http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
کارت الکترونیکی درمان هوشمندی که از فناوری جا ماند
کارت الکترونیکی درمان هوشمندی که از فناوری جا ماند

تخصص آی‌تی در حوزه بهداشت و درمان بر اساس بررسی‌های اخیر یک موسسه تحقیقاتی به نام مودیس یکی از سه شغل پردرآمد این حوزه در سال 2015 خواهد بود و پیش‌بینی شده که ارزش این بازار تا سال 2017 از 7/56 میلیارد دلار فراتر برود.

در همین حال ایجاد دفتر eHealth در اتحادیه اروپا و گزارش کمیسیون اروپا با عنوان "اهمیت سلامت الکترونیکی و راهبردها در کشورهای اروپایی" نقطه عطفی در رشد امور مربوط به سلامت الکترونیکی در اتحادیه اروپا را نشان می‌دهد.
در کشور ما هم اهمیت پیشرفت دولت الکترونیکی در حوزه بهداشت و درمان در سال‌های اخیر به تولد واژه‌ها، طرح‌ها و پروژه‌هایی منجر شده که نشان می‌دهد حداقل اهمیت آن درک شده، هرچند در مسیر اجرا با فراز و نشیب‌هایی مواجه شده که نتیجه آن عدم پیشرفت و یا ابهام در میزان پیشرفت آنها بوده است و حالا ما همچنان دفترچه به دست به مراکز درمانی مراجعه می‌کنیم و تمام مدارک پزشکی خود را هم اگر خیلی منظم باشیم در هنگام مراجعه به مراکز درمانی با خود می‌بریم و خبری از هوشمندی در این عرصه نیست.
کارت‌های هوشمند درمان که قرار بود جایگزین دفترچه‌های بیمه شوند یکی از این پروژه‌هاست که قدمتی 8 ساله دارد اما آنقدر به بیمه‌شده‌ها نرسید که تکنولوژی آن قدیمی شد و حالا قرار است سیم‌کارت جایگزین آنها شود.
کارت‌های هوشمندی که در دنیا قدمتی بیش از 30 ساله دارد و در بسیاری از کشورها طرحی کاربردی و کاملا جا افتاده است؛ استفاده از کارت‌های کامپیوتری با کارکردهای پزشکی از اواسط دهه 1980 به طور چشمگیری در اروپا، جنوب آمریکا، ژاپن و استرالیا به اجرا در آمد که اطلاعات آن به 2 گروه اطلاعات مدیریتی و اطلاعات پزشکی تقسیم شده بود و بیماری‌های خاصی را تحت پوشش قرار می‌داد. در طی سال‌های 1985 تا 1990 تجربه‌های متعددی در زمینه استفاده از کارت‌های سلامت در فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، بلژیک و پرتغال به دست آمد. حالا در بسیاری از کشورهای پیشرفته این‌گونه کارت‌ها از سوی شرکت‌های بیمه‌گر صادر می‌شوند.
همانطور که گفتیم در کشور ما هم 8 سال است که سازمان تامین اجتماعی پروژه کارت هوشمند سلامت را کلید زده اما با فراز و نشیب‌های بسیاری همراه بوده و هیچ‌گاه به نتیجه قابل لمسی نرسیده است؛ طرحی که حالا جای خود را به سیم‌کارت‌هایی داده که قرار است جایگزین دفترچه‌های بیمه تامین اجتماعی شوند.
کارت‌های هوشمند سلامت عموما باید حاوی اطلاعات کلیدی سلامت افراد مانند سوابق بیماری، نسخ تایپی پزشکان، نتایج آزمایشات و گزارش‌های تصویربرداری باشد تا به درمان مناسب، جلوگــیری از دوباره‌کاری در انجام آزمایشــات و تست‌های پزشکی و همچنین خطرات ناشی از تداخل تجویز داروها کمک کند.
پروژه‌ای که بهار 85 کلید خورد
پروژه کارت هوشمند سلامت از فروردین ماه 85 با وعده داوود مددی مدیرعامل وقت سازمان تامین اجتماعی کلید خورد و قرار بود که در آن سال موضوع صدور کارت‌های هوشمند درمان به جای دفترچه‌های موجود با جدیت پیگیری و اجرایی شود.
این کارت‌های هوشمند برای جلوگیری از سوء‌استفاده از دفترچه‌های درمانی قرار بود در یک شبکه سراسری، امکان دسترسی مدیران و پزشکان و مراکز ارایه‌دهنده خدمات تشخیصی، درمانی به پرونده سلامت هر بیمار را فراهم کند و باعث ارتقای کیفیت خدمات و منطقی‌سازی هزینه‌های درمان تامین اجتماعی شود.
