http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
فعالیت شرکت‌های ICT در بازار سرمایه سال 93 بررسی می‌شود
فعالیت شرکت‌های ICT در بازار سرمایه سال 93 بررسی می‌شود

سال‌هایی که شرکت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات از امکان جذب سرمایه از طریق ورود به بازارهای سرمایه بی‌بهره ‌بودند، گذشته است.

حالا دیگر هم شرکت‌های فاوا به لطف رشد بازار قوی‌تر شده‌اند و سودآوری مداوم پای‌ آنها را به بازارهای سرمایه باز کرده و هم تسهیل قوانین پذیرش بورس، راه‌اندازی فرابورس و ایجاد شناخت و احساس نیاز به سرمایه‌گذاری‌‌های خطرپذیر در ساختار اقتصاد کشور، روز به روز زمینه جذب سرمایه برای شرکت‌های دانش‌بنیان، به‌ویژه شرکت‌های فاوا را فراهم می‌کند.
از سوی دیگر، ورود این شرکت‌ها به بازار سهام، شیوه برخورد بازار با آنان را نیز تغییر می‌دهد. این شرکت‌ها حالا باید علاوه‌ بر اطلاع‌رسانی سنتی درباره محصولات و خدمات، راه و رسم ارایه اطلاعات مالی شفاف را بیاموزند و یاد بگیرند که شیوه ارایه‌شان متناسب با اقتضائات بازار سرمایه باشد؛ سرمایه‌ای که ترسو است و اگرچه شاید سخت به شرکتی تمایل نشان بدهد، اما آسان دل می‌برد.
بازار سرمایه هم‌اکنون در گروه رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن و گروه مخابرات، میزبان تعدادی از شرکت‌های فاوا است.
به گزارش عصر ارتباط، در گروه رایانه، نام شرکت‌های همکاران‌سیستم، افرانت، داده‌پردازی ایران، ایران ارقام، خدمات انفورماتیک، تجارت الکترونیک پارسیان، کارت اعتباری ایران کیش، گروه فن‌آوا و توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی و در گروه مخابرات نیز در غیاب نام‌هایی که انتظار می‌رود در تابلوی بورس ثبت شوند، حکمرانی ارتباطات سیار ایران و گروه مخابرات ایران به ‌عنوان دو غول مخابراتی کشور، به چشم می‌آید.
در گزارشی که پیش رو است، به وضعیت کنونی و آینده برخی از این شرکت‌ها نگاهی گذرا داشته‌ايم و پیش‌بینی می‌شود بازدهی زودهنگام شرکت‌های ICT بازار سرمایه آنها را در سال 93 بهبود ببخشد.
همکاران‌سیستم 70 میلیارد تومانی
سهام گروه شرکت‌های همکاران‌سیستم، به‌عنوان بزرگ‌ترین گروه نرم‌افزاری ایران در بازار عادی فرابورس معامله می‌شود و آخرین قیمت معامله هر سهم این شرکت (تا لحظه نوشتن این گزارش) 4942 ریال بوده است. این درحالی است که دو سال پیش سهام همکاران‌سیستم درحدود 10 هزار ریال قیمت خورد و در این مدت، به دلایل گوناگون و منطقی‌شدن قیمت سهام، بیش از نیمی از ارزش خود را از دست داده است. این شرکت که به‌تازگي مهدی امیری را به‌عنوان یک موتور محرک جوان در راس هرم اجرایی خود می‌بیند و البته همچنان متکی به تجربه و کاریزمای بنیان‌گذاران اولیه به پیش می‌رود، در آخرین گزارش خود به بورس در آخرین روز بهمن‌ماه 1392، پیش‌بینی درآمد هر سهم خود را برای سال منتهی به 29 اسفندماه 92 با سرمایه 350 هزار میلیون ریال، مبلغ 801 ریال به‌طور خالص (پس از کسر مالیات) اعلام کرده است.
این درحالی است که پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی 92 شرکت اصلی با سرمایه 250 میلیارد ریال در تاریخ 14 اسفند ماه 91، مبلغ 874 ریال و در تاریخ 22 اسفند ماه 91 (حسابرسی‌شده) مبلغ 876 ریال بوده و با سرمایه 350 میلیارد ریال در تاریخ پنجم تیرماه 92، مبلغ 883 ریال و مطابق اطلاعات منتشرشده مبلغ 903 ریال اعلام شده بود.
گزارش‌ها در پیش‌بینی سود هر سهم همکاران‌سیستم در سال مالی 93 در مقایسه با پیش‌بینی عملکرد سال مالی قبل، افزایش 44 درصدی فروش، افزایش 55 درصدی بهای تمام‌شده خدمات ارايه‌شده، افزایش 56 درصدی سود عملیاتی و کاهش 11 درصدی سود خالص را نشان می‌دهد.
همکاران‌سیستم اعلام کرده افزایش تعداد فروش و قیمت نرم‌افزارها و از سوی دیگر، افزایش تعداد پرسنل و هزینه‌های حقوق و دستمزد در کنار کاهش استفاده از تسهیلات مالی و فقدان سود حاصل از فروش دارایی‌های ثابت عوامل تاثیرگذار در تعدیل پیش‌بینی‌های این شرکت بوده است. هیئت‌مدیره همکاران‌سیستم اعلام کرده که درنظر دارد 75 درصد از سود خالص سال 93 را برای تقسیم ميان سهامداران به مجمع عمومی عادی سالیانه پیشنهاد کند.
از سوی دیگر، همکاران‌سیستم که در سال 92 یک‌بار افزایش سرمایه از مبلغ 250 هزار میلیون ریال به مبلغ 350 هزار میلیون ریال از محل سود انباشته را تجربه کرده بود، درنظر دارد در سال 1393 نیز یک‌بار دیگر سرمایه خود را به میزان صددرصد افزایش دهد و به این ترتیب، سال آینده با شرکتی 700 هزار میلیون ریالی مواجه خواهیم بود.
افرانت بر پایه مرکز داده
شرکت افرانت را همه با نام فریدون قاسم‌زاده، بنیان‌گذار و مدیرعامل این شرکت می‌شناسند؛ مدیری خوش‌فکر که راه شرکت‌های خصوصی فناوری اطلاعات را با پذیرش شرکتش در فرابورس باز کرد و اگرچه معتقد است بازار سرمایه کشور ظرفیت‌های IT را نمی‌شناسد، سهامی قوی در فرابورس داشته است؛ سهامی که مرز 14 هزار ریال را درنوردیده و در آخرین معامله، 14528 ریال خرید و فروش شده است، درحالی‌که این سهم درحدود دو سال پیش 8200 ریال قیمت خورده بود. این شرکت در صورت‌های مالی حسابرسی نشده میان‌دوره‌ای 9 ماهه منتهی به 30 آذر ماه 92 خود با سرمایه 40 هزار میلیارد ریالی، 183/18 ریال سود انباشته و 484 ریال سود هر سهم پس از کسر مالیات اعلام کرده است، درحالی‌که این رقم برای مدت مشابه در سال 91 مبلغ 731 ریال بوده است. این شرکت در سال مالی 1392 خود با 20 هزار میلیارد ریال سرمایه در مجموع 102/1 سود هر سهم پس از کسر مالیات اعلام کرده بود و با توجه به اینکه در سال 92 افزایش سرمایه صددرصدی را تجربه کرده و سهام جایزه به سهامدارنش تعلق گرفته، این تغییرات را می‌توان طبیعی ارزیابی کرد.
این شرکت که صنعت دیتاسنتر را در مرکز توجه خود قرار داده، به‌خوبی توانسته از این طریق رضایت سهامداران خود را جلب کند؛ تا جایی‌که سهامداران در مجمع عمومی، سال گذشته اختصاص سود به توسعه این کسب‌وکار را تصویب کردند. افرانت به‌عنوان یک شرکت موفق سهامی عام فناوری اطلاعات توانست در فروردین امسال میان 50 شرکت برتر فرابورس، جایی برای خود باز کند.
سالی بهتر برای سهامداران همراه اول
ارتباطات سیار ایران، به‌عنوان یکی از غول‌های اقتصاد کشور پس از جدا شدن سهامش از مخابرات ایران، از فرابورس شروع و خیلی زود خود را به‌عنوان یکی از مطمئن‌ترین سهم‌های بازار معرفی کرد و به سرعت هم به تابلوی اصلی بورس راه یافت. سهام همراه اول هم‌اکنون درحدود 59476 ریال قیمت دارد و در آخرین پیش‌بینی خود با سرمایه 965/064/2 میلیون ریال برای هر سهم 10653 ریال سود پیش‌بینی کرده است.
البته این غول صنعت ارتباطات کشور با بیش از 40 میلیون مشترکی که دارد، در سال 1391 برای هر سهم مبلغ 9346 سود در نظر گرفت که به این ترتیب مشخص است اگر پیش‌بینی‌ها امسال محقق شود، سال بهتری از نظر سود برای سهامداران ارتباطات سیار ایران خواهد بود.
این شرکت که در یکی دو سال اخیر سرمایه‌گذاری هنگفتی روی روزآمدسازی شبکه‌اش انجام داده، با اشتیاق منتظر فرمان راه‌اندازی نسل‌های بالاتر تلفن همراه است که در صورت دریافت این امکان، شبکه همراه اول توانایی ارایه خدمات نسل چهار را خواهد داشت؛ اتفاقی که پیش‌بینی می‌شود در همین سال 1393 رخ دهد و موجب جا‌به‌جا شدن محسوس جایگاه این شرکت در بازار شود و درهای جدیدی از سودآوری را پیش ‌روی این شرکت بگشايد.
در عین حال، شرکت ارتباطات سیار ایران اولین پیش‌بینی درآمد هر سهم برای سال منتهی به ۲۹ اسفند ۹۳ را هم مبلغ ۱۲۶۲۲ ریال به‌طور خالص پس از کسر مالیات سود اعلام کرد. پیش‌بینی عملکرد سال مالی ۱۳۹۳ در مقایسه با پیش‌بینی عملکرد سال مالی قبل، به ترتیب افزایش 15 درصدی فروش، افزایش 14 درصدی بهای تمام‌شده کالای فروش‌رفته، افزایش 16 درصدی سود عملیاتی و افزایش 18 درصدی سود پس از کسر مالیات را نشان می‌دهد.
شرکت اعلام کرده است که هیئت‌مدیره درنظر دارد معادل ۹۰ درصد سود خالص سال مالی ۱۳۹۳ را برای تقسیم ميان سهامداران به مجمع عمومی عادی سالیانه پیشنهاد کند.
خوارزمی تازه‌کار
شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی با نام «سختانه» وارد عرصه شد و فعالیت‌های نرم‌افزاری، تهیه تجهیزات بانکداری الکترونیکی و تجاری و بازرگانی از عمده فعالیت‌های این شرکت محسوب می‌شود. توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی (مفاخر) از جمله تازه‌واردهای بازار عادی فرابورس است. این شرکت که در زیرمجموعه بانک صادرات ایران تاسیس شد و وظیفه‌اش ارایه خدمات الکترونیکی بانکی بود، امروز با 170 میلیون سهم به ارزش بازار 1314.78 میلیارد و قیمت هر سهم 7492 ریال (آخرین معامله) در بازار فرابورس حضور دارد و پیش‌بینی‌ آن برای هر سهم نیز 271 ریال سود است. به گفته علیرضا عظیمی‌پور، مدیرعامل این شرکت، بیشترین و بزرگ‌ترین مشتریان شرکت مفاخر، بانک‌ها و به‌خصوص بانک صادرات بوده و ایرانسل، قوه قضاییه، شرکت پست و بانک ملی و دیگر زنجیره بانک‌های کشور نیز مشتریان بالقوه این شرکت محسوب می‌شوند.
هواي آفتابي مخابرات
از روزی که شرکت مخابرات ایران ورود رسمی‌اش را با تابلو بورس اوراق بهادار جشن گرفت و در هشت دقیقه، دو میلیارد سهم به ارزش 344 میلیارد تومان فروخت، پنج سال و هفت ماه گذشته است. شرکت مخابرات ایران که در دولت دهم چتر حمایتی گسترده‌تری را بالای سرش احساس می‌کرد، خیلی سریع فرایند پیچیده خصوصی‌سازی را طی کرد، اما با آغاز دولت یازدهم، فشارها بر این شرکت افزایش یافت و طرح مباحثی همچون لزوم واگذاری سیم مسی، جلوگیری از افزایش تعرفه‌ها و تسویه بدهی به دولت که به قطع ارایه پهنای باند به این شرکت هم انجامید، مدیریت مخابرات و وزارت ارتباطات را در مواقعی رودرروی هم قرار داد. ولی از شواهد برمی‌آید که آسمان روابط دو طرف فعلا آفتابی است و مخابرات می‌تواند به دور از حواشی به توسعه شبکه و کسب‌و‌کارش بیندیشد.
حالا سهام شرکت مخابرات ایران با سرمایه 45 میلیون و 873 هزار و 656 ریال، 3054 ریال (آخرین معامله) قیمت دارد و این غول مخابراتی با پیش‌بینی 21 میلیون و 313 هزار و 358 ریال سود خالص برای سال مالی منتهی به 29 اسفندماه 1392، برای هر سهم نیز 465 ریال سود پس از کسر مالیات پیش‌بینی کرده است؛ درحالی‌که در سال گذشته هر سهم مخابرات ایران 444 ریال سود كرده بود. البته پيش‌بيني سود هر سهم تلفيقي گروه (پس از کسر سهم اقليت) براي سال مالي 1392، مبلغ 464 ريال اعلام شده است.
از سوی دیگر، سود نقدي هر سهم پيش‌بيني شده براي سال مالي 1392 با فرض افزايش سرمايه شرکت به مبلغ 50 ميليون و 746 هزار و 633 ريال بوده و این افزايش سرمايه منوط به اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار و تصويب آن توسط مجمع عمومي فوق‌العاده صاحبان سهام شرکت مخابرات ایران اعلام شده است. سود هر سهم تلفیقی گروه برای سال مالی 93 معادل 533 ریال اعلام شده که حاکی از رشد سهام این شرکت است.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200