http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
عرصه حمايت‌هاي صريح مقام معظم رهبري و خواب‌آلودگي مسئولان
عرصه حمايت‌هاي صريح مقام معظم رهبري و خواب‌آلودگي مسئولان

«کاهش سال‌به‌سال بودجه بنياد ملي بازي‌هاي رايانه‌اي و برخي سياست‌هاي غلط بنياد و سايرين در تعامل با بازي‌سازان موجب افزايش شديد بي‌انگيزگي ميان آنها شده است.» فرمايشات مقام معظم رهبري در ديدار با اعضاي شوراي عالي انقلاب فرهنگي و تاکيد ايشان بر توجه ويژه به توليد و ترويج بازي‌هاي رايانه‌اي مفيد در کشور، ضرورت توجه خاص به اين عرصه را بيش از پيش مشخص مي‌سازد.

اين موجب افتخار و قوت قلب توليدکنندگان بازي‌هاي رايانه‌اي است که عالي‌ترين مقام مذهبي و سياسي کشور در جلسه‌اي که در آن سران سه قوه و بلندپايه‌ترين شخصيت‌هاي فرهنگي حضور دارند، با احاطه‌اي در خور تحسين به موضوع بازي‌هاي رايانه‌اي و نقش بي‌بديل آنها در عرصه فرهنگي مي‌پردازند.
وقتي صحبت از بازي‌هاي رايانه‌اي به ميان مي‌آيد بايد دانست که با عرصه‌اي بسيار وسيع و گسترده رو‌به‌رو هستيم. کشور ما در محاصره انواع و اقسام بازي‌هاي خارجي است که هر يک از آنها با هزينه‌هاي چندمیليون دلاري ساخته شده و متاسفانه در بازارهاي داخلي ايران با قيمتي ده‌ها برابر ارزان‌تر به فروش مي‌رسند. مسلما رقابت در چنين مبارزه ناعادلانه‌اي به‌سادگي ممکن نيست و کاري نيست که به‌تنهايي از عهده بازي‌سازان جوان ايراني بر آيد. در اينجا است که حمايت از توليدکنندگان باز‌ي‌هاي رايانه‌اي و ترغيب فعالان بخش خصوصي و دولتي به حضوري پويا و مسئولانه در اين ميدان معني خواهد يافت؛ حمايتي که متاسفانه بنا به دلايل مختلف تاکنون آن‌گونه که بايد و شايد صورت نگرفته و موجب شده بسياري از بازي‌سازان بعد از اولين بازي‌هايشان و مواجهه با واقعيت‌هاي تلخ در پس شعارهاي زيباي حمايتي، از توليد دلسرد شده و درست در لحظه‌اي که زمان بهره‌مندي از تجربيات اندوخته درون‌تيمي‌شان است قيد حضور در اين ميدان را بزنند و راه مهاجرت و اشتغال در شرکت‌هاي بازي‌ساز خارجي را انتخاب کنند.
در اين ميان کاهش سال‌به‌سال بودجه بنياد ملي بازي‌هاي رايانه‌اي به‌عنوان اصلي‌ترين متولي بازي‌سازي در ايران از يک‌سو و برخي از سياست‌هاي غلط (چه در داخل بنياد و چه خارج آن) در تعامل با بازي‌سازان و ناکافي بودن حمايت‌هاي واقعي از ايشان نقش بزرگي را در اين بي‌انگيزگي‌ها ايفا مي‌کند.
اكنون وضعيتي حاکم است که تناقض صددرصد با منويات مقام معظم رهبري و جايگاه رفيع اين هنر-صنعت در جهان دارد. بخشي از اين تناقض را مي‌توان در بودجه پيشنهادي سال 93 مشاهده کرد وقتي تنها سه ميليارد تومان بودجه براي بنيادي که قرار است حامي و پشتيبان بازي‌سازي در ايران باشد درنظر گرفته شده است. چطور مي‌توان با بودجه‌اي که حتي چند برابر کمتر از هزينه توليد يک بازي متوسط خارجي است، انتظار توليد بازي‌هاي فاخر ايراني و رقابت با توليدات جهاني را داشت؟! اين رقم يعني حکم به مرگ اين صنعت دادن، مگر آنکه دولت و حاکميت سعي داشته باشد در بخش‌هاي ديگر سهم اين هنر-صنعت