http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
سه شنبه 14 مهر 1394
مروری بر مهم‌ترین رویدادهایی که در تلکام شانزدهم رخ داد
مروری بر مهم‌ترین رویدادهایی که در تلکام شانزدهم رخ داد

نمایشگاه تلکام شانزدهم همانند هر سال با حضور پررنگ و پرسروصدای اپراتورهای تلفن همراه و حضور سنتی و بی‌حاشیه شرکت‌های دیگر که به روال هر ساله پا به عرصه نمایشگاه می‌گذارند آغاز شد و با حاشیه و خبرهایی همراه بود که به صورت اجمالی به ذکر برخی از آنها می‌پردازیم.

مهم‌ترین اتفاق روز اول این رویداد، آن هم رویدادی که به نوبه خود آینه تمام‌نمای صنعت ارتباطات کشور محسوب می‌شد، مراسم افتتاحیه بود، مراسمی که با سخنرانی‌ها، حواشی و نکات قابل تاملی همراه بود.دراین مراسم برخی از سخنرانان بدون توجه به جایگاه و سطح معلومات حاضران، به طرح اظهاراتی از جنس کارگاه‌ و کلاس‌های درس پرداختند، آن هم در حد بدیهیات و مقدماتی که با یک گذار 5 دقیقه‌ای در اینترنت، یافت می‌شود! طبعا در طول این سخنرانی‌ها، اکثر مدعوین که خواسته یا ناخواسته در این گونه مراسم‌ها حضور دارند و حرفه‌ای محسوب می‌شوند و چشم و گوش‌شان از شنیدن وعده‌ها و بایدها و نبایدها پر شده است، بعد از بیست ثانیه از موضوعات طرح شده توسط برخی سخنرانان، یا سرگرم مطالعه شدند یا با تلفن همراه خود سرگرم شدند یا به گفت‌وگو با یکدیگر پرداختند. برخی دیگر از سخنرانان اما اظهاراتی از جنس صنف ICT و مسایل واقعی ایشان داشتند. اما واقعیت آن است که ما هنوز عادت نکرده‌ایم که در مراسم‌های تخصصی از این دست، گزارشی آماری و مستند از پیشرفت‌ها و پس‌رفت‌های حوزه ICT در سال گذشته و فرصت‌ها و تهدیدهای سال‌های آتی ارایه دهیم. لیکن اگر به بهانه برگزاری نمایشگاه تلکام هم که شده گزارشی از چالش‌های صنفی ارایه ندهیم، پس کی، کجا و توسط چه کسی باید از این مسایل سخن گفت.البته در این میان جنس سخنان دبیر شورای عالی فضای مجازی، متفاوت‌تر از برخی مسوولان عرصه ICT است. او در سخنان خود صراحتا گفت، ما مشکلات را می‌دانیم اما دانستن کافی نیست و حل کردن مشکل مهم است. البته وزیر ارتباطات هم همراه رییس‌جمهور به آمریکا رفته بود و به افتتاحیه نرسید.
 رونمایی از سامانه پرداخت موبایلی همراه ‌اول
در این روز و با حضور مدیرعامل همراه اول، به صورت رسمی از سامانه پرداخت اینترنتی مبتنی بر موبایل (سامانه پرداخت جرینگ) رونمایی شد. این سامانه این امکان را برای کاربران فراهم خواهد کرد تا بهای محصول خریداری شده را در هر نقطه تحت پوشش شبکه همراه اول با امنیت بالا پرداخت کنند. اما در حال حاضر مشکلی هم وجود دارد و آن هم اینکه تعداد فروشگاه‌های مجازی دارای سامانه پرداخت اینترنتی مبتنی بر موبایل زیاد نیست و تنها شامل یازده فروشگاه است.
 افزایش سه برابری مکالمات حجاج ایرانی در منا
اما روز نخست نمایشگاه که تحت تاثیر فاجعه منا بود اثر خود را روی ترافیک مکالمات میان ایران و عربستان گذاشت. در همین خصوص مدیرعامل همراه ‌اول از افزایش میزان ترافیک مکالمات و تماس حجاج به بیش از 500 هزار دقیقه اشاره کرد و گفت؛ با این که هنوز از این حجم مکالمه کاسته نشده اما، همراه اول تلاش خود را برای مدیریت و پاسخگویی به این حجم مکالمات حجاج انجام می‌دهد.در این روز همچنین شرکت‌های اپراتوری چون رایتل برای بازدیدکنندگان شانزدهمین نمایشگاه تلکام هدایا و تخفیف‌هایی را در نظر گرفتند، از دادن سیم‌کارت رایگان گرفته تا ارايه تخفیفات بالا و بسته‌های خدماتی متفاوت که نظر بسیاری از بازدیدکنندگان را به خود جلب کرد.
