http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
بررسی بازی پروانه
بررسی بازی پروانه

بازار بازی‌های ایرانی در چند سال گذشته با رکودی قابل توجه مواجه بودند و می‌توان به این موضوع اشاره کرد که بازار خالی از عنوان‌های خوش‌ساخت داخلی بوده تا بتواند نظر بازیکنان را به خودش جلب کند.اما به‌نظر می‌رسد که در سال 93 باید شاهد چند عنوان بسیار خوب ایرانی باشیم.

بسیاری از بازی‌هایی که چند سال در دست ساخت بوده‌اند،در این سال راهی بازار خواهند شد و این موضوع می‌تواند برای صنعت بازی‌سازی کشور خبر بسیار خوشحال‌کننده‌ای باشد.اینکه بتوان بازیکنان داخلی را به تجربه بازی‌های ایرانی تشویق کرد؛ کاری است که تنها با ساخت بازی‌های خوش‌ساخت و باکیفیت رخ می‌دهد و در غیر این‌صورت نمی‌توان کسی را مجبور به حمایت از عنوان‌های داخلی کرد.از جمله بازی‌هایی که تا مدتی دیگر راهی بازار خواهد شد،عنوانی است به نام پروانه که در سبک فانتزی ساخته شده است.
بازی پروانه از این جهت می‌تواند برای بازار داخلی هیجان‌انگیز باشد که یک عنوان بسیار خوب و زیبا در سبک فانتزی به حساب می‌آید؛ سبکی که تا کنون چندان مورد توجه بازی‌سازان داخلی قرار نگرفته یا اگر عنوانی در این سبک راهی بازار شده، از کیفیت چندان خوبی برخوردار نبوده است. عنوان پروانه درحالی‌که بازار داخلی تشنه یک محصول زیبا، هیجان‌انگیز و خلاقانه است قصد دارد خودش را در قالب یک بازی دوست‌داشتنی و قابل قبول معرفی کند.
در هفته گذشته فرصت این را به‌دست آوردیم تا از نزدیک نگاهی به این بازی داشته باشیم و گفت‌وگوی کوتاهی نیز با برخی از سازندگان بازی ترتيب بدهيم و درباره این عنوان‌ از آنها سوالات مختلفی بپرسیم. در ابتدا با آقای سجاد جعفرزاده، مدیر روابط عمومی استودیویBearded Bird گفت‌وگوی کوتاهی داشتیم. جعفرزاده در ابتدای صحبت‌هایش به داستان بازی اشاره کرد و گفت: «داستان بازی از این قرار است که یک‌سری آب‌های آلوده قصد از بین بردن دنیای بازی را دارند. اتفاقات بازی پروانه در شهری به نام ناریا رخ می‌دهد که در سرزمینی به نام گیتیما قرار گرفته است. بازیکنان نیز کنترل قهرمان بازی را به دست می‌گیرند و سعی می‌کنند شهر را از این آلودگی نجات دهند. قهرمان بازی نیز تا جایی پیش می‌رود که بتواند دلیل اصلی این آلودگی را از بین ببرد.»
در ادامه گفت‌وگوها با آقای هادي اسكندري نیز صحبت کردیم و ایشان اطلاعات بیشتری را درباره بازی در اختیار ما قرار دادند. بر اساس گفته‌های اسكندري، بازی پروانه با موتور بازی‌سازی Unity ساخته شده و تیم‌سازنده محیط‌های بزرگی را برای هرکدام از مراحل بازی در نظر گرفته‌اند و بازیکنان توانایی انجام دادن کارهای مختلفی را در طول گیم‌پلی خواهند داشت. بازی پروانه در سبک ماجراجویی ساخته شده و بازیکنان با قرار گرفتن در نقش قهرمان بازی که «فادیا» نام دارد سعی می‌کنند با موجوداتی به نام «خزدک» مبارزه کنند. خوشبختانه بازی از گیم‌پلی خوبی برخوردار است و با توجه به اینکه این عنوان هنوز نهایی نشده، روند روان و قابل قبولی دارد. سیستم مبارزه بازی هیجان‌انگیز طراحی شده و می‌تواند برای بازیکنان جالب توجه باشد. در طول گیم‌پلی بازی بازیکنان علاوه‌ بر اینکه می‌توانند ماموریت‌های اصلی آن را انجام دهند، با ماموریت‌های فرعی مختلفی نیز مواجه می‌شوند که در صورت نیاز می‌توانند آنها را نیز به‌پایان برسانند. هما‌ن‌طور که به این موضوع اشاره کردیم، بازی از محیط‌های بسیار بزرگی تشکیل شده و این نکته باعث شده که بازیکنان بتوانند در محیط بازی به گشت و گذار بپردازند و در این بین با بخش‌های مختلف بازی آشنا ‌شوند که هرکدام آنها دارای جذابیت‌های به‌خصوصی است. در کنار اینکه بازیکنان در این عنوان بخش‌های مبارزه‌ای را مشاهده می‌کنند، در قسمت‌های مختلفی از بازی با معماهای گوناگون روبه‌رو می‌شوند. اسكندري به این موضوع اشاره کرد که هدف تیم‌سازنده بیشتر این بوده که بازیکنان با بخش‌های معمایی مواجه شوند تا اینکه خود را بیش از اندازه درگیر صحنه‌های اکشن مشاهده کنند. سیستم Loot کردن نیز در بازی قرار دارد و طراحی چنین سیستمی باعث شده که محیط‌های بازی از وسعت بیشتری برخوردار باشند. این قسمت در کنار ماموریت‌های فرعی‌ای که برای بازی در نظر گرفته شده نه‌تنها می‌توانند مهارت بازیکنان را در پیشبرد بازی بالا ببرند، بلکه در برخی از این ماموریت‌ها و گشت و گذار‌ها با آیتم‌های کمیابی مواجه می‌شوند که به‌دست آوردن آنها به بازیکنان در پیش بردن مراحل بازی کمک زیادی می‌کنند.
