http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
خطرات را در لحظه با موبايل پيگيري كنيد
خطرات را در لحظه با موبايل پيگيري كنيد

حدود سال 400 قبل از میلاد مسیح، بقراط حکیم از دیگر طبیبان مصرانه درخواست كرد تا برای بررسي ضربان قلب بیمار، گوش خود را روی سینه او قرار دهند، ولی این روش مورد استقبال قرار نگرفت.

Telemedicine
حدود سال 400 قبل از میلاد مسیح، بقراط حکیم از دیگر طبیبان مصرانه درخواست كرد تا برای بررسي ضربان قلب بیمار، گوش خود را روی سینه او قرار دهند، ولی این روش مورد استقبال قرار نگرفت. مدت‌ها گذشت تا اينكه پزشک فرانسوی به نام رنه لاینک (Rene Laennec) در سال 1816 میلادی سعي كرد این روش را احیا كند. لاينك با مشکلی روبه‌رو بود: بانوان از تماس با نامحرم خودداری می‌کردند، بنابراین او یک روز چند ورق کاغذ را لوله کرد و انتهای آن را روی سینه بیمار و سر دیگر را نزدیک گوش خود گذاشت. نکته‌ای که باعث شگفتی او شد، این بود که صدای ضربان قلب بیمار واضح‌تر به گوش می‌رسید. او بعد از آزمایش‌های بسیار، گوشی پزشکی ساخت که در واقع یک لوله چوبی بود. لاینک می‌توانست با استفاده از اختراعش، به کشفیات خود در مورد ریه‌ ادامه دهد، اما در 45 سالگی به بیماری کشنده سل مبتلا شد.
ولی لوله چوبی اختراعی او درمان را تغییر داد. پيش از آن، پزشکان برای تشخیص و درمان از اطلاعاتي که بیمار به آنها می‌داد استفاده می‌کردند: «تب و بعد سرفه کردم و دچار حالت تهوع شدم.» این توصیف‌ها به‌تنهایی محدود و اغلب گمراه‌کننده بودند. گوشی پزشکی (stethoscope) باعث عینی شدن ارزیابی‌های پزشکی شد. با این اختراع پزشک می‌توانست عملکرد واقعی بدن را بسنجد و حقایقی را دریابد که هیچ بیماری نمی‌توانست آنها را بیان کند. از آنجایی که گوشی پزشکی اولین پیشرفت بزرگ در فناوری تشخیص بود، این وسیله خود به نمادي برای درمان تبدیل شد و هزاران اختراع به‌دنبال آن ظهور كردند.
امروزه این وسایل به فناوری موبایلی مجهز شده‌اند؛ به‌عنوان مثال، یکی از اولین اپلیکیشن‌هاي ارايه‌شده، آی‌استسکوپ (istethoscope) نام داشت. زمانی که شما گوشی آی‌فونی را روی سینه خود نگه می‌داشتید، ضربان قلب شما را مورد سنجش قرار می‌داد. مردم خیلی زود میلیون‌ها کپی از این اپلیکیشن‌ بسیار ابتدایی را دانلود کردند. استفاده از این اپلیکیشن، به مهارت پیدا کردن نبض نیاز داشت، اما با این حال این نرم‌افزار خاصیتی که گوشی‌های قدیمی پزشکی فاقد آن بودند را داشت. این اپلیکیشن ضربان قلب بیمار را به شکل موج نشان می‌داد و نسخه دیجیتالی آن را نیز ذخیره می‌کرد، از این رو بیماران می‌توانستند شکل موج‌ها را در طول زمان ببینند و مقایسه کنند. این اپلیکیشن مزیت دیگری هم داشت؛ شما از هر مکانی می‌توانستید فرم موجی‌شکل ضربان قلب خود را برای هر فردي که خواستید بفرستید، مانند گوشی پزشکی که میلیون‌ها پزشک می‌توانند به آن گوش دهند.
درمان از راه دور پدیده جدیدی نیست. اروپا در قرون وسطا برای اطلاع‌رسانی در مورد شیوع طاعون از وسایل آتش‌بازی استفاده می‌کرد. همچنين در دهه 1960 میلادی، ناسا ضربان قلب، تنفس، فشار خون و دمای بدن فضانوردان خود را در فضا کنترل می‌کرد. اگر انسان‌ها روی کره مریخ فرود بیایند، با استفاده از ایستگاه‌های ماهواره‌ای که ناسا در راه‌اندازی آنها پیشگام بوده، می‌توان تک‌تک ضربان‌هاي قلب آنها را با تاخیری چهار دقیقه‌ای شنید.
