http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
گزارشی از هفدهمین همایش رتبه‌بندی شرکت‌های برتر ایران
گزارشی از هفدهمین همایش رتبه‌بندی شرکت‌های برتر ایران

نام 14 شرکت فناوری اطلاعات بانکی و پرداخت و 18 بانک و یک موسسه اعتباری در میان 500 شرکت برتر ایرانی قرار گرفت.

دوشنبه هفته گذشته، در هفدهمین همایش رتبه‌بندی شرکت‌های برتر ایران که توسط سازمان مدیریت صنعتی برگزار شد 500 شرکت برتر ایرانی معرفی شدند. نتایج این رتبه‌بندی برای نظام بانکی کشور از آن جهت حایز اهمیت است که در لیست اعلام شده از سوی سازمان مدیریت صنعتی علاوه بر اینکه سه بانک در بین 10 شرکت برتر سال 93 ایران قرار گرفتند؛ سایر بانک‌ها نیز در این لیست خوش درخشیدند و علاوه بر این، شرکت‌های فعال در حوزه فناوری اطلاعات بانکی و پرداخت نیز حضور چشمگیری در این عرصه داشتند. برای فعالان بانکداری و پرداخت الکترونیکی، این خبر خوشی است که در لیست 500 شرکت برتر ایرانی، نام 14 شرکت فناوری اطلاعات بانکی و پرداخت نیز به چشم می‌خورد. اما باید گفت هیچ‌کدام از شرکت‌های فناوری اطلاعات بانکی و پرداخت در بین 100 شرکت برتر ایرانی قرار نگرفته‌اند و اولین شرکت فعال در این حوزه رتبه 122 را کسب کرده است. امسال این رتبه از آن شرکت خدمات انفورماتیک شد و به این ترتیب این شرکت سال 92 بیشترین درآمد را در این بین کسب کرده و پس از آن شركت فناوري اطلاعات و ارتباطات پاسارگاد آريان (فناپ) با رتبه 154 قرار گرفته است. مطابق این لیست، شرکت خدمات انفورماتیک کیش با کسب رتبه 183، شرکت تجارت الکترونیک پارسیان با رتبه 229، شرکت سرمایه‌گذاران فناوری توسن (تک وست) با رتبه 247، شركت داده‌پردازي ايران با رتبه 293، شركت آريا همراه سامانه با رتبه 297، شرکت توسعه سامانه‌های نرم‌افزاری نگین (توسن) با رتبه 301، شرکت توسعه فن‌افزار توسن (توسن تکنو) با رتبه 323 و شركت داده‌ورزي فراديس البرز با رتبه 375، ده شرکت برتر حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات بانکی ایران هستند.
3 بانک در میان 10 شرکت اول
در میان بانک‌ها نام سه بانک ملت، تجارت و پارسیان در بین 10 شرکت برتر است که به ترتیب رتبه‌های ششم، هشتم و نهم را به خود اختصاص داده‌اند. به این ترتیب بانک ملت با فروشی بالغ بر 150 هزار میلیارد ریال در سال 92 و رشد 24 درصدی نسبت به سال 91 بزرگ‌ترین بانک ایرانی از نظر میزان فروش نام گرفت. مطابق جدول اعلام شده توسط سازمان مدیریت صنعتی 18 بانک و یک موسسه اعتباری در میان 100 شرکت برتر ایرانی قرار دارند که در جدول زیر رتبه و نام بانک‌ها قرار گرفته است و مطابق این جدول، آخرین بانک در بین 100 شرکت بانک کارآفرین است که در رتبه هفتاد و چهارم لیست قرار دارد. مجتبی رجب‌بیگی، مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی، در سخنرانی خود در این همایش با بیان اینکه مانند سال‌های پیشین بیشترین دارایی‌ها در اختیار بانک‌ها بوده است، گفت: «در بخش بیشترین دارایی‌ها، بانک ملت در رتبه اول قرار گرفته است. بیشترین رشد فروش نیز به بانک دی با 270 درصد افزایش تعلق گرفته است.» رتبه‌بندی سازمان مدیریت صنعتی بر اساس 6 دسته شاخص انجام شده است که عبارتند از شاخص‌های اندازه و رشد شرکت، شاخص‌های سودآوری و عملکرد، شاخص‌های صادرات، شاخص‌های نقدینگی، شاخص‌های بدهی و شاخص‌های بازار. هر کدام از این دسته‌ها شامل چندین شاخص هستند که در سایت IMI تعریف هر کدام از این شاخص‌ها آورده شده است.
در همایش رتبه‌بندی شرکت‌های برتر امسال، بانک دی، شرکت اعتباری کوثر مرکزی و بانک شهر از نظر میزان تغییر رتبه نسبت به سال گذشته به ترتیب با 53، 42 و 17 رتبه صعود در لیست بیشترین صعود کننده در رتبه دوم تا چهارم قرار گرفتند. در بین صد شرکت سوم نیز شرکت سرمایه‌گذاران فناوری توسن (تک وست) با 178 تغییر در رتبه در بین 5 شرکت با بیشترین صعود رتبه قرار گرفت. از این نظر در بین صد شرکت چهارم نیز شرکت توسعه فن‌افزار توسن (توسن تکنو) با 257 رتبه صعود در ابتدای لیست بالاترین صعود کنندگان قرار گرفت. همچنین از نظر بیشترین بازدهی فروش در بین 100 شرکت دوم، شرکت خدمات انفورماتیک کیش و شرکت خدمات انفورماتیک به ترتیب با 96 و 70 درصد بازدهی فروش در بین 5 شرکت برتر این رتبه‌بندی قرار گرفتند.
گزارشی از هفدهمین همایش رتبه‌بندی شرکت‌های برتر ایران


  مطالب مرتبط
  نظرات کاربران

  ارسال نظر در مورد این مطلب:
  نام شما : *
  آدرس ایمیل : *
  متن نظر : *
  کد امنیتی :
  Refresh Code

  لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

  *
   


  کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
  انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
  تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
  این پرتال قدرت گرفته از :
  سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
  ارتباط با ما : 1000030200