http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
خستگی‌های امروز و امیدهای فردای بازی‌سازان ایران
خستگی‌های امروز و امیدهای فردای بازی‌سازان ایران

پس از گذشت حدود پنج ماه از حماسه خرداد 92‌، این روزها مردمان بسیاری چشم امید به تدبیر دولتمردانی دوخته‌اند که با شعار تدبیر و امید عهد خدمت با مردم بسته‌اند.

 در این راستا فعالان عرصه فرهنگ به‌طور عام و عرصه رسانه‌های دیجیتال به‌صورت خاص، امید آن دارند تا با تدبیر دولت اعتدال مسائل و مشکلات عدیده‌ای که در این سال‌ها با آنها دست به گریبان بوده‌اند مرتفع شود.
نشست علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با فعالان این حوزه در روزهای گذشته و صحبت‌های ایشان مبنی بر اهتمام آن وزراتخانه در دوره جدید نسبت به اقتصاد فرهنگ و حمایت‌های همه‌جانبه از تولیدات محتوای دیجیتال بارقه‌های امید را در دل‌های اهالی این خانواده بزرگ روشن ساخت.
در این میان، تولیدکنندگان بازی‌های رایانه‌ای که سال‌های سال است با مشکلات فروانی دست به گریبان‌اند، با امید و ایمان به آینده‌، چشم به راه تدبیر این دولت و اخذ تصمیماتی کاربردی و عملی در این هنر- صنعت هستند.
همان‌گونه که در نوشته پیشین این قلم (در این نشریه محترم) ذکر شد، هنر- صنعت بازی‌سازی در جهان به‌عنوان یکی از صنایع پیشرو با رشدی بالغ بر 10 درصد (حتی در دوران رکود اقتصادی‌) و سود‌آوری چندین (‌و حتی ده‌ها) برابری نسبت به هزینه اولیه توجه بسیاری از دولت‌ها و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی را به خود جلب كرده است؛ صنعتی بزرگ که علاوه بر سودآوری کلان اقتصادی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ابزارهای قدرت‌های جهانی برای القای باورهای فرهنگی خود به مخاطبان‌شان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
در کشور ما نیز از سال‌ها قبل تولید بازی‌های ایرانی و بازی‌سازی ایرانی مورد توجه مردم و مسئولان قرار گرفته است و در این راستا گام‌های اولیه خوبی نیز برداشته شده است که از جمله آنها می‌توان به تاسیس بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای اشاره کرد که موجب شد تا مساله بازی‌های ایرانی بیش از پیش در کشور جدی شود.
در این مدت بازی‌های ایرانی زیادی روانه بازار شده‌اند؛ بازاری که در غیاب قانون کپی‌رایت مملو از بازی‌هایی است که با هزینه‌های میلیون‌دلاری ساخته می‌شوند و با قیمتی بسیار نازل‌تر از قیمت واقعی و جهانی خود به فروش می‌رسند. در این میان بازی‌های ایرانی ‌برای رقابت با چنین تولیداتی راهی بس دشوار در پيش دارند. آنها باید با بازی‌هایی به رقابت بپردازند که هر یک بالغ بر ده‌ها میلیون دلار هزینه ساخت داشته و تیم‌هایی چندده نفره و بعضا چندصد نفره پشت سر آنها قرار دارند و از طرف دیگر همین بازی‌ها ده‌ها برابر پایین‌تر از قیمت جهانی‌شان در بازارهای ایران به فروش می‌رسند.
سوالی که در اینجا ممکن است مطرح شود، آن است که آیا اصولا دانش فنی و توان هنری ایران در حد رقابت با بازی‌سازان خارجی هست یا خیر؟ به‌زعم نگارنده و بر مبنای آمار بازی‌سازان ایرانی که از کشور مهاجرت کرده و هم‌اکنون در برترین شرکت‌های بازی‌سازی جهان مشغول به فعالیت هستند، نه‌تنها نخبگان جوان ما چیزی کمتر از متخصصان خارجی ندارند، بلکه‌ به‌علت هزینه‌های پایین نیروی کار در ایران ما قادر خواهیم بود تا در صورت سرمایه‌گذاری کافی و اصولی در این صنعت با هزینه‌هایی غیر‌قابل مقایسه با هزینه تولید بازی‌های مطرح خارجی محصولاتی با همان کیفیت تولید کنیم كه اين ادعای بزرگی به نظر می‌رسد، اما من باور دارم که اگر هزینه ساخت بازی call Of Duty: Black Ops 2 رقمی بین 20 تا 30 میلیون دلار بوده است، قطعا با هزینه کمتر از دو تا سه میلیون دلار همان بازی (یا مشابه آن از لحاظ کیفیت) را می‌توان در ایران ساخت. اما آیا کسی حاضر به این حجم بسیار کوچک سرمایه‌گذاری در سطح جهانی ولی بسیار بزرگ در سطح ایران هست؟! یادمان باشد که بازی فوق تنها در 15 روز اول توانست بیش از یک میلیارد دلار بفروشد و چیزی حدود 50 برابر هزینه‌اش در همان 15 روز اول سود نصیب سازندگانش کند. این عرصه گرچه به تولید ابزار سرگرمی می‌پردازد، اما عرصه‌ای بسیار جدی است که با توجه ویژه می‌تواند سود‌آوری‌های کلان را نصیب کشور سازد؛ چراکه توسعه آن نه به سخت‌افزارها و تجهیزات پیچیده مانند صنایع سنگینی همچون نفت‌، پتروشیمی و... نیاز دارد و نه به راه‌اندازی کارخانه‌های بزرگ، بلکه هر آنچه هست بر پایه توان و دانش نیروهای انسانی متخصص است که در کشور ما با هزینه پایین در اختیار قرار دارند.
