http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
اجرای آزمایشی پرداخت با NFC در مشهد
اجرای آزمایشی پرداخت با NFC در مشهد

کیف پول من‌کارت بر 10 هزار سیم‌کارت رایتل تا پایان امسال در مشهد پیاده‌سازی می‌شود.

به گزارش عصر ارتباط، ارايه خدمات NFC در حوزه پرداخت که بر اساس تفاهم‌نامه‌ای میان شهرداری مشهد، رایتل و اتیک سال گذشته منعقد شده بود، به‌دلیل تغییرات مدیریتی در رایتل محقق نشد و قرار است فاز پایلوت این پروژه تا پایان امسال اجرا شود.
حسین اسکاره تهرانی، عضو هیئت‌مدیره اتیک در این زمینه گفت: «اواخر سال گذشته بر اساس تفاهم‌نامه منعقد شده میان شهرداری، ما و رایتل، شهر مشهد به‌عنوان پایلوت اجرای NFC درنظر گرفته شد که به‌دلیل تغییرات مدیریتی در رایتل اجرای این طرح با تاخیر مواجه شد. اكنون مراکز خاصی در نظر گرفته شده است که افراد می‌توانند از آن طریق سیم‌کارت‌های رایتل که بر آن کیف پول من‌کارت تعریف‌شده را خریداری کنند تا شاهد کاربرد واقعی پرداخت‌های خرد بر NFC باشیم.»
پیش از این و در نمایشگاه تله‌کام سه سال گذشته، ایرانسل و اتیک طرح پرداخت خرد از طریق NFC را به کار برده بودند و مکانیزم‌ها و پلتفرم‌های لازم پیاده‌سازی شده بود.
تهرانی افزود: «به لحاظ فنی، ما تمام پلتفرم‌های لازم برای پیاده‌سازی سیستم پرداخت خرد بر تلفن‌های همراه را پیاده‌سازی کردیم و مکانیزم‌هایی مانند شارژ با تلفن همراه، دریافت موجودی، مشاهده تراکنش‌های قبلی و غيره پیاده‌سازی شده است.»
او افزود: «شارژ می‌تواند از طریق کد USSD ،GPRS اینترنت‌بانک و یا اس‌ام‌اس صورت گیرد. اكنون موبایل‌بنکینگ هست، اما موضوع این است که چگونه بتوانیم موبایل‌بنکینگ را به خدمات کارت وصل کنیم. در این میان نکته دشوار، موضوع پیاده‌سازی اپلت کارت‌های شهروندی بر سیم‌کارت است که از نظر تکنولوژیکی سخت است. البته اكنون این کار را انجام داده‌ایم.»
روند افزایش گوشی‌های NFC Enable و میزان استقبال اپراتورها می‌تواند در گسترش کاربری NFC اثرگذار باشد. تهرانی در این زمینه گفت: «در یک حالت باید سیم‌کارت قابلیت NFC را داشته باشد؛ بنابراین این سیم‌کارت‌ها باید نوع خاصی باشند که حتی اگر گوشی قابلیت NFC نداشته باشد، این سیم‌کارت خودش آنتن داشته باشد. البته این مساله فقط با برخی از گوشی‌ها هماهنگی دارد. مثلا اگر پشت باتری گوشی قاب فلزی داشته باشد ممکن است تداخل امواج به وجود آید و مشکل‌زا شود یا مثلا در برخی از گوشی‌ها این سیم‌کارت‌ها جا نشود و مشكلاتي از اين قبيل به وجود بيايد.»
او در ادامه گفت: «با اینکه ما این امر را در سیم‌کارت‌های جدیدمان در‌نظر گرفته‌ایم، ولی در آینده این راه‌حل بادوامی نخواهد بود. در واقع راه‌حل پایدار این است که بتواند تمام گوشی‌های موبایل موجود با رنج‌های مختلف را پوشش دهد و کاربر را دچار محدودیت نکند؛ چون اگر کاربر محدود شود در واقع سرویس خود را محدود کرده‌اید.»
گسترش کارت شهروندی در کیش و اصفهان
پروژه به‌کارگیری کارت شهروندی در حمل‌ونقل در چند سال گذشته در شهرهای مختلف ایران پیاده‌سازی شده است. با وجود این، طرح به‌کارگیری این کارت‌ها در حوزه تاکسیرانی به کندی پیش می‌رود. امسال این طرح در حوزه ناوگان تاکسیرانی از سوی شهرداری اصفهان و با همکاری اتیک انجام شد؛ به‌طوری‌که تاکنون این سیستم در حدود دو هزار تاکسی از تاکسی‌های اصفهان اجرا شده است. اگرچه این وضعیت با آنچه بر مبناي تجهیز 11 هزار تاکسی اصفهان به سیستم کارت‌خوان درنظر گرفته شده بود، فاصله دارد. با وجود این، حرکت رو به جلویی در این زمینه محسوب می‌شود که قرار است در جزیره کیش نیز توسعه پیدا کند.
تهرانی دراین زمينه گفت‌: «راه‌اندازی سیستم پرداخت الکترونیکی در تاکسی‌های کیش در دستور کاری ما قرار دارد که تاکنون نیمی از این تجهیزات نصب شده است و به زودی کارت کیش‌وندی الکترونیکی با كاربرد وسایل حمل‌ونقل مانند تاکسی‌ها صادر می‌شود. حدود 800 تاکسی در کیش وجود دارد که تاکنون 200 تاکسی به اين سيستم مجهز شده‌اند.»
به گفته او، کارت‌های کیش‌وندی مبتنی بر استاندارد پیوند (منظور پیوند میان استانداردهای نظام بانکی و خدمات شهری در حوزه پرداخت‌های خرد) خواهد بود و مذاكرات در خصوص استقرار سرورها همچنين نقاط شارژ و غيره ادامه دارد.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200