http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
توقف پرداخت اينترنتي از طريق درگاه بانک‌ها
توقف پرداخت اينترنتي از طريق درگاه بانک‌ها

پرداخت اينترنتي از طريق درگاه بانک‌ها در حالي قرار است از اين ماه متوقف و از سوي شاپرك انجام شود كه در طول يك‌سال گذشته نيز 50 درصد پرداخت‌هاي اينترنتي كشور از شاپرك عبور مي‌كرده است.

به گزارش عصر ارتباط، شبكه الكترونيكي پرداخت كارت از حدود يك‌سال و نيم پيش ايجاد شد و آذر سال گذشته، آخرين شركت‌هاي PSP به آن ورود پيدا كردند. در سالگرد ورود رسمي پرداخت‌هاي كارتي به شاپرك، قرار است اين شبكه پذيراي تمامي پرداخت‌هاي اينترنتي نيز باشد.
اجراي طرح شاپرك كه موافقان و مخالفاني از سوي بدنه بانكي و اصناف دارد، در حالي وارد دومين فاز اجرايي خود مي‌شود كه از ابتدا بر سه درگاه خريد در فروشگاه‌هاي واقعي، خريد در فضاي مجازي از طريق اينترنت و خريد از طريق موبايل تمركز داشت، اما با توجه به گستردگي فروشگاه‌هاي واقعي كه حدود دو ميليون و 500 هزار نقطه را شامل مي‌شود، پرداخت‌هاي كارتي در اولويت قرار گرفت. بر اين اساس، اتصال شركت‌هاي PSP به شاپرك، انطباق شركت‌ها با اين سازوكار و مشخص كردن الزامات امنيتي در دستور كاري قرار گرفت.
سامان قطبي، مدير‌عامل شاپرك در خصوص اين طرح گفت: «با شروع شاپرك، تمركز اصلي ما بر فروشگاه‌هاي واقعي بود. پس از 9 ماه همكاري با شركت‌ها، شرايط فراهم شد تا كسب‌و‌كار آنها از بانك‌ها به شاپرك منتقل شود و اين رويه از سوي بانك‌ها متوقف شود.»
او افزود: «از سال گذشته، ارايه خدمت از سه درگاه توسط شاپرك فراهم بود و تاكنون 50 درصد از پرداخت‌هاي اينترنتي از شاپرك عبور مي‌كند. اتفاقي كه در آذرماه رخ مي‌دهد اين است كه پرداخت از سمت بانك‌ها متوقف مي‌شود.»
او در خصوص انتقال پرداخت‌هاي موبايل به شاپرك گفت: «ما براي راه‌اندازي درگاه موبايل آمادگي داريم، اما در اين زمينه چالشي وجود دارد كه رفع آن زمان‌بر است؛ يعني مقررات حاكم بر اين درگاه بايد مشخص شود، زيرا مدل بر اساس نوع بستر تغيير پيدا مي‌كند. در خصوص بستر GPRS همان مقررات حاكم بر اينترنت صدق پيدا مي‌كند، اما در خصوص بستر USSD قوانين متفاوت مي‌شود.»
او در ادامه گفت: «ما از بهمن‌ماه آمادگي خواهيم داشت كه همه پرداخت‌هاي از طريق موبايل، از شاپرك عبور كند، اما اين امر به تدوين قوانين بستگي دارد.»
همچنين او در خصوص زمان توقف درگاه‌هاي اينترنتي از سوي بانك‌ها گفت: «زمان دقيق را نمي‌دانيم و از سوي بانك مركزي اعلام خواهد شد، اما از ما خواسته شده تا از آذرماه اين امكان را فراهم كنيم.»
گردش تغييرات
يكپارچه‌سازي پرداخت‌هاي اينترنتي از سوي شاپرك با تغييراتي در زمان تسويه، شرايط فروشگاه‌هاي مجازي، صفحات پرداخت، تعداد موسسات طرف قرارداد و كارمزدها همراه خواهد بود.