اگر با هم صادق باشیم، ساخت بازی‌های رایانه‌ای در عین سود‌آوری فراوان‌، صنعتی بسیار پیچیده نیز هست که برای به بار نشستن و حضور موفق در بازارهای داخلی و خارجی، به حمایتی بسیار فراتر از آنچه امروز صورت می‌گیرد نیاز دارد. ما مسلما نمی‌توانیم با هزینه‌ای چند ده میلیون تومانی (‌و فرایند‌های عجیب و آزار‌دهنده که خود حکایتی است مفصل که بعضا بیش از اصل تولید انرژی‌بر است)، هم به تربیت نیرو و ساخت تیم‌های ماندگار بپردازیم و هم انتظار رقابت با بازی‌هایی چون‌ Call Of duty و Dead Space و... را داشته باشیم و بخواهیم به قدرتی برتر در این زمینه در سطح جهان تبدیل شویم.
ای‌کاش مسئولان ارشد کشور تجربه‌های موفقی را که در زمینه‌های نانوتکنولوژی، بایوتکنولوژی و سلول‌های بنیادی داشته‌ایم، چراغ راه قرار دهند و به این باور برسند که سرمایه‌گذاری مناسب و حمایت واقعی موجب خواهد شد تا ایران در تکنولوژی ساخت بازی‌های رایانه‌ای نیز همچون سایر تکنولوژی‌های سطح بالای فوق (high‌ Tech‌) به جایگاهی رفیع در سطح جهان برسد و آن‌گاه حقیقتا قادر خواهیم بود تا علاوه بر دارا بودن توان فنی بالا و سودآوری کلان اقتصادی، از بعد فرهنگی نیز در یکی از مهم‌ترین آوردگاه‌های فرهنگی (‌یا به تعبیر مقام معظم رهبری، جنگ نرم) پیروز و به‌جای تاثیر‌پذیری، تاثیر‌گذار باشیم.
تولید‌کنندگان ایرانی آنجا که انگیزه داشتند و خواستند توانستند با هزینه‌هایی بسیار پایین بازی‌هایی بسازند که تحسین نشریات جهانی را به همراه داشته‌ و عناوین نخست جهانی را کسب کنند یا توسط ناشران مطرح جهانی آثارشان منتشر شود، اما چرا این تک‌ستاره‌ها و جرقه‌ها ادامه پیدا نکرده‌اند؟ چرا بسیاری از بازی‌سازان پس از عرضه یک بازی موفق دل‌زده و خسته از تولید می‌شوند یا درگیر مسایل و حاشیه‌هایی که بسیار زمانبر و انرژی‌بر است؟ اینها مسایلی است که به نظر می‌رسد باید با حضور تولیدکنندگان، کارشناسان و شخص محترم وزیر ارشاد بررسی شوند.
بازی‌ساز ایرانی گرچه امروز خسته و نگران از آینده چشم امید به تدبیر دولتی عزیز بسته است تا با توجهی ویژه به این صنعت جان دوباره بخشد، اما هرگز از یاد نمی‌برد که رونق صنعتی که با خون دل آن را به اینجا رسانده بیش از هر چیز در گرو توجه و حمایت مردم است و این موجب می‌شود تا بیش از گذشته دست یاری به سوی مردم و رسانه‌ها به‌عنوان نمایندگان افکار عمومی دراز كند تا اهمیت این هنر- صنعت، تلاش‌های صورت‌گرفته در این عرصه‌، پتانسیل‌ها و واقعیت‌های آن را به گوش مسئولان برساند تا در نهایت با برخورداری از جایگاه واقعی خود بتواند سهمی در خور در اقتصاد فرهنگ ایفا كند.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200