http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
زیر ساخت‌های فنی دولت الکترونیکی در فاصله‌ای دورتر از جهان
زیر ساخت‌های فنی دولت الکترونیکی در فاصله‌ای دورتر از جهان

توسعه دولت الکترونیکی و زیرساخت‌های فنی مرتبط با آن حکایت مرغ و تخم‌مرغ نیست که مشخص نباشد کدام یک مقدم بر دیگری است؛ معمایی است که در بسیاری از کشورهاي دیگر به سادگی حل شده است و...

توسعه دولت الکترونیکی و زیرساخت‌های فنی مرتبط با آن حکایت مرغ و تخم‌مرغ نیست که مشخص نباشد کدام یک مقدم بر دیگری است؛ معمایی است که در بسیاری از کشورهاي دیگر به سادگی حل شده است و دیگر کسی بحثی بر سر الزامات سخت‌افزاری آن نمی‌کند. در کشور ما هم بعد از بیش از یک دهه که موضوع دولت الکترونیکی مطرح است، حالا رفع موانع زیرساختی آن با افزایش پهنای باند کشور، راه‌اندازی نسل 3 و 4 ارتباطی و حرکت به سمت ایجاد مرکز تبادل داده‌های بین دستگاهی در دستور کار قرار گرفته است.
در میان شاخص‌هایی که سازمان ملل هرساله برای بررسی میزان توسعه دولت الکترونیکی در کشورها در نظر می‌گیرد؛ وضعیت ایران در شاخص زیرساخت‌های دولت الکترونیکی از 2 شاخص دیگر بدتر است و بیشترین تاثیر منفی را در رتبه نامطلوب ایران دارد.
در بررسی وضعیت شاخص توسعه دولت الکترونیکی سازمان ملل، ایران از بین 193 کشور رتبه 105 را دارا است و در بین 47 کشور آسیایی به لحاظ شاخص توسعه دولت الکترونیکی رتبه 30 را کسب کرده است. از بین سه شاخص اصلی توسعه دولت الکترونیکی شاخص سرمایه انسانی با امتیاز .6882/0 بیشترین مقدار و 2 شاخص ارایه خدمات آنلاین با 3071/0 و زیرساخت مخابراتی با مقدار 2940/0 دارای رتبه‌های بعدی است.
شاخص زیرساخت مخابراتی شامل عناصری چون درصد کاربران اینترنت، اشتراک تلفن ثابت به ازای هر 100 شهروند، اشتراک تلفن همراه به ازای هر 100 نفر، اشتراک پهن‌باند بی‌سیم به ازای هر 100 نفر است. شاخص زیرساختی ایران کمتر از متوسط جهانی و آسیا است از میان زیرشاخص‌های زیرساختی ارتباطی تنها اشتراک تلفن ثابت در وضعیت بهتری نسبت به متوسط آسیا و جهان قرار دارد.
زیرساخت مخابراتی دورتر از متوسط جهانی
بر این اساس از آنجا که ایران از لحاظ شاخص زیرساخت مخابراتی بیشترین فاصله را با متوسط جهانی دارد، در گزارشی که سازمان فناوری اطلاعات ایران در تحلیل گزارش سازمان ملل منتشر کرده، بهبود شاخص زیرساخت مخابراتی ایران به عنوان اولویت اول توسعه دولت مطرح شده است. این شاخص از پنج زیر شاخص اصلی تشکیل شده است و به همین دلیل توسعه راهبردهایی به منظور افزایش به‌کارگیری و اشتراک پهن‌باند بی‌سیم در اولویت اول فعالیت‌های توسعه زیرساخت مخابراتی قرار دارد. چرا که این شاخص با متوسط جهانی اختلاف بسیار چشمگیری دارد. این شاخص از جمله شاخص‌های جدیدی است که از سال 2014 به مجموعه شاخص‌های زیرساخت مخابراتی اضافه شده است.
از سوی دیگر با توجه به رشد سریع ضریب نفوذ تلفن همراه در سطح جهان انتظار می‌رود که در آینده خدمات پهن‌باند بی‌سیم با استقبال بیشتری مواجه و به‌صورت مقرون به صرفه‌تری ارایه شود. زیرشاخص پهن‌باند بی‌سیم به‌عنوان فرصتی برای کشورهای در حال توسعه که زیرساخت مخابراتی لازم را دارا نیستند مطرح شده است. این زیرشاخص به‌عنوان راهکار موثرتری در توسعه زیرساخت نسبت به دیگر راهکارهای دسترسی به اینترنت در کشورهای درحال توسعه است.