روایت داستان در بازی پروانه به شکل بسیار خوبی انجام شده است و صداگذاری خوب در کنار طراحی میان‌پرده‌های بسیار جذاب و دیدنی، این بخش را به یکی از نقاط قوت بازی تبدیل کرده است. میان‌پرده‌های بازی به‌صورت انیمه‌های ژاپنی طراحی شده‌اند و بدون اغراق باید گفت که در ميان بازی‌های ایرانی، میان‌پرده‌های این عنوان جزو بهترین‌ها قرار می‌گیرند. حس سینمایی و حماسی به‌خوبی در این صحنه‌ها به نمایش در می‌آیند و همین قسمت بیانگر این موضوع است که گروه‌ سازنده به‌خوبی توانسته‌اند نیاز این بخش را شناسایی کنند تا بتوانند صحنه‌های خوبی را به وجود بیاورند که بتوانند بازیکنان را جذب این عنوان کنند.
همچنین در طول گیم‌پلی این عنوان دیالوگ‌های بازی به شکل بسیار خوبی به نمایش در می‌آیند و اگر از بازیکنان عنوان‌های نقش‌آفرینی ژاپنی باشید، به شباهت این بخش با این بازیها پی‌خواهید برد. بد نيست به این مسئله نیز اشاره کنیم که بازی پروانه در قسمت طراحی هنری واقعا عالی از کار در آمده است و طراحی شخصیت‌ها و فضای هنری بازی واقعا چشم‌نواز و دوست‌داشتنی به نظر می‌رسند.
بازی پروانه از زاویه دوربین Isometric یا از بالا به پایین بهره می‌برد و به همین دلیل بازیکنان بخش قابل توجهی از محیط بازی را زیر نظر دارند و می‌توانند خود را برای مبارزه با دشمنان طراحی شده در این عنوان آماده یا مسیر حرکت را زودتر انتخاب کنند. سیستم کرفت‌کردن یا خلق کردن آیتم نیز از بخش‌های کلیدی این عنوان به حساب می‌آید. در بخش‌های مختلفی از عنوان پروانه، بازیکنان با معماهایی مواجه می‌شوند که اگر بتوانند آنها را پشت‌سر بگذارند می‌توانند یک آیتم جدید برای درست کردن به دست بیاورند. روند معماهای بازی نیز چندان سخت نیستند و در حالی که در نگاه اول سردرگم‌کننده به نظر می‌رسند، پس از مدتی کاملا با آنها آشنا می‌شوید و به راحتی می‌توانید آنها را حل کنید. ویژگی‌های ماجراجویی در بازی به شکل خوبی پیاده‌سازی شده و کمی هم از المان‌های نقش‌آفرینی در بازی دیده می‌شود. اما این بخش آن‌قدر زیاد نیست که سبک بازی را نقش‌آفرینی بنامیم.
اما همان‌طور که به آن اشاره کردیم، به نظر می‌رسد بازی پروانه از داستان بسیار خوبی برخوردار باشد و تا آنجایی که خودمان آن را تجربه کردیم، می‌شد به داستان خوب و قابل قبول بازی پی‌برد. سازندگان بازی روی این موضوع تمرکز زیادی داشته‌اند و سعی‌کرده‌اند داستان از نقاط جذاب بازی باشد. تنوع شخصیت‌های بازی بسیار خوب است و بازیکنان با افرادی مواجه می‌شوند که تمام آنها دارای سابقه خاصی هستند و در طول بازی تاثیرگذاری آنها را مشاهده خواهید کرد. سازندگان عنوان پروانه به این موضوع اشاره کرده‌اند که شخصیت‌های بازی به شکلی طراحی شده‌اند که بتوان برای هرکدام از آنها یک داستان و ماجرای مختلف را در نظر گرفت و این همان چیزی است که آنها را منحصر به فرد می‌کند.
باید به این موضوع نیز اشاره کنیم که استودیوی Bearded Bird از بیش از 35 نفر تشکیل شده که در بخش‌های مختلف روی بازی پروانه فعالیت می‌کنند و سعی کرده‌اند عنوان قابل قبول و باکیفیتی را راهی بازار کنند تا بتوانند بازیکنان را به سمت بازی پروانه جذب کنند. بازی پروانه تا مدتی دیگر راهی بازار می‌شود، اما تا آن زمان باید منتظر اطلاعات بیشتری از این بازی باشیم.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200