http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
شنبه 26 تير 1395
زبان ارتباطات؛ دیروز، امروز و فردا
زبان ارتباطات؛ دیروز، امروز و فردا

این روزها با فراگیری و رشد همه‌جانبه ارتباطات و فناوری اطلاعات و بهره‌گیری از ابزارهای دانش‌بنیان و پیشرو، «انسان» ديگر حرفی برای گفتن ندارد

شهر مجازی!
در بزرگراه فناوری، با سبقت گرفتن از نسل ماشین‌های سری G؛ ماشین زمان، پیش هنگام، او را به خط پایان مسابقه‌ای از جنس بازی‌های دیجیتال می‌رساند، که تنها برنده این بازی، درحقیقت بازنده اصلی میدان است.
در آرمان‌شهر مجازی، توقف هرچند کوتاه ماشین زمان، در پشت چراغ قرمز شبکه‌های اجتماعی مجازی پربازدید، هرچند بر بار ترافیک شبکه می‌افزاید و کاهش سرعت را سبب می‌شود، اما این کاهش سرعت و افزایش ترافیک درون شبکه موجب خرسندی توقف بیشتر برخی کاربران در پشت چراغ قرمز خواهد شد.
زبان نشانه‌ها
در چنین شرایطی، رنگ، فرم و آوا، به بازخوانی رمزگان و تاویل مفاهیم می‌پردازد و استیکرها، احساسات و عواطف کاربر را بیان می‌کنند تا ادبیات تصویری و نمایه‌ای جایگزین ادبیات زبانی، شفاهی و احساسی شود و از سوی دیگر، علایمی ‌چون ورود ممنوع، با چراغ خاموش وارد شوید، سبقت ممنوع، دورزدن ممنوع، ... بر افزایش ایمنی مسیر بیفزاید. 

دیگر غلط ننویسید!
اصطلاح «فینگلیش» هم‌زمان با توسعه فناوری اطلاعات به وجود آمد و همگام با آن به حیات خود ادامه داد. استفاده از آن بیشتر در ارتباط‌های پیامکی، چت و پست الکترونیکی بوده و هست. پافشاری در نوشتن به این روش، به‌دلیل راحتی کار و از آنجایی که زبان فارسی یکی از سخت‌ترین زبان‌ها به لحاظ املایی است؛ تاجایی‌که پس از بررسی‌های فراوان مشخص شد، به‌جز دلایلی که ریشه نرم‌افزاری، سیستمی‌ یا تکنیکی دارد، بيشتر افرادی که از این روش استفاده می‌کنند در نگارش فارسی، بسیار پرغلط هستند و بر همین اساس، غلط‌های املایی این افراد با «فینگلیش» بروز نخواهد کرد.
از سویی دیگر، استفاده از «فینگلیش» موجی از نگرانی را در میان طرفداران زبان و ادبیات فارسی به وجود آورده است. آنها بیم آن دارند که سرنوشتی چون زبان فارسی تاجیکی، که هم‌اکنون به خط سیریلیکی نوشته می‌شود، گریبان‌گیر زبان ما شود.
مرگ صدا
امروزه در کانون نسبتا سرد خانواده، کمتر صدایی شنیده می‌شود. به جای حرف زدن اعضای خانواده با هم، با ارسال پیام‌های کوتاه متنی یا با ارسال استیکرها، بازخوردها و احساسات، ميان آنها رد و بدل می‌شود و گاهی هم واکنش‌های فیزیکی لحظه‌ای و در پاره‌ای از موارد به نیم‌نگاهی خالی از معنا بسنده می‌شود. 
فن بیان و خطابه، که در آیین نیاکان‌مان مایه بزرگی و اعتبار شخص بود و ارسطو، فیلسوف بزرگ یونان، آن را در شعر و نمایش به اوج خود رسانید، کم‌کم فراموش می‌شود.
با ادامه این روند، به زودی شاهد «مرگ صدا» خواهیم بود. از همین روی، «زبان» بر اساس قانون انتخاب طبیعی، در دهان تنها کارکرد چشایی خود را خواهد داشت.
تلفن ثابت و یک دنیا حرف
گوشی‌های تلفن ثابت که این روزها در رنگ، مدل، سبک و کارکردهای مختلف و البته به تعداد در گوشه‌گوشه خانه یا محل کار دیده می‌شود، در روزگاری نه چندان دور، اسبابی بود برای همدلی، هم‌نشینی، غیبت کردن، آموزش از راه دور کیک، جلسات مهم کاری، دوستی‌های افسانه‌ای و اسطوره‌ای و...، که البته ساعت‌ها پای آن می‌نشستیم، تا جایی که صدای پدر و یا برادر خانه بلند می‌شد که: «تلفن سوخت».
تلفن ثابت و تجدید حیات زبان
فرهنگ زبان فارسی در کلام بزرگان ادب این مرز و بوم، سرشار از صنایع و آرایه‌های ادبی، اصطلاحات نغز و شیرین، ضرب‌المثل‌ها، حکایت‌ها، قصه‌ها، اشعار و... است، که با تکرار و بازخوانش آنها، مروج آداب و عادت‌های نیکو در ميان فرزندانمان خواهیم بود؛ پس بیایید با تزریق آن در کالبد جامعه، حیاتی دوباره به آن بخشیم.

کمپین «هم‌نشینی با تلفن ثابت»
از این پس به منظور پاسداشت آیین مهر و به رسم گذشته، بیایید دقایقی از شبانه‌روز را در کنار میز تلفن- که این روزها از آن به منظور زیباسازی فضای خانه‌هایمان استفاده می‌شود - آرام بنشینیم و با آرامش با پدر، مادر، پدربزرگ، مادربزرگ، به صحبت و معاشرت بنشینیم. به‌راستی آنها گوش انتظار زنگ تلفن ما هستند.
 نويسنده : امیرمسعودرادی

 


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200