اتفاق جدید در مورد دور درمانی (Telemedicine)، فراگیر و مقرون به‌صرفه بودن آن است. با شروع سال 2004، حتی گاو‌ها نیز دارای حسگر‌هایی به ارزش حدود 100 دلار در زیر پوست خود بودند که با کنترل ضربان قلب، دمای بدن و دیگر موارد متوجه نشانه‌های بیماری جنون گاوی شوند. بعضی از حسگر‌ها برای برخی بیماران مانند کسانی که بیماری‌های قلبی، سرطان و یا دیابت دارند، بسیار حیاتی هستند و گاهی زندگی بیماران به آنها بستگی دارد. این بیماری‌ها با دارا بودن سهم 60 درصدی در علت مرگ انسان‌ها، قاتلان اصلی آنها هستند و بیش از 125 میلیون آمریکایی از آنها رنج می‌برند.
10 درصد از بیمارن حدود 70 درصد از هزینه‌های خدمات‌درمانی را ایجاد می‌کنند، بیشترشان بیماری‌های مزمن دارند. حتی موفقیتی کوچک در این عرصه باعث صرفه‌جویی صدها میلیون دلار می‌شود.
در کشورهای پیشرفته، حدود نیمی از کسانی که به بیماری‌های مزمن مبتلا هستند (حدود 65 میلیون نفر) داروهای خود را به‌طور منظم نمی‌خورند، زیرا فراموش می‌کنند، از عوارض جانبی داروها بیم دارند، توانایی پرداخت هزینه‌های دارویی را ندارند یا اینکه اصلا به پزشکان اهمیت نمی‌دهند. این قصور مانند خودکشی است و هر ساله حدود 90 هزار آمریکایی، فقط به علت اهمیت ندادن به توصیه‌ها در مورد کنترل فشار خون دچار مرگ زودرس می‌شوند. همچنین این بي‌توجهي به توصیه‌های درمانی باعث تلف شدن وقت کارمندان حوزه پزشکی می‌شود و هزینه‌ها را نیز بالا می‌برد؛ يعني حدود 100 میلیارد دلار در سال.
تجهیزات موبایلی یاد‌آوری‌ها را تقویت می‌کنند. این اطلاع‌رسانی‌ها می‌توانند پیام‌های متنی خودکار باشند. هر شیشه‌ کوچک دارو می‌تواند دارای ترازو باشد که اگر زمانی از وزن شیشه دارو به‌طور منظم کم نشد، شیشه دارو، هم پزشک و هم بیمار را از این مساله مطلع کند. تجهیزات موبایلی نمی‌توانند کسی را مجبور به خوردن دارو کنند، اما با استفاده از ویديو می‌توانند امكان برقراري ارتباط تصویری با پزشک را برای صحبت در مورد دارو ‌نخوردن افراد را فراهم کنند. پزشک می‌تواند شرایط را از راه دور ارزیابی کند و با کم کردن ویزیت‌های سرپایی غیرضروری بیماران، نسخه‌نویسی و پذیرش‌ها، هزینه‌های سالانه دارو را 15 درصد کاهش دهند.
علايم حیاتی مانند ضربان قلب، دمای بدن، فشار خون، اکسیژن خون و میزان قند خون مانند یک سیستم اخطاردهنده در بدن عمل می‌کنند. اختلالات سلامتی خطر را به همراه خود دارند، ولی ما با مراجعه به مطب پزشک از میزان تاثیرات و خطرات آنها باخبر می‌شویم. اما با وجود حسگرهایی که اطلاعات را به موبایل ما می‌فرستند، می‌توانیم این خطرات را در لحظه پیگیری کنیم، جدول‌های روزانه‌ای در مورد سلامتی‌مان را بررسی کنیم و نشانه‌های حیاتی خود را مانند باز کردن یک ایمیل، چک کنیم. 74 میلیون آمریکایی از مشکلات فشار خون رنج می‌برند و اگر همه آنها دارای حسگر باشند، خواهیم توانست فشار خون افراد را بهتر کنترل کنیم. سنجش از راه دور (telemetry) موبایلی به ما این امکان را می‌دهد تا به بیماران دیابتی برای ثابت نگه داشتن گلوکز موجود در خون‌شان کمک کنیم و همچنین به هفت میلیون آمریکایی که هنوز از بیماری خود اطلاع ندارند، اخطار دهیم. فناوری موبایلی با اطلاع‌رسانی به‌موقع، می‌تواند به 79 میلیون نفر آمریکایی که امکان ابتلا به دیابت را دارند کمک کرده و از ابتلاي آنها به دیابت جلوگیری کند. مبتلایان به آسم می‌توانند از میزان ریزگردها و دیگر آلودگی‌ها که باعث حمله‌های آسمی می‌شوند، مطلع شوند.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200