کارت هوشمند سلامت که قرار بود در سال 85 با جدیت به نتیجه برسد به جایی نرسید و این‌بار با تغییر مدیریت و از سوی ضیایی، مدیر عامل بعدی سازمان تامین اجتماعی مطرح شد و او وعده جایگزینی کارت هوشمند سلامت تا پایان سال 87 به جای دفترچه بیمه درمان در سراسر کشور را داد. بنا به وعده ريیس جدید قرار بود «با صدور این کارت دیگر نیازی نباشد بیمه‌شده برای تمدید به شعب تامین اجتماعی مراجعه کند، بلکه با واریز وجه، این کارت شارژ می‌شود از سوی دیگر مراکز درمانی طرف قرارداد نیز می‌توانند طی یک روز 70 درصد هزینه نسخه‌های بیماران را دریافت و بقیه آن طی مدت زمان کوتاهی به آنها پرداخت می‌شود.»
عمر مدیریت ضیایی هم به تحقق این وعده کفاف نکرد و علی ذبیحی، مدیرعامل بعدی سازمان تامین اجتماعی، پروژه کارت هوشمند درمان را غیر قابل اجر دانست و آن را متوقف کرد و هرچند در این ایام اخبار جسته و گریخته‌ای از برخی مدیران میانی سازمان در این زمینه شنیده می‌شد اما دیگر حتی وعده اجرای آن هم داده نشد.
بار دیگر در سال 90 مرضیه وحید دستجردی، وزیر وقت بهداشت و درمان موضوع جایگزینی کارت هوشمند با دفترچه‌های بیمه را مطرح کرد و از اتصال پروژه پرونده الکترونیکی سلامت به کارت هوشمند ملی خبر داد و گفت:«در فاز نهایی طرح پرونده الکترونیکی سلامت، کارت هوشمند ملی در جایگاه دفترچه بیمه بیمار عمل خواهد کرد.» طرحی که در ابتدا تصور شد با توجه به وقفه در اجرای کارت هوشمند درمان شاید جایگزینی برای آن باشد که چنین نبود و اساسا وزارت بهداشت با کارت‌های هوشمند سر و کار نداشت بلکه صرفا به دنبال پرونده‌های الکترونیکی سلامت بود که البته این پرونده نیز به نوبه خود گرفتار مشکلات مشابهی بوده و هست.
اما در سال‌های اخیر بار دیگر موضوع کارت هوشمند درمان زنده شد و سازمان تامین اجتماعی آن را به عنوان یکی از اولویت‌های خود مطرح کرد. سید تقی نوربخش، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در این زمینه اعلام کرد: «کارت هوشمند درمان جزو اهداف برنامه‌ای سازمان تامین اجتماعی است و نمی‌توان وعده خاصی را برای اجرایی شدن این اقدام داد».
او در عین حال این پروژه را پیچیده و نیازمند هماهنگی‌هایی بین دستگاه‌های مختلف توصیف کرده و می‌گوید: هماهنگی‌های خوبی بین وزارت بهداشت، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان مدیریت و سازمان تامین اجتماعی برای تحقق کارت هوشمند درمان و اجرای آن صورت گرفته است.
در تیر ماه امسال هم بار دیگر اعلام شد که سازمان تامین اجتماعی یکی از مهم‌ترین اولویت‌های کاری خود را حذف دفترچه‌های بیمه تامین اجتماعی در مراکز ملکی این سازمان قرار داده و به جای این دفترچه‌ها کارت هوشمند صادر می‌کند. بر این اساس، وعده‌ای که از سوی ريیس این سازمان داده و اعلام شد از سه ماه آینده، به‌تدریج دفترچه‌های بیمه تامین اجتماعی حذف می‌شوند و افرادی که به 4 مرکز درمانی ملکی این سازمان مراجعه کنند، به جای ارایه دفترچه، باید کارت هوشمند داشته باشند تا از طریق این کارت، تمامی مراحل خدمات درمانی آنها انجام شود.
پروژه جدید جایگزین می‌شود
در این میان در ماه‌های گذشته موضوع جایگزینی کارت‌های هوشمند درمان که هرگز محقق نشد با سیم‌کارت سلامت مطرح شده است. برای اولین بار در بهمن ماه سال گذشته، اصغری، معاون اداره کل درمان غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی اعلام کرد که پروژه کارت هوشمند سلامت قدیمی است و باید از تکنولوژی‌های جدید استفاده کرد که در حال حاضر سیم‌کارت، پروژه جدید این سازمان برای جایگزینی دفترچه‌های درمانی است.
نگاه به تجربه‌های روز دنیا در پروژه جدید سازمان تامین اجتماعی دیده می‌شود و این مقام مسوول می‌گوید: «در حال حاضر در دنیا از سیم‌کارت به جای دفترچه و کارت هوشمند سلامت استفاده می‌شود.» اما زیرساخت‌هایی که گویا هیچ‌گاه آماده نمی‌شود، دلیل دیگری است که این نگاه را در اکثر مواقع خنثی کرده و برای نمونه همین مسوول اشاره می‌کند: «سازمان تامین اجتماعی قرار بود در سالیان گذشته کارت هوشمند سلامت را در اراک اجرایی کند که به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم این اتفاق نیفتاد.»
