http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
دورنمای جدید خدمات درمانی جهانی
دورنمای جدید خدمات درمانی جهانی

استفاده از جدول‌ها و پرونده‌های پزشکی کاغذی منسوخ خواهد شد و پرونده‌های الکترونیکی موجود در کامپیوتر‌های رومیزی جای آنها را خواهند گرفت.

بر اساس یک تحقیق، مدت‌زمانی که یک کارمند برای بیرون‌کشیدن یک پرونده پزشکی صرف می‌کند، برابر با ارزش پنج دلار است و از آنجایی که پرونده‌های الکترونیکی تعداد مراحل به‌کارگیری اطلاعات از پرونده‌های کاغذی را برای هر یک پزشک 600 مرتبه کاهش داده‌اند، همین مقدار استفاده کم از اطلاعات الکترونیکی، سه‌هزار دلار برای هر دکتر ذخیره کرده است. به همین صورت، کار کردن با پرونده‌های موبایلی راحت‌تر است. پزشک می‌تواند یک تبلت همراه خود داشته باشد، پرستاران و دیگر تکنیسین‌ها هم همین‌طور. اطلاعات به‌دست آمده از بیمار در لحظه ثبت، جمع‌آوری و طبقه‌بندی می‌شود و امکان بررسي موارد مشابه دیگر، در لحظه امکان‌پذیر خواهد بود. جلسه‌های ویزیت‌ را می‌توان ضبط کرد و با استفاده از یک نرم‌افزار تشخیص صدا متن آن را به‌صورت پیاده‌شده داشت. NFC آپلود‌کردن اطلاعات پزشکی، به‌طور خود‌کار را امکان‌پذیر خواهد کرد و نتایج آزمایش‌ها به‌صورت موبایلی به دست پزشکان خواهد رسید.
فرانسه از سال 1998، به نوعی از این پرونده‌های موبایلی استفاده کرده است. هر فرد فرانسوی بالای 18 سال، با خود کارتی به نام «کارت حیات» (carte vitale) حمل می‌کند. نوار مغناطیسی رو کارت، تمامي تاریخچه و اطلاعات پزشکی مربوط به فرد را روی خود ذخیره دارد: پزشکانی که به آنها مراجعه کرده، نسخه‌ها، ارجاعات، آزمایش، دستور عمل، به همراه اطلاعاتی در مورد هزینه‌‌های پرداخت‌شده برای هر بار ویزیت پزشک و میزان پولی که بیمه و بیمار پرداخت می‌کنند. هرگاه بیمار جدیدی بیاید، پزشک کارتش را روي کارت‌خوان کشیده و اطلاعات مربوط به او را از مانیتور کامپیوترش می‌خواند. پزشک سفارش‌هاي خود مانند نسخه‌های دارویی را تایپ می‌کند، این اطلاعات در لحظه روی «کارت حیات» فرد نیز ثبت می‌شود و بیمار می‌تواند آن را به آزمایشگاه یا داروخانه ببرد. پزشک هم در لحظه متوجه می‌شود که برای کدام شرکت ارايه‌دهنده خدمات بیمه‌ صورت‌حساب بفرستد، با اشاره روی چند گزینه، صورت‌حساب‌نویسی را انجام می‌دهد. اطلاعات رمز‌گذاری شده‌اند، از این رو به گفته مقامات فرانسوی، این اطلاعات خصوصی و امن هستند.
در نتیجه، کابینت‌های بزرگ نگهداری پرونده حاضر در دفاتر پزشکان فرانسوی، محو شدند و بیمارستان‌ها تعداد کارمندانی که برای انجام مراحل بوروکراتیک استخدام می‌کردند را 67 درصد کاهش دادند.
با حضور پرونده‌های موبایلی، استفاده از «کارت حیات» نیز منسوخ خواهد شد. برای خواندن این کارت‌ها به دستگاه‌های مخصوصی نیاز داریم، اما ممکن است در جایی پزشک حضور داشته باشد ولی کارت‌خوان نه. پزشکان و پرستاران تقریبا همیشه در حال حرکت هستند. آنها به بخش‌های مختلف سر می‌زنند. از اتاقی به اتاق دیگر می‌روند، در اتاق کنفرانس و یا در اتاق جراحی حاضر می‌شوند. تا زمانی که اطلاعات فقط از روی مانیتور کامپیوتر رومیزی قابل خواندن باشد، پزشکان برای خواندن آنها باید به میز یا دفتر خود بروند و در نتیجه اغلب در دسترس نیستند. تبلت‌ها با فراهم کردن امکان دسترسی سریع به اطلاعات به‌دست آمده از آزمایشگاه و ویزیت‌های دیگر پزشکان، تشخیص‌هایی که در هنگام ماندن بیمار در بیمارستان به‌دست آمده و همه اطلاعات مربوطه، مشکل در دسترس‌نبودن پزشکان را تعديل می‌کنند.
