http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
تلفن همراه کودکان را دچار بیماری روانی می‌کند؟
تلفن همراه کودکان را دچار بیماری روانی می‌کند؟

جولی لین ایوانز، از برجستگان روان‌درمانی کودک معتقد است که دسترسی مداوم و آسان به اینترنت به کودکان آسیب می‌زند.

ایوانز به مدت 25 سال است در بیمارستان‌ها، مدارس و خانه‌ها به روان‌درمانی کودکان اشتغال داشته و هیچ‌گاه مانند این روزها پرمشغله نبوده است.
او می‌گوید: در دهه‌ 1990 با یک یا دو اقدام به خودکشی در هر سال سروکار داشتم. بیشتر هم دختران نوجوانی بودند که بیش از حد مواد مخدر مصرف کرده بودند. اكنون این شاخص به چهار مورد در هر ماه رسیده است.
ایوانز معتقد است رجوع این تعداد افراد به دفتر مشاوره‌ او در غرب لندن فقط به علت افزایش شهرت وی در درمانگری و نویسندگی نبوده، بلكه شمار کودکان و نوجوانان دچار بیماری روانی افزایش زيادي داشته است.
وزیر بهداشت انگلستان قول داده در نظام رسیدگی به این مشکل تجدید نظر کاملی صورت گیرد. این در حالی است که گزارش وزارت بهداشت انگلستان نیز نشان می‌دهد کاهش اعتبارات آثار منفی شدیدی داشته است. رهبران سه حزب اصلی در انگلستان هم از تبلیغات پیشاانتخاباتی برای تخصیص اعتبارات بیشتر به خدمات بهداشت روانی حمایت کرده‌اند.
ایوانز از افزایش اعتبارات استقبال کرده و اعتقاد ندارد که این راهکار برای مقابله با بحران جاری کارساز باشد. او می‌گوید سرچشمه‌های اضطراب سر جای‌ خود قرار دارند. کار من و همکارانم افزایش فراواني پیدا کرده و اوضاع هم خطرناک و دردناک ‌شده است.
آمار رسمی هم بر دیدگاه ایوانز صحه می‌گذارد؛ زیرا رجوع به مراکز روان‌درمانی انگستان طی چهار سال دو برابر شده است و شمار جوانانی که به خاطر خودزنی بستری شده‌اند طی یک دهه‌ گذشته 70 درصد افزایش یافته است. ایوانز می‌گوید: «چیزهایی به روشنی در حال رخ دادن است، چون دارم شواهد آن را در آمار کودکان افسرده‌ای که به سراغم می‌آیند می‌بینم و همیشه هم پای رایانه، اینترنت و تلفن همراه هوشمند در میان است.» البته‌ آزارگری‌ سایبری چیز تازه‌ای نیست و هم‌اکنون مدارس همگی در تکاپوی تدوین خط‌مشی‌های بهینه برای مقابله با آن هستند، اما هدف ایوانز هم کلی‌تر و هم دقیق‌تر است. وي انگشت اتهام را به سوی تلفن همراه هوشمند گرفته؛ به قول خودش موشک‌های جیبی كه هم‌اکنون در دست 80 درصد کودکان مدارس راهنمایی قرار دارد. ظهور این گوشی‌ها از سال 2010 تغییری کلیدی بود. ایوانز می‌گوید: شاید ساده‌بینی جلوه کند، اما معتقدم همه‌گیر شدن خدمات فراخ‌باند و تلفن همراه هوشمند بود که آهنگ و رشد بیماری ذهنی در ميان نوجوانان را تغییر داد. گوشی‌های ساده فقط برای حفظ تماس با والدین نگران به کار می‌رفت، اما اکنون کودکان با گوشی‌های هوشمند می‌توانند در خیابان‌ها و پارک‌ها و هر جا که هستند بدون نظارت بزرگسالان به اینترنت وصل شوند و به هرجا که دل‌شان می‌خواهد بروند. به اتاق‌های گفت‌وگو، وبگاه‌های هرزه‌نگاری و دنیای تیره‌وتار دور از چشم‌ها. در زندگی واقعی همراه کودکان هستیم، ولی وقتی با گوشی هوشمند به اینترنت وصل می‌شوند مسافری تنها هستند. پدر و مادرهایی که تلفن همراه هوشمند به دست نوجوانان خود می‌دهند باید در نظارت بر کاربری آن هم فعال‌تر باشند؛ حتی اگر برای بچه‌ها برخورنده باشد. درست است که حریم خلوت کودکان در اتاق‌شان و در دفتر خاطرات‌شان را باید رعایت کرد، ولی باید ایمنی‌شان هم حفظ شود. پس باید دید سراغ چه وبگاه‌هایی می‌روند، باید به صفحه‌ فیس‌بوک و اینستاگرام‌شان سر زد و راجع‌به آنها با خودشان صحبت کرد. براي مثال، وقتی بچه‌ها 15 ساله هستند نمی‌گذاریم تا دیر وقت شب بیرون بمانند، ولی بیرون ماندن کمتر خطرناک است تا گشت زدن با تلفن همراه هوشمند در اینترنت. بحث کودک‌آزارانی است که در فضای اینترنت گشت می‌زنند و وبگاه‌های خلافکاران. در محیط مجازی بهداشت روانی‌ بچه‌ها در خطر است. گشت زدن‌های طولانی در جهان مجازی نیز زیانبار است. والدین باید دسترسی به فضای مجازی را محدود کنند. همان‌طور که والدین در گذشته تماشا کردن تلویزیون را محدود می‌کردند. آیا باید دسترسی به اینترنت را محدود کرد؟ دسترسی نداشتن به همان اندازه‌ دسترسی بیش از حد زیانبار است، باید به‌طور متعادل استفاده کرد. اما حضور بیش از حد در فضای مجازی تبعات منفی دیگری هم دارد. این کار موجب می‌شود جوانان وقت نداشته باشند در مورد تبعات کارهای‌شان فکر کنند یا بیاموزند. در این جهان آکنده از شایعات آنی خبری از مهربانی، همدردی و اخلاق نیست. والدینی هم که مدام مشغول تلفن همراه هوشمند خود هستند باید بدانند که چنین کاری برای فرزندان‌شان بدآموزی دارد. داشتن رابطه‌ خوب و سالم با والدین خیلی برای سلامت کودکان اهمیت دارد. والدیني که در پارک‌ها نیز از گوشی‌شان دست نمي‌كشند، نمی‌توانند به کودکان خود توجه کنند. باید گوشی را کنار گذاشت و با فرزندان خود تفریح کرد. البته مدارس نتیجه‌گرا، پرمشغله‌گی والدین و رکود اقتصادی نیز در ایجاد بحران کنونی بی‌تاثیر نیست.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200