http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
بررسی تغییرات مدیریتی در بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای
بررسی تغییرات مدیریتی در بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای

تغییر و تحولات در وزارت ارشاد و مرکز رسانه‌های دیجیتالی و تاثیرهای دوساله بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در تخصیص ندادن بودجه سرانجام این بنیاد را تضعیف و به زیر سلطه مرکز رسانه‌های دیجیتال کشاند.

به گزارش عصر ارتباط، علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آخرین روزهای سال 92 تصمیم گرفت تا تغیيرات اساسی در ترکیب تیم مدیران بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای ایجاد کند؛ تیمی که با عضو تازه ‌وارد آن ذبیح‌ا... فیض‌آبادی با سابقه فعالیت تله‌کامی و حسن نجفی سولاری و مهدی افراسیابی با سابقه فعالیت در صدا‌وسیما، قرار است سکاندار صنعت گیم کشور باشند که بخش حاکمیتی کشور تاکید زیادی روی آن دارد. روند فعالیت مرکز رسانه‌های دیجیتال طی هفت سال گذشته نشان داد با ماهیت، هویت و حتی فلسفه وجودی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای مخالف است و سرانجام توانست مخالفت قدیمی خود را در بدنه وزارت ارشاد نیز تفهیم کرده و بر ساختار واپس‌مانده آن مسلط شود. حالا وزارت ارشاد با خیالی آسوده‌تر می‌تواند به هدایت بازار نرم‌افزاری که بخش عمده آن به گیم اختصاص دارد، ادامه دهد. این درحالی است که شنیده‌های حاشیه‌ای نیز به برکناری بهروز مینایی از مدیرعاملی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای مبتنی بر وابستگی به دولت دهم و برگزاری ستاد انتخاباتی برای آن باز می‌گردد. بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در سال 85 بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی تاسیس شد و از سال 90 تمامی امور مربوط به حوزه بازی‌های رایانه‌ای به این بنیاد واگذار شد و بعد از نزدیک به هفت سال، هیئت‌مدیره و مدیرعامل آن تغییر کردند. براساس ماده سه اساسنامه، این بنیاد ملی تهیه و تنظیم راهبردها و سیاست‌ها در زمینه بازی‌هاي رایانه‌ای برای ارایه به شورای عالی انقلاب فرهنگی، برنامه‌ریزی و طراحی کلان در زمینه این بازی‌ها در ابعاد مختلف تفریحی، آموزشی و کمک آموزشی، تدوین سیاست‌های حمایتی و تشویقی در زمینه تهیه، تولید، واردات، صادرات و توزیع بازی‌های رایانه‌ای توسط بنیاد و بخش خصوصی به‌منظور ارايه به شورای عالی انقلاب فرهنگی و تعریف سیاست‌های مناسب برای مقابله با بازی‌های مضر و مخرب، استفاده از ظرفیت‌های داخل و خارج از کشور به منظور رشد و ارتقاي صنعت بازی‌های ویدئویی و رایانه‌ای، تدوین استانداردهای لازم براي بررسی کمی و کیفی واردات و صادرات محصولات بازی‌های رایانه‌ای و بسیاری دیگر از فعالیت‌های از این دست را برعهده دارد؛ فعالیت‌هایی که طی سال‌های اخیر با فعالیت‌های مرکز رسانه‌های دیجیتال نیز تداخل یافته بود.
در این میان، تخصیص‌ندادن بودجه کافی از سوی دولت به بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای نیز موجب تضعیف بیشتر آن شد و قامت حمایتی آن را شکست و نتوانست به محبوبیتی که در ابتدا با تخصیص و حمایت مالی به دست آورده بود، ادامه دهد. بودجه سال 91 بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای 80 درصد کاهش داشت و در سال 92 نیز تنها 33 درصد از هفت میلیارد بودجه پیش‌بینی شده به این مرکز پرداخت شد. بودجه پیش‌بینی شده سال جاری بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای نیز سه میلیارد تومان تعیین شده است که با شواهد موجود این بودجه نیز مانند سال‌های گذشته به‌طور کامل پرداخت نخواهد شد. تغییرات در بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای با نظرات متفاوتی از سوی بازی‌سازان و دست‌اندرکاران در این صنعت همراه است. درحالی‌که بهروز مینایی حاضر به اظهار نظر در این زمینه نشد، اما برخی دلیل این جابه‌جایی‌ها را روی کار آمدن دولت یازدهم می‌دانند و معتقدند مشکلات موجود در بنیاد به‌راحتی قابل حل بود، اما با دخالت سیاست و سازمان‌هایی مانند صداوسیما و رسانه‌های دیجیتال، مشکلات در بنیاد تشدید و به این تغییرات منجر شد. اکنون فیض‌آبادی با تجربه فعالیت در آموزش و پرورش و مخابرات، سکانداری بنیاد را برعهده گرفته است تا شاید با همکاری یارانش در وزارت ارشاد و مرکز رسانه‌های دیجیتال بتواند اهداف اولیه این بنیاد را محقق کند و آن را از آتش اختلافات دور نگه دارد و با اين كار آشتی میان نهادهای درونی وزارت ارشاد را برقرار کند. فعالان این صنعت معتقدند اگر فیض‌آبادی به‌طور منطقی فعالیت کند، باید شاهد توجه و ساخت بازی‌های بیشتر روی پلتفرم‌های موبایل بود و دلیل آن نیز تجربه‌های قبلی او در این زمینه است که می‌تواند گام موثری در صنعت بازی‌های موبایل برداشته شود.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200