http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
كارت هوشمند بيمه از دستور كار خارج شد
 كارت هوشمند بيمه از دستور كار خارج شد

بررسي كارت هوشمند بيمه كه در دستور كاري پژوهشكده بيمه قرار داشت، به‌دليل قديمي‌بودن مكانيزم ابتدايي تعريف‌شده از دستور كاري خارج شد.

به گزارش عصر ارتباط، قرار بود با راه‌اندازی کارت‌های هوشمند بیمه، مردم بتوانند با پرداخت هزینه‌های درمانی خود توسط این کارت از خدمات بیمه‌ای استفاده كنند. با وجود اين، طرح كارت هوشمند هنوز موفق به عبور از فاز مطالعاتي نشده است.
وحید ماجد، مدیر گروه پژوهشی بیمه الکترونیک پژوهشکده بیمه در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: «در بررسي كارت هوشمند بيمه متوجه شديم كه مكانيزم‌هاي تعريف‌شده از سوي پيشنهاد‌دهنده به‌خوبي تشخيص داده نشده است و اگر بخواهيم به سمت بيمه الكترونيكي حركت كنيم بايد مكانيزم‌هاي كاراتري را تعريف كنيم.»
ماجد افزود: «مشكلاتي در اين زمينه، هم از نظر اجرايي و هم از نظر فني مطرح بود؛ چون بحث ادغام بانك‌هاي اطلاعاتي و امنيت آنها مطرح است به همين دليل اين طرح از دستور كاري خارج شد. قرار است بررسي بيشتري صورت بگيرد تا مشخص شود آيا مي‌توان جايگزين‌ بهتري براي اين طرح درنظر گرفت يا خير.»
بهار امسال رييس پژوهشكده بيمه اعلام كرده بود كه طرح كارت هوشمند بيمه در دستور كاري قرار دارد و توسط کارشناسان و صاحب‌نظران بررسي مي‌شود و با راه‌اندازی کارت‌های هوشمند بیمه، مردم می‌توانند به‌راحتی با پرداخت هزینه‌های درمانی خود توسط این کارت از خدمات بیمه‌ای بهره‌مند شوند.
چتر بيمه بر فضاي مجازي
ارايه محصولات بیمه‌ای برای پوشش ریسک‌های فضای سایبر از سال گذشته در دستور کاری گروه پژوهشی بیمه الکترونیکي پژوهشکده بیمه قرار گرفته بود. مدیر گروه پژوهشی بیمه الکترونیک پژوهشکده بیمه در خصوص آخرين وضعيت اين پروژه گفت: «گزارش پشتيبان تمام شده و در مرحله بررسي بوده و در اختيار شركت‌ها قرار داده شده است. ابتدا بايد گزارش دراختيار داوران علمي قرار گيرد و از نظر علمي بررسي شود و پس از تاييد نهايي، بررسي اجرايي نيز صورت بگيرد. پس از تاييد نهايي، شركت‌هاي بيمه‌اي كه راغب هستند در اين زمينه فعاليت داشته باشند، مي‌توانند محصولات بيمه‌اي خود در فضاي مجازي را اعلام كنند.»
ماجد افزود: «بر اين اساس، پيش‌بيني مي‌شود محصولات بیمه‌ای برای پوشش ریسک‌های فضای سایبر به‌زودي عرضه شوند.»
محصولات بیمه‌ای مختلفی برای فضای سایبر قابل ارايه است که در این پژوهش تاکید بر بیمه شخص اول و بیمه شخص ثالث در فضای سایبر بوده. در بیمه شخص اول، فرد دارایی‌هاي خود را در فضای سایبر بیمه می‌کند و در بیمه شخص ثالث فضای سایبر، افراد حقیقی و حقوقی که مسئولیتی در قبال دارایی‌ها و تراکنش‌های طرف ثالث دارند بیمه می‌شوند.
