http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
سه شنبه 31 شهريور 1394
زیرساخت هوشمند سنگ بنای شهر هوشمند است
زیرساخت هوشمند سنگ بنای شهر هوشمند است

مقاله “نقش زیرساخت‌های هوشمند در ارتقای شهرهوشمند” در نخستین روز همایش زیرساخت و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در شهر هوشمند، توسط مهدی نمازی مدیر توسعه سیستمی شبکه شرکت خدمات انفورماتیک ارایه شد.

وی در ارایه این مقاله گفت: در ادبیات مدیریت شهری، شهر هوشمند به عنوان یک کلان‌سیستم دیده شده که هر کدام از این سیستم‌ها به‌طور مستقل هوشمند هستند و این هوشمندی را با استفاده از گستره فناوری اطلاعات کسب می‌‎کنند.
وی در پاسخ به این سوال که چگونه می‌توان سطح هوشمندی شهر را بالا برد گفت: تمامی زیر سیستم‌های شهر هوشمند شامل مدیریت شهری، ساختمان، حمل و نقل، تکنولوژی، سلامت و مهم‌تر از همه، شهروند هوشمند، برای هوشمند شدن از زیرساخت‌های هوشمند استفاده می‌کنند و در واقع زیرساخت هوشمند سنگ بنای شهر هوشمند به شمار می‌رود و ژن تشکیل‌دهنده زیرساخت هوشمند، فناوری اطلاعات است. پس با تزریق هوش به زیرساخت فناوری اطلاعات شهری، می‌توان انتظار داشت که زیرسیستم‌های شهر نیز هوش را به ارث ببرند و در نهایت شهر هوشمند ارتقا یافته و باهوش شود. مدیر توسعه سیستمی شبکه  شرکت خدمات انفورماتیک با بررسی و وضعیت فعلی نوآوری در کشور و مقایسه آن با کشورهای پیشرفته جهان، به تشریح اولویت‌های سرمایه‌گذاری روی زیرساخت‌ها پرداخت و تاکید کرد: دو بخش زیرساخت «فناوری اطلاعات و ارتباطات» و همچنین «سازگارسازی زیرساخت‌ها با محیط زیست» از بالاترین اولویت‌ها برای سرمایه‌گذاری برخوردارند و برای موثر بودن این سرمایه‌گذاری باید به سه عامل «جذب دانش»، «نیروی دانشی» و «رابطه صنعت و نوآوری» توجه ویژه داشت. به این معنی که انتقال فناوری به زیرساخت شهر، باید با رویکرد نوآوری و اقتصاد دانش‌بنیان باشد در غیر این صورت توسعه شهری مقطعی بوده و قائم به ذات نیست. وی ادامه داد: افزودن هوش به زیرساخت شبکه به عنوان یک نمونه از زیرساخت فناوری اطلاعات و ارتباطات می‌تواند کارایی و اثربخشی شهر هوشمند را برای «اپراتورهای شبکه»، «نفوذ فناوری‌های پیشرفته» مانند رایانش ابری، «دولت» و «کسب و کار» بالا ببرد.
 


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200