مازيار عربشاهي، مدير برنامه‌ريزي و توسعه شاپرك در خصوص اين تغييرات گفت: «سعي شده كه كمترين تغيير را داشته باشيم، به‌طوري‌كه براي پذيرندگان و مردم تغيير زيادي نخواهيم داشت و غالبا سعي شده تا بهينه‌سازي‌ها از سوي شركت‌هاي PSP صورت گيرد و پذيرنده‌ها بايد تغييرات فني محدودي را لحاظ كنند. يكي از مسائل اين است كه فروشگاه‌هاي مجازي بايد مجوزهاي لازم را دريافت كرده باشند و داراي نماد باشند، به‌طوري‌كه شركت‌هايPSP فقط مي‌توانند با فروشگاه‌هايي كه احراز هويت شده‌اند و مجوز كسب‌وكار يعني نماد دارند، قرارداد ببندند.» او افزود: «در هنگام پرداخت صفحه‌ای که باز می‌شود، صفحه شرکت‌های PSP است، اما لوگوی شاپرک و لوگوی شرکت را هم دارد. آدرس بالا نیز همه با shaparak.ir تمام می‌شود.»
به گفته مسئولان شاپرك، تسويه پرداخت‌هاي اينترنتي به‌صورت يك‌بار در شبانه‌روز انجام خواهد شد. اين در حالي است كه در بررسي‌هاي صورت‌گرفته تسويه در فضاهاي اينترنتي از يك روز تا حدود يك هفته طول مي‌كشيده است.
سامان قطبي نيز در خصوص اينكه مشتري در هنگام پرداخت چه تعداد موسسه را مي‌تواند انتخاب كند، گفت: «تا پيش از اين، مشتري در هنگام پرداخت نام بانك را انتخاب مي‌كرد كه تعدادشان هم متعدد بودند، اما با اجراي اين طرح، نام شركت psp را انتخاب خواهد كرد‌. فروشگاه‌هاي مجازي حداكثر مي‌‌توانند با دو موسسه قرارداد ببندند البته از نظر ما يك موسسه نيز كافي است، اما براي اطمينان بيشتر حداكثر دو موسسه را در نظر گرفتيم.»
او در پاسخ به اينكه آيا كارمزدي براي اين عمليات در نظر گرفته شده است گفت:«كف كارمزد مصوب بانک مرکزی فعلا فعال نشده و صفر منظور شده است اما ممكن است با توافق ميان شركت‌ها و فروشگاه‌هاي مجازي كارمزد گرفته شود.»
پايان 12 شركت
12 شركت PSP براي ارايه خدمات پرداخت از بانك مركزي مجوز موقت دريافت كرده‌اند و تاكنون سه بار مجوز موقت اعطا شده است و آذرماه آخرين زمان بررسي مجوز موقت است. قرار است با نظارت بر عملكرد شركت‌ها و انجام مميزي‌هاي لازم مجوز فعاليت سه ساله تا پايان سال براي شركت‌ها صادر شود كه در آن صورت تعداد شركت‌هاي باقي‌مانده ممكن است دستخوش تغيير شود.
سامان قطبي در پاسخ به اين سوال كه آيا اجباري براي شركت‌ها جهت حضور در هر سه عرصه پرداخت‌ها وجود دارد، گفت: «براي شركت‌ها اجباري وجود ندارد، آنها مي‌توانند در پرداخت‌هاي يك درگاه يا دو يا سه درگاه حضور داشته باشند كه اين بر اساس مدل كسب‌وكار خودشان است، چون براي شركت‌ها درآمد اهميت دارد و هر جا كشش وجود داشته باشد، به آن سو خواهند رفت. اكنون PSPها مي‌توانند در زمينه خودپردازها هم فعال باشند، اما تاكنون كسي متقاضي نبوده و لابد برايشان مقرون به‌صرفه نبوده است.»


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200