از سوي ديگر، بیمه برای فضای سایبر‌، بیمه تراکنش‌ها و تجارت نوین را نيز شامل می‌شود. براي مثال، وقتی کسی محصولی را به‌صورت آنلاین خریداری می‌کند، این فرایند می‌تواند بیمه شود. همچنین می‌توان اطلاعات حساب بانکی را بیمه کرد و یا شرکت‌ها و بانک‌ها می‌توانند از طریق بیمه شخص ثالث اطلاعات مشتریان بر سرورهایشان را بیمه کنند. ماجد در پاسخ به اين سوال كه آيا نتايج تحقيق انجام‌شده در خصوص پوشش ریسک‌های فضای سایبر، تراكنش‌هاي مالي را نيز شامل مي‌شود، گفت: «اين مرحله ممكن است شامل تراكنش‌هاي مالي نشود، اما شركت‌هاي بيمه بر مبناي اصولي كه گفته مي‌شود محصولاتي ارايه مي‌دهند. برخي از بانك‌ها خود درصدد برآمده بودند كه تراكنش‌هاي مالي را بي‌آنكه با اصول بيمه سازوكار باشد بيمه كنند، اما اين مساله را بانك مركزي نپذيرفت؛ زيرا بيمه تراكنش‌هاي مالي بايد تحت نظارت نهاد بيمه‌اي انجام گيرد. از سوي ديگر، مسايلي مانند تعرفه‌هاي بيمه‌اي و تعهدات اجرايي ميان بيمه‌گر و بيمه‌گذار بايد وجود داشته باشد كه همه اين مسايل نيازمند حضور نهاد نظارتي بيمه‌اي است.»
پيش‌نويس قانون بيمه الكترونيكي در تعليق
ارايه خدمات بیمه‌ای به‌صورت الکترونیکی و همچنین تحقق بیمه فضای سایبر با چالش‌هایی مواجه است که از آن میان می‌توان به خلأ قانونی اشاره کرد. پيش از اين اعلام شده بود كه قرار است قانون بیمه الکترونیکی به‌عنوان زیر‌مجموعه‌ای از مجموعه قانون تجارت الکترونیکي از سوي پژوهشكده بيمه تدوين شود تا فرایندهای بیمه‌گری و ارايه بیمه در فضای سایبر به‌صورت قانونی مورد توجه قرار گیرد و توسط مراجع قانونی تصویب شود.
ماجد در خصوص وضعيت كنوني پيش‌نويس قانون بيمه الكترونيكي نيز گفت: «اين قانون كه در زيرمجموعه قانون تجارت الكترونيكي به‌صورت شفاف‌تري بايد ارايه شود، مي‌تواند به‌كارگيري امضاي ديجيتالي را براي اصالت جريان‌هاي بيمه‌اي در فضاي مجازي مشخص كند و در سطح بيمه‌نامه‌ها نيز به‌كار گرفته شود.»
او افزود: «با وجود آنكه پيش‌نويس اين بيمه تدوين شده، اما هنوز نهايي نشده است و به‌دليل تغييرات مديريتي كه صورت گرفته، اولويت‌هاي ديگري در دستور كاري پژوهشكده بيمه قرار دارد.»
بيمه مركزي پس از تغييرات مديريتي سر و سامان دادن به بازار بيمه، تنوع و ارتقاي كمي و كيفي محصولات بيمه‌اي، ورود به فازهاي به‌روزتر در بيمه و همچنين آسيب‌شناسي مشكلات موجود در صنعت بيمه و محاسبه ضريب نفوذ آن در استان‌هاي مختلف را در دستور كاري خود قرار داد كه پژوهشكده بيمه آنها را مورد توجه قرار داده است.
به گفته ماجد، در اين زمينه فاوا مي‌تواند به انجام آسيب‌شناسي‌ها كمك كند. همچنين خروجي اطلاعات سامانه سنهاب و پردازش اين اطلاعات مي‌تواند براي تصميم‌گيري و نظارت موثر باشد.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200