 رونمایی از سیم‌کارت گردشگری
روز دوم نمایشگاه همچنین با هفته گردشگری مصادف شد و از آنجا که اکثر طرح‌ها و برنامه‌ها مربوط به فعالیت‌های همراه اول و شرکت مخابرات بود با اتفاقات متعددی از رونمایی سیم‌کارت گردشگری و امضاي تفاهمنامه گرفته تا چابک‌سازی و بخشودگی مالی مشترکان بدهکار تلفن ثابت مواجه شدیم.
 اجرای طرح تغییر ساختار شرکت مخابرات
در دومین روز برگزاری نمایشگاه، سرپرست شرکت مخابرات ایران، از چابک‌سازی مجموعه نیروی انسانی مخابرات و اجرای طرح تغییر ساختاری دو مرحله‌ای در این شرکت خبر داد و گفت: در مرحله اول که تا پایان سال جاری اجرا می‌شود پست‌های سازمانی مخابرات، از 29 هزار به 23 هزار نفر کاهش خواهد یافت و در مرحله بعد پس از اجرا در مخابرات ایران، به تمام شرکت‌های مخابرات استانی هم ابلاغ و اجرا خواهد شد.
بخشودگی مالی مشترکان بدهکار مخابرات تهران
از دیگر نکات قابل توجه در این نمایشگاه که معاون مالی، تدارکاتی و منابع انسانی مخابرات استان تهران آن را اعلام کرد، بخشودگی مالی مشترکان بدهکار همزمان با نمایشگاه تلکام بود که در این رابطه معاون مالی، تدارکاتی و منابع انسانی مخابرات استان تهران با اشاره به بدهی معوقه بیش از 68 میلیارد تومان این شرکت از ارايه تخفیفات متعدد 10 تا 50 درصدی به مشترکان بدهکار در زمان برگزاری نمایشگاه تلکام امسال خبر داد.
 همکاری همراه اول و دانشگاه امیرکبیر در تولید محتوا
یکی از نکات مهم و متاسفانه کمتر دیده شده در ایران، همکاری مشترک صنعت با دانشگاه‌ها است، یکی از اتفاقات خوب روز دوم امضاي تفاهمنامه همکاری همراه اول و دانشگاه امیرکبیر بود. در این توافق مدیرعامل همراه اول و ريیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر تفاهمنامه‌ای را امضا کردند که هدف آن انجام همکاری مشترک در حوزه خدمات ارزش افزوده تلفن همراه و ایجاد یک تجمیع در حوزه آموزش، تحقیقات، علمی و فناوری مبتنی بر نسل سوم شبکه موبایل و بالاتر بود که این موضوع می‌تواند بستر مناسبی را برای گسترش فرهنگ و ابزارهای بهر‌ه‌مندی از این موقعیت فراهم آورد.
 رونمایی از سیم‌کارت گردشگری همراه اول
روز دوم نمایشگاه تلکام همچنان اما خبرساز بود. یکی از تجربیات موفق دنیا در ارايه خدمات به گردشگران، ارايه سیم‌کارت‌های گردشگری است، در روز دوم نمایشگاه تلکام، از نسل جدید سیم‌کارت گردشگری همراه اول با قابلیت استفاده به سه زبان فارسی، انگلیسی و عربی رونمایی شد. این سیم‌کارت با همکاری همراه اول و سازمان میراث فرهنگی تهیه شده و خارجی‌ها از این پس به محض ورود به کشورمان با استفاده از خدمات باند پهن یا نوترینو همراه اول، می‌توانند از پورتال گردشگری و دیگر خدمات گردشگری این حوزه استفاده کنند.
