http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
برای یک قسط ناقابل تا شعبه تشریف بیاورید
برای یک قسط ناقابل تا شعبه تشریف بیاورید

این روزها که همه مردم را به استفاده از خدمات بانکداری الکترونیکی تشویق می‌کنند تا در دود و ترافیک هر کسی یک ماشین زیر پایش نیندازد و برای انجام کارهای ساده بانکی‌اش روانه بانک نشود

این روزها که همه مردم را به استفاده از خدمات بانکداری الکترونیکی تشویق می‌کنند تا در دود و ترافیک هر کسی یک ماشین زیر پایش نیندازد و برای انجام کارهای ساده بانکی‌اش روانه بانک نشود، به‌یکباره بانک مهر اقتصاد به خاطر تغییری که در سبد محصولات اینترنتی‌اش ایجاد کرده پرداخت اینترنتی اقساط تسهیلات را غیرممکن کرده است.
تا پیش‌ازاین، مشتریان این بانک اقساط خود را اینترنتی پرداخت می‌کردند و حالا این پاسخی است که این روزها از مسوولان و کارشناسان بانک مهر اقتصاد در تماس با مرکز پشتیبانی می‌شنوید: «خب، اشکالش چیست؟ تشریف بیاورید شعبه پرداخت کنید!» اما آیا از دید مشتریان بانک هم این قضیه این‌قدر ساده به نظر می‌آید؟ بگذارید نگاهی بیندازیم به تعدادی از نظرات مشتریان این بانک که در فضای مجازی منتشر شده است.
«بسیار افتضاح است لطفا به واحد انفورماتیک‌تان این ضایعه تاسف‌بار را در خصوص شیوه پرداخت اقساط جدید از طرف کل مشتریان‌تان تسلیت بگویید.»، «می‌شود بفرمایید روش پرداخت اینترنتی اقساط قبلی چه اشکالی داشت که عوضش کردید!؟»، «درخصوص پرداخت اقساط وام چرا مثل ماه‌های قبل نیست! کد امنیتی که وارد می‌کنم تایید نمی‌شود! ۲۰ بار زدم ولی تایید نمی‌شود!»، «این ماه از طریق سایت قادر به پرداخت اینترنتی اقساط نیستم درحالی‌که در ماه‌‌های قبل به‌راحتی اقساط خود را اینترنتی پرداخت می‌کردم»، «مشکل پرداخت وجود دارد. بیش از ۱۰ مرتبه امتحان کردم و با خطای “اطلاعات نادرست است” مواجه شدم. یک شیوه بی‌دردسر هم که درست می‌کنید خودتان خرابش می‌کنید؟ شیوه قبلی مشکلش چه بود که الان باید راه بیفتیم بیایم شعبه بانک؟»، «سلام. راه پرداخت اقساط بانک مهر اقتصاد را مشکل کردید. لطفا به حالت قبل برگردانید. طوری شده که باید برویم حضوری پرداخت کنیم.»، «معنی بانکداری اسلامی را هم فهمیدیم، سیستم خطا می‌دهد که برای پرداخت نکردن اقساط، جریمه بگیريد! از ماست که بر ماست»، «سلام و خسته نباشید. من الان ۲ماهه دارم تلاش می‌کنم که بتوانم اقساط را به صورت اینترنتی پرداخت کنم اما هر ماه بعد از تلاش ۵-۶ روزه قسطم عقب می‌افتد و موفق نمی‌شوم و مجبور می‌شوم به بانك بروم و در صف بايستم!»، «آخه شما که امکانات پرداخت اقساط الکترونیکی ندارید چرا هی تبلیغ می‌کنید.» این‌ها تنها بخشی از نارضایتی مشتریان این بانک است که در طول چند روز گذشته منتشر شده‌اند.
تغییر در تغییر
پرداخت اینترنتی اقساط در بانک‌های کشور شاید سابقه چندانی نداشته باشد اما مشتریان بانک‌ها به‌راحتی آن را پذیرفته‌اند، چون دیگر نیازی نیست کارهای دیگر خود را رها کنند و ساعت‌ها در صف بانک منتظر بمانند تا هر ماه یک قسط پرداخت کنند.
اصلا کار فناوری همین است که کارهای سخت را آسان کند تا شما بتوانید با آرامش خاطر به کارهای مهم‌تر خود برسید. اما گاهی پای فناوری لنگ می‌زند و همه نقشه‌هایتان نقش بر آب می‌شود. برنامه‌ریزی شما در یک آن به هم خواهد ریخت و مجبور می‌شوید تغییرات را به‌اجبار بپذیرید که البته نتیجه خوشایندی نخواهد داشت. البته ناگفته هم نماند که بیشتر مواقع پای فناوری نمی‌لنگد بلکه تصمیمات اشتباه افراد یا مدیرانی که بدون تدبیر با استفاده از فناوری دست به کاری می‌زنند این موجود دوست داشتنی را پیش مردم بدنام می‌کند.
در نظام بانکداری و پرداخت الکترونیکی این مشکل خیلی پیش می‌آید گاهی شبکه شتاب قطع می‌شود، گاهی خودپردازها قادر به سرویس‌دهی نیستند، گاهی کدهای یو‌اس‌اس‌دی کار نمی‌کنند و گاهی سامانه‌های بانکداری اینترنتی پاسخگوی شما نیستند. در این حالت شما برای انجام کار بانکی خود مجبور می‌شوید به شعبه مراجعه کنید و دوباره به همان سیستم آزاردهنده سابق برگردید.
داستان چه بود؟
