http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
شنبه 16 مرداد 1395
بلاتکلیفی وزارت ورزش با جوانان و دنیای مجازی
بلاتکلیفی وزارت ورزش با جوانان و دنیای مجازی

تعدد نهادهای تصمیم‌‌گیر و سیاست‌گذار در حوزه فضای مجازی و بزرگ شدن آنها و در مقابل، نحیف شدن بدنه و حتی اراده اجرایی از جدی‌ترین معضلات این حوزه است اما با وجود تمهیداتی که گاه برای حل این معضل اندیشیده می‌شود باز هم جذابیت ورود به این حوزه برای برخی نهادها و دستگاه‌ها بالا است. اینطور می‌شود که بازار برنامه‌ریزی و تهیه نقشه راه و وعده‌ها در این حوزه داغ می‌شود اما در میدان واقعیت کم‌تر حرفی برای گفتن می‌ماند.

در میان تمام نهادهای مرتبط و غیرمرتبطی که خود را متولی ICT کشور می‌دانند و برای ساماندهی فضای مجازی ادعای داشتن برنامه می‌کنند، وزارت ورزش و جوانان با استناد به آمارهایی از حضور جوانان در فضای مجازی می‌دهد در تلاش برای کسب سهم و باز کردن جای پای خود در این عرصه است، اما ظاهرا مرور وعده‌ها، برنامه‌ها و تحرکات این نهاد برای تاثیرگذاری در این حوزه نشان می‌دهد که گویا به‌درستی نمی‌داند قصد دارد از کجا به کجا برسد.
حضور ایرانی‌ها در فضای مجازی و اقبال آنها به شبکه‌های اجتماعی آنچنان که برای همه ملموس است حضور ویژه و پررنگی است و قابل انکار هم نیست و اخیرا یک مقام دولتی از عضویت ۵۳ درصدی در شبکه‌های اجتماعی خبر داده و گویا وزارت ورزش و جوانان هم در حوزه فعالیت خود پژوهش‌های آماری داشته است؛ هرچند آمار رسمی تا کنون ارایه نشده اما رقمی بین ۷۰ تا ۹۰ درصد در سخنرانی‌های رسمی مسوولان این وزارتخانه به چشم می‌خورد.
در حالی که اردیبهشت ماه گذشته معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان اعلام کرد که بالغ بر 89 درصد از کاربران شبکه‌های اجتماعی جوانان هستند، همین هفته قبل یک مقام استانی این وزارتخانه اعلام کرد که در حال حاضر 72 درصد جوانان 14 تا 29 ساله در شبکه‌های اجتماعی عضو هستند. بر همین اساس است که  ورود به این فضا جزو رسالت‌های این وزارتخانه اعلام می‌شود.  در این زمینه  در خرداد ماه سال گذشته از سوی وزارت ورزش و جوانان اعلام شد که سیاست‌ آنها بر مبنای صرف وقت مطلوب و متناسب با نیاز جوانان در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی و همچنین زمینه‌سازی برای اشتغال جوانان ایرانی در فضای مجازی است.

  • برنامه ملی جوانان در فضای مجازی به کجا رسید؟
تدوین برنامه ملی جوانان در فضای مجازی از وعده‌های قدیمی این وزارتخانه است اما بی‌آنکه مشخص شود جزییاتش چیست در حد وعده ماند. نخستین بار در آذر ماه سال ۹۳ بود که بعد از جلسه وزارت ورزش با شورای‌عالی فضای مجازی اعلام شد وزارت ورزش و جوانان به دنبال تدوین برنامه ملی فضای مجازی جوانان است، ۱۴ ماه بعد معاون ساماندهی امور جوانان این وزارتخانه، دوباره این وعده را تکرار کرد و بر اساس آنچه وعده داده شد در این برنامه که توسط یک کمیسیون تخصصی قرار بود تدوین شود وظایف تمامی دستگاه‌ها در حوزه فضای مجازی جوانان قرار بود مشخص شود؛ هرچند خبری از این برنامه نشد اما از سوی دیگر به واسطه جایگاه بخشی و غیرفرابخشی این وزارتخانه بسیار بعید بود اگر چیزی هم مصوب می‌شد سایر نهادها تبعیت و همکاری لازم را می‌داشتند و این برنامه روی کاغذ می‌ماند.