حتی هنگامی که در کنار تخت بیمار با او در حال صحبت کردن هستند، با استفاده از فناوری موبایلی به یادداشت‌های پزشکی و فهرست داروهایی که برای بیمار تجویز شده، دسترسی دارند. هنگامی که به مرحله تشخیص و یا دادن دستورات لازم رسیدند، می‌توانند در همان لحظه این اطلاعات را وارد پرونده کنند. پرونده موبایلی به آنها اجازه می‌دهد که مراقب فعل و انفعالات احتمالی دارو باشند، میزان دوز دارو را نسبت به وزن و فشار خون بیمار بسنجند و زمان‌هایی را که دارو‌هایی قبلی به بیمار داده شده ببینند.
شاید در بهترین وضعیت، فناوری موبایلی باعث تبدیل‌شدن پرونده‌های پزشکی به مولتی‌مدیا شود. پزشکان به‌جای اینکه شرایط بیمار را توضیح دهند، می‌توانند از آنها فیلم یا عکس بگیرند. دیگر پزشکان نیز می‌توانند زخم و یا محل تحریک‌شده در پوست را با جزئیات، از نقاط دور ببینند. پزشکان می‌توانند رفتار بیمار را تحت نظر داشته باشند، صدایش را بشنوند و میزان پیشرفت را در زمان‌های مختلف کنترل کنند. آنها می‌توانند بهتر درس دهند و اطلاعات دقیق‌تری به پرونده بیمار اضافه کنند.
موبایلی‌شدن خدمات درمانی بدون رضایت و استقبال پزشکان ممکن نیست، اما فناوری موبایلی برای پزشکان امری طبیعی است و اگر بگوییم این اتفاق در حال رخ‌دادن است، بیراه نگفته‌ایم. تقریبا همه پزشکان تلفن موبایل دارند و در سال 2010 بیش از نیمی از پزشکان به‌طور منظم از گجت‌های موبایلی خود در ویزیت‌های هر روزه خود استفاده کردند، این میزان استفاده نسبت به سال 2004، 25 درصد افزایش داشته است. پزشکان در حال زندگی در دنیای موبایلی هستند.
نسخه‌نویسی الکترونیکی مانند کشور فرانسه خواهد شد؛ شما می‌توانید به‌جای اینکه نسخه پزشک را مانند یک تکه کاغذ اضافی حمل کنید، آن را روی گجت خود داشته باشید. نسخه‌های الکترونیکی، احتمال گم شدن آنها را از بین می‌برند و به بیمار امکان می‌دهند بدون هیچ دردسری داروخانه‌ای را که به آن مراجعه می‌کنند، عوض کنند. خود نسخه‌ها نیز به‌واسطه الکترونیکی‌شدن و داشتن توانایی نمایش عکس و امکان استفاده از ویديو برای نشان‌دادن عوارض جانبی، می‌توانند پیشرفته‌تر شوند. می‌توانیم دارو‌هایمان را بهتر بشناسیم و با اشتباه کمتری از ‌آنها استفاده کنیم. اپلیکیشن موبایلی نیز باید وجود داشته باشد که زمان‌های تهيه دارو را به شما یادآوری کند و همچنین از شما به‌طور مشخص در مورد عوارض جانبی دارو، سوال و سپس پزشک شما را از نتایج به‌دست آمده باخبر کند.
با به‌کارگیری گجت‌های موبایلی، بیماران نیز می‌توانند به سوابق پزشکی خود دسترسی داشته باشند. به‌عنوان یک مثال بسیار ساده، دوسوم شهروندان بالغ در ایالات متحده یا اضافه‌وزن دارند یا چاق هستند و می‌دانید که چربی اضافی باعث می‌شود بدن به آرامی تخریب شود، اما اپلیکیشن‌هایي ساخته شده‌اند تا سر میز غذا به شما میزان کالری را که مصرف کرده‌اید اطلاع دهند. وب‌سایت‌هایی به‌طور اختصاصی می‌توانند به شما پیشنهاد‌های مختلف غذایی دهند و هر جایی که شما در حال خرید هستید مانند سوپرمارکت، قابل خواندن باشند. به علاوه، کسانی که رژیم غذایی دارند، می‌توانند از هر وعده غذایی خود عکس بگیرند، آپلودشان کنند و از نظرات و پیشنهاد‌های حرفه‌ای استفاده کنند. به‌عنوان جمع‌بندي بايد گفت كه مشاور تغذیه شما همواره مراقب شما است.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200