 به دنبال افزایش تعرفه نیستیم
از دیگر اتفاقات روز دوم نمایشگاه سخنان سرپرست شرکت مخابرات ایران بود که گفت: ما از سال 82 تاکنون افزایش تعرفه نداشتیم و به دنبال افزایش تعرفه هم نیستیم، بلکه همواره به دنبال همخوانی و تناسب درآمدها با هزینه‌ها هستیم و یک راه این کار را نیز ارايه خدمات جدید می‌دانیم.
 رشد 10 برابری ترافیک دیتای همراه اول در سال جاری
بنا به گفته مدیرعامل همراه اول، این شرکت در سال جاری با رشد 10 برابری ترافیک و رشد 100 درصدی درآمد مواجه بوده و روند رشد مکالمات تلفن همراه در سال‌های اخیر کاهش پیدا کرده و حتی در پیامک شاید منفی هم شود.
 برنامه‌ریزی برای فروش سهام رایتل به سرمایه‌گذار خارجی
در روز سوم نمایشگاه مدیرعامل اپراتور سوم تلفن همراه جزییات بیشتری از مشارکت این اپراتور با خارجی‌ها اعلام کرد و از قصد این اپراتور برای فروش سهام این اپراتور به یک شریک خارجی خبر داد. مجید صدری در خصوص اظهارات وزیر ارتباطات مبنی بر اینکه طی بازدید هیات تجاری فرانسوی از ایران شرکت مخابراتی اورنج تلکام فرانسه برای خرید سهام یکی از اپراتورهای تلفن همراه وارد مذاکره شده است، گفت: با گروه‌های خارجی متعددی برای مشارکت مذاکره کرده‌ایم و هدف‌مان از این شراکت استفاده از نیروی فنی و تکنولوژی شریک خارجی است که سرمایه‌گذاری خارجی نیز طی آن انجام می‌شود.
 پایان وقت اضافه دوم ایرانسل برای ورود به بورس
در سومین روز نمایشگاه تلکام که به گفته بسیاری تقریبا شلوغ‌ترین روز این نمایشگاه‌ هم بود، رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برای نخستین بار در موضعی شفاف و صریح خبر از پایان دومین مهلت اپراتور زرد برای ورود به بورس داد.
وی در جمع خبرنگاران حاضر در این نمایشگاه گفت: پس از مهلت تعیین‌شده برای واگذاری ایرانسل در بورس این شرکت تقاضای ۶ ماه مهلت اضافه کرد که اکنون این مهلت تمام شده و ایرانسل باید اول پاییز نحوه ورود به بورس را به کمیسیون ارايه می‌کرد.
علی اصغر عمیدیان درباره سرانجام ورود شرکت ارتباطی ایرانسل به بورس گفت: کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات طبق یک زمانبندی شرکت ایرانسل را موظف کرده که تا اول (پاییز 94) نحوه ورود 21 درصد سهام خود در بورس را ارایه کند.
رييس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تصریح کرد: اکنون اول پاییز است و پیگیری‌ها برای بورسی شدن این شرکت از طریق دبیرخانه انجام می‌شود و چگونگی واگذاری نیز از طریق هیات‌مدیره ایرانسل مشخص خواهد شد.
وی گفت: مقدمات واگذاری ایرانسل در بورس از یک ماه پیش آغاز شده است.
 رسیدن وزیر ارتباطات به روز پایانی نمایشگاه
در آخرین ساعات برگزاری نمایشگاه تلکام شانزدهم و حدود ساعت یک بعد از ظهر جلوی سالن دولتی‌های حاضر در نمایشگاه تعدادی از معاونان و مدیران کل و کارکنان وزارت ارتباطات کاملا مشهود بودند. آنها به انتظار ورود و استقبال وزیر ارتباطات ایستاده بودند که گفته می‌شد مستقیما از فرودگاه به سمت نمایشگاه تلکام آمده است. مطابق عرف بازدید مدیران ایرانی، وزیر ارتباطات نیز با احاطه چندین نفری مدیرانش ابتدا سری به غرفه‌های دولتی زد و سپس به سمت سالن شرکت مخابرات ایران رفته و از غرفه این شرکت نیز بازدید کرد و در اظهارنظری کوتاه گفت که مشکلی با مخابراتی‌ها ندارد. به این ترتیب پرونده شانزدهمین نمایشگاه تلکام نیز بسته شد.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200