در متن گزارش سازمان ملل عنوان شده است که انتظارات زیادی حول پهن‌باند بی‌سیم وجود دارد چرا که در حال حاضر سریع‌ترین رشد را در بازار ICT جهانی داراست. از آنجا که هنوز دو سوم افراد در کشورهای توسعه‌نیافته دسترسی به اینترنت ندارند، باند بی‌سیم می‌تواند به‌عنوان فرصتی بالقوه در این حوزه عمل کند و بسیار مورد تاکید گزارش دولت الکترونیکی سازمان ملل نیز است.
نسل 3 و 4 ارتباطی شروعی برای جبران ضعف‌ها
راه‌اندازی نسل 3 و 4 تلفن همراه در کشور نقطه شروعی برای جبران ضعف‌ها در این زمینه است و دولت با همین نگاه اقدام به صدور مجوز ارتقا به نسل‌های جدید به اپراتورها کرده است چرا که حالا بر اساس استانداردهای بین‌المللی هم این شاخص به عنوان یکی از شاخصه‌های توسعه دولت الکترونیکی محسوب می‌شود و از مزایای ورود نسل سوم و چهارم تلفن همراه به کشورها، تحقق دولت الکترونیکی است. در حال حاضر بیش از 40 کشور جهان از اپراتورهای نسل چهارم تلفن همراه در سراسر جهان استفاده می‌کنند و درمیان این کشورها، می‌توان قدرت‌های بزرگی مانند ایالات متحده امریکا، روسیه و ژاپن تا کشورهای کوچک‌تر مانند آنگولا، قرقیزستان و تانزانیا را دید.
محمود واعظی وزیر ارتباطات می‌گوید: با ورود به نسل 3 و 4 تلفن همراه یک گام به سمت دولت الکترونیکی و دولت همراه و شبکه ملی اطلاعات برداشتیم و امیدواریم با کمک بخش‌های مختلف در آینده شاهد تحولات بسیار باشیم.
در همین زمینه علیرضا دزفولی، مدیرعامل اپراتور دوم تاکید دارد: ارایه آموزش مجازی و انجام تبادلات مالی و بانکی بر بستر تلفن همراه، توسعه کسب و کارهای جدید، مدیریت شهری و مدیریت بحران از دیگر مصادیق تحقق دولت الکترونیکی پس از راه اندازی نسل سوم در کشور است.
راه‌اندازی نسل 3 و 4 تلفن همراه و گسترش پهن‌باند بی‌سیم به عنوان یکی از شاخص‌های زیرساختی مهم در توسعه دولت الکترونیکی و البته جدید‌ترین شاخصی که در بررسی میزان توسعه در استاندادهای سازمان ملل بررسی می‌شود؛ به عنوان یکی از برنامه‌های دولت برای گسترش خدمات الکترونیکی در دستور کار قرار گرفته است تا بستر ارایه خدمات به شهروندان به صورت همراه فراهم شود.
مرکز تبادل داده و تکمیل حلقه سخت‌افزاری
آیین‌نامه توسعه خدمات الکترونیکی یکی دیگر از کلیدی‌ترین شاخص‌های زیرساختی را پیش‌بینی کرده‌ است که حلقه سخت‌افزاری دولت الکترونیکی را تکمیل می‌کند؛ مرکز ملی تبادلات الکترونیکی اطلاعات پایه و بین دستگاهی راهکاری است که فعالیت‌های جزیره‌ای برای توسعه دولت الکترونیکی را به نظام می‌بخشد.
علی رضی رییس سابق مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس‌جمهور به عصر ارتباط می‌گوید: یکی از مهم‌ترین ضعف‌های زیرساختی در زمینه توسعه دولت الکترونیکی، نبود مرکز تبادل داده به عنوان یک بستر امن است که تبادل اطلاعات بین دستگاهی را فراهم کند که اکنون وزارت ارتباطات و سازمان فناوری اطلاعات در حال توسعه شبکه ملی اطلاعات به عنوان این بستر امن هستند تا زیرساخت‌ها تکمیل شود.
