http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
بررسی بازی This War of Mine
بررسی بازی This War of Mine

یکی از بهترین صفت‌هایی که می‌توان به عناوین مستقل (Indie) نسبت داد، «دسته غافلگیرکننده‌ها» است.

عناوین این دسته با کمترین بودجه و بدون ناشر مشخص و در اکثر موارد به دور از تبلیغات و هیاهوی معمول عناوین بزرگ، به بازار بازی‌های ویدیویی راه پیدا می‌کنند. پس از ورود این عناوین، سکوت شکسته شده و سایت‌ها و منتقدان یکی پس از دیگری فریاد آفرین برآورده و نام بازی بر سر زبان‌ها می‌افتد. بازی‌کننده‌ها با شنیدن این هیاهو به این تازه‌وارد علاقه‌مند شده و پس از تجربه آن، نوای فریاد‌آفرین با اضافه‌شدن فریاد بازی‌کننده‌ها بلند و بلندتر می‌شود. یکی از دلایل موفقیت این‌گونه عناوین در مقایسه با بازی‌های بزرگ ناموفق می‌تواند بودجه کم آنها باشد. طراحان با نگاه به بودجه اندک تعیین‌شده برای ساخت بازی تمام فکر و تلاش خود را به‌کار می‌گیرند تا از حداقل حداکثر بسازند. در نقطه مقابل در عناوین بزرگ طراحان ریخت‌وپاش‌های زیادی انجام می‌دهند و در مواردی متوجه می‌شوند به‌جز هدر دادن وقت و بودجه، کار خاص دیگری انجام نداده‌اند. این جنگ من، یکی از بهترین نمونه‌ها برای نشان‌دادن نقش خلاقیت در رسیدن از حداقل امکانات به حداکثر بازده است. کاملا مشخص است كه بودجه زیادی صرف ساخت بازی نشده و از موتورهای گرافیکی قدرتمند خبری نیست، محیط‌های گسترده و سیستم‌های پیشرفت گیج‌کننده جایی در این بازی ندارند؛ با این وجود «این جنگ من» عنوانی نیست که به این زودی‌ها تکراری شود و تازگی خود را از دست بدهد. به نظر شما چگونه ممکن است بازی که زیر یک گیگابایت حجم دارد در مقابل عنوانی مانند ندای وظیفه با حجم نزدیک به 50 گیگابایت بایستد و از نظر عملکرد و برجستگی با این عنوان برابری کند؟ پس از شجاع‌دلان و تصویر متفاوتی که این عنوان از جنگ جهانی اول ارايه داد، این‌بار نوبت به «این جنگ من» رسیده تا با زاویه دیدی دیگر به مذمت جنگ و عواقب آن بپردازد. پیش از ورود به منوی اصلی، این جمله نمایش داده می‌شود: «در جنگ‌های مدرن به بدترین شکل ممکن و برای هیچ کشته می‌شوید» که با دیدن آن کاملا متوجه حال و هوای بازی خواهید شد. در این عنوان نه‌تنها به میدان نبرد وارد نمی‌شوید، بلکه به چند کیلومتری آن هم قدم نمی‌گذارید. در حقیقت موضوع داستان، کسانی هستند که پس از وقایع تلخ و جنگ در یک شهر ویران‌شده و البته پر از تک تیرانداز گرفتار شده‌اند و وظیفه شما زنده نگه‌داشتن آنها است.
در هر دور بازی سه کاراکتر در اختیار دارید که هرکدام در رشته‌ای خاص تخصص دارند. مهارت یکی از آنها در دویدن سریع است، یکی دیگر از نجات‌یافتگان در پخت و پز تخصص دارد و به همین ترتیب. کاراکترها در هر تلاش جدید به‌صورت اتفاقی انتخاب می‌شوند و در نتیجه تجربه شما نسبت به مرتبه پیش می‌تواند متفاوت باشد. با شروع داستان از بخش‌های آموزشی یا راهنمایی خبری نیست و یادگیری بازی به تجربه بازی‌کننده‌ها واگذار شده است. در هر شروع مجدد، از شکست‌های پیشین درس گرفته و به‌تدریج بر علم رهبری و راه‌های موثر در زنده نگه‌داشتن نجات‌یافتگان مسلط می‌شويد. در کنار تصویر هر کدام از نجات‌یافتگان، وضعیت جسمی و روحی وی نمایش داده می‌شود تا با توجه به آن و با فراهم آوردن امکانات لازم کاراکترهای خود را در بهترین وضعیت یا حداقل به دور از مرگ نگه دارید. در توصیف وضعیت یکی از کاراکترها نوشته شده بيمار، خیلی گرسنه و غمگین؛ و حالا شما برای جلوگیری از از دست دادن وی باید به فکر تهیه دارو، غذا و آیتم‌های امیدبخش مانند کتاب باشید. جیره غذایی تمام شده و دیگر دارویی در جعبه کمک‌های اولیه وجود ندارد مجبور به خروج از پناهگاه هستید، اما برای این‌کار باید تا فرا رسیدن شب صبر کنید. شب از راه می‌رسد، حالا باید با توجه به وضعیت جسمی و روحی کاراکترهای خود به هر کدام از آنها یک وظیفه خاص محول کنید. یکی از اعضای تیم بسیار خسته است و چند شبی می‌شود نخوابیده، در نتیجه چاره‌ای جز هدایت وی به سمت رختخواب ندارید، عضو دیگر که از وضعیت بهتری برخوردار است، باید بیدار مانده و از پناهگاه در برابر نفوذ دزدها حفاظت کند و در آخر عضو سوم گروه به شهر فرستاده