سامانه پرداخت اقساط اینترنتی بانک مهر اقتصاد که قرار بود در راستای گسترش خدمات نوین بانکداری الکترونیکی و نکوداشت مشتریان، قدم بردارد، به سنگی پیش پای مشتریان بدل شده است.
چندی پیش بانک مهر اقتصاد اعلام کرد که سامانه اینترنتی پرداخت اقساط خود را کمی تغییر داده است. البته همچنان مشتریان می‌توانستند اقساط خود را با داشتن یکی از کارت‌های عضو شتاب و رمز دوم، به‌راحتی و بدون نیاز به حضور در شعب از طریق سیستم پرداخت اینترنتی اقساط تسهیلات بانک مهر اقتصاد پرداخت کنند.
حالا بعد از گذشت کمتر از یک ماه، پرداخت اینترنتی اقساط در سامانه جدید این بانک غیرممکن شده است، به‌طوری‌که مشتریان پس از واردکردن اطلاعات خود در صفحه اینترنتی این بانک، با پیغام «اطلاعات ارسال‌شده اشتباه می‌باشد» مواجه می‌شوند. این دقیقا همان پیغامی است که خشم مشتریان را برانگیخته است. چراکه با خواندن این پیام، مشتریان فکر می‌کنند که احتمالا یک عدد یا رقمی را اشتباه زده‌اند و مجددا با دقت بیشتری برای ثبت اطلاعات تلاش می‌کنند، اما باز هم همان پیام را می‌بینند. به خودشان شک می‌کنند که نکند دارند واقعا عددی را اشتباه می‌زنند! این بار از دوستی، خواهری، برادری و یا همسری می‌خواهند در ثبت اطلاعات به آنها کمک کند اما باز هم پیام این است: «اطلاعات ارسال‌شده اشتباه می‌باشد» و اینجاست که متوجه می‌شوند اشکال از سمت بانک است نه از اطلاعاتی که آنها وارد می‌کنند.
آش نخورده و دهان سوخته
برای اطمینان از صحت و سقم این نارضایتی‌ها، با امور مشتریان بانک مهر اقتصاد تماس گرفتیم. با کمال ناباوری نه تنها این مساله را تایید کردند بلکه گفتند فعلا اقساط این ماه را باید حضوری پرداخت کنید.
با این تفاسیر کسانی که چند روز است پشت درگاه پرداخت اینترنتی اقساط مانده‌اند باید بعد از سردرگمی درباره علت ماجرا، وقت بگذارند و برای پرداخت اقساط‌شان به شعب این بانک مراجعه کنند و بابت دیرکرد هم هزینه‌ای را متحمل شوند. این‌طوری است که می‌گویند آش نخورده و دهان سوخته.
بالاخره مشکل هر چه باشد احتمالا دیر یا زود حل خواهد شد اما آنچه شاید از مشکل این سامانه خیلی مهم‌تر باشد از بین رفتن اعتماد عمومی به سامانه‌هایی پرداخت و بانکداری الکترونیکی است که سال‌های سال با کمک همه بانک‌ها و شرکت‌های فعال در این حوزه برای جا انداختن آنها بین مردم تلاش شده است.
اما مواردی ازاین‌دست شاید در ظاهر به یک بانک مربوط شوند اما مانند آتشی هستند که تر و خشک را می‌سوزانند و مردم به همه بانک‌ها به یک چشم نگاه خواهند کرد.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران
فاطمه شفیعیان نویر1394/09/08
با سلام خسته نباشی امروز هر کاری میکنم نمیتونم قسط رو واریز کنم و الان از حسابم 34 هزارتومان کم شده مشکل از کجاست و چه کار باید انجام بدم. ممنون
احمد1394/09/09
من امروز قسط وریختم بعد ازصدبار امتحان کردن منتها در انتهای کار با پیغام خطای سیستمی بانک ملت برروی سامانه پرداخت مواجه شدم واز همه بدتر از حسابم مبلغ قسط کم شد منتها پروسه صدور رسید توسط بانک عامل انجام نگرفت.الان نمیدونم چکار کنم
EHSAN1395/01/08
سلام چرا یرداخت اینترنتی مدتی است خرابه وکار نمیکنه منظورم باک مهره
نکیسا اورک1395/01/08
در مسافرت و گرفتاری و روزهای تعطیل چگونه اقساط را پرداخت کنیم . قسط هایی که در اثر سوء مدیرت و ضعف برنامه ریزی شما عقب افتاده سودش را هم می گیرید . من نمی توانم با وجود کلی گرفتاری 30 کیلومتر بروم و همین مسافت را برگردم که یک قسط پرداخت کنم . اگر این مسئله ادامه پیدا کند این آخرین ارتباط من با مهر اقتصاد خواهد بود .
عتی علما1395/01/09
تبریک میگم روش جدید درآمد زایی اینه. اول سال شعبه ها شلوغ نوبت نمیرسه بانک تعطیل میشه یا حوصله مشتری سر میره حالا فردا هم به همین ترتیب بانک هم دیر کرد میگیره شعار پیشرو بودن در صنعت بانکداری اسلامی هم پیوست کاره دنیای ارتباطات و اینترنت هم اصلآ در سال جدید تا پانزدهم تعطیله البته فقط برای این بانک

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200