعات بیشتری از وقایع پیش از شروع داستان فرزند دوم به دست می‌آورید و از گزینه Battle Arena نباید گذشت که نخستین روشنایی را به عنوانی ماندگار مبدل کرده است.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200