می‌شود تا وسایل لازم را تهیه کند. محل‌های زیادی براي جست‌وجو در شهر وجود دارند که با توجه به توانایی فرد انتخابی و ابزارهای دفاعی موجود باید یکی از آنها را براي شروع عملیات جست‌وجو انتخاب کرد. در بالای صفحه‌نمایش توضیحی کوتاه در ارتباط با وضعیت محل انتخابی آورده شده تا حساب کار دست‌تان بیايد و تجهیزات لازم را به همراه ببرید. در زمان جست‌وجو در منطقه‌ای متروکه، تنها دغدغه موجود زمان و تمام کردن عملیات جست‌وجو پیش از پایان شب است. در نفوذ به خانه‌ای که ساکنان آن علاقه چندانی به ميهمان ناخوانده ندارند،2 گزینه پیش رو دارید؛ اول اینکه مخفیانه و به دور از چشم آنها به‌دنبال آیتم‌ها بگردید یا اینکه با کمک اسلحه‌های سرد و گرم آنها را مجبور به تسلیم شدن کنید. اعضای ساختمان همیشه قدرت دفاع از خود را ندارند و این شما هستید که با رجوع به وجدانتان میان زنده ماندن یا صدمه نزدن به دیگران یکی را انتخاب می‌کنید. در یکی از جست‌وجوها به خانه یک پیرمرد و پیرزن وارد می‌شوید. آنها با مشاهده ميهمان ناخوانده التماس می‌کنند که به ته‌مانده آذوقه و داروهای آنها دست نزنید و حالا مرگ و زندگی آنها به تصمیم شما بستگی دارد. حتما با خود می‌گویید این تنها یک بازی ویدیویی است و تصمیم‌گیری در این حالت بسیار آسان است، اما باور کنید طراحان با کمک جلوه‌های بصری و البته هنر تحسین‌برانگیز خود به‌گونه‌ای این نمایش را به تصویر کشیده‌اند که کاملا حال و هوای بازی در عمق وجودتان نفوذ کرده و با هر اتفاق بد، غمگین و با هر پیروزی، خوشحال می‌شوید.
اگر یکی از اعضای تیم در عملیات جست‌وجو کشته شود، بازی با 2 عضو دیگر ادامه پیدا می‌کند و به همین ترتیب. با کشته شدن تمام نجات‌یافتگان به زیبایی هرچه تمام‌تر خلاصه‌ای از اتفاقات رخ‌داده در این چند روز و سرنوشت تلخ هرکدام از کاراکترها نمایش داده می‌شود که یکی از بهترین بخش‌های بازی به‌شمار می‌آید. رمز پیروزی در «این جنگ من» تکرار، تکرار و تکرار است. در هر دور بازی و با مشاهده پایان تلخ تلاش پیشین، از اشتباهات درس گرفته و در تلاش مجدد سعی می‌کنید با مدیریت بهتر نیروها و آیتم‌ها مدت زمان بیشتری زنده بمانید. همان‌طور که گفته شد، در شروع مجدد بازی کاراکترها به‌صورت اتفاقی انتخاب می‌شوند، اما محل‌ها ثابت می‌مانند. اگرچه آیتم‌های مخفی شده در آنها تغییر می‌کند. در کنار تهیه غذا، دارو و آیتم‌ها باید به‌تدریج پناهگاه خود را با ساخت لوازمی همچون دستگاه تصفیه آب، تله مخصوص شکار حیوانات، تختخواب و صندلی پیشرفت دهید و حداقل چند روز بیشتر زنده بمانید. شک نکنید «این جنگ من» یکی از بهترین عناوینی است که به‌خوبی حس همکاری و توان مدیریتی شما را به‌کار خواهد گرفت. همه کاراکترها قادر به آشپزی کردن، کندن زمین یا ساخت لوازم هستند، اما اگر تنها یکی از آنها کار کند و دیگران تماشا کنند، عضو پرکار تیم کم‌کم خسته شده و از پای درمی‌آید. مدیریت کارها به شما واگذار شده تا با تقسیم عادلانه آنها، تیم را در بهترین وضعیت روحی و جسمی حفظ کنید.
با بودجه‌ در‌نظرگرفته شده برای ساخت «این جنگ من» نباید انتظار یک عنوان با گرافیک سه‌بعدی و نزدیک به واقعیت را داشته باشید، اما در این بخش نیز خلاقیت طراحان به‌خوبی بر کمبود بودجه چیره شده است. گرافیک دوبعدی با ترکیب رنگ تقریبا سیاه و سفید در کنار موسیقی تاثیرگذار بهترین ترکیب را برای انتقال فضای غم‌انگیز بازی به مخاطب تشکیل داده‌اند تا با تمام وجود ویرانی و غم‌ و اندوه جنگ را درک کنید.
نام «این جنگ من» با زیرکی هرچه تمام‌تر برای این عنوان دوبعدی قابل تامل انتخاب شده است؛ چراکه تنها مدت کوتاهی پس از آغاز بازی در داستان آن و تلخی‌های حاصل از جنگ غرق می‌شوید آنچنان که تصور می‌کنید، تمام این اتفاقات تلخ حاصل از جنگ، برای خود شما رخ داده‌اند. نبود امکان برگشت به عقب و تغییر تصمیم‌های گرفته‌شده سبب شده پیش از هر اقدامی به‌دقت فکر کنید و تا آخرین نفس برای زنده ماندن بجنگید. «این جنگ من» اگر نگوییم درگیرانه‌ترین، باید گفت یکی از درگیرانه‌ترین عناوین سال 2014 است که به‌دور از گرافیک‌های نزدیک به واقعیت و تنها با تکیه برخلاقیت و هنر طراحان بازی شکل گرفته است.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200