وی ادامه می‌دهد: شخصا به اینکه زیرساخت‌ها برای عموم مردم فراهم نیست، معتقد نیستم چرا که ممکن است با راه‌اندازی نسل 3 و 4، مشکل ارتباطات مردم حل شود و بتوانند خدمات را بگیرند اما بستر تعاملات بین دستگاهی و تبادل اطلاعات به صورت امن هنوز فراهم نیست. مطابق آیین‌نامه‌ای که اخیرا ابلاغ شده این بستر تحت عنوان شبکه ملی اطلاعات و مرکز تبادل داده IX پیش‌بینی شده و با این شرایط نیازها در حوزه زیرساخت برطرف می‌شود.
براساس آیین‌نامه یاد شده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف به هماهنگی برای ایجاد زیرساخت ارتباطی شبکه‌های اختصاصی تمامی دستگاه‌های اجرایی و واحدهای تابعه در سطح کل کشور، ایجاد مرکز ملی تبادلات الکترونیکی اطلاعات پایه و بین دستگاهی و کمک و هماهنگی برای ایجاد مراکز تبادلات الکترونیکی خوشه‌های ۱۴ گانه و سایر مراکز مورد نیاز با همکاری و سرمایه‌گذاری دستگاه‌های ذی‌ربط است.
ایجاد مرکز ملی تبادلات الکترونیکی اطلاعات پایه IX از دیگر مواردی است که برای رفع موانع زیرساختی توسعه خدمات الکترونیکی پیش‌بینی شده است به این صورت که هیچ محتوای اطلاعاتی در این مراکز به جز داده ترافیک تبادلات الکترونیکی نگهداری و ذخیره نمی‌شود و این مرکز امکان پایش و نظارت برای تبادلات الکترونیکی داشته و نیز امکان گزارش‌گیری برای تمامی ذی‌نفعان وجود دارد.
مشکل اصلی نرم‌‌‌افزاری است
رضی می‌گوید: با نسل‌های جدید ارتباطی و همچنین راه‌اندازی مرکز تبادل اطلاعات و بستر امن اطلاعات زیرساخت‌های توسعه دولت الکترونیکی فراهم می‌شود اما مشکل اصلی در حوزه نرم‌افزار است تا سخت‌افزار.
دکتر علی‌اکبر جلالی، استاد دانشگاه مهم‌ترین مانع تحقق دولت الكترونيكی را به لحاظ زيرساخت‌هاي فني مشکل پهنای باند می‌داند و می‌گوید: دسترسي شهروندان ما به اينترنت به صورت فوق‌العاده پايين و غير قابل قبول است. ما بايد پهناي باند قابل قبول به شهروندان ارایه دهيم؛ چه در شبكه ملي اطلاعات و چه در شبكه ملي اينترنت و اگر قرار است پهناي باند به شهروندان ندهيم، بهتر است به فكر دولت الكترونيكی نباشيم.
رضی معتقد است؛ گرچه مشکل پهنای باند یک چالش زیرساختی در توسعه خدمات الکترونیکی است اما مانع و چالش اصلی نیست زيرا در بستر نسل‌های جدید ارتباطی و مرکز تبادل داده IX این مشکل حل خواهد شد. الان با کاهش موانع زیرساختی و پیش رفتن به سمت رفع آنها، مانع اصلی بر سر راه توسعه دولت الکترونیکی بحث نرم‌افزاری است. وی ادامه می‌دهد: نسل 3 و 4 ارتباطات، مشکل پهنای باند و بسترهای مختلف تبادل اطلاعات را کاهش می‌دهد اما به موازات سرمایه‌گذاری در این زمینه حتی با سرعت بیشتر باید روی تولید محتوا و نرم‌افزارهای لازم برای تبادل اطلاعات و ارایه خدمات الکترونیکی کار کرد.
با این حال نگاه ویژه دولت به اصلاح شاخص‌هایی است که بیشترین تاثیر منفی را در جایگاه پایین ایران در شاخص توسعه دولت الکترونیکی دارند.
وزیر ارتباطات می‌گوید: براي ايجاد دولت الكترونيكی، شبكه ملي اطلاعات و دسترسي مردم به باند پهن چه از طريق تلفن همراه وچه ازطريق تلفن ثابت، نيازمند تامين زيرساخت گسترده هستيم.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200