اما این بار گویا قرار است مشکلات زیرساختی به سرعت حل شود و در همین مهر ماه جاری محمدعلی همتی، معاون درمان سازمان تامین اجتماعی تاکید کرده است که زیرساخت‌های لازم برای الکترونیکی شدن پرونده‌های درمانی بیمه‌شدگان تامین اجتماعی به سرعت در حال انجام است و شرکت خدمات ماشینی تامین اجتماعی تمامی اقدامات را برای بهره برداری از الکترونیکی شدن درمان در تامین اجتماعی انجام داده است.
او وعده می‌دهد که «تا چند ماه آینده سیم‌کارت‌ها جای دفترچه‌های درمانی را در مراکز ملکی تامین اجتماعی خواهند گرفت و دیگر مشکل تمدید دفترچه‌های بیمه برطرف می‌شود.»
یک کارکرد تازه برای رایتل
حالا گویا طرح جدی‌تر هم مطرح شده و سید تقی نوربخش، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی جزيیات بیشتری از آن را در روزهای اخیر اعلام کرده و می‌گوید:«با توجه به امکانات موجود در شرکت خدمات ماشینی تامین اجتماعی و وجود زیرساخت‌های لازم، از سیم‌کارت‌های "رایتل" به‌ جای دفترچه درمان استفاده می‌شود.»
به گفته وی، این طرح به‌زودی در 4 بیمارستان ملکی تامین اجتماعی به صورت پایلوت اجرایی می‌شود و پس از حل مشکلات در تمامی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی تامین اجتماعی اجرایی می‌شود. مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی وعده می‌دهد که مراحل اولیه این طرح در بیمارستان‌های ملکی تامین اجتماعی تا پایان سال انجام شود. تجربه استفاده از سیم‌کارت‌های رایتل در حوزه درمان قرار بود از یک سال قبل با انعقاد تفاهم‌نامه‌ای بین این اپراتور و وزارت نفت محقق شود که البته غیر از خبر انعقاد تفاهم‌نامه خبر دیگری از آن اعلام نشد. در آبان ماه 92 رایتل برای ارایه خدمات در حوزه سلامت به‌عنوان اولین خدمات سازمانی خود با سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت تفاهم‌نامه امضا کرد. این تفاهم‌نامه در شش محور اصلی ارایه خدمات پهنای باند، ارایه خدمات سلامت، ارایه خدمات در آمبولانس‌های وزارت نفت، ارایه خدمات شارژینگ و استفاده از سرشماره‌های رایتل و امکان استفاده از خدمات آموزش همراه امضا شد. درجریان آن تفاهم‌نامه از سوی محمدجواد کیان، مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان وزارت نفت هم درباره این تفاهم‌نامه مطرح شد که «کارت هوشمند سلامت و ارسال تصاویر رادیولوژی به شیوه فکسی از دیگر برنامه‌های ما است که در آینده نزدیک ارایه خواهد شد.»
وعده سیم‌کارت‌های سلامت از اپراتور مجازی
اما نام سیم‌کارت‌های سلامت را پیش‌تر از جای دیگری هم شنیده‌ایم؛ اپراتوری که با نام اپراتور سلامت برکت در تیر ماه سال گذشته و اواخر مدیریت پیشین شورای عالی فضای مجازی از این شورا مجوز گرفت و در اسفند ماه سال گذشته راه‌اندازی شد. بعد از این راه‌اندازی دکتر سید رضا مظهری، مدیر پروژه‌های سلامت الکترونیکی مجموعه برکت وعده داد که نخستین سری از سیم‌کارت‌های سلامت از نیمه دوم سال آینده توزیع می‌شود.
به گفته وی این سیم‌کارت‌ها به صورت آزمایشی در کلیبر آذربایجان شرقی،‌ پاوه در کرمانشاه و زهک در سیستان و بلوچستان توزیع می‌شود. پرونده الکترونیکی هموطنان در این کارت‌ها قرار دارد و همچنین این کارت‌ها جایگزین دفترچه‌های بیمه می‌شوند. وعده دیگر این بود که پس از اجرای طرح به صورت آزمایشی در شهرستان‌های یاد شده، در سال 1394 این طرح در سراسر کشور اجرا شود. براساس اصول حاکم بر پروانه اپراتور سلامت در فضای مجازی، این اپراتور خدماتی باید خدمات خود را از طریق بسترهای اپراتورهای ارتباطی فعال در کشور مانند اپراتورهای تلفن همراه و اینترنت ارایه دهد و در این راستا می‌تواند با اپراتورهای مرتبط وارد مذاکره شود. با این همه از فعالیت‌های این اپراتور هم بعد از افتتاح دیگر خبری اعلام نشد.
سیم‌کارت‌های سلامت حالا یک پروژه تازه است که باید امیدوار بود با توجه به رشد تکنولوژی آن‌قدر زمانبر نباشد که قدیمی شود و پیش از اجرا جای خود را به تکنولوژی جدیدتری بدهد و حکایت ما با جاده الکترونیکی شدن خدمات سلامت بشود مان


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200