را بپردازد. برای مثال، شهرداري‌ها و سازمان‌هاي عريض و طويل فرهنگي‌شان به‌صورت جدي وارد اين عرصه شوند و مسئوليت‌هاي خود را بپذيرند و يا ارگان‌ها و سازمان‌هايي مانند معاونت فناوري و رسانه‌هاي ديجيتال، مرکز عالي فضاي مجازي، معاونت فناوري رياست‌جمهوري، وزارت صنايع، بانک‌ها و موسسات مالي هر يک بر مبناي مسئوليت‌ها و شرح وظايف خود حضور گسترده و فعالانه‌اي در حمايت معني‌دار از بازي‌سازي و فعالان اين عرصه داشته باشند؛ سياستي که البته تاکنون هيچ نشانه‌اي جدي از آن ديده نمي‌شود.
همه واقف هستيم که کشور در شرايط ويژه‌اي قرار دارد و به علت تحريم‌هاي ظالمانه منابع دولت به‌شدت محدود شده است و از اين رو به حداقل رساندن هزينه‌هاي مصرفي تصميمي است کاملا منطقي و تدبير درستي از جانب دولت اميد است. اما بايد توجه داشت که هزينه كردن در بازي‌سازي و اين صنعت به هيچ‌وجه جنبه مصرفي ندارد، بلکه برعکس نوعي سرمايه‌گذاري است که در صورت وجود مديريت صحيح مي‌تواند سود عظيمي را متوجه کشور کند، به‌خصوص در روزهايي که شاهديم با تمامي مشکلات و مضيقه‌هاي وسيع مالي بازي‌هاي ايراني با جهشي قابل تحسين از درخشش‌هايي جهاني برخوردار شده‌اند و بازي‌هاي فاخر گوناگون در ماه‌ها و روزهاي پاياني ساخت خود قرار دارند: بازي‌هايي مانند شبگرد، ارتش‌هاي فرازميني، سياوش، جنون سياه و... هر کدام‌ مدعياني بزرگ و در حد رقابت با بازي‌هاي خارجي هستند که توليدکنندگان‌شان در مسير توليد آنها با مشکلات فراوان رو‌به‌رو بوده‌اند.
سرمايه‌گذاري و حمايت واقعي از اين جنس ساخته‌ها و ساير بازي‌هاي با کيفيت بالا نه‌تنها هزينه‌هاي مصرفي نيست، بلکه سرمايه‌گذاري در صنعتي است که قادر خواهد بود تا چند ده برابر ارزان‌تر از اعداد و ارقام جهاني به توليد بازي‌هايي با کيفيت روز دنيا بپردازد.
بايد کم‌کم فرياد برآورد تا برخي از مسئولان از خواب برخيزند که آقايان، بزرگواران، صحبت از شکل‌گيري يک صنعت چند ميليارد دلاري در جهان است که ما در آن مي‌توانيم نقشي عظيم داشته باشيم، اما امروز جايگاه خاصي نداريم. اگر هزينه ساخت يک بازي متوسط در استوديوهاي جهاني چند میليون دلار است (چند برابر کل بودجه پيشنهادي بنياد!) ما مي‌توانيم بازي‌هايي با همان کيفيت را در ايران ده‌ها برابر ارزان‌تر بسازيم و فروشي چندصد برابري سرمايه‌گذاري‌مان در بازارهاي جهاني داشته باشيم. اما شرط اساسي آن است تا اولا سرمايه‌گذاري اصولي و دقيق انجام دهيم و دوم اينكه تيم‌هاي توليدکننده در کشور را حفظ و ترغيب و تشويق به ادامه کار کنيم.
سرمايه‌گذاري در بازي‌سازي و حمايت و تشويق‌ بازي‌سازان به ادامه راه و صادرات محصولات‌شان گشايش مسير جديد و بسيار جدي براي ارزآوري در کشور است که حتي مي‌تواند در زمان تحريم به‌عنوان يکي از مهم‌ترين صنايع و صادرات غيرنفتي ايران محسوب شده و ارزآوري خوبي براي ايران به همراه داشته باشد؛ مسيري که البته با خواب برخي مسئولان ما فعلا مسدود است. آيا اميدي هست تا با فريادهاي ما از خواب برخيزند؟!


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200