  • کمیسیونی همیشه تق‌ولق
کمیسیون فضای مجازی وزارت ورزش و جوانان که مسوولیت تدوین برنامه ملی جوانان و فضای مجازی را بر عهده داشت بالطبع دچار مشکلاتی بود که حتی مانع تشکیل آن می‌شد و ظاهرا حتی به درستی تشکیل نشد که بخواهد خروجی هم داشته باشد، گرچه همچنان به عنوان یک دستاورد از سوی مسوولان این وزارتخانه معرفی می‌شود.
گرچه وعده تشکیل این کمیسیون از سال ۹۳ مطرح شد و از سال ۹۴ به عنوان نهاد سیاست‌گذار زیر مجموعه ستاد ملی ساماندهی امور جوانان تشکیل شد اما اردیبهشت ماه امسال رییس کمیسیون فضای مجازی جوانان با انتقاد از عدم پیگیری وزارت ورزش و جوانان برای تشکیل جلسات کمیسیون فضای مجازی، گفت: با گذشت ۲ ماه از سال ۹۵ این کمیسیون هیچ جلسه‌ای نداشته است.
به گفته این مقام مسوول در وزارت ورزش و جوانان آخرین جلسه این کمیسیون همان سال تشکیل آن برگزار شد و پس از آن جلسات کمیسیون تعطیل شده و هیچ ارتباطی با اعضا گرفته نشده است.
پورتالی که به فراغت تابستانی نرسید
مسوولان این وزارتخانه می‌گویند: «اینکه هم اکنون نوجوانان و جوانان تمام اوقات فراغت خود را به همراه گوشی‌ها و وسایل ارتباط جمعی می‌گذرانند اتفاق خوبی نیست و ما معتقدیم گذران اوقات فراغت باید حالت جمعی داشته باشد و در این راستا باید ورزش‌های مفرح، جمعی و بومی کشور را دوباره احیا کرد.»
بر همین اساس حالا چند سالی است وعده نامعلومی داده می‌شود به نام پورتال اوقات فراغت.
این طرح نامعلوم یکی دیگر از طرح‌های بلاتکلیف و نامشخص وزارت ورزش در حوزه مجازی است؛ طرحی که از دولت قبل توسط معاونت ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان مطرح شد و پس از تغییرات مدیریتی در این معاونت هر کدام از مسوولان در مورد راه‌اندازی رسمی این پورتال وعده‌هایی دادند که البته عملیاتی نشده است؛ در تابستان سال قبل قرار بود این طرح اجرا شود که نشد و به تابستان امسال موکول شد. پورتال اوقات فراغت طرحی است که درباره اهداف و جزییات آن چندان اطلاعاتی به دست نمی‌آید اما در خرداد ماه سال جاری وزارت ورزش و جوانان اعلام کرد که این طرح در انتظار تامین اعتبارات لازم است. در آن زمان اعلام شد که این پورتال تا یک ماه آینده تامین اعتبار و راه‌اندازی می‌شود.
هرچند هدف وزارت ورزش و جوانان این بود که در تابستان امسال این پورتال راه‌اندازی شود اما در تیر ماه بار دیگر اعلام شد که قرار است به زودی بودجه مورد نیاز برای راه‌اندازی پورتال اوقات فراغت تخصیص یابد و مرحله آزمایشی این کار را آغاز کنیم. آخرین خبر این بود که اعلام شد آخر مرداد ماه این پورتال مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.
