http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
آینه ای برابر آینه
آینه ای برابر آینه

رده دوربین‌های پیشرفته کانن در سری EOS یکی از محبوب‌ترین تولیدات مورد توجه عکاسان حرفه‌ای در تمامی سطوح است که با وجود رقابت دائمی کانن و نیکون، همواره در صدر گزینه‌های مطرح قرار گرفته است. تولیدات این رده را در یک نگاه می‌توان به چهار دسته مختلف متناسب با کاربران گوناگون تقسیم‌بندی کرد.

 EOSها در پایین‌ترین سطح و در حداقل قیمت مدل‌هایی همچون خانواده 1000D و 1100D را دربر می‌گیرند که با یک لنز معمول 55-18 میلیمتری، امکان تجربه کلاس DSLR را برای کاربران آماتور و نیمه‌حرفه‌ای با هزینه‌ای اندک فراهم می‌آورند. به‌عنوان نمونه، مدل 1100D در حال حاضر با رده قیمتی کمتر از یک‌میلیون و 100 هزار تومان ارائه می‌شود که در برخی موارد حتی از یک دوربین کامپکت پیشرفته نیز قیمت کمتری دارد. با گذر از کلاس Entry-level به دسته میانی تولیدات EOS کانن وارد می‌شویم که مدل‌های 500D و 550D در این دسته قرار می‌گیرند. ارتقاي وضوح سنسور، افزایش سایز و رزولوشن صفحه‌نمایش و برخی تفاوت‌های کوچک و بزرگ دیگر همچون برد فلش، تفاوت در وضوح برداشت ویدئو و بهبود کیفیت باتری، کلاس میانی کانن را از دسته ارزان‌قیمت جدا می‌کند. یک پله بالاتر، تولیدات دو رقمی کانن قرار دارد که با حضور مدل‌هایی همچون 50D و 60D به دسته کاربران حرفه‌ای تعلق دارد؛ تفاوت‌ها در این دسته نسبت به رده نیمه‌حرفه‌ای به موارد ظریف‌تری همچون میزان پوشش چشمی، حداکثر سرعت شاتر، تعداد فریم در ثانیه (Continuous drive) و دوام باتری با یک بار شارژ تعلق دارد. آخرین دسته در این کلاس قبل از وارد شدن به حوزه دوربین‌های Full Frame، مدل‌های تک‌رقمی کانن هستند که محصولاتی همچون 7D در آن قرار می‌گیرند. آخرین مدل ارائه‌شده به دسته مدل‌های دو رقمی کانن در سال‌های اخیر مدل 60D است که در نوامبر 2010 به بازار ارائه شد و پس از آن طی نزدیک به سه سال محصول تازه‌ای از سوی کانن در این کلاس حضور نداشت و اكنون سرانجام جایگزین 60D و محصولی مطابق با استاندارد دوربین‌های سال 2013 در این دسته حضور پیدا کرده که 70D نام گرفته است. 70D بسیاری از قابلیت‌های هیجان‌انگیز دیگر دوربین‌های پیشرفته کانن نظیر سنسور اتوفوکوس 7D، صفحه‌نمایش لمسی 700D و امکان وای‌فای 6D را در یک مجموعه ارائه کرده است. در بخش امکانات داخلی و به‌ویژه سنسور در این دوربین از یک حسگر کاملا جدید استفاده شده است. در مقاله پیش رو ضمن مقایسه 70D با 60D نگاهی به طراحی، امکانات و قابلیت‌های این DSLR پیشرفته خواهیم داشت.
طراحی ظاهری
طراحی بدنه 70D‌ با وجود ابعاد نسبتا کمتر، شباهت بسياري به 60D دارد. تقریبا تمامی قسمت‌های دوربین از پلاستیک ساخته شده اما ساخت باکیفیت جای هیچ نگرانی در زمينه کیفیت قطعات را باقی نمی‌‌‌گذارد. دکمه‌های کنترلی اصلی دوربین تغییر خاصی نسبت به گذشته از لحاظ ترکیب و کارايی نداشته‌اند، اما برخی از کلیدهای فرعی با تغییراتی روبه‌رو شده‌اند. در کل کاربران آشنا با 60D‌ با مشکل خاصی در استفاده از کنترلرهای دوربین‌ نخواهند داشت. ابعاد کلی دوربین برابر 79×104×139 میلیمتر است که مقایسه رو در روی آن با 60D تا دو میلیمتر کاهش عرض و شش میلیمتر کاهش در طول را نشان می‌دهد. وزن 755 گرمی این دوربین البته هیچ تغییری نسبت به گذشته نداشته است. یکی از نکات جالب در طراحی این دوربین که به‌صورت رسمی از سوی کانن اعلام شده، مقاومت بدنه دستگاه در مقابل پاشیده شدن آب و گرد خاک است که با اینکه برای اکثر کاربران حرفه‌ای این دوربین از اهمیت چندانی برخوردار نیست، اما در حین عکاسی در محیط‌های بارانی خیال کاربران را از بابت آسیب‌نرسیدن به دستگاه راحت می‌کند.
کنترلرهای دوربین
در بخش رویی دستگاه و درست بالای نمایشگر تک‌رنگ دوربین در این قسمت از همان پنج دکمه همیشگی این قسمت بدون تغییر خاصی نسبت به گذشته استفاده شده است. این پنج دکمه به ترتیب از سمت چپ به راست شامل دکمه اتوفوکوس،‌ drive modes، تغییر عدد ISO، تنظیمات Metering و دکمه دیگری برای تغییر روشنایی LCD‌ تک‌رنگ این قسمت است. از میان کلیدهای این قسمت، دکمه ISO علاوه بر اندکی برجستگی بیشتر دارای یک نقطه برجسته برای یافتن بهتر دکمه در زیر دست بدون نگاه کردن به این قسمت است که می‌تواند در هنگام عکاسی سریع مورد استفاده عکاسان حرفه‌ای قرار گیرد. یک تغییر دیگر در این بخش، دکمه قرار گرفته بین کلید شاتر و چرخ تغییر موقعیت (front dial) در قسمت بالای دوربین است که در 60D حضور نداشت و برای گسترش دادن منطقه فوکوس به‌کار می‌رود. به عبارت دیگر، با استفاده از این دکمه می‌توان محدوده فوکوس را از یک نقطه تکی به منطقه‌ای کاملا بزرگ‌تر تغییر داد. کاربرد اصلی این دکمه در هنگام برداشت تصویر از سوژه‌های در حال حرکت مشخص می‌شود؛ جایی‌که بدون اتلاف وقت می‌توان سوژه متحرک را همچنان در محدود فوکوس حفظ کرد.
از دیگر تفاوت‌های 70D با 60D در این قسمت، میکروفون‌های دوگانه در دو سوی فلش است که 60D حضور نداشت. تنوع و تعداد حالت‌های نقش بسته روی چرخ تغییر حالت (Mode dial) در سمت چپ دوربین نسبت به 60D کاهش یافته، اما دکمه قفل بخش رویی و کلید دوگانه پاور در این قسمت تغییری نداشته است.
صفحه‌نمایش
یکی از تغییرات بزرگ 70D نسبت به مدل پیشین این کلاس، صفحه‌نمایش آن است که علاوه بر امکان چرخش و جدا شدن از جایگاه خود به امکان لمس شدن نیز مجهز شده است. این صفحه‌نمایش که دارای لولایی در کناره سمت چپ است و امکان چرخش در تمامی جهات را دارد، از لحاظ شباهت به نمونه‌های حاضر در دو دوربین 650D و 700D‌ نزدیک است، اما در این میان یک تفاوت بزرگ این صفحه‌نمایش را از نمونه‌های پیشین کانن متمایز می‌کند. با فناوری ساخت جدید به‌کار گرفته‌شده در این صفحه‌نمایش، فاصله بین شیشه بخش رویی پنل و خود صفحه‌نمایش تقریبا حذف شده و تصویر بسیار باکیفیت‌تری در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. ابعاد این صفحه‌نمایش البته همچنان سه اینچ است و وضوح آن نیز با يك میلیون و 40 هزار نقطه تفاوتی با 60D ندارد. نوع فناوری ساخت این صفحه‌نمایش از سوی کانن با عنوان Clear View II TFT معرفی می‌شود که نسبت به Clear View‌ معمولی در 60D با ارتقا روبه‌رو شده است.
چشمی
نوع فناوری نوری حاضر در چشمی 70D همانند 60D همچنان از نوع منشوری یا Pentaprism است که 98 درصد فضای پیش روی کاربران را پوشش می‌دهد و به این‌ترتیب نسبت به 96 درصد حاضر در 60D بهبود يافته است. میزان بزرگ‌نمایی این چشمی با 0.95x البته تفاوتی با 60D ندارد. از دیگر نکات جالب در مورد این چشمی، امکان به‌کارگیری لایه‌ای از خطوط gridline و استفاده از نور راهنمای اتوفوکوس در این قسمت است که با کمک این امکان دوم می‌توان با نمایش خطوط الکترونیکی از صاف بودن سطح افق اطمینان حاصل کرد. ايده هر دوی این امکانات از دوربین پیشرفته 7D وام گرفته شده است.
سنسور
مهم‌ترین نکته قابل اشاره در امکانات 70D بدون شک سنسور جدید و پیشرفته آن موسوم به ‌Dual‌ Pixel CMOS AF Sensor است که یک نمونه 2/20 ‌مگاپیکسلی با حداکثر سایز تصویر 3648×5472 پیکسل است که نسبت به 60D با سنسور 18 مگاپیکسلی در پله اول از لحاظ سایز متفاوت خواهد بود، اما تفاوت اصلی این سنسور به ساختار آن مرتبط است. با فناوری جدید این سنسور برای هر پیکسل تکی دو فتودیود در چپ و راست در‌نظر گرفته شده و به این‌ترتیب فوکوس از طریق Phase-detection از روی چیپ امکان‌پذیر است و روی کاغذ بهبود فراوانی در اتوفوکوس در هر دو حالت Live View و برداشت ویدئو اتفاق می‌افتد. به‌عنوان نمونه طبق گفته‌های کانن، 70D قادر به حفظ فوکوس خودکار روی یک سوژه متحرک در حال نزدیک و دور‌شدن به لنز در حین برداشت ویدئو با دهانه دیافراگم کاملا باز است؛ نکته‌ای كه در صورت تحقق برتری فوق‌العاده‌ای به این مدل می‌بخشد. سایز APS-C این سنسور نیز البته تا حدودی نسبت به 60D با افزایش روبه‌رو شده است. سایز دقیق این سنسور برابر 15×5/22 میلیمتر اندازه‌گیری می‌شود و موتور پردازش تصویر آن نیز به نسل جدید یعنی Digic 5+ ارتقا پیدا کرده است.
فیلم‌برداری
حداکثر وضوح فیلم‌برداری این دوربین همچنان 1080p با 30 فریم در ثانیه است و امکان برداشت ویدئو در همین سایز با 25 و 24 فریم در ثانیه را نیز دارا است. ویدئوهای این دوربین با فرمت MPEG-4 با انکودینگ H.264 به ثبت می‌رسد و با دو حالت فشرده‌سازی مختلف، امکان کنترل سایز ویدئوی نهایی وجود دارد. مهم‌ترین نکته در رابطه با فیلم‌برداری با اینکه این قابلیت معمولا از سوی عکاسان حرفه‌ای مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، به سنسور جدید دستگاه وابسته است كه همانطور كه اشاره شد فوکوس دقیق و سریع‌تری را نسبت به گذشته ارائه می‌کند. یک نکته عجیب در ساختار 70D، تداخل قابلیت وای‌فای درونی دستگاه با فیلم‌برداری آن است؛ جایی‌که از بین فیلم‌برداری یا قابلیت وای‌فای در یک لحظه باید یکی را برگزید و هر دو با هم امکان فعال شدن را ندارند.
کیفیت تصاویر
70D در عکاسی JPEG و ISO‌ پایین و سوژه‌های با نور مناسب رنگ‌های قرمز و سبز را با sharpness‌ بیشتر به‌نمایش می‌‌گذارد. با افزایش ISO به رقم 1600 میزان شارپ بودن تصاویر در 70D نسبت به رقبای اصلی آن در این کلاس و دوربینی همچون D7100 نیکون بیشتر به‌نظر می‌رسد. با تغییر حالت عکاسی به RAW و مقایسه عکس‌های گرفته‌شده توسط 70D با D7100 میزان جزئیات در رقیب نیکونی این رقابت تا حدودی بیشتر است، اما رنگ سوژه‌ها در 70D همچنان به واقعیت نزدیک‌تر خواهد بود. یک نکته مهم دیگر در این مقایسه که با بالا رفتن ISO تا رقم‌هایی بالایی نزدیک به 6400 رخ می‌دهد، میزان نویز رنگی بیشتر در 70D است که بیانگر فاصله مشخص آن با دوربین‌های فوق پیشرفته این رده است.
نتیجه‌‌گیری
در یک نگاه، نکات مثبت 70D را می‌توان در مواردی همچون سنسور جدید Dual Pixel AF، تصاویر باکیفیت حتی در ISO 6400، صفحه‌نمایش چرخان لمسی،‌ سرعت برداشت هفت فریم در ثانیه،‌ قابلیت داخلی وای‌فای، قابلیت‌های جدید چشمی و امکانات جدید در بخش فیلم‌برداری خلاصه کرد. درباره نکات منفی نیز باید به ابعاد کوچک چشمی، سیاه شدن صفحه‌نمایش در حین برداشت تصویر در حالت Live View، از کار افتادن وای‌فای در حین فیلم‌برداری، غیرفعال بودن HDR در حالت RAW و عمر اندک باتری در حالت Live View اشاره كنيم.
Canon EOS 70D با قیمتی نزدیک به 1200 دلار برای body به بازارهای جهانی عرضه شده است.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200