  • معمای شبکه‌های اجتماعی
وعده دیگر این وزارتخانه در حوزه فضای مجازی، راه‌اندازی شبکه اجتماعی جوانان بود که در آبان ماه سال ۹۳ وعده داده شد که به زودی راه‌اندازی می‌شود. قرار بود مرحله آزمایشی این شبکه اجتماعی تا پایان امسال راه‌اندازی و مرحله نهایی آن تا سه ماهه اول سال 94 راه‌اندازی شود.
شاید اندیشه راه‌اندازی شبکه اجتماعی از آنجا آغاز شد که آمارها حکایت از حضور بالای جوانان در شبکه‌های اجتماعی داشت. پیش از این پژوهشی که از سوی دفتر مطالعات راهبردی وزارت ورزش و جوانان درباره دلایل استفاده جوانان از شبکه‌های اجتماعی انجام داده بود نشان می‌داد 39 درصد از پاسخگویان فرار از تنهایی و سرگرمی، 22.3 درصد از آنان ارتباط و تبادل تجربه را انگیزه خود برای استفاده از شبکه‌های اجتماعی ذکر کردند و کمتر از 5 درصد از این افراد از شبکه‌های اجتماعی برای مسایل غیرضرور استفاده می‌کنند.
اما معمای شبکه‌های اجتماعی برای وزارت ورزش و جوانان اینگونه هم حل نشد و حالا آنها از حضور بیش از ۷۰ درصدی جوانان در شبکه‌های اجتماعی خبر می‌دهند.
  • ورود مقطعی به همسریابی اینترنتی
موضوع دیگری که مورد علاقه و توجه مقطعی وزارت ورزش قرار گرفت موضوع سایت‌های همسریابی بود. در فروردین ماه امسال ناصر صبحی، مدیرکل جدید دفتر ازدواج و تعالی خانواده وزارت ورزش و جوانان با ورود به این موضوع اعلام کرد که سایت‌هایی که به عنوان سایت‌های همسریابی فعالیت می‌کنند هیچ کدام از وزارت ورزش و جوانان مجوزی نگرفته‌اند.
نکته جنجالی این اظهار نظر زمانی بود که در مورد سایت همسان‌گزینی مؤسسه تبیان هم این مقام مسوول اعلام کرد که آنها هم مجوزی ندارند و به آنها پیشنهاد کرد که وظایف خود را انجام دهند و بار بقیه دستگاه‌ها را به دوش نکشند. اما در آن زمان پاسخی که سایت تبیان به مسوولان وزارت ورزش و جوانان داد این بود که اقدام به راه‌اندازی سایت همسان‌گزینی با هماهنگی وزارت ورزش و جوانان و حتی کاری مشترک با آنها بوده و مسوولان وقت این وزارتخانه طرح را از جنبه‌های مختلف ارزیابی و مطالعه کردند و در نهایت به این نتیجه رسیدند که سامانه همسان‌گزینی به عنوان یک الگوی بومی مدل خوبی است.
نتیجه این ورود هم این بود که در نهایت اصلا معلوم نشد کار به کجا کشید و امروز سایت‌های همسریابی با مجوز و بی‌مجوز با جوانان چه می‌کنند.
حالا وزارت ورزش و جوانان که سعی می‌کند در حوزه فضای مجازی حرفی برای گفتن داشته باشد بنا بر آنچه خود وعده داده با چندین طرح و پروژه نیمه‌تمام و وعده‌های به سرانجام نرسیده دست به گریبان است که بالاخره اگر واقعا در این موضوع دغدغه‌مند است باید خود را ملزم به پاسخگویی کند.
شاید اقداماتی از این دست در وزارت ورزش هزینه‌ای به جوانان و کسب و کارهای ICT تحمیل نکند و درج این گزارش هم تاثیری بر کارکرد و خروجی وزارت جوانان در حوزه مجازی نداشته باشد، اما به نظر می‌رسد وزارت ورزش باید کاری هرچند کوچک در حوزه اختیار خود تعریف کند که لااقل بتواند همان یک کار را انجام دهد.شاید به این ترتیب بتواند جایی هرچند اندک در آمارهای دنیای مجازی جوانان به خود